Francis Ford Coppola viszonylag kevéssé ismert, de talán éppen ezért kissé alul is értékelt filmje Az esőcsináló (Paramount Channek, 19.10), mely tulajdonképpen Dávid és Góliát bibliai történetének tárgyalótermi drámába forgatott parafrázisa. A mozi John Grisham regényéből készült és műfajilag természetesen bírósági dráma: szegény család, kontra nagy, gonosz, fukar biztosítótársaság. Parádés a szereposztás: Matt Damon, Danny De Vito, Mickey Rourke, Claire Danes, Jon Voight és még sokan mások. (Bővebben)
A mai este premierje azonban az Örök tél (Duna, 21.00) lesz. A vizsga, A berni követ, a Félvilág és a Szürke senkik, és a Szabadság – Különjárat írója, Köbli Norbert ezúttal újra Szász Attilával állt össze egy veretes történelmi drámára, mely a magyar filmben eddig kevéssé feldolgozott témát, a “málenkij robotra” Szovjetunióba hurcolt magyar civilek sorsát mutatja be. Ahogyan azonban az alkotóktól már megszokhattuk, a kemény történelmi tények ezúttal is kalandokkal, sőt, bizonyos szerelmi szállal is keverednek – lenyűgöző képekben és igen erős színészi alakításokkal (tőle szokatlanul, Csányi Sándort például drámai karakterben láthatjuk – a képen középen).
Viszont már 1981 óta láthatjuk a remek, csavaros cselekményű és immár klasszikussá vált mai másik második világháborús történetet, a Tű a szénakazalbant (Film Mánia, 21.00), melynek írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…
Tök más “vizeken evez” a Wanted (SuperTV2, 21.00), amiben James McAvoy alakít egy szürke, unalmas irodakukacot, akire egy szerencsés/szerencsétlen napon Angelina Jolie gyakorol delejes hatást, hogy azt az orosz-kazah-amerikai Timur Bekmambetov rendező sem hagyhatja figyelmen kívül. Sajátos ízű, rendhagyó hangsúlyokkal operáló, világmegmentős bosszútörténet ez, olyan segéderőkkel, mint pl. Morgan Freeman vagy Terence Stamp…
Ben Thomas (azaz Will Smith) azt találta ki magának, hogy saját, beteg lelkét hét, számára teljesen idegen ember életének pozitív irányba terelésével fogja meggyógyítani. Szerencsés szerencsétlenségére, beleszeret az egyikbe a hét kiválasztott közül. A Hét élet (Filmcafe, 21.00) egy izgalmas, (NAGYON!) érzelmes, ám mégis provokatív hangú romantikus dráma a szokásos nagy kérdésekről, életről, halálról, szerelemről és barátságról. (Bővebben)
A Nap könnyeiben (RTL+, 21.00) Monica Belluccit láthatjuk dzsungeltúrán, átizzadt pólóban… Egy segélyszervezet orvosa (Monica) az afrikai őserdőben ragad, miközben kitör a helyi lázadás. Egy rutinos, de már nem eléggé motivált katonát (Bruce Willis) küldenek érte, hogy kimenekítsék a veszélyes övezetből, a doktornő azonban nem hajlandó hátrahagyni védenceit. A film legnagyobb hibája, hogy már ennyiből is tudjuk, mi lesz a vége – és nem is fogunk ebben csalatkozni.
A kilencvenes évek népszerű tévésorozatával, a Váratlan utazással népszerűvé vált kanadai Sarah Polley, több későbbi, olykor még el is ismert filmszerep után ezúttal messzebb merészkedik, amikor mindenféle fikciós narratíva nélkül, saját családi filmjeinek közszemlére tételével tárja nagyközönség elé saját családjának rendes esetben nem éppen kiteregetni való történetét, minek mélyén ott a kínos kérdés: ki is az ő édesapja tulajdonképpen? Igen érdekes kis darab az Apáim története (m5, 21.15). (Bővebben)
Közben Az ördög ismét Pradát visel (TV2, 21.20) és nem Pravdát, ahogyan rendszeresen félreolvasom… Meryl Streep -de hát ezt is tudjuk már jól, hiszen rengetegszer láttuk már- itt egy nagy hatalmú divatmagazin még nagyobb hatalmú főszerkesztője, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, az egészen elképesztő szemeket és fogsort villantó Anne Hathaway pedig egy szürke, de szorgalmas kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben.
Coppolával kezdtem a mai ajánlót, vele is zárom. A Maestro ismert maffiatörténeti sorozatában ezúttal Robert de Niro játssza Marlon Brandót, Al Pacino apukáját, annak fiatal korában. A Keresztapa 2. (Paramount Channel, 22.00) nem véletlenül kapott meg hatot a legfontosabb Oscar-díjak közül 1975-ben: ez lett a Legjobb film,Coppola a Legjobb rendező, de Niro a Legjobb mellékszereplő, Nino Rota a Legjobb zene, valamint ide esett le még a Legjobb forgatókönyvnek, illetve a Legjobb látványnak járó szobor is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: