Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, június 1.

Itt van a nyár, használjuk ki. Persze, futhatunk egy kört ma este is Forrest Gumppal (Paramount Channel, 21.00)… Ugyebár, ez egy elragadó tündérmese a hitről, a barátságról, a szeretetről és a kitartásról, ami nélkül semmilyen normális dolog nem létezhet ezen a világon. Egy igazi, hamisítatlan giccs, amit azonban minden igényes, értelmes embernek látnia kell (és a legtöbben nyilván látták is már Tom Hankset a címszerepben).

 

 

Eközben Ben Thomas (azaz Will Smith) ma este is azt találta ki magának, hogy saját, beteg lelkét hét, számára teljesen idegen ember életének pozitív irányba terelésével fogja meggyógyítani. Szerencsés szerencsétlenségére, beleszeret az egyikbe a hét kiválasztott közül. A Hét élet (Filmcafe, 21.00) egy izgalmas, (NAGYON!) érzelmes, ám mégis provokatív hangú romantikus dráma a szokásos nagy kérdésekről, életről, halálról, szerelemről és barátságról. (Bővebben)

Az én életemből kimaradt a Victoria (Duna, 21.50), pedig készültem rá. Ez a 138 perces német film néhány éve az európai, igényes filmszcéna egyik nagy durranása volt. A dicsérői elsősorban a bravúros technikai megvalósítást emelték ki: a majd két és fél órás film ugyanis mindvégig egyetlen snittben, vágás, mindenféle CGI-bűvészkedés nélkül lett felvéve! Ez így önmagában, persze, nem mond sokat, készültek ennél hosszabb egysnittes filmek is a filmtörténetben. de ha azt is tudjuk, hogy itt, ebben az egy snittben tulajdonképpen a címszereplőt (egy spanyol vendégmunkáslányt – a képen Laia Costa) végigkövetjük Berlin lüktető éjszakájában, rengeteg helyszínen, ahol valódi, megrendezett események történnek, és a filmnek, mint történetnek van cselekménye, van eleje, közepe és vége, akkor már talán értjük, mire föl a “hűha”. Most már csak nekünk kéne megnézni ezt az alkotást… 🙂

Kovács András 1983-as Szeretők (m5, 22.30) című, igen finom, míves filmjében viszont egy elvált értelmiségi nő (Kiss Mari) találkozgat titokban szeretőjével (Cserhalmi György). Szégyelli a kapcsolatot (ó, azok a régi erkölcsök!), változtatna is rajta, de nincs hozzá elég bátorsága. Sorsa azonban megpecsételődik, amikor véletlenül meglátja szeretőjét egy kórházban, feleségével és újszülött kisbabájukkal…

Érdemes lehet megtekinteni talán a Vér (Filmcafe, 23.15) című angol darabot is, mely egy gyerekkorból fakadó, évtizedeket átölelő bűndráma, szeles, szürke skandináv stílusban – Paul Bettany, Mark Strong és Brian Cox főszereplésével. Nick Murphy történetében két zsaru (egy testvérpár) nyomoz egy társadalomból kitaszított, szexuális bűncselekmények elkövetésével vádolt kitaszított után.

Csütörtök, május 31.

A mai dán filmes bemutatkozások leginkább a Lars von Trier-féle Dogmához köthetőek, miközben ez a nagy hatású irányzat viszonylag gyorsan kifulladt. Ezt ama esti Rekonstrukció (Filmbox Plus, 21.00) című filmet készítő Hr. Boe & Co. elnevezésű művésztársaság (Christoffer Boe – rendező, Tine Grew Pfeiffer – producer, Manuel Claro – operatőr és Morten Green – hangmérnök) is inkább külön utas, szuverén tevékenységet folytat, mintsem hogy megfeleljen bármiféle filmes fősodornak (feltételezve egyben azt, hogy maguk is valahol azzá kívántak válni – ma már tudjuk, szintén sikertelenül). Útjuk e film szerint is mellékvágány, amolyan művészi elefántcsonttoronyba vezető, kacskaringós, buktatókkal és csapdákkal teli ösvény. Én szimpla blöffnek érzem ezt is, meg az utána következő Allegro címűt is. Vájt szemű és/vagy filmek tekintetében ínyenc nézőknek azonban mégis feltétlenül ajánlott darab. Főszereplője, Nikolaj Lie Kaas pedig azóta már a európai sztárrá vált (a képen Maria Bonnevievel).

 

 

Látszólag pikáns témáról van szó Stuart Blumberg okos és tulajdonképpen ízléses -független- komédiájában, a Vágyak szerelmeseiben (Film Mánia, 21.00), melyben azonban látni fogjuk, hogy igenis kínos problémáról, a szexfüggésről van szó. Lehetne ez a film üres lónyál, altesti humorban bővelkedő kreténség és unalmas, művészieskedő erotika is, de ehelyett egyenesen, őszintén, könnyeden, de nem súlytalanul, kerek-perec megfogalmazva kerül terítékre az inkriminált addikció. Mark Ruffaloban, Gwyneth Paltrow-ban, Pinkben és Tim Robbinsban pedig nehéz csalódni.

A Copland (Paramount Channel, 21.00) című, amúgy rengetegszer vetített, de ettől még mindig igen kemény zsarufilmben egy “igazságosjános” helyi seriff (Sylvester Stallone remek alakításában!) veszi fel a harcot a simlis nagyvárosi zsarukkal (Harvey Keitel, Ray Liotta, illetve Robert de Niro).

Megnézhetjük aztán újra A háború császárát (Filmcafe, 21.00). A Shiro Okamoto könyvéből íródott történet minden bizonnyal eléggé hitelesen mutatja be Hirohito császár II. világháború végnapjaiban, illetve Japán újjáépítésében játszott szerepét, a hódító/felszabadító kettős szerepében tetszelgő MacArthur tábornokkal (Tommy Lee Jones) folytatott kiegyezését, különös tekintettel a merev japán hagyományok és etikett dinamikus szembeállítására az amerikai győzők szabados (japán szempontból barbár) arroganciájával. Ez azonban nagyjából annyira érdekes sztori, mint egy dokumentumfilm valamelyik történelmi “okoscsatornán”, de mozifilmnek, drámai alkotásnak talán kissé unalmasnak tűnhet. A film alkotói (Shiro könyve alapján, Peter Webber rendező vezérletével) ezért ezt a kultúr- és politikatörténeti (film)esszét egy furcsa, fordított Pillangókisasszony-sztorival ütötték fel. (Bővebben)

A ma esti Bergman-filmklubban A csend (m5, 21.15) lesz. Két nő és egy kisfiú a vonaton. Azt mondja Ingmar, arról szól a film, milyen Isten, szeretet, őszinte, feltárulkozó emberi kapcsolatok és vágyak nélkül élni.

Attól, hogy én valamiért mindig keverem A tökös, a török, az őr meg a nővel A Ravasz, az Agy és a két füstölgő puskacső (SuperTV2, 23.00) című erősen gájricsis Guy Ritchie-filmet, még bőven jó lehet valaki másnak. Itt négy lúzer azt a hülye ötletet találja ki, hogy az egyik bűnszövetkezet felé megadandó tartozásukat kiegyenlítendő, kirabolják a másik, még nagyobb bűnszövetkezetet. Az így létrejött óriási kavarodásban aztán, a Ritchie-filmektől megszokott vizuális poénok mellett, pergő, általában meghökkentően trágár, de mégis szellemes dialógok, állandó szerepcserék, eltévesztett leszámolások után minden a helyére kerül – és minden marad a régiben.

Nagyon szép, érzelmes film a német Szomorú vasárnap (Duna, 23.45) című dráma, melynek címe nem véletlenül hajaz Seress Rezső világhíres, legendákkal és balsejtelemmel terhelt, milliószor feldolgozott dallamára. A fiktív, de teljességgel reális történet mozgatója maga Seress slágere, amelyet egy Szabó nevű étteremben játszik egy Aradi nevű zongorista, valamikor a múlt század harmincas éveinek végé, Budapesten. A zsidó származású tulajdonos szép feleségébe (Marozsán Erika) aztán szerelmes lesz a zongorista, valamint egy német utazóügynök, aki éppen ott költi el ebédjét. A szerelmi négyszög aztán szétporlad a rögvest bekövetkező világégés poklában, hogy aztán tragikus, illetve fatális fordulatok után 1998-ban, ugyanazon a helyen és ugyanazon dallamokra teljesüljön be.

Szerda, május 30.

A törvény gyilkosa (AMC, 20.00) című film, ha másért nem is, egy okból sokáig emlegetett élmény marad: ez az első film, amelyben igazából együtt játszik a két legenda, Robert de Niro és Al Pacino. Egymás oldalán, két zsarut alakítva küzdenek a bűn és egy önbíráskodó sorozatgyilkos ellen. Nem csak ők tehetnek arról, hogy ezzel a filmmel vége is egy legendának… (Bővebben)

 

 

Gorbacsov glasznosztya által okozott felmelegedés egyik eredménye A cég érdekében (Film Mánia, 21.00) című kémtörténet, melyben egy CIA- és egy KGB-ügynök fog össze, hogy megmeneküljenek – saját cégeik elől. Maga a film egy közepes akciómozi, aminek igazi érdekessége a párost alakító páros: Gene Hackman nagyszerű színész, Mikhail Baryshnikov viszont világhírű balett-táncos. Az előbbit rengeteg filmben láthattuk már, az utóbbit viszont színészként szinte sosem (lásd a képen).

Fogalmam sincs viszont, hogy mi a baj ezzel a Szemfényvesztők 2. (Film+, 21.00) című filmmel? Hiszen tételesen gyakorlatilag minden benne van, ami a valóban vicces és szórakoztató első részt annyira szerethetővé tette. Még a szereplőgárda is ugyanaz, sőt! Talán túl sok a visszautalás az első részre? Talán tényleg ennyire “unalmas”, ha valaki megjavul? Talán túl sok mindent akart megmagyarázni az új rendező, Jon M. Chu? Tényleg nem tudom.

Még a megismételhetetlen Furcsa párnak is készült egy folytatása 1998-ban, Furcsa pár 2. (Paramount Channel, 21.00) címmel. A csapat a régi, a tehetség harminc év alatt mit sem kopott: írta Neil Simon, játssza Jack Lemmon és Walter Matthau.

Viszont mit is mondhatnék Jirí Menzel, valamint Bohumil Hrabal Sörgyári capricciójáról (Duna, 22.40)… Ha gyárkéményt, frissen csapolt sört, ha vetett ágyat, disznó-, vagy akár hajvágást, óbégató idiótát látok, mindig ez a film jut eszembe. Meg amúgy is, sokszor. (Merza Gábor szakértő ajánlója)

Kedd, május 29.

Mivel beindult újra a katonásdi, minap még a Városliget is tele volt tankokkal, nem árt talán felidézni nekünk, katonaviselteknek a kiképzés “gyönyöreit”, s azoknak, akik viszont még csak gyíkarcú kopaszok, és elhiszik, hogy a katonaság csupa hősiesség, meg izgi férfidolog, azoknak előzetes ízelítőül, van itt ez a Tigrisek földjén (Paramount Channel, 21.00) című mozi. Nem a legkeményebb a témában, nem is a legfrissebb, de Joel Schumacher nagyot nem szokott hibázni, és Colin Farrell, valamint Matthew Davis is jó arc. ’71-et írunk és az amerikai ifjaknak menniük kellene Vietnamba harcolni a … miért is? A történet azonban idáig nem jut el, mindvégig a címben említett kiképzőtáborban játszódik, ahol a “szar elválik a májtól”, úgymond. A témáról jut eszembe, hogy de megnézném Kubrick Full Metall Jacketjét…

 

 

Igen komoly darab viszont a Ronin (Mozi+, 21.00). A régi szamurájtörténeteket (ezekre utal a film címe is) idéző visszafogott, ám kőkemény krimiben (rendezte John Frankenheimer) munkanélküli titkosügynökök próbálnak saját szakállukra dolgozni. Robert De Niro mellett igen jó a filmben Jean Reno (ők a képen) és Stellan Skarsgaard is.

Remek, csavaros cselekményű és immár klasszikussá vált második világháborús történet a Tű a szénakazalban (Film Mánia, 21.00), melynek írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…

Na, de Miért éppen Minnesota? (Filmcafe, 21.00). Mert csak. A tápiókapuding miatt.

Jó kis krimi lesz aztán késő este A kis szemtanú (Paramount Channel, 23.10), még akkor is, ha eredetileg 1985-ben mutatták be. Én még rendes moziban láttam. Szegény amisok, akik a történet kulcsszereplői, hogy küzdenek az ellen, hogy a rohanó, gonosz és modern huszonegyedik (pontosabban, a film idején még bőven huszadik) század belevigyorogjon az ő szigorúan védett XVII.- századi életükbe, pedig már ez a film is elhozta számukra a Gyehenna tüzét. Azóta állítólag már valóságshow-kban is szerepelnek… Egy kis amis szemtanú véletlenül szemtanúja lesz egy gyilkosságnak (na ja, minek teszi ki a lábát ebbe a bűnös külvilágba…), és egy zsaru (Harrison Ford) hisz neki. Ki avat be kit, s mibe.

Hétfő, május 28.

Ma este megismerkedhetünk például a híres, nadrágviselettel és nyílt színi cigarettázással hírhedtté is vált George Sand (Judy Davis), valamint a szintén híres, de tüdőbetegsége miatt valószínűleg nem dohányzó Chopin (Hugh Grant) igen romantikus szerelmével az Impromptu (Film Mánia, 18.55) című, 1991-ben készült filmben, melyben a szerelmeseknek nem kisebb személyiség, mint “az ördög zongoristája”, azaz Liszt Ferenc (Julian Sands) tartja a gyertyát. Jó lesz (lásd a képen).

 

 

Az Orvlövész (SuperTV2, 21.00) című, kissé sablonos sztorira (leszerelt hajdani specialista csalódottságában és kiábrándultságában a világ végén farigcsál fogpálcikákat, aztán egyszer megjelenik valami titokzatos fazon, aki azért csak behúzza még egy utolsó akcióba) épülő filmben Mark Wahlberg alakít egy hightech mesterlövészt, akinek tevékenysége (és annak ábrázolása) viszont közel sem sablonos. Rejtekben megbújva gubbaszt hosszú, méla lesben, kimatekozva a lövedék megfelelő pályáját, miközben csakis egyetlen lövésre van esély – kellő izgalomkeltésre alkalmat adó szituációk ezek, mint azokban a robbantós filmekben, amikben órákig el lehet játszani a “piros drótot vagy a kéket vágjam” faék-egyszerűségű, de igen hatásos dramaturgiájával…

Vasárnap, május 27.

Megúszhatjuk az estét Két hét múlva örökké (Viasat3, 18.55) is – de azért bőven lesz ennél jobb opció. Ebben a romantikus komédiában Hugh Grant a tőle megszokott, léha bugyibubus-karaktert hozza: ezúttal egy ingatlanokkal foglalkozó nagyvállalat fejese, míg Sandra Bullock egy éles eszű, karakán ügyvédnő, harcos civil és zöld aktivista – később a Grant által alakított karakter beosztottja. Na, mi lesz a vége? Pont az…

 

 

Szabó István 1966-ban készült szép filmje az Apa – Egy hit naplója (m3, 19.50), melyben egy fiatalember (Bálint András) növeszti az égig Budapest 1944-es ostroma alatt elhunyt édesapjának (Gábor Miklós) alakját. A fiú élete azonban a földön, a hatvanas évek magyar valóságában zajlik…

Akár ígéretesnek is tűnhet ez A nagy nap (RTL II, 20.00) című romantikus komédia, hiszen elképesztő a szereposztás: Diane Keaton, Susan Sarandon, Amanda Seyfried vagy Katherine Heigl a női, míg például Robert de Niro és Robin Williams a férfi szakaszban. Maga a film azonban egy enervált, erőltetett kis “izé”. Egy régen elvált házaspár (Keaton és de Niro) kénytelen eljátszani a tökéletes család szerepét, hogy nevelt fiuk elvehesse a nagyon vallásos családból származó menyasszonyát (Seyfried), miközben a játékban résztvevők mai élete (Sarandon, Heigl) is “beleszól” a dolgok menetébe. Kb. ugyanaz a sztori, mint az Apádra ütök, csak éppen a film sokkal gyengébb…

Ködben, állandó párában és jeges sárban tapicskoló, vérvörös képeskönyv Justin Kurzel 2015-ös Macbethje (Duna, 21.00), nagy reményekre okot adó, parádés szereposztásban: Marion Cotillard és Michael Fassbender (lásd a képen) adja a hatalomba és egyebekbe belekattanó skót házaspárt. (Bővebben)

Hivatástudatukban éppen megbicsakló pedagógusok számára ajánlandó film a Veszélyes kölykök (RTL+, 21.00). Nem éppen mai darabról van szó, de ez lényegét tekintve semmit nem von le értékéből, ugyanis valóságban megtörtént eseményeket mesél el. Főszereplője egy leszerelt haditengerész (Michelle Pfeiffer), aki végre élete valódi céljának szentelheti így idejét: elmegy tanítani. Állást azonban csak egy külvárosi gimiben kap, ahol a diákság számára minden fontosabb, mint a tanulás és akiknek szociális körülményei, az egymással, illetve a külvilággal való kapcsolataik is hagynak maguk után kívánnivalót. Azonban a friss tanerőt természetesen nem olyan fából faragták, hogy könnyen feladja.

A hamisító (Viasat6, 21.00) egy 2014-ben készült képhamisítós krimi, mely olykor meglehetősen megható családi drámaként is működik. E családban azonban mindenki zseniális képhamisító. A leosztás: Tye Sheridan (fiú), Christopher Plummer (nagyapa), és John Travolta (apa). Szolid kis film, de én szerettem.

A Hazudós Jakab (Film Mánia, 21.00) a magyar származású Peter Kassovitz rendezése és Robin Williams játssza benne a cím- és főszerepet. E filmdráma egy lengyelországi gettóban játszódik a második világháború idején, és nagyjából ugyanazt az üzenetet hordozza, mint a Jó reggelt, Vietnam! Jakab, a mindentől elzárt gettóban élők szenvedéseit apró, de jó szándékú füllentésekkel enyhíti és nem is tudja, ezzel mennyit segít a szenvedések elviselésében. A megható, mélyen humánus film rengeteg magyar szereplővel (pl. Igó Éva, Darvas Iván, Bálint István) és magyar operatőrrel (Ragályi Elemér) készült 1999-ben, amerikai, francia és magyar koprodukcióban.

Francois Mauriac regényéből készült a Tékozló szív (m2, 21.10), mely a múlt század húszas éveiben játszódik Párizsban. Főszereplője Thérése (Audrey Tautou), egy gazdag párizsi család unatkozó lánya, aki érdekből megy hozzá a szintén gazdag, ám szellemben, életfelfogásban, mentalitásában tőle tökéletesen különböző, vidéki Bernardhoz (Gilles Lellouche). A házasság gondtalan jólétéből azonban hiányzik valami nagyon fontos, aminek pótlására Thérése szörnyű tervet eszel ki… Passz.

A filmrendezéssel is próbálkozó Robert De Niro második rendezése a CIA megalakulásáról szól, azonban a politikatörténet iránt érdeklődőknek mégis ajánlott Az ügynökség (Duna, 23.00). Nem igazán jó, kissé komótos ritmusú, ám mégis kifejezetten érdekes film ez, igen erős szereposztással (Robert De Niro mellett Angelina Jolie, Joe Pesci, John Turturro, Alec Baldwin, William Hurt és Matt Damon játsszák a főbb szerepeket).

Szombat, május 26.

Ma este van tévépremierje Török Ferenc rengeteg díjat bezsebelt, egészen különleges hangulatú és eredeti témafelvetésű történelmi drámájának, az 1945-nek (Cinemax2, 20.30). Egy igazán fontos film, (egyelőre) eldugott helyen. (Bővebben)

 

 

A lobogó fehér inges-tökös gatyás, kardozós romantikus filmek nagymestere, Philippe de Broca 1997-ben mutatta be A púpos (Duna, 20.35) történetét, ám mi, fiúk ekkor már régen ismertük a vagány Lagardere lovagot és a félelmetes “növervágást”, hiszen a vásárokban beszerezhető műanyagkardjainkkal rendszeresen gyakoroltuk azt lenn, a téren. Lagardere története ugyanis kb. olyan toposz franciáknál, mint nálunk -mittudomén- Toldi Miklós. Mi valószínűleg az hatvanas évek Jean Marais-féle “púposát” vettük mintául, de ez az újabb, Daniel Auteuil-féle Lagardere is ott van a szeren – azaz a lovon.

Arséne Lupin (Film Mánia, 21.00) szintén egy francia toposz, a jópofa csaló archetípusa. Egy stílusos szélhámos, a női szívek és fűúri pénztárcák kizsákmányolója. Alakja ma egy 2004-es francia-olasz-spanyol-stb. kalandfilmben jelenik meg azok számára, akik a mai estét mindenképpen romantikus bohóságokkal töltenék, de a lobogó fehér ingek helyett múlt század-fordulós gallérokat (gavallérokat) néznének.

A mexikói (Paramount Channel, 21.00) című pikk-pakk, perfekt, korrekt akció-komédiáról legyen elég annyi, hogy Brad Pitt alakítja benne Jeffrey-t, az ügyefogyott kis maffiózót, akitől Sam, a barátnője (Julia Roberts – a képen) azt követeli, hogy hagyja már abba a piszlicsáré gengszterkedést, inkább házasodjanak össze és menjenek el Las Vegasba, ahol nekik biztosan jó lesz. De hősünknek még egy utolsó melót meg kell csinálnia, el kell hoznia Margolesi maffiafőnöknek a Mexikóit (egy régi, értékes pisztolyt), természetesen Mexikóból. (Bővebben)

Mission Impossible utolsó részét, a Titkos nemzet (SuperTV2, 21.40) címűt viszont még nem láttam (bár lehet, hogy csak én nem láttam… 😀 ), azonban semmi kétségem nincs, hogy ez is éppen olyan lesz, mint amilyenek az előbbiek is voltak: látványos, izgalmas akciófilm, melyben Tom Cruise esik, kel, fut, lő, repülőbe kapaszkodik, stb.

Meglepően markáns, határozott és karakteres képi világ jellemzi ezt az 1993-as bestseller alapján készült, ám a mai tini-scifi/fantasy/utópia trendekbe kitűnően illeszkedő Az emlékek őre (Cool, 22.50) című mozit. A múlt század közepének letisztult formavilágú, szigorúan funkcionális lakásbelsői, a Le Corbusier geometrikus tereit és lábakon álló épületeit mintázó idilli(nek képzelt) város képe mintha egy dobozban maradt ’65 körüli ismeretlen Truffaut-film jeleneteiből lett volna kivágva, miközben soha egy percig sincs olyan érzésünk, hogy a történet ne 2048-ban játszódna, mint ahogy. Ezt erősíti a fekete-fehér hangsúlyos használata is, azon felül, hogy ennek dramaturgiai funkciója is van. A történetbéli “szép, új világ” bizony annyira biztonságos, annyira kiszámított, annyira egészséges és minden problémától mentes, hogy abban már nem fér meg egyetlen szín sem, ami nem fekete és nem fehér. Talán csak a szürke… Sajnos, ennél több “jót” nem nagyon tudok mondani erről a filmről: bővebben.

Nemrégiben távozott körünkből a világ egyik legjobb filmrendezője, Milos Forman. Alakját, művészetét ma este egy remek portréfilm, Milos Forman: Amibe nem halsz bele… (Duna, 22.45), valamint első, még Csehszlovákiában forgatott filmje, a Fekete Péter (Duna, 23.40) idézi meg. A klasszikus mozi a “hétköznapok világában értetlenül vergődő” fiatalemberről szól, akit a ” kamaszkor szexuális zűrzavara, a mindenáron elvesztésre szánt szüzesség és a szerelem tiszta illúziói, a társadalom morális, csak nehezen teljesíthető követelményei, s az ezekkel szemben álló tapasztalatok kevernek könnyed válságba”. Mindezek ellenére a Fekete Péter kötelező alapfilm, a cseh új hullámként ismert filmtörténelmi jelentőségű irányzat egyik alapköve.

Próbatétel (Prime, 23.20) című thriller gyermekrablója ezalatt a sajnos szokványosnak tekinthető, anyagiakon/házastársai vitákon alapuló motiváció helyett egy egészen más, éppen ezért sokkal megfoghatatlanabb, sokkal veszélyesebb indítékkal bír… Gerald Butler, Maria Bello, Pierce Brosnan játsszák ennek a hideglelős történetnek főbb szerepeit.

Péntek, május 25.

Első ajánlatként a Négy szoba (Paramount Channel, 21.00) című szkeccsfilmet mondanám. Ted, a kissé infantilis szállodai boy (Tim Roth) személye köti össze a négy kisfilmet, melyek rendezői: Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez és Quentin Tarantino. Tedet az egyik szobában kéjvágyó boszorkányok, a másikban egy félőrült, féltékeny férj, a harmadikban egy maffiózó két rosszcsont gyermeke, a negyedikben pedig egy furcsa, morbid fogadási játék várja. Négy különböző hangulatú, de egyaránt bizarr történet, kisebb-nagyobb meglepetésekkel, melyeken egyaránt jól szórakozhatunk.

 

 

Jack Nicholson ezen a héten ma este balettozik mániás balfékként a kockás metlachin, hogy aztán gyorsan szerelembe essen kedvenc kávéháza karakán pincérnőjével (Helen Hunt). De sebaj, Lesz ez még így se! (Filmcafe, 21.00)

A Dan Brown regényéből készült Angyalok és démonok (Prime, 21.00) tulajdonképpen a híres-hírhedt Da Vinci-kód második részeként is felfogható (nemrégiben még ment a mozikban a harmadik, Inferno című is): simán leköthet, ha eddig még nem kötött le, bár erre eddig rengeteg alkalom adódhatott. A Tom Hanks által alakított tudós nyomozó ezúttal Vatikán belső köreiben nyomoz a gonoszok után, akik, bizony, ott vannak. (Bővebben)

Bán Frigyes klasszikus Talpalatnyi föld (m5, 22.00) című filmdrámájáról annyit kell tudni, hogy egy ’30-as években játszódó paraszti tárgyú történetet dolgoz fel, melyben a szegény fiú (Szirtes Ádám – a képen) szerelmes a szegény lányba (Mészáros Ági), és viszont. A lányt viszont akarja a mindenható földesúr fiacskája is… A film 1948-ban készült, de pontosan fogjuk érteni ma, 2018-ban is. A világ filmművészetének egyik klasszikusáról van szó, ahogy mondtam.

Sajnos, a dán film egyik legendájaként ismert Thomas Vinterbeg A kommuna (Duna, 22.00) című filmje nem mérhető sem saját, korábbi filmjeihez (mint a keményen provokatív Születésnap, mint Dogma-alapfilm, majd már a dogmatizmuson túl az igen nehéz kérdéseket feszegető Submarino vagy A vadászat), sem a hajdani Dogma-kolléga Idiótákjához, sem a svéd Moodysson Együttjéhez. Az egy középkorú értelmiségi pár házassági krízisét modellező történet talán a hasonlóan édesbús, melankolikus Együtt élhetnénk című francia történettel vethető össze, bár emlékeim szerint az is jobban szerethető. (Bővebben)

Csütörtök, május 24.

Naná, hogy mindent láttunk már és már az sem vicc, hogy egy csecsemőnek minden vicc új, de a reményhal kapcsolja le utolsónak a villanyt. A kérdés tehát annyi, hogy who wants to live forever? Hegylakó-repeta (AMC, 19.45) ma este, pedig tudjuk már jól, hogy a végén úgyis csak egy maradhat (vö.: Christopher Lambert és az elébb említett hal).

 

 

Ennél azonban jóval korábban kezd az 1988-ban bemutatott Lángoló Mississippi (Film Mánia, 18.30), Alan Parker igen izgalmas filmje, mely egy 1964-ben megtörtént -akkoriban egyáltalán nem egyedi- esetet dolgoz fel, a témához illő, igen súlyos színészi alakításokkal, valamint alapos, katarzisra kihegyezett dramaturgiával. Valahol lent, Délen meggyilkolnak három, a feketék jogegyenlőségéért küzdő polgárjogi aktivistát. Két FBI ügynök (Willem Dafoe és Gene Hackman) utazik a helyszínre, ahol hamarosan kiderül, hogy a környéken mindent behálózó Ku-Klux-Klán keze lehet a dologban…

Viszont A pók hálójában (Paramount Channel, 21.00) is egy fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető darab. Morgan Freeman remek színész, ezt tudjuk jól: itt egy rendőrségi pszichológus-író-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

Egy igen mély, felkavaró és sajnos sok tekintetben igaz történet a 2007-ben, Berlinben Arany Medvére is jelölt thriller, a Bordertown – Átkelő a halálba (Film Mánia, 21.00) is. Egy észak-mexikói határvárosban évek óta szexuális erőszaktevő sorozatgyilkos szedi áldozatait, akik szinte kivétel nélkül szegény sorsú munkáslányok. A helyi rendőrség tehetetlen, az áldozatok száma viszont egyre nő. Évek múltán egy amerikai újságírónő (Jennifer Lopez rendszerint igen jól teljesít az efféle komoly érzelmeket kiváltó karakterekben) ered az események nyomába, a nyomozás szálai azonban -nem meglepő módon- igen messzire, sőt még annál is magasabbra vezetnek.

Ingmar Bergman ma esti Úrvacsorájában (m5, 21.15) egy vidéki lelkész őrlődik súlyos kételyek között hitét, hivatását illetően.

Az öreg hölgy és a testőr (Duna, 22.20) című édes kis semmiség tulajdonképpen a Miss Daisy sofőrje kliséjének egyik variációja, még 1994-ből. A gonosz(kodó), zsémbes és pipifaxos matróna ezúttal Shirley MacLaine (lásd a képen), aki valaha a Fehér Ház lakója is volt. A hölgy itt nem sofőrt, hanem egy sármos, fiatal testőrt (Nicolas Cage) kap hajdani státuszának megfelelően – a továbbiakban azonban nagyjából megy minden, mint ahogy azt láttuk már… Az öregasszony ezerrel szívatja ifjú, lelkes testőrét, de aztán megszeretik egymást (nem úgy!), mi pedig nevetünk és pityergünk egyszerre.

A mai este magyar szempontból legfontosabb filmje a Hideg napok (Duna, 00.00), mely egy szégyenletes történelmi esemény -szégyenletes időpontban műsorra tűzött- rideg, egzakt és egyenes feldolgozása. 1942-ben, egy Bácskában lezajlott razzia során, a magyar katonák 2500 szerbet és 800 zsidót, jobbára ártatlan civileket gyilkoltak le módszeres kegyetlenséggel. Az eseményt feltáró felkavaró filmet Kovács András rendezte még 1966-ban, főbb szerepekben Latinovits Zoltánnal, Szirtes Ádámmal és Darvas Ivánnal. (Bővebben)

Szerda, május 23.

Első ajánlatként a Revolvert (Mozi+, 21.00) mondanám. Bár Guy Ritchie ezzel a 2005-ös filmjével kissé már átbucskázott karrierjének a Blöffel, és A ravasz, az agy és a többivel meghágott meredélyén, azért még van benne lendület. Lehet röhögni is, ám az eresztékek már hallhatóan recsegnek, a lufiból szökik a hélium, a vetítőgép pedig kockákat szalajt. De még, de még… Szerencse- és egyéb bűnös játék a téma, Jason Stathamnek pedig hosszú a haja (lásd a képen).

 

 

A Ki nevel a végén?-t (Paramount Channel, 21.00) láttuk már, legutóbb kb. egy hónapja. A kérdés itt annyi, hogy vagy Jack Nicholson süllyedt le Adam Sandler humorának kakipuki szintjére, vagy Jack emelte magához Ádit (persze, tudjuk jól, hogy Sandlernek vannak jó filmjei is, de mégis mindenkinek a gatyaszintű filmjei ugranak be először…). Mondjuk azt ezúttal, hogy félig tele van az a pohár, hiszen e film még bőven a nézhető vígjátékok sorában van. Nicholson tolja ezerrel, ahogy szokta ebben a műfajban, Sandler pedig séróból asszisztál hozzá. Amúgy a megöntözött öntöző, illetve, amikor a fagyi visszanyal klasszikus sémáinak egyfajta variációját látjuk ismét e műben: amikor az orvos talán betegebb, mint a betege. Indulatkezelés, mint napjaink egyik fő civilizációs mifenéje. (Bővebben)

A Szemfényvesztők (Film+, 21.00) is már nyilván a könyökünkön jön ki, sőt, már a második részét is unjuk, nemhogy ezt az elsőt… De ha mégsem, akkor ma van itt a lehetőség, hogy pótoljuk: egy szó szoros értelmében bűbájos történet ez, melyben illuzionisták rabolnak bankot, ezt azt, sőt, még egy igen meglepő bosszútörténet is kibontakozik – a roppant fordulatos, trükkös és blikkfangos cselekményt azonban nem részletezném, hadd essen le az álla az ilyesmire hajlamosaknak. Elég komoly a szereposztás: Morgan Freeman, Michael Caine, Dave Franco, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson… (Bővebben)

Szeretném, ha szeretnél (SuperTV2, 21.00) című romantikus komédiában Matyi barátunk –Matthew McConaughey– viszont Jennifer Lopez méretes csípeje mentén feszül. (Bővebben)

Krzysztof Kieślowski rendkívül érdekes Véletlen (Duna, 22.35) című filmje azt vizsgálja, hogy van-e választása a nyolcvanas évek elejének kilátástalanságában élő embernek, hogy életét a véletlen vagy valamiféle szükségszerűség vezérli-e? A film Witek nevű főhősének (Bogusław Linda) sorsa attól függ, hogy egy hirtelen döntéstől vezérelve eléri-e az éppen induló vonatot, vagy sem – a film ettől kezdve három variációban mutatja meg főszereplője további életét. Witek az első variációban pártfunkcionáriussá válik, majd szamizdatokat terjesztő ellenálló lesz, a harmadik változatban pedig elzárkózik a közélettől, és kizárólag a szakmai előrehaladásának és a családjának szenteli magát. A film a lengyel történelem egyik viharos időszakában -az 1981 december 13-án kihirdetett szükségállapot idején- keletkezett és szinte azonnal dobozba zárta a lengyel kommunista cenzúra, majd többszöri átszerkesztés után csak 1987-ben kerülhetett a közönség elé, de talán még most is átjön a fiatal értelmiség akkori dilemmáit plasztikusan ábrázoló mondanivaló.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!