Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, február 1.

Megnézhetjük például újra A háború császárát (Filmcafe, 21.00). A Shiro Okamoto könyvéből íródott történet minden bizonnyal eléggé hitelesen mutatja be Hirohito császár II. világháború végnapjaiban, illetve Japán újjáépítésében játszott szerepét, a hódító/felszabadító kettős szerepében tetszelgő MacArthur tábornokkal (Tommy Lee Jones) folytatott kiegyezését, különös tekintettel a merev japán hagyományok és etikett dinamikus szembeállítására az amerikai győzők szabados (japán szempontból barbár) arroganciájával. Ez azonban nagyjából annyira érdekes sztori, mint egy dokumentumfilm valamelyik történelmi “okoscsatornán”, de mozifilmnek, drámai alkotásnak talán kissé unalmasnak tűnhet. A film alkotói (Shiro könyve alapján, Peter Webber rendező vezérletével) ezért ezt a kultúr- és politikatörténeti (film)esszét egy furcsa, fordított Pillangókisasszony-sztorival ütötték fel. (Bővebben)

 

 

Azonban a Doktor Parnassus és a képzelet birodalma (Film Mánia, 21.00), Terry Gilliam ide, ultrabrutál sztárparádé oda, ma este is legfeljebb csak kellő elvetemültséggel, nagyjából esti mese helyett nézhető, mert nem igazán jó film – de erről sajnos, csak részben tehet a rendező. (Bővebben)

Érdekfeszítő dráma lesz viszont a Tűzveszély (Story4, 21.00), Philip Noyce rendezése, mely a dél-afrikai, fajüldöző apartheid-rendszer végnapjaiba kalauzolja el a nézőt. A történet főhőse Patrick, egy egyszerű munkás (Derek Luke), akit koholt politikai vádakkal börtönbe csuknak. A rendszer azonban nem elégszik meg ennyivel, és beavatkozik hősünk családjának életébe is, nagy hatalmú ezredese (Tim Robbins) által állandó zaklatásnak kitéve őket. Értelemszerűen Patrick hamar a valódi politikai ellenállás soraiban találja magát és megkezdi saját harcát az elnyomó fehérek ellen.

Az én szerelmem szép. Elintézhetjük ennyivel is, de valljuk meg, ebben azért nincs túl sok fantázia, és igazán a lényeget sem takarja. Az én szerelmem szép, türelmes, gyengéd, sudár termetű, játékos kedvű, vidám, sokszor heves lángra lobbant, néha lágyan, parázslón melegít, máskor vadul tép, szaggat és megsemmisít – na, ez már közelít, de mégsem korrekt. Héjanász az avaron, ha Ady Endrék vagyunk. De nem vagyunk. Az én szerelmem (m5, 21.15), főszerepben Emmanuelle Bercot-val és Vincent Cassellel (lásd a képen) valahol közelít ahhoz, amit a nagy költők olyan zseniálisan tudtak egyetlen versbe sűríteni. Természetéből és keletkezésének körülményeiből fakadóan azonban ez a történet nem általánosíthat, ám mégis képes megfogalmazni néhány fontos jellemzőjét a szerelemnek. (Bővebben)

Az öregedés rendkívül összetett problematikája áll Julie Gavras (aki mellesleg a neves rendező Costa Gavras lánya) Tétova félrelépők (Duna, 22.20) című meleg hangú, de ezáltal kissé lagymatagnak is tűnő komédiájának középpontjában. A férfi (William Hurt) jól menő sztárépítész, felesége (Isabella Rossellini) pedig unatkozó szépasszony. Az idő múlása elől egyikük előre menekülne, míg a másik a ‘dicső’ múltból merít erőt. (Bővebben)

Szerda, január 31.

Richard Curtis kétórás Igazából szerelem (AMC, 20.00) című szerelmi kaleidoszkópja ma már “örök darab”, ahogy mondani szokás, egy kiválóan megírt és ugyanilyen jól megszerkesztett romantikus komédia, szuper karakterekkel (Hugh Grant– a képen), ezekhez méltó színészi alakításokkal, minimális mélységgel, de semmiképpen nem felszínességgel, valamint olykor meghökkentően frivol, de még vicces szabadszájúsággal. (Bővebben)

 

 

Valamilyen számomra megfejthetetlen okból a svédek szeretik a hosszú címeket és az irodalmi adaptációkat. Ez A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt (Filmcafe, 20.55) című film is ilyen. A könyvet, amiből készült, nem olvastam (az emberek szeretik), a film viszont igen vicces. Sajátosan humoros. Egyszerre blőd, abszurd, morbid és gyermeteg, valahol Guy Ritchie-n is túl, de még Menzelen innen. Ha akarom, a huszadik század parabolikus történelmi tablója, ha akarom, egy északi módra fergeteges krimi-vígjáték, ha akarom a svéd Forrest Gump, vagy egy önazonos északi Zelig. Annyi dologra hasonlít, és mégis teljesen egyedi. Jókat röhögtem…

Szórakoztató opció lehet a Füstölgő Ászok (Sony Movie Channel, 21.00) is, egy igen Guy Ritchie-s Joe Carnahan-akciókrimi, simlis hamiskártyásokkal, piti és nagymenő gengszterekkel és pszichopata bérgyilkosokkal (valamint egy raklapnyi sztárral, Ryan Reynoldstól Andy Garcián át Ben Affleckig, és vissza).

A márványember (Duna, 22.35) viszont Andrzej Wajda klasszikus alkotása, melyben egy ötvenes években kitüntetett, sztahanovista élmunkás, később meghurcolt emlékű mártír, Birkut portréját rajzolja meg húsz évvel később Agnieszka, a filmrendezőnő – egy közelmúlt valóságáról szóló film forgatása a filmben, mely az akkori, 1977-es lengyel jelen valóságáról szól finom, de mégis maró éllel. Kötelező tananyag, hogy úgy mondjam.

Az életet és az élet szépségét ünnepli Ang Lee az ő 2009-ben bemutatott Woodstock a kertemben (Paramount Channel, 22.55) című színes-szagos (de azért hozzávetőleg a valóságos tényeken alapuló) fantáziájában, mely a legendás fesztivál keletkezésének körülményeiről mesél. A zenés vígjáték műfaji megjelölés azonban ne tévesszen meg senkit, nem fog szerepelni a filmben se Janis, se Jimi, de még a Crosby, Stills, Nash & Young sem (bár a háttérben ők is átvonulnak), úgy emlékszem, egyáltalán nincs koncertjelenet, viszont az adekvát kísérőzenék, amolyan hangkulisszaként, végig szólnak. (Bővebben)

Kedd, január 30.

Egy régi, klasszikus kémtörténet az első ajánlat. A nem akármilyen nevekkel -a filmet Tom Stoppard írta John Le Carré regényéből- fémjelzett Oroszország-ház (Film Mánia, 18.35) a múlt század hidegháborús éveiben játszódik Moszkvában, illetve Londonban: a rutinos, tapasztalt angol ügynök (Sean Connery) bonyolódik veszélyes viszonyba a szépséges Kátyával (Michelle Pfeiffer), aki nem angol. Mellékszerepekben is jól ismert arcok láthatók, mint pl. Klaus Maria BrandauerJames FoxRoy Scheider.

 

 

Később Clint Eastwood, ez az öreg, valóban konzervatív, valóban republikánus és valóban hazafi ad elő újra egy pikkpakk (nagydoktori-szintű) kiselőadást (lásd a képen) az egészségesnek vélt honderű korrelációjában megjelenő, tömeges migráció által keltett társadalmi méretű idegengyűlölet témájában. A Gran Torino (Mozi+, 21.00) azonban, ennek ellenére és/vagy éppen ezért, igazán remek film. (Bővebben)

Egy telefonos segélyközpont operátora a főszereplője A hívás (Film+, 21.00) című -elég szépen pontozott- thrillernek (Halle Berry), aki egy este kétségbeesett hívást kap egy tinédzsertől (Abigail Breslin), akit éppen elrabolnak. A hívás megszakad, a hívó félnek nyoma vész, de az operátor egy korábbi, ehhez hasonló esetéből kiindulva saját maga kezd el nyomozni…

Ennyi.

Hétfő, január 29.

Akkor járunk jól ma este, ha valamit bespájzoltunk a hétvégéről. Biztosan láttuk már a Liza, a rókatündért (Filmcafe, 21.00), hiszen ez volt utóbbi évek magyar filmtermésének (a későbbi Kincsemet és a mozikban tán még mindig futó Viszkist nem számolva) egyik legsikeresebb darabja, és már a tévécsatornákon is előfordult párszor. A címszereplő hölgy (Balsai Móni) amúgy bizarr, mókás, fergeteges és meglepő története a világ talán legszerethetőbb női sorozatgyilkosáról szól. A magyar Amélie Poulain, ha mondhatjuk… (Bővebben)

 

 

Nézhetjük századszor Guy Ritchie mindent vivő Blöffjét (Mozi+, 21.00) is, ami ugyan nem blöff, hanem egy mára kultikussá vált darab, elképesztően magas tetszési indexszel és mondjuk Brad Pitt által ellökött efféle szövegekkel: “Fogd be a szád, ke’ kuraftyumuj! Figyeljé’! Anci imádja a tetővilágítást, kedvenc színe a babakék, távelvunétoszárecignesávrengibugyogá, és fűzöld legyen a plüsskanapé! Ja, és kérjél még hozzá egy fasza kis hableányos szökőkutat. Na minden világos csávókáim?”

Később amolyan lelkizős, romantikus és megható női-film lesz a Veronika meg akar halni (Filmcafe, 22.55), már amennyiben a depresszió témakörében lehet lelkizni, romantikusan és meghatóan. (A képen, címszerepben Sarah Michelle Gellar.) A történet azonban a viszonylag szűkös költségvetésnek is köszönhetően, külsőségeiben egy amolyan igazi független film fésületlen bájával válik szerethetővé. Persze, azért vannak hibái is. (Bővebben)

Vasárnap, január 28.

Ha eljön Joe Black (Prime, 18.30), akkor Sir Anthony Hopkinst, vagyis az általa alakított oligarcha teheti a pénzét oda, ahová akarja, rajta az már nem fog segíteni, hiszen tarkóját borzongatja a kérlelhetetlen Halál jeges lehelete. Eljött hozzá egy furcsa, lidérces figura (Brad Pitt), aki ezután majd’ három órán keresztül oktatja (őt s minket) az élet valódi értékeire Martin Brest parádés és igen romantikus filmjében.

 

 

Guy Ritchie újabb filmje, Az U.N.C.L.E. embere (RTL Klub, 18.55) egy hatvanas évekbeli tévés kémsorozat remake-je. A külcsín alapján egyfajta stílusbravúr, hiszen a helyén van benne minden, a színek, a cselekmény (bár a hidegháborús orosz-amerikai meccs ebben a formában lefutott már, a jelenlegi formában pedig nem ilyen), a korhangulat, a környezet megteremtése – csak hát minek mindez? Az elmúlt néhány évben legalább 4-5 hasonló kategóriájú és témájú kémtörténet futott le a mozikban, az ezeket megelőzően lefutottakról nem is szólva. Mint Szaharába a homokot exportálni… Ráadásul, a karakterek sem túl markánsak, a cselekmény pedig alulról súrolja a legostobább Bond-filmek színvonalát… Mondom ez úgy, hogy a film, önmagában mégis szórakoztató, izgalmas és látványos, bár egyáltalán nem olyan, illetve nem úgy humoros, mint Ritchie korábbi filmjei…

Na, de Ismeri a szandi-mandit? (m3, 19.50) Mert egy világszám! Főszerepben Schütz Ila és Sztankay István. Minden idők egyik legviccesebb magyar filmszatírája a békés, boldog kádárizmusból, illetve -ról.

Theodore Melfi 3 Oscar-díjra is jelölt tripla-életrajzi drámája, A számolás joga (HBO, 20.00) mondhatni, három legyet üt egy csapásra. Egyrészt emléket állít három remek, rendkívül tehetséges nőnek, akik többszörös hendikepjük (afro-amerikaiak, ráadásul nők) ellenére nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az USA felvegye, és tulajdonképpen meg is nyerje a Szovjetunióval folytatott hidegháborús űrversenyt (legalábbis annak kezdeti szakaszát); másrészt, úgy jó amerikai módjára, hozzájáruljon az ún. “amerikai álom” mítoszának fenntartásához. Harmadrészt sikerül elérnie azt is, hogy közben ne unjuk magunkat halálra, de ne is hányjuk tele a WC-t a gyomorforgató pátosztól, ahogyan azt sok más efféle tárgyú dolgozat esetében nem mindig tudjuk megúszni. Ízléses darab ez, mely ugyan nem tartózkodik az érzelmektől, az igazság érvényre jutásának katarzisától, a kissé didaktikus narrációtól, valamint a jól bevált hollywoodi sablonok használatától sem – mégis működő, nézhető, tanulságos mozi. Persze, éppen az előbbiekből fakadóan talán picit jellegtelen, középszerű is, de egyáltalán nem rossz nézni.

Hogy Mi kell a nőnek? (RTL II, 20.30), az egy másik kérdés. De nem hiszem el, hogy még mindig Mel Gibson… (Bővebben)

A K-PAX – A belső bolygó (m2, 21.10) nekem a hatvanas évek artisztikus scifijeit juttatja eszembe, pl Truffaut 45 Fahrenheitjét, vagy az Alphaville-t attól a másik franciától (J.L. Godard). A K-PAX bár tök más irányba fut, de szintén igényes témafelvetésű, filozofikus scifi, csak éppen az elődöktől eltérően, kissé szirupos végkifejlettel. Azért helyes kis mozi, kitűnő színészekkel, mint Kevin Spacey és Jeff Bridges.

Hajdu Szabolcs tornász testvéréről (Hajdu Zoltán Miklósról) készítette értelemszerűen valóságos alapokon nyugvó sportfilmjét, a Fehér tenyér (m5, 21.15) címűt, aminek csak egy baja van: mint film, nincs befejezve. Odáig azonban szép és tehetséges munka, érdemes megnézni.

Friss – két napos- hír, hogy leégett az a Torinó közelében fekvő középkori bencés apátság, a Sacra di San Michele, amely megihlette Umberto Ecót, amikor 1980-ban megírta egyik leghíresebb regényét, A rózsa nevét. Jean-Jacques Annaud ugyan nem itt forgatta a regény szintén A rózsa neve (Duna, 21.25) címet viselő filmadaptációját, de ettől függetlenül nyilván sokunk számára nagy élmény lesz újranézni ezt a filmet. A sűrű középkorban játszódó történetben egy neves szerzetes (Sir Sean Connery) ifjú segítőjével (Christian Slater) érkezik a hegyek között fekvő, eldugott kolostorba, hogy ott fontos teológiai feladataikkal foglalkozzanak. A kolostorban azonban megdöbbentő dolgokat tapasztalnak… (A képen Sir Sean és Christian)

Tök jó kis film a Kincsem (HBO, 22.10) is, ha a mércét a hollywoodi típusú, romantikus, kosztümös filmekhez tesszük: Kincsem szinte minden tekintetben megugorja ezt. Nem nagyon láttam még ilyen jól vágott és ilyen látványos magyar műfaji filmet, és ez a teljesítmény most már valóban mérhető nemzetközileg is. Jó a sztori is. Nagy Ervinre mintha ráöntötték volna a főszerepet, Petrik Andrea szabálytalan karaktere is remek választás, mint ahogy elsőrangú az egész casting, tokkal-vonóval. Jó a CGI, izgalmasak a lovasjelenetek, szépen is van fényképezve az egész film (Szatmári Péter), tehát a maga nemében közel hibátlan két óra szórakozás és izgalom a rászánt két óra (rendező: Herendi Gábor). Tényleg meg tudom számolni egyetlen kezemen a komolyabb kifogásaimat: pl. a báljelenet táncbetéte kifejezetten nevetséges volt. Értettem én a dialógban elrejtett posztmodern poénokat (a kocsmában a szelfizés, lóval beparkolás a kastély elé: De karcolás ne legyen rajta! – adja a lovászfiú kezébe Blaskovich gróf a kantárt, stb.), amivel semmi baj nem lett volna, ha ez a “posztmodernkedés” alapkoncepció lett volna a filmben. De így, hogy csak néha, váratlanul sült el ilyenből egy-egy, inkább volt zavaró, idétlen, mint valóban vicces. A szintén nem éppen korhű jelmezekkel viszont semmi bajom nem volt, jól néztek ki.

Viszont egyértelműen műfaji mestermű a Hetedik (Prime, 22.20). David Fincher igen csavaros cselekményű sorozatgyilkosos thrillerjét azonban igen nehezen tudom elképzelni, hogy úgy nézzem meg még egyszer, hogy már tudom a(z amúgy katartikus) végkifejletet. Bár Kevin Spacey, Brad Pitt és Morgan Freeman triója nyilván még mindig nagyon tud ütni…

Már éjszaka jön Danny Collins (Duna, 23.35), aki egyáltalában nem valós személy, de természetesen Al Pacino gond nélkül elhiteti velünk, hogy egy általunk éppen nem ismert, ám igenis valódi, hús-vér világsztárról van szó… Sőt, még azt is képes elhitetni, hogy a maga alig több mint másfél méteres termetével, hasig kigombolt ingével, a nyakában lógó – természetesen a napi kokainadagját rejtő- gigantikus kereszttel és ráncokkal szabdalt arca felett ülő olajos tekintetével, így hetven körül is döglenek utána a csajok. Ali bácsi kiba**ott nagy színész, bár ezzel nem mondok nagy újságot. (Bővebben)

Szombat, január 27.

Nem tudom, mit gondoltak az illetékesek erről a mai szombat estéről, de ez a kínálat még egy szürke szerdán sem igazán elfogadható. Terry Gilliam éjsötét disztópiája, a 12 majom (AMC, 19.00) ugyan  elég jó film, de nem mindenkinek. És egy csomószor láthattuk is már. Egy Bruce Willis alakította pacák visszautazik a múltba kideríteni, honnan jön az a vírus, mely a jövőben el fogja pusztítani az emberiség 99%-át. A jövőből jött ember a múlt számára felfoghatatlan tudásával, szokásaival persze őrültnek tűnik, így be is zárják egy elmegyógyintézetbe (akkor nálunk bukta van, hiszen a Lipót már régen zárva…). A filmben még Brad Pittnek is van jelenése, ami Golden Globe-ot és Oscar-jelölést ért neki…

 

 

A Shakespeare’s Globe-ból ma este az Ahogy tetsziket (m5, 20.45) adják, korhű felfogásban és nyelven. Jó kis átöltözéses, lendületes vígjáték ez Sir Williamtól, melynek fő témája ezúttal is a szerelem.

Gus Van Sant Good Will Huntingja (Paramount Channel, 21.00) nyerő darab volt annak idején és nyilván az még ma is. Oscar-díj járt Robin Williamsnek élete egyik legjobb alakításáért (amihez Tordy Géza remek szinkronja csak hozzáadni tudott!), valamint szintén Oscar Matt Damonnak és Ben Afflecknek a forgatókönyvért (!), mely egy balhés utcagyerekben rejlő matematikazseni megható és minden idealizmusa mellett is hiteles történetét meséli el. (A képen Robin és Matt)

A közelmúlt nagy “Watergate-botránya” volt a Julian Assange nevű számítógépes hacker által életre hívott WikiLeaks nevű oldalon közzétett szupertitkos információk özöne, melyekben lehullt a lepel egy csomó amerikai kormányzati titokról, illetve egyéb más (pl. a szcientológusokat érintő) botrányosnak bizonyuló dologról. Az információ szabad áramlása létünk, s egyben a szabad világ alapfeltétele, még akkor is, ha azok tartalma nem tetszik. A WikiLeaks-botrány (Film Mánia, 21.00) című mozi természetesen elmeséli az inkriminált oldal megszületésének körülményeit is, de elsősorban Assange (Benedict Cumberbatch) és a másik alapító, Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) közti barátságra, majd az azt követő konfliktusra koncentrál. Emellett, persze, azért is érdekes ez a történet, mert általa fény derülhet arra a gondolati “tőkére”, vagy szellemi információhalmazra is, mely közvetlen táptalajául szolgál a manapság tapasztalható populista, a tudomány és a hivatásos politika eredményeit, eredményességét sokszor megkérdőjelező, szélsőséges politikai irányzatok sikereinek is. Láttuk már és amúgy sem egy tipikus, szombat esti főműsorba való film.

A Fék nélkül (Filmcafe, 21.00) című mozi szintén nem az. Ez a történet a nagyvárosok utcai gerillái, a fék nélküli fixikkel végrehajtott hajmeresztő mutatványokkal járó munkájukat végző biciklis futárok világában játszódik. Az életveszélyes sport/munka/életforma lényege, hogy a kézbesítendő küldemény minél gyorsabban érjen célba a permanens közlekedési dugóban fuldokló nagyvárosban. Nem mellesleg azonban a virtus is csábítja ezeket a hiperlaza adrenalin-junkie-kat. Joseph Gordon-Lewitt alakítja az amúgy elég egyszerű történet főszereplőjét, akinek egy alkalommal olyan csomagot kell kézbesítenie, amire olyanoknak is fáj a foguk, akik nincsenek feltüntetve címzettként. Az üldözési jelenetek azonban frenetikusak.

Jackie Chan és Will Smith fia, Jaden főszereplésével újították fel 2010-ben A karate kölyök (RTL Klub, 21.10) című, jól ismert történetet. A karate itt ugyan már kung-fu, a helyszín pedig Kína, de ez végül is mindegy. A film működik, és ami benne van, azt ki is hozza belőle: látványos verekedések, pici filozófia, maxi cukiság, és a végén a rossz megbűnhődik. A kis Smith pedig ügyes srác, Jackie-ről pedig elhiszem, hogy sifu (azaz „apa, tanító”, kantoni nyelvjárásban 師傅 vagy 師父).

Luc Besson századeleji produkciója, a Yamakasi (TV2, 22.30) a két előző ajánló keveréke, de kifejezetten az a kategória,amit soha, semmiképpen ne próbálj ki otthon, a gyerekeidnek pedig kifejezetten tiltsd meg. Az igen pergő ritmusú történet néhány utcagyerek kalandjait meséli el, akik egy igen látványos, de rendkívül veszélyes utcai sportban élik ki magukat: egy vadmacska ügyességével és az őserdei majmok légtornászmutatványainak lendületével másszák meg Párizs toronyházait, őrületbe kergetve ezzel a rendőrséget és a francia nyárspolgárságot egyaránt. Mindezt azonban nem betörési, vagy más bűnös szándékkal művelik. Magas erkölcsi értékek mozgatják őket, mint a bátorság, egymás megbecsülése, a bajtársiasság… (Bővebben)

Péntek, január 26.

A gumiarcú Jim Carrey-t elsősorban az igényesebb nézők gyomrát próbáló, vicces(nek tartott) filmekből ismerjük, “komoly” szerepben viszonylag ritkán láthattuk (bár azért például Milos Forman Ember a Holdon című filmjét melegen ajánlanám, ha leadná valamelyik tévé…). Ma este viszont egy vérbeli thrillerben tűnik fel a fazon. A 23-as számban (AMC, 20.00) Carrey egy fiatalembert alakít, aki a film címéül szolgáló krimit olvasva arra döbben rá, hogy a történet róla szól (lásd a képen). A dolgok azonban még ennél is aggasztóbbak, ugyanis a könyv rá nézve elég szomorú végkifejlettel bír… Joel Schumacher otthon van a thriller műfajában, így ezt a történetet is pontosan abszolválja.

 

 

Én általában szeretem James Mangold filmjeit, Meg Ryannal és Hugh Jackmannel sincs túl sok bajom, ám ez a Kate és Leopold (Duna, 20.25) annak idején azért eléggé aláment az én “magas” ízlésemnek. Szegény kis brooklyni lány egy nap időkaput talál volt pasijának lakásában, ahonnan egy igazi, XIX. századi úriember lép elő. Amolyan mézédes baromság lesz ez, de talán ma belefér.

A hírek szerelmesei (Prime, 21.00) című romantikus komédiában viszont Robert Redford adja az öreg, rutinos híradóst, aki felkarolja a Michelle Pfeiffer alakította pincérnőcskét, akinek viszont leghőbb vágya, hogy híreket olvasson fel a híradóban. Ez meg papás-mamás lesz.

Nem véletlenül hajaz címében Dan Trachtenberg bemutatkozó rendezése J.J. Abrams 2008-as Cloverfield című produkciójára, amiben Abrams szintén egy “nyeretlen kétévessel”, Matt Reevesszel vitette el a balhét (és csinált filmtörténelmet). A Cloverfield Lane 10 (Mozi+, 21.00) is egy (természetesen fiktív) földön kívülről érkező katasztrófa földlakókra gyakorolt pszichológiai hatásaival foglalkozik (főszerepben az igen meggyőzően alakító Mary Elizabeth Winsteaddel), mivel azonban láttuk már a korábbi filmet, joggal sejthetjük, hogy mi okozza a film cselekményében elmesélt történéseket. Így, ha történetesen nem igazolódna be sejtésünk, azért lennénk morcosak, ha meg igazunk van (merthogy elspoilerezhetem: igazunk van), akkor azért. Viszont ne legyünk morcosak, mert a film tényleg érdekes. (Bővebben)

Pop, csajok satöbbi (Paramount Channel, 21.00) egy virtigli kultuszfilm. Stephen Frears, Nick Hornby, valamint a főszerepet is eljátszó John Cusack vígjátékában minden benne van, amit a nyolcvanas évek popkultúrájáról tudni és újra átélni érdemes. Ezt persze úgyis tudja mindenki, akinek ez egyáltalán jelentett bármit is… Nekik akárhányszor nézhető, üdítő, fiatalító film ez, a fiatalabbaknak pedig történelem. Remélhetőleg, szórakoztató történelem.

A lány a vonaton (SuperTV2, 21.00) kapcsán lehetne írni a történet karaktereiről, hogy ki miben hibázott és mikor, hogy miért futott élete zsákutcába, de a képernyőn és az életben a társas kapcsolatok, az ember mentális léte sebezhető és akarva-akaratlanul tönkre is tehető. Néhány önkéntelen gesztus és oda nem figyelés, a másik kisajátítása olyan éles törést okozhat, hogy bárki élete darabokra hullhat. Talán szimbolikus jelentőségű, amikor az egyik jelenetben Emily Blunt dühében a tükörre sújt a férjével kialakuló konfliktusban. A megromlott viszonyok, a szexuális függőség, a szabad akarat korlátozása, a régi asszonyon vett sérelem megbosszulása, mint kavargó sötét és félelmetes démon üli meg a filmet. (Bővebben)

Csütörtök, január 25.

Nézhetjük ma este megint Robert De Nirót az Ébredések (Paramount Channel, 21.00) című 28 éves -de ettől még igen jó- moziban, melyben ő menthetetlenül katatón beteg lesz, akit a renitens pszichiátert játszó Robin Williams gyógyít meg. Vagy mégsem. Papírzsebkendő mindenesetre legyen a kezünk ügyében elegendő mennyiségben…

 

 

Nézhetjük azonban Kate Winsletet is a Bernard Schlink regényéből készült A felolvasóban (Filmcafe, 21.00). Komoly darab a film, sokszor láthattuk már, olvashattuk is; remélem más is, viszont érdemes lehet repetázni is belőle. Kate például nem véletlenül kapta meg az itt nyújtott alakítására az Oscart, a BAFTÁt, az Európa Filmakadémia-díjat, valamint a Golden Globe legjobb női mellékszereplőért járó fityfenéjét. (Bővebben)

Denzel Washington a cím-, Gary Oldman pedig a negatív szereplője az Éli könyve (Mozi+, 21.00) című filmben. A ritkán, de mindig figyelemreméltó filmekkel előálló Hughues-testvérek ezen munkája tulajdonképpen egy apokaliptikus western, nem kevés vallásos tanítással. A történetben egy globális vallásháború pusztította el az emberiség nagy részét. A mai, iszlám (és más) terrorizmus, az újra megjelenő diktátorok réme által fenyegetett, a rohamosan fogyó kőolaj- és ásványi kincskészlet kapcsán zűrzavaros korban nem nehéz valamiféle kulturális/gazdasági világvégére asszociálni, így a film felvetése, problematikája reálisabb, mint szeretnénk. A film ennek ellenére jó. (Bővebben)

Tökéletes gyilkosság (Viasat3, 21.00) címében benne van a lényege. Michael Douglas ezúttal (szokás szerint) egy őszülő halántékú, gazdag playboy, elhanyagolt, ám gyönyörű és okos feleséggel (Gwyneth Paltrow), aki háttérbe szorítottságát egy idő után igencsak zokon veszi – lásd a film címét. Jó kis krimi-thriller ez, azonban ha egyszer láttuk, mindent láttunk belőle.

Terry Gilliam, akit életműve alapján nyugodtan nevezhetünk akár disztópia-gyártó nagyiparosnak is. Azonban legújabb, A zéró elmélet (Film Mánia, 21.00) című filmjében -főszerepben Christoph Waltz – sajnos, nem képes túljutni az eljövendő rettenetes jövő, tulajdonképpen már ma is, bárki számára megtapasztalható, fenyegető, ám előzőleg már sokszor emlegetett ígéretén. (Bővebben)

1948-ban Fred Zinnemann Oscar-díjat kapott (pontosabban nem ő kapta, hanem a forgatókönyv, illetve Montgomery Clift, a főszereplő, Zinnemann és a film csak jelölve volt) azért a történetért, melyben egy amerikai közlegény a második világháború zűrös végnapjaiban segít egy árva kisfiúnak megtalálnia édesanyját. A néma filmes szívszaggató sztorijával nem kis meglepetésre taroló, francia Michel Hazanavicius hatvanvalahány évvel később megremake-elte Zinnemann filmjét. A keresés (m5, 21.15) forgatókönyve (szintén Hazanavicius munkája) ismét ütős darab, bár nem egyértelműen jó. Az mindenképpen zseniális, ahogyan az egész történetet átültette a második csecsen háború világ nyugati felén meglehetősen ismeretlen korába és környezetébe (lásd a képet) és az is zseniális, ahogyan az eredeti cselekményt szétbontotta két szálra, melyeket aztán egy nyugati számára e tekintetben egyedül igazolható módon, egy emberjogi ENSZ-megfigyelő személyén keresztül kötött össze. Viszont a film talán hosszabb, mint kellene, ráadásul a 149 perces vetítés alatt legalább kétszer vége is van a történetnek – amit viszont Hazanavicius nem vett észre (vagy nem akart észrevenni). (Bővebben)

III. Richárd (Filmcafe, 23.25) viszont Shakespeare William klasszikus, méltán sokszor játszott és sokszor átgondolt királydrámájának egyik leghatásosabb adaptációja. A filmet rendező Richard Loncraine és az adaptáció írásában is közreműködő, valamint a címszerepben zseniálisat alkotó Ian McKellen a hatalomra törő gonosz, púpos királyfi történetét a múlt század harmincas éveibe helyezi át, mely ebben az olvasatban döbbenetesen klappol Hitler hatalomra kerülésének eseményeire. Szerencsére, illetve a sok millió áldozat szerencsétlenségére, a főszereplők sorsa is hasonló…

Szerda, január 24.

Enni kell, de a lelketlen rutinnál nincs gyilkosabb dolog a konyhában, így néha muszáj valahonnan ihletet, de főleg kedvet meríteni. Ihlet jöhet mondjuk az öreg alkesz Keith Floydtól, a kedvet pedig talán meghozza a Julie & Julia (Filmcafe, 21.00). Két nő (Meryl Streep és Julia Roberts), és egy recept (Nora Ephron). Jó kis csajos bájzli ez, de az összecsapott végétől eltekintve kifejezetten szórakoztató, és ide most nagyon passzoló kifejezéssel élve, habkönnyű mozi. (Bővebben)

 

 

Hasonló súlyú alternatíva lehet a Míg a jackpot el nem választ (SuperTV2, 21.00) című romantikus komédia, melyet Las Vegas szponzorált, ugyanis az adja a helyszínt, az apropót, arra utal a cím és egyáltalán. Két sérült lélek (Cameron Diaz és Ashton Kutcher) próbálja magát gyógyítani sok millió, hozzájuk hasonló lúzerhez hasonlóan Vegasban, ahol természetesen egy asztal mellé sodorja őket a sors. Néhány perc múlva összeházasodnak, hiszen Vegasban ezt is lehet és a főnyereményt is megnyerik – a történet arról szól, hogy akkor hogyan tovább…

Régebben -és eredeti címén- Diana hercegnő meggyilkolásaként ismerhettük Az utolsó út (Story4, 21.00) című angol (dokumentum?)drámát, mely Diana hercegnő tragikus halálának körülményeit vizsgálja John Strickland rutinos rendezésében. A film főhőse a nemzetközi Vörös Kereszt egyik munkatársa (Jennifer Morrison), aki meg van győződve arról, hogy Diana hercegnő személyes közbenjárása is nagy hatással volt arra, hogy a világon betiltsák a taposóaknákat. Amikor az ismert szerencsétlenség bekövetkezik, a nő tudni vél bizonyos összefüggéseket, ám senki nem kíváncsi mondandójára…

Sajnos, elég gyenge a Hitler utolsó napjait elmesélő filmjével azért hangosat koppantó Oliver Hirschbiegel Hollywoodban elkövetett zombisító űrkórokozós scifije, az Invázió (Viasat3, 21.00), amin még a riadtan tekintgető Nicole Kidman és a megszokott módon acélkemény Daniel Craig sem tud javítani. (Bővebben)

Jó, hát akkor itt fogunk élni. Benn mi volt? Miért? Kinn mi volt?! Vigyázz, Dinikém édes, nehogy megetessenek, ne ugrálj, ne feltűnősködj! Aki kérdez, az faggat, mert őt is faggatják. Tanulj, jegyezd meg a tananyagot, mondd vissza nekik! Ne ellenkezz, ne szólj soha feleslegesen! Nem beszélve a nőkről… Ma este (is) Megáll az idő (Duna, 22.35). Hűha! Lívia! Ha még egyszer így néz rám, engem is rákenhet a szendvicsére! Hajrá egyedül! Ne legyen SEMMI! C’mon lets twist again! Éljenek a hülyék! (Lásd a képet) ALAPmű.

Kedd, január 23.

Gyakorlatilag alapprogram, szabadfoglalkozás, mindenki csinálja azt, amihez kedve van. A kissé idétlen, de azért még bájos, teljesen nézhető és szerethető Muriel esküvője (Film Mánia, 21.00) című ausztrál romantikus filmet már mindenki látta, és tudja nagyon jól, hogy a csúnya és gátlásos Murielről szól a történet, hogy hogyan lesz, vagy nem lesz neki esküvője. Toni Collette bravúros címszereplését azért muszáj még megemlíteni.

 

 

Szerelem a hatodikon (Duna, 23.10) című kedves francia filmben viszont egy dúsgazdag bróker értelmezi át sajátosan a társadalmi mobilitást, egy váratlanul beköszönő szerelem miatt… (A képen Natalia Verbeke és Fabrice Luchini.) A szolid, tiszta vonalú, nemesen egyszerű romantikus történet (inkább dráma, mint komédia) vendégmunkásokról, azaz gazdasági bevándorlókról, valamint gazdag helybéliekről szól. (Bővebben)

Különféle kétes alakok többé-kevésbé tisztességes (már amennyire egy ügyvéd lehet tisztességes) ügyvédje (Michael Fassbender) nősülne (Penelope Cruz), és ennek elősegítése érdekében két haverral (Javier Bardem és Brad Pitt) úgy dönt, hogy nyúlnak a mexikói kartelltől egy kis kokót, amiből  majd jól megcsinálják öregkorukat. Az egyik haver szőke nője (Cameron Diaz) viszont lefüleli az akciót… A filmet rendezte Ridley Scott, írta Cormac McCarthy, fényképezte Dariusz Wolski. Elefántok vajúdnak tehát hosszasan A jogász (SuperTV2, 23.30) című filmben, de -ahogyan a közmondás is szól – csak vékonyka cincogás lesz a végeredmény. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!