Ma esti filmmúzeumunkban először ismét a nemrégiben 71. születésnapját ünneplő Spielberg Pista bácsi Schindler listája (Paramount Channel, 21.00) című filmjét ajánlom – mert egész egyszerűen nincs ennél jobb film ma este ebben az idősávban. A történelmi valóság ihlette történet főhőse, egyben címszereplője Oskar Schindler, egy német (mondjuk úgy) vállalkozó (Liam Neeson), aki kezdetben önös érdekéből, később, felismerve a nácik zsidókkal kapcsolatos őrült tervét, már egyre elhivatottabban, a végén pedig már szinte mániákus elszántsággal alkalmazott lágerből kiszervezett zsidókat hadianyaggyártó üzemeiben, így mentve meg több mint ezer embert a biztos haláltól. Schindler kalandos történetét Thomas Keneally írta meg nagy sikerű regényben, s ebből készült ez a 7 Oscar-díjjal jutalmazott, méltóságteljes, ám ízig-vérig hollywoodi tabló.
Mivel nemsokára nekünk is el kell mennünk szavazni, igencsak javasolt megnézni A döntő szavazat (Filmcafe, 21.10) című filmet, mely egy tulajdonképpen egész érdekes és vicces amerikai példázat az egyszerű, hétköznapi, magát teljesen jelentéktelennek tituláló és ezzel teljesen meg is elégedő emberről (akit itt ezúttal Kevin Costner alakít), aki adott esetben mégis világjelentőségűvé válik. Arról szól a film, hogy miért menjünk el szavazni…
Igen szórakoztató, de emellett tűpontos szatíra a Veri az ördög a feleségét (m5, 21.15) című ’77-es András Ferenc-film, mely akár ma is történhetne, hiszen a benne karikírozott, tipikus mentalitás mit sem változott azóta. Az Alkotmány és az új kenyér ünnepének (akkor még így hívták) időszaka, valahol a Balaton-felvidéken. Vasutasékhoz látogatóba érkezik odafent, Pesten dolgozó rokonuk, aki magával hozza nagy hatalmú főnökét. Vasutasék csirkét vágnak, palacsintát sütnek, felforgatják az egész kamrát, hogy lenyűgözzék a vendégeket, elsősorban azzal a hátul, kisagyban mocorgó szándékkal, hogy semmirekellő, léha, buta gyermekeiket is beprotezsálják valami jó állásra. A “nagy elvtárs” azonban gyomorbajos, egy falatot sem tud lenyelni, ráadásul nagyon utálja az egész cécót – és a meleg, nyár végi napsütésben még a zápor is elered. Bereményi Géza írását Kertész Ákos írta filmre, ami így önmagában is elég izgalmas páros, a film pedig karcol.
A Senki többet (Duna, 21.15) Giuseppe Tornatore 2013-ban bemutatott alkotása, melyben egy nap egy idősödő műgyűjtő és auktor (Geoffrey Rush – a képen Sylvia Hoeksszel) kap visszautasíthatatlan ajánlatot egy ismeretlen, ifjú hölgytől… (Bővebben)
Később Ryan közlegény is jól meg lesz újra mentve a Ryan közlegény megmentése (SuperTV2, 21.45) című, nagy lélegzetű és igen látványos háborús eposzban, Spielberg Pista bácsi -ma este egy másik- Oscar-hegyekkel jutalmazott filmje által.
Aztán a bombasztikus Moulin Rouge-zsal és Rómeó és Júlia bravúros Shakespeare-variációjával igen nagyot gurító Buz Luhrmann is levezényel egy olyan partit, hogy annak láttán a fülünk is kettéáll. Sajnos később, F. Scott Fitzgerald ide, Leonardo DiCaprio oda, A nagy Gatsby (RTL II, 21.55) szép lassan belesimul a decens hollywoodi mainstream unalmába. (Bővebben)
Ennek az az oka, hogy ez a 20.00 – 21.00-ig tartó időszak a fő műsoridő, s mivel ma már majd’ minden tévé a reklámokból él, ezért mindegyik erre az időpontra időzíti a főfilm kezdését (hogy aztán ekörül tudjon eladni jó sok reklámot).
Mind jó film .Én a Ryan közlegényt fogom megnézni vagy felvenni .A senki többet is egy nagy film a Schindler filmet unom már ez a holocaust téma már nekem unalmas
Valóban nagyon jó filmek, többségüket kifejezetten szeretem. A baj az, hogy majdnem egy időpontban kerülnek vetítésre. Azt hiszem, a Schindler listáját fogom megnézni, immár sokadszor. Pedig a Ryan közlegény megmentését is szívesen látnám. (Tudom, hogy ezen nem lehet változtatni, de mégis jó volt leírni.)