Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, március 1.

Richard Gere képtelen választani Lolita Davidovich vagy Sharon Stone között, ami akkora gond neki, hogy teljesen bele is őszül a Vágyak vonzásában (Paramount Channel, 21.00). Ősz korára később Gere egész jó színész lett, de itt még képes lesüllyedni a két említett nő tehetségtelenségének szintjére – olyan ez a film, mint azok a csiricsáré színekkel dombornyomott, kizárólag a női olvasók vélt/valós igényeit megcélzó silány irodalmi értékkel bíró ponyvaregények, melyeknek hivalkodó piramisaiba először botlunk minden könyváruház bejáratában. Sekélyes, kiszámított és kiszámítható, szentimentális giccs. Annak viszont tökéletes.

 

 

Varázslatos film lesz viszont A mágus (Filmcafe, 21.00). A nem kevés hazai (értsd: Osztrák-Magyar Monarchia-beli) vonatkozásokat is felvillantó történetben Edward Norton alakít egy delejes képességű illuzionistát, aki valahogyan (mondjuk, meglehetősen romantikusan) bezavar egy főrangú pár kapcsolatába. A film nem történelmi, nem életrajzi film, de a figurákban könnyen ráismerhetünk a Szabó István által is megfilmesített Hanussenre, de akár Harry Houdini alakjára, valamint Vetsera Mária és Rudolf koronaherceg románcára is. (Bővebben)

Egyetlen ajánlóból sem maradhat ki A sebhelyesarcú (Viasat3, 22.55), a kitűnőbbnél is kitűnőbb Al Pacino (lásd a képen) kokós orrával, a szintén igen kitűnő Brian de Palma mértékadó rendezésében.

Szabó István méltatlanul kései időpontra száműzött Redl ezredese (Duna, 00.00) az ún. “német trilógia” középső darabja (a Mefisztó és a Hanussen között), rengeteg komoly elismeréssel, Cannes-i különdíjjal, Oscar-jelöléssel, stb. A film egy igen alulról indult, majd magasra ívelő, onnan pedig lezuhanó (a címszerepben ismét Klaus Maria Brandauer) katona-karriert mutat be, különös tekintettel annak lelki, pszichológiai vonatkozásaira. KuK, hapták, Radetzky-marsch, ezrssúr, méltóztassék. (Bővebben)

Szerda, február 28.

Nincs fegyver Szulejmán ellen, támadjon bár immár mélyen az éjszakában… Akad azért Édes kis semmiség (SuperTV2, 21.00) mára, melyben Cameron DiazChristina Applegate és Selma Blair adják azt a három féktelen szinglit, akiket ki sem lehet robbantani a legmenőbb helyekről, egészen addig, míg fel nem tűnik a színen Thomas Jane.

 

 

Nem mai darab már a Törvényszéki héják (Story4, 21.00), 1986-ban mutatták be, de ettől még bőven nézhető ma este is (és nem azért, mert régen minden jobb volt). Debra Winger bája, valamint Elmer Bernstein régimódi, mégis izgalmas zenéje repíti ezt a szórakoztató tárgyalótermi drámából krimibe (s vissza) forduló, romantikus vígjátékot, amiben Hollywood legjobb hagyományai sorjáznak. Robert Redford igazi sztár: nemcsak csillog, de energiája is van, Ivan Reitman rendező pedig bravúrosan keveri a műfajokat, látszik, hogy minden a kisujjában van – még a kissé gagyi sztori sem zavarja.

A mai Vasember (Duna, 22.40) tulajdonképpen a Márványember kettő, azaz Andrzej Wajda gigantikus és mélyen szántó lengyel történelmi tablójának második része, melyben a felszínen a márványember, azaz Birkut, a tragikus sorsú sztahanovista munkás fiának, Maczieknek történetét ismerhetjük meg – mely tulajdonképpen egybeesik a Szolidaritás születésével és a hetvenes évek viharos lengyel történéseivel. Be is dobozolta a kommunista cenzúra szépen a filmet – ami azonban nem akadályozta meg abban,. hogy Cannesban elnyerje az Arany Pálmát. (A képen Boguslaw Linda a film egyik fontos mellékszerepében)

Kedd, február 27.

Robert de Niro tűnik fel (a képenA szajré (Paramount Channel, 21.00) című szajré-filmben, ahol Bobby bácsit két másik színészgeneráció két jeles tagja kíséri: Marlon Brando és Edward Norton. (Bővebben)

 

 

Ugyanekkor Kegyetlen bánásmódban (Filmcafe, 21.00) is lehet részünk. A romantikus komédiában, persze, Catherine Zeta-Jones részesíti kegyetlen bánásmódban George Clooney-t (illetve, fordítva, de hát erről szól a történet). Az mindenesetre, nem rossz ómen, ha a Coen-testvérek állnak mögötte. (Valójában messze nem a legsikerültebb filmjük, de legalább Zeta-Jones dögös benne, Clooney őszülő halántéka pedig ezt kellő mértékben ellensúlyozza.)

Az általam még nem látott Vékony jég (Story4, 21.00) sztorija annyira viccesen banális, hogy kifejezetten érdekel: “Mickey Prohaska (Greg Kinnear), a kispályás biztosítási ügynök a nagy fogásról álmodozik, amely végre megadná neki a kezdőlökést ahhoz, hogy háta mögött hagyja a fagyos Wisconsint. Azonban Mickey ravasz terve egyik pillanatról a másikra dől dugába, mikor egy lobbanékony lakatos (Billy Crudup) kiveszi a kezéből az irányítást, és ezzel a tét is sokkal magasabb lesz, mint valaha is gondolta volna.” Ott van azonban még valahol Alan Arkin is, tehát – a színészek jók. Ennyi biztos.

London Boulevard (Filmcafe, 22.55) című krimi viszont biztosan durvább vizekre evez. Írója, rendezője, William Monahan eléggé otthon van a bűn témájában, s már készített is néhány egész jó filmet belőle. Igen sok jó név (például Keira Kinghtley, Colin Farrell vagy Ben Chaplin) játssza el a börtönből frissen szabadult Mitchell (Farrell) történetét, aki szeretne beilleszkedni a társadalomba, azonban régi élete, bűn- és tettestársai ezt másként gondolják…

Jean-Paul Rappeneau is mindent kihozott szerintem Rostand Cyrano de Bergerac (Duna, 23.10) című klasszikus komédiájából, amit egy filmben, sok pénzzel ki lehet hozni, úgy, hogy az azért ne legyen gyökeresen más, mint az eredeti irodalmi mű. Sajnos, a magyar szinkron elég pocsék, szinte csikorog az igyekezet, ám rendszerint mégis “leválik” a hang a szereplőről. De legalább a fordítás hibátlan, és Gérard Depardieu is telitalálat a címszerepre – élete egyik legjobb alakítását nyújtja.

Hétfő, február 26.

Dennis Villeneuve (pl. Felperzselt föld, Fogságban vagy Blade Runner 2049) Sicario – A bérgyilkos (SuperTV2, 21.00) című filmje a mexikói határon játszódik, s bár akciójelenet is akad benne, drogkartellek is és az ellenük harcoló amerikai ügynökök is (Emily Blunt, Josh Brolin), korrupt mexikói zsaruk is, még bérgyilkos is (Benicio Del Toro), a lényeg azonban itt inkább az, ahogyan a kanadai rendező megpróbálja a nézőt belevonni egy közös elmélkedésre a történetben felvázolt szituáció kapcsán. (Bővebben)

 

 

Lesz azonban egy nevetős-sírós történet is, mely Egy fiúról (Filmcafe, 21.00) szól. Nick Hornby bestsellerének 2002-es filmváltozatában magányos, ám csinos lányokat (például Toni Colette, Rachel Weisz és mások) dong körül Hugh Grant (a képen), aki egy igazi sármőr, ráadásul gazdag és sikeres is, csak éppen túl hosszú időre nem akarja lekötni magát. Kalandozásai az elvált szülők klubjába, mint eddig felderítetlen vadászmezőre vezetik, ahol azonban a felelőtlen férfi egy nem várt vetélytárssal –az egyik becserkészni kívánt csinos, ám szeretetre vágyó anyuka karakán kisfiával– szembesül, ahogyan azt láthattuk már néhányszor.

Ugyanekkor azonban ismét Órák (Film Mánia, 21.00) várnak ránk, bár nem Stephen Daldry melankolikus “órái“, de ez sem rossz film. (Bár nem is túl jó.) A történet egy akciódráma, melyben a tragikus sorsú Paul Walker alakítja azt az apát, akinek várandós felesége a Katrina hurrikán tombolása alatt életét veszti. Azonban az időközben bravúrosan megmentett csecsemő élete is veszélyben forog, amikor a hurrikán miatt a kórház áramszolgáltatása is felmondja a szolgálatot, ráadásul még árvíz is fenyeget.

Kathryn Bigelow nő létére kifejezetten pasis műfajokban nyomul. A bombák földjénnel még Oscart is nyert, ebben a mai Holtpont (Mozi+, 21.00) című filmjében pedig amerikai elnököknek öltözött szörfösök rabolnak bankokat… A szörfös életérzést egyéniségében is autentikusan sugárzó, ám már sajnálatosan megboldogult Patrick Swayze mellett például az ifjú Keanu Reeves is feltűnik a filmben. Jó kis régimódi akciókrimi lesz ez, sok látványossággal.

Fernando Meirelles óriási hatású filmje, az Isten városa (Film Mánia, 22.55) Brazília valódi arcát mutatja meg. Úgy hiszem, ilyen briliánsan összerakott történetet dokumentumjellegű fikcióban én még nem láttam. A történet dramaturgiája csak a legnagyobb szerkesztőkhöz, pl. Robert Altmanhoz (vagy a korai Tarantinóhoz) mérhető, ám amit közöl az tényleg brutális, de egy percig sem gondolom, hogy hamis. Minden kockája hiteles és igaz ennek a filmnek, amit a bravúros és stílusos fényképezés is segít. A filmben ábrázolt helyzet is teljesen  reális, valós, nemcsak a dél-amerikai megapoliszokban, hanem akár itt Pesten is, és nem kevesebbet, mint a homo sapiens, mint faj végét jelenti. Jó reggelt.

Vasárnap, február 25.

Francis Ford Coppola viszonylag kevéssé ismert, de talán éppen ezért kissé alul is értékelt filmje Az esőcsináló (Paramount Channek, 19.10), mely tulajdonképpen Dávid és Góliát bibliai történetének tárgyalótermi drámába forgatott parafrázisa. A mozi John Grisham regényéből készült és műfajilag természetesen bírósági dráma: szegény család, kontra nagy, gonosz, fukar biztosítótársaság. Parádés a szereposztás: Matt Damon, Danny De Vito, Mickey Rourke, Claire Danes, Jon Voight és még sokan mások. (Bővebben)

 

 

A mai este premierje azonban az Örök tél (Duna, 21.00) lesz. A vizsga, A berni követ, a Félvilág és a Szürke senkik, és a Szabadság – Különjárat írója, Köbli Norbert ezúttal újra Szász Attilával állt össze egy veretes történelmi drámára, mely a magyar filmben eddig kevéssé feldolgozott témát, a “málenkij robotra” Szovjetunióba hurcolt magyar civilek sorsát mutatja be. Ahogyan azonban az alkotóktól már megszokhattuk, a kemény történelmi tények ezúttal is kalandokkal, sőt, bizonyos szerelmi szállal is keverednek – lenyűgöző képekben és igen erős színészi alakításokkal (tőle szokatlanul, Csányi Sándort például drámai karakterben láthatjuk – a képen középen).

Viszont már 1981 óta láthatjuk a remek, csavaros cselekményű és immár klasszikussá vált mai másik második világháborús történetet, a Tű a szénakazalbant (Film Mánia, 21.00), melynek írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…

Tök más “vizeken evez” a Wanted (SuperTV2, 21.00), amiben James McAvoy alakít egy szürke, unalmas irodakukacot, akire egy szerencsés/szerencsétlen napon Angelina Jolie gyakorol delejes hatást, hogy azt az orosz-kazah-amerikai Timur Bekmambetov rendező sem hagyhatja figyelmen kívül. Sajátos ízű, rendhagyó hangsúlyokkal operáló, világmegmentős bosszútörténet ez, olyan segéderőkkel, mint pl. Morgan Freeman vagy Terence Stamp

Ben Thomas (azaz Will Smith) azt találta ki magának, hogy saját, beteg lelkét hét, számára teljesen idegen ember életének pozitív irányba terelésével fogja meggyógyítani. Szerencsés szerencsétlenségére, beleszeret az egyikbe a hét kiválasztott közül. A Hét élet (Filmcafe, 21.00) egy izgalmas, (NAGYON!) érzelmes, ám mégis provokatív hangú romantikus dráma a szokásos nagy kérdésekről, életről, halálról, szerelemről és barátságról. (Bővebben)

A Nap könnyeiben (RTL+, 21.00) Monica Belluccit láthatjuk dzsungeltúrán, átizzadt pólóban… Egy segélyszervezet orvosa (Monica) az afrikai őserdőben ragad, miközben kitör a helyi lázadás. Egy rutinos, de már nem eléggé motivált katonát (Bruce Willis) küldenek érte, hogy kimenekítsék a veszélyes övezetből, a doktornő azonban nem hajlandó hátrahagyni védenceit. A film legnagyobb hibája, hogy már ennyiből is tudjuk, mi lesz a vége – és nem is fogunk ebben csalatkozni.

A kilencvenes évek népszerű tévésorozatával, a Váratlan utazással népszerűvé vált kanadai Sarah Polley, több későbbi, olykor még el is ismert filmszerep után ezúttal messzebb merészkedik, amikor mindenféle fikciós narratíva nélkül, saját családi filmjeinek közszemlére tételével tárja nagyközönség elé saját családjának rendes esetben nem éppen kiteregetni való történetét, minek mélyén ott a kínos kérdés: ki is az ő édesapja tulajdonképpen? Igen érdekes kis darab az Apáim története (m5, 21.15). (Bővebben)

Közben Az ördög ismét Pradát visel (TV2, 21.20) és nem Pravdát, ahogyan rendszeresen félreolvasom… Meryl Streep -de hát ezt is tudjuk már jól, hiszen rengetegszer láttuk már- itt egy nagy hatalmú divatmagazin még nagyobb hatalmú főszerkesztője, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, az egészen elképesztő szemeket és fogsort villantó Anne Hathaway pedig egy szürke, de szorgalmas kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben.

Coppolával kezdtem a mai ajánlót, vele is zárom. A Maestro ismert maffiatörténeti sorozatában ezúttal Robert de Niro játssza Marlon Brandót, Al Pacino apukáját, annak fiatal korában. A Keresztapa 2. (Paramount Channel, 22.00) nem véletlenül kapott meg hatot a legfontosabb Oscar-díjak közül 1975-ben: ez lett a Legjobb film,Coppola a Legjobb rendező, de Niro a Legjobb mellékszereplő, Nino Rota a Legjobb zene, valamint ide esett le még a Legjobb forgatókönyvnek, illetve a Legjobb látványnak járó szobor is.

Szombat, február 24.

A ma esti filmajánló megírása gyakorlatilag becsületbeli ügy, ugyanis ami van, azt már számtalanszor ajánlottam, helyettük viszont nincs más (a tévében). Ha ma este mégis a tévézés mellett döntenénk, akkor először Egy becsületbeli ügyben (AMC, 19.20) nézhetjük meg Jack Nicholsont, ezúttal egy nagymenő tábornok, egy igazi pökhendi, arrogáns köcsög szerepében. Szerencsére, jön Demi Moore és Tom Cruise, akik jól letörik az arcát. Az amerikai tengerészgyalogosok között játszódó izgalmas, ám komoly, mély gondolatokat is felvető bírósági drámát Aaron Sorkin írta – nyilván ezért is remek mozi.

 

 

Brian De Palma 2006-os filmjét, a Fekete Dáliát (Film Mánia, 21.00) több fesztiválon jelölték fődíjra, a film operatőrét, Zsigmond Vilmost pedig Oscar-díjra is. A történet egy 1946-ban elkövetett bűnügy fiktív felgombolyítása, két, címeres rendőrré előlépett bokszoló (Aaron Eckhart és Josh Hartnett) által. Sok minden történik a filmben, brutális csonkolásos gyilkosság, bankrablás, leszámolás, korrupció, rivalizálás, szerelem (pl. Scarlett Johansson – a képen), féltékenység és bosszú. A rettentően szövevényes eset elmesélésére De Palma kézenfekvő, korban is stimmelő, ráadásul a szívének is kedves stílust választott: a film noirt. (Bővebben)

Luc Besson alkotását, Az ötödik elemet (SuperTV2, 21.00) én minden évben megnézem egyszer, bár már az idén egyszer láttam. Imádom ezt a filmet, kevés filmért rajongok ennyire. Ez egy mese és a szerelem mindenható erejéről szól, viszont e témában vitán felül az egyik leglazább és legszemtelenebb film, mely valaha mozivászonra került.

Jéghideg otthon (Viasat6, 21.00) egy jó közepes, de még azért bőven nézhető thriller arról a pillanatról, amikor az otthon melege valamilyen váratlan ok (példának okáért, rossz szomszédság) miatt hirtelen megdermed. Jó színészek (Juliette Lewis, Dennis Quaid, Stephen Dorff) emelik az igen neves Mike Figgis rendezte film ázsióját, amelyen a közéjük keveredett Sharon Stone sem bír érdemlegesen rontani.

16 utca (Filmcafe, 21.00) ma sem távolság földrajzi értelemben, ám mégis végtelen hosszúságúnak tűnő tortúra Bruce Willisnek. A film ugyanis annak az amúgy rövidke utazásnak a története, amit a Willistől megszokott eszköztelenséggel alakított zsarunak kell megtennie egy komoly bűntény nagypofájú koronatanújával (Mos Def). Aztán persze, semmi nem olyan egyszerű, mint tűnik elsőre – Willis pedig zabos, mert kialvatlan, másnapos és amúgy is a töke tele van az egésszel. Amúgy a film nézhető, masszív középszer.

A remek District 9-el bemutatkozó, dél-afrikai Neill Blomkamp filmjében, a Chappie ban (TV2, 21.25) újra egy egyes szám első személyű lövöldözős játékba csöppenünk. Majd jön egy kültelki, drogos környezettanulmány, széteső emberi sorosok, kallódó fiatalok, ismeretlen, halálos kemikáliák, az élhetetlen nagyváros felzabálja a természetet, sőt az egész bolygót. Egy törvény van, az erősebb kutya baszik, amit viszont a dél-afrikai rendező igen mély valóságismerettel a nézők szeme elé is tár. Bár természetesen egy fiktív társadalom kritikájáról van szó ezúttal is, érezzük ennek valóságszagú hitelét. Aztán egy közepes cyber-thrillerbe oltott E.T./Frankenstein-mixbe vágunk át, ami egy majdnem perfekt Transformers-paródiában csúcsosodik ki. A vége viszont sci-fi, tudattranszmisszióval, szeretet-üzenettel… Halványan pirkad a hajnal a szmogos horizonton. (Bővebben)

Újranézhetjük azonban azt is, hogyan hal bele szegény Vito bácsi (Marlon Brando) a háztáji paradicsomtermesztés gyönyöreibe A Keresztapa (Paramount Channel, 22.00) című, meglehetősen nagy hatású filmben.

Tessa (Dakota Fanning), a Most jó (Cool, 23.10) című angol dráma a leukémiának egyik különösen agresszív fajtájában szenvedő, 16 éves főhőse egyfajta bakancslista alapján próbálja megszervezni hátralévő, szinte a két kezén megszámlálható mennyiségű napjait. Naná, hogy csókolózni, sőt, szexelni szeretne, kipróbálni a varázsgombát, berúgni, lopni a plázában – ilyen és efféle dolgok járnak az ő fejében is, mint általában minden normális tinédzsernek. (Bővebben)

Nikolaj Lie Kaas és Fares Fares, azaz Carl Morck nyomozó és társa, Assad, a dán rendőrség lezáratlan aktáit gondozó Q-ügyosztály tagjai a főszereplői a dán Mikkel Nørgaard krimi-thrillerjének, a Fácángyilkosoknak (Film Mánia, 23.25), mely Jussi Adler-Olsen azonos című, magyarul is olvasható bestsellere alapján készült. Ezúttal egy decens tóparti villában meggyilkolt ikerpár gyilkosa(i) után folyik a nyomozás ebben a hamisítatlan skandináv krimiben. (Bővebben)

Péntek, február 23.

Úgy tűnik, sem mi, sem az amerikaiak nem tanultunk A hatalom árnyékában (Filmcafe, 21.00) című remek politikai dramedyből, pedig George Clooney még idejében elmesélte benne a politikacsinálás trükkjeit, Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman aktív asszisztenciájával. Ismétlés a tudás anyja! (Bővebben)

 

 

Klassz film a Warrior – A végső menet (Film Mánia, 21.00) is, ne tévesszen meg senkit az idióta, bombasztikus -magyar- címe. A szikár, slank történet olyan mint egy állcsúcsra elhelyezett, masszív alapállásból, egész törzsből meghúzott jobb horog. Egyszerű mozdulat, de ha talál, akkor csengettek. Kiváló sport-, egyben testvérdráma ez a film, katarzissal, mindennel, ami kell egy ilyenbe, egy tiszta, becsületes rendezésben (Gavin O’Connor) és el-ké-pesz-tő színészi alakításokkal (Tom HardyJoel Edgerton és Nick Nolte). (Bővebben)

Eközben az Életem értelme (Story4, 21.00) című drámában Meryl Streep alakít -ismét- egy rákban haldokló anyát, akit lánya (Renée Zellweger) ápol áldozatosan, ígéretes karrierjét is feladva. A halál, illetve a reménytelen haldoklás ábrázolása mindig kényes feladat, ez a film sem képes megmaradni mindig azon a vékony mezsgyén, amit a jó ízlés szab – bár Carl Franklin rendező tisztesen próbálkozik, ez tény. Kifejezetten érdekes azonban az, ahogyan az áldozatvállalást, egy más, magasabb, távolibb cél érdekében a céljainkról való lemondást ábrázolja… Streep természetesen kapott egy Oscar-jelölést, de szerintem Zellweger jobban megérdemelte volna, akár a díjat is.

A 80 éves Szabó Istvánt ma az első korszakából -én ezt a korszakát szeretem igazán- való Álmodozások kora (m5, 21.35) című filmjével köszöntjük, melyben akkori emblematikus figurája, a Bálint András által megformált fiatal értelmiségi keresi járható útjait (hisz’ állása akkor még biztosan volt) a társadalomban, miközben megismeri annak kérlelhetetlen valódi természetét. Részben korosztályi a film, hiszen a mai hatvanasok ifjúkoráról, annak problémáiról szól, azonban érvényes meglátásokkal rendelkezik más, későbbi generációkra nézve is. Másrészt tisztelgés ez a film a francia új hullám, jelesül Francois Truffaut előtt. Amúgy pedig ballonkabátok, hatvanas évekbeli pesti hangulatok, presszók, cigarettafüst, Moszkvics-taxik és csodás fiatal csajok: Esztergályos Cili, Béres Ila és természetesen Halász Juci.

A Disturbia (Paramount Channel, 22.00) viszont csak amolyan tinihorror, a maga köré igen különös aurát növesztő Shia LaBeouffal, valamint a kőarcú Carrie-Ann Mossszal a főszerepben. Egy szobafogságra ítélt, élénk képzelőerejű, kissé ideges természetű srác lesi a szomszédokat kényszerű unalmában (vonatkozó kapcsolódási pontok: unatkozó tinédzserkorú gyermekeink!), és fura dolgokra lesz figyelmes. És a többi, és a többi…

Az olasz Taviani-fivérek talán utolsó tagjai annak a híres társaságnak, melynek tagjai tevékenységükkel alapjaiban határozták meg a világ filmművészetét. Nem tartoznak De Sica és Rossellini generációjába, még csak Felliniébe és Antonioniéba sem, egy (két) évtizeddel még náluk is fiatalabbak, ám még így, bőven nyolcvanan túl is csinálják veretes filmjeiket, melyek szinte kivétel nélkül azokra a klasszikusan stabil irodalmi alapzatra épültek, amit az olasz és a világirodalom legnagyobb alakjai raktak le. Ha ma hatvanon inneni filmes készít ilyen filmeket, mint amilyeneket az azon bőven túli Tavianiék mindig is, simán modorosnak bélyegezzük azokat, alkotójuk kapásból megkapja az öncélú, jobb esetben elefántcsonttoronyba zárkózó, befelé forduló címkét – ha van egyáltalán épeszű producer, aki pénzt áldoz egy ilyen alkotásra. (Legutóbbi filmjük Shakespeare Julius Caesarját mai környezetbe helyezve, egy börtönben, rabok által játszott színelőadásként mutatta be…) Természetesen, nem nézhetetlen Tavianiék művészete (lásd a képen), szó sincs arról, hogy formailag elavult, ócska, poros darabokat készítenének, csupán ma a legtöbb embernek/nézőnek már nincs igénye az ő klasszikus sodrású, lassan folyó történetmesélésükre. Boccaccio híres-hírhedt Dekameronjának néhány novellájából (köztük a tán leghíresebbel, a “Sólyom feláldozásával”) készült Csodálatos Boccaccio (Duna, 22.25) is ilyen míves, kifinomult esztétikájú film. (Bővebben)

Csütörtök, február 22.

Ma este Az igazi kaland (SuperTV2, 21.00) elsősorban a tévé előtt gubbasztó családok érdeklődésére tarthat számot, hogy elnyúlva a kopottas IKEA kanapén együtt könnyezzék-rötyögjék végig Cameron Crowe történetét, melyben egy korán megözvegyült apuci (Matt Damon) tesz komoly erőfeszítéseket két gyermeke felnevelése érdekében: a hajdani elfoglalt szerkesztő feladja állását és egy vidéki, kissé lepukkant állatkertet is tartalmazó birtokon kezd új életet gyermekeivel. Gyerekek, saját állatkert, amiben vannak állatok, jóképű, ám magányos, gyermekeit bájos sutasággal terelgető apuka – a filmben bonyodalom bonyodalom hátán, a kanapén azonban tuti a siker.

 

 

III. Richárd (Film Mánia, 21.00) viszont Shakespeare William klasszikus, méltán sokszor játszott és sokszor átgondolt királydrámájának egyik leghatásosabb adaptációja. A filmet rendező Richard Loncraine és az adaptáció írásában is közreműködő, valamint a címszerepben zseniálisat alkotó Ian McKellen (a képen) a hatalomra törő gonosz, púpos királyfi történetét a múlt század harmincas éveibe helyezi át, mely ebben az olvasatban döbbenetesen klappol Hitler hatalomra kerülésének eseményeire. Szerencsére, illetve a sok millió áldozat szerencsétlenségére, a főszereplők sorsa is hasonló…

Ha a hétvégén (vagy korábban) tetszett Titokzatos folyó gyerekkorból fakadó, évtizedeket átölelő krimidrámája, akkor érdemes lehet megtekinteni a Vér (Filmcafe, 21.00) című angol darabot is, mely hasonló témában “utazik”, szeles, szürke skandináv stílusban – Paul Bettany, Mark Strong és Brian Cox főszereplésével. Nick Murphy történetében két zsaru (egy testvérpár) nyomoz egy társadalomból kitaszított, szexuális bűncselekmények elkövetésével vádolt kitaszított után. (Nem láttam, de talán majd ma…)

Láthatjuk ma este Roman Polanski Szellemíró (Sony Movie Channel, 21.00) című thrillerjét is, mely egy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idő előtt, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

Szerelem a hatodikon (m5, 21.15) című kedves francia filmben viszont egy dúsgazdag bróker (Fabrice Luchini) értelmezi át sajátosan a társadalmi mobilitást, egy váratlanul beköszönő szerelem (Natalia Verbeke) miatt… A szolid, tiszta vonalú, nemesen egyszerű romantikus történet inkább dráma, mint komédia, vendégmunkásokról, azaz gazdasági bevándorlókról, valamint gazdag helybéliekről szól. (Bővebben)

A Mephisto (Duna, 23.45) a magyar film második Oscar-díjjal jutalmazott alkotása. Megkerülhetetlen, máig érvényes erejű alapvetés a művész, a művészi szabadság és a politikai diktatúra viszonyának vizsgálatában. A napokban 80 éves Szabó István ezt a filmet nagyon odatette, de Klaus-Maria Brandauer sem akármit játszik itt…

Szerda, február 21.

Mindenki látta már A tűzben edzett férfi (Mozi+, 21.00) című mozit, ami viszont semmi mást nem jelent, minthogy ez nem rossz film. Denzel Washington ezúttal egy kiégett (bocsánat!) hajdani CIA-ügynököt alakít a történetben, aki ma -nyugdíj-kiegészítésként- gazdag mexikóiak gyermekét (Dakota Fanning) védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő dráma. (Bővebben)

 

 

Ha netán töménytelen sok hóra vágynánk, megnézhetjük újra azt is, hogy Miért éppen Minnesota? (Filmcafe, 21.00), tehát miért küldik a napos Floridából a Renée Zellweger alakította szuperdögös csúcsmenedzsert ide, a világ havas-fagyos végére. Mindegy. Én egyszer akarok enni tápiókapudingot. A film tinglitangli, de mivel öregszem, ezért szerettem…

A Locke – Nincs visszaút (Film Mánia, 21.50) érdekes darab. Egy angol építésvezető hajt hazafelé kocsiján fáradtan a munka után, és vezetés közben egyszerre éli meg egy átlagos kisemberre kimérhető összes létező magánéleti-, szakmai- és generációs válságot. Steven Knight egyetlen látható szereplővel (+néhány hallhatóval) végigvezetett rendezése mindenképpen bátor és izgalmas vállalás, Tom Hardy pedig minden túlzás nélkül zseniális.

A nyughatatlan (FOX, 21.55), a legendás, illetve legendásan zűrös életet élt Johnny Cash nevű countryénekes kíméletlenül őszinte önéletrajzának filmadaptációja, James Mangold rendezésében, Joaquin Phoenix (a képen) és Reese Whiterspoon remeklésében – az utóbbi Oscart kapott érte, de az előbbi is megérdemelte volna. Érdekesség, hogy a filmben elhangzó dalokat a színészek játsszák és éneklik, playback  nélkül.

Befut ma este a Szigorúan ellenőrzött vonatok (Duna, 22.40) is, Bohumil Hrabal és Jirí Menzel filmje, mely Tapicska forgalmistáról, a stemplizés helyes módjáról, az ejaculatio praecoxról és természetesen a precíz váltóállításról szól. Megkerülhetetlen és kihagyhatatlan klasszikus ez a mozi arról, hogy mi is ez a Közép-Európa, amibe születtünk…

Picit később, A titkos ablak (Filmcafe, 22.55) című thrillerben Johnny Depp alakít egy alkotói válságban leledző egykori bestsellerírót, aki egy hegyi vadászházba elvonulva teljes magányban próbálja megírni az irodalmi életbe való visszatérését jelentő új regényét. Egy nap valaki (John Turturro) bekopog az ajtón, és azt állítja, hogy az író tőle lopta egyik korábbi sikerének ötletét… Ehhez az alapszituációhoz hozzájön még, hogy a filmet Stephen King írta, (nem, nem önéletrajzi elemek felhasználásával! :) ), akkor nagyjából belőhetjük, hogy mi vár ránk: fokozódó lelki terror, növekvő szuszpenz, némi paranoia és egy kis borzongás.

Kedd, február 20.

Először Bridget Jones (azaz Renée Zellweger) fog megint megőrülni a Mindjárt megőrülök! (AMC, 20.00) című romkomban – nyilván nem tudja, mit vegyen fel, vagy éppen le. Hugh Grant és Colin Firth közben nyilván malmozik. Egymással.

 

 

Egy napjainkban megtörtént (és ahogy a hírekből tudjuk, ma is folyamatosan történő), véresen valódi kalóztámadás megrázó történetét meséli el Paul Greengrass igen igényesen kimunkált Phillips kapitány (Sony Movie Channel, 21.00) című filmjében, melynek címszerepében a szintén igen komoly teljesítményt nyújtó Tom Hankst láthatjuk. (Bővebben)

Ahogyan a Dan Brown regényéből készült Angyalok és démonokban (SuperTV2, 21.00) is. Ugyebár, ez a film tulajdonképpen a híres-hírhedt Da Vinci-kód második részeként is felfogható (nemrégiben még ment a mozikban a harmadik, Inferno című is): simán leköthet, ha eddig még nem kötött le. A Tom Hanks által alakított tudós nyomozó ezúttal Vatikán belső köreiben nyomoz a gonoszok után, akik bizony, ott vannak. (Bővebben)

A zsaruk becsülete (Story4, 21.00) című krimidráma viszont a rendőri igazságszolgáltatás morális kérdéseit feszegeti, a korrupciót, a bűnpártolást, valamint az egyenruha szimbóluma és a rendőri eskü között feszülő ellentmondást. Edward Norton egy olyan rendőrt alakít a filmben, akinek családja generációk óta rendőrként szolgál, a rendőri munkát hivatásként megélve. Egy tragikusan végződő rendőri bevetés ügyében nyomoz, azonban a nyomozás szálai saját családjához vezetnek vissza…

Viszont a Pearl Harbor – Égi háború (Mozi+, 21.00) című 183 perces, Michael Bay által rendezett háborús látványfilmből csupán annyira emlékszem, hogy piszok jól nézett ki, amikor az ismert történelmi jelentőségű napon (1941. december 7-én) a japán bombázók lebombázták a hawaii kikötőt, és a film végén biztosan lengett a magasban a csillagsávos lobogó is.

Halálkanyar (AMC, 22.00) egy igen furcsa -ám a Ponyvaregényhez azért olykor igen nagyon hasonlító- hangulatú poszt-western thriller, Sean Pennel és rengeteg más remek színésszel, valamint a “még soha ilyen szexi” Jennifer Lopezzel, Oliver Stone rendezői székéből. Penn “csak úgy, muszájból” autókázik bele a világba. Egy furcsa emberek lakta furcsa városba érkezik, ahol egy nehezen visszautasítható ajánlatot kap. Nem részletezem, legyen elég annyi, hogy egy egyszerre Coen-i, mint említém, Tarantino-i és természetesen Oliver Stone-i hatásokat mutató, remek kis műről, egyfajta posztmodern, vadul vágott vizuál-orgiáról, egy elrajzolt, groteszk és bizarr képregény-stílusú panoptikumról van szó – mely (eredeti cím: U Turn) nem tévesztendő össze azonban a hasonló címre magyarított, ráadásul ugyanebben az évben, 1997-ben készült másik Halálkanyarral (eredeti cím: Switchback).

Brooklyn mélyén (Filmcafe, 22.40) című krimi-dráma újfent egy zsaru-film, mely akár Antoine Fuqua A kiképzés című, igen remek kis mozijának második részeként is felfogható. Három párhuzamosan futó zsarusors, mely a végső véres fináléban ér össze. Kiábrándult, naturalista pillanatkép a mai New York bűnüldözéséről, szociografikus hitelességgel megrajzolva. Nincsenek hősök, csak áldozatok, akik akkor szerencsések, ha egy órával tovább élnek, mint a másik. A vakmerő Ethan Hawke és a laza Don Cheadle mellett különösen remek a tisztesen megőszült Richard Gere a nyugdíj előtt álló, gyávácska zsaru szerepében (lásd a képen).

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!