Láthatjuk ma este például Tom Cruise-t, ki tudja hányadszorra Az utolsó szamurájban (AMC, 20.00), amint polgárháborús hadi tapasztalatait áruba bocsájtva kap állást a XIX. századi Japánban: modernizálnia kell a szamurájhagyományokra épülő, ókonzervatív bushido erkölcsiségen alapuló japán hadsereget. Persze, Edward Zwick bő két és fél órás, olykor igen látványos filmjében történik azért ennél több is… (Bővebben)
Nézhetünk azonban Átkozott boszorkákat (Filmcafe, 21.00), azaz Nicole Kidmant és Sandra Bullockot is (a képen). A két hölgy testvérpár, akik családi örökségként boszorkányok, ám két teljesen különböző vérmérséklet, jellem és habitus. Ám vége a családi békének, amikor egyikük megtalálni véli álmai hercegét… Papás-mamás lesz.
Abban ma már nincs semmi igazán meghökkentő, hogy az 1984-ben készült Vörös hajnalban (Film Mánia, 21.00) a vörösök, tehát az észak-koreaiak (ráadásul, masszív ruszki segédlettel) foglalják el Amerikát. A történet szerint 2012-t írunk ekkor (tehát akkor még ezt megúsztuk). Semmi cicó, semmi terrorizmus, semmi bűbáj, egyszerűen arról van szó, hogy az elvtársaknak elegük lett az amerikai életérzés világuralmi hegemóniájából és annektálták USA-t. 🙂 Természetesen, ez is csak egy világmegmentős hollywoodi film (világ=Amerika), naiv hősi eposz, a továbbiakban az ezen a téren már megszokott klisékkel és fordulatokkal, egyszerű a film, mint a szög – de ha nem amerikaiakról, hanem az igazi, ’56-os pesti srácokról szólna a történet, akkor most nálunk mindenki sírna. Igazságtalan a világ.
Én talán még jobban is szeretem Woody Allen újabb keletű, néha komor, néha szinte kisrealizmusba hajló, ám még mindig szellemes drámáit, mint a legendás, agyonidézett korábbi vígjátékait; a ma esti Füles (Duna, 21.10) varázslatos darab valahol félúton van a kettő között, ráadásul már domborít benne Scarlett Johansson is. (Bővebben)
Megrázó, ráadásul valós történet, amit Oliver Stone dolgozott fel 1986-ban. Salvador (Film Mánia, 23.10) piciny köztársasága véres események helyszíne volt 1980/81-ben, amikor polgárháború, majd azt követően egy brutális katonai diktatúra véres tisztogatása festette vörösre a földet. Néhány amerikai újságíró (James Woods, James Belushi, John Savage) tudósít az elképzelhetetlenül kegyetlen eseményekről…
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: