A Lángoló Mississippi (Film Mánia, 21.00) Alan Parker 1988-as -igen izgalmas- filmje, mely egy 1964-ben megtörtént -egyáltalán nem egyedi- esetet dolgoz fel, a témához illő, igen súlyos színészi alakításokkal, valamint alapos, katarzisra kihegyezett dramaturgiával. Valahol lent, Délen meggyilkolnak három, a feketék jogegyenlőségéért küzdő polgárjogi aktivistát. Két FBI ügynök (Willem Dafoe és Gene Hackman) utazik a helyszínre, ahol hamarosan kiderül, hogy a környéken mindent behálózó Ku-Klux-Klán keze lehet a dologban…
Mivel fizikailag nem mi éljük át, érdekes, sőt tanulságos is lehet a Cserbenhagyás (Galaxy, 21.00) című filmdráma, melyben Terry George rendező egy tragikus végű, de teljesen banális cserbenhagyásos balesetet dolgoz fel a létező összes szemszögből, kitűnő színészek (Joaquin Phoenix, Mark Ruffalo, stb.) segítségével.
Nyomorgó, rettegő és vacogó beosztottak fognak össze a Förtelmes főnökökben (RTL II, 21.00) címbeli elnyomóik (a pszichopata marketingfőnök Kevin Spacey, a nimfomániás fogorvos Jennifer Aniston, valamint a szakmaiatlan, szétkokózott agyú, semmihez sem konyító Colin Farrell) ellen, egy állítólagos bérgyilkos (Jamie Foxx) segítségével. Szerintem adott esetben (például “akut férfinátha” idején) szórakoztató lehet Seth Gordon altesti poénoktól sem ódzkodó filmje, de reálisan nézve, ez azért legfeljebb a bűnös élvezetek kategóriája, amit jobb társaságban nem illik kikotyogni.
Sylvester Stallone simán érdemelne egy Oscart azért a könnyfakasztóan odaadó teljesítményéért, ahogyan egyszerű, de legalább nem bonyolult szívét-lelkét teregeti ki a világ szeme láttára a Creed – Apollo fia (SuperTV2, 21.00) című filmjében. A sztori természetesen a Rocky-filmek amolyan “mellékzöngéje”, melyben Rocky már öreg, mogorva vén pacák, mikor megkeresi őt a régi nagy ellenfél, majd barát, Apollo Creed fia, hogy tanítsa meg rendesen bokszolni. Én bírtam: bővebben.
A Titokzatos folyó (m2, 21.10) viszont egyenesen remekmű a műfajában. Nem is mondok itt többet róla, minthogy Clint Eastwood rendezte, főszerepben pedig Sean Penn, Tim Robbins (a képen – ők Oscart is kaptak itteni “jelenésükért”), Kevin Bacon és Laurence Fishburne. (Bővebben)
A 80 éves Szabó Istvánt köszönthetjük a Találkozás Vénusszal (Duna, 21.20) című, 1991-ben készült filmjével. A címszerepben Glenn Close-t látjuk, aki egy híres operadíva a történetben, akibe a Szántó Zoltán nevű (Niels Arestrup) karmester esik olyan szerelembe, amely már közös premierjüket is veszélybe sodorja. Wagner-, és az opera műfajának kedvelői imádni fogják ezt a Szabó életművének felszínén úszó “kis hajócskát”. (Annyi, ennél sokkal jobb filmje van Szabónak…)
Bódy Gábor múlt héten elkezdett monstre filmjének, Nárcisz és Psyché (m5, 22.35) történetének második része is levetítendő ma este.
A 12 év rabszolgaság (Duna, 23.25) egy bizonyos Solomon Northup nevű ember történetét meséli el, aki egy felszabadított afrikai rabszolga gyermekeként született már szabad amerikainak, és egy New York melletti városkában élt saját farmján családjával. Mivel kitűnően hegedült, kedvelt vendége volt a környék táncmulatságainak. Egy nap azonban rabszolgakereskedők egy fellépés lehetőségével elcsalták, bedrogozták és hamis néven eladták Délre rabszolgának. Az okos és művelt Solomon (Chiwetel Ejiofor) több ültetvényt megjárt és megtapasztalta a gyapotszedés és cukornádaratás, valamint az őket állatként kezelő déli fehérek (Michael Fassbender, Sarah Paulson, Benedict Cumberbatch) brutális kegyetlenkedéseit, mígnem egy jó szándékú fehér vándorasztalos (Brad Pitt)… E kitűnő filmben a brit szigetekről Amerikába költözött fekete Steve McQueen meséli el 134 percben és 10 Oscar-díjra jelölve, amiből 3 db., a Legjobb film, a Legjobb női mellékszereplő és Legjobb forgatókönyv be is jött. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: