Mit nézzünk ma a tévében?

Szerda, augusztus 1.

Két filmet említenék. A Ki nevel a végén?-t (Paramount Channel, 21.00) sokszor láthattuk már, legutóbb kb. egy hónapja. A kérdés itt annyi, hogy vagy Jack Nicholson süllyedt le Adam Sandler humorának kakipuki szintjére, vagy Jack emelte magához Ádit (persze, tudjuk, hogy Sandlernek vannak egészen jó filmjei is, de mégis mindenkinek a gatyaszintű filmjei ugranak be először…). Mondjuk azt ezúttal, hogy félig tele van az a pohár, hiszen e film még bőven a nézhető vígjátékok sorában van. Nicholson tolja ezerrel, ahogy szokta ebben a műfajban, Sandler pedig séróból asszisztál hozzá. Amúgy a megöntözött öntöző, illetve, amikor a fagyi visszanyal klasszikus sémáinak egyfajta variációját látjuk ismét e műben: amikor az orvos talán betegebb, mint a betege. Indulatkezelés, mint napjaink egyik fő civilizációs mifenéje. (Bővebben)

 

 

A Gengszter (Film Mánia, 22.00) című gengszterfilm viszont a klasszikus gengszterkorszakba, az 1930-as évekbe kalauzolja el a nézőt. A történetben New York dúsan jövedelmező, illegális lottóbiznisze körül zajlik a csetepaté, a fekete Bumpy Johnson (Laurence Fishburne) és a fehér Dutch Schultz (Tim Roth – a képen) között. Az ügylet akkora port ver fel, hogy arra még az olasz keresztapa, Lucky Luciano (Andy Garcia) is felfigyel… A gengszter-történelem egy fontos momentumának hiteles, ám talán kissé poros reprezentációja ez a film, melyben azért akad néhány egészen jó jelenet: pl. amikor Lucky Luciano egy üres sportcsarnokban lezajlott kínos megbeszélés után lazán és cinikusan dalra fakad – iszonyú hamisan, vagy ahogy Dutch Schultz pimaszul eszi az almát egy másik tárgyaláson…

Kedd, július 31.

Féktelenül tombol az uborkaszezon, üveghangon pörögnek a légkondik, a villanyszámla pedig veri a csikorgós téli hónapok lélegzetelállító adatait is. A Féktelenül (SuperTV2, 21.00) című kellően agyatlan, de azért még bőven szórakoztató -amúgy már erősen felnőttkorú, 1994-es- akciókomédiában Sandra Bullock édes, Keanu Reeves pedig helyes, és együtt száguldanak egy pokolgéppel tömött buszban a végzetes végkifejlet felé. (Az megvan, hogy Sandra tök ugyanúgy néz ki ma, 2018-ban is, mint 1994-ben? 🙂 )

 

 

Brian De Palma 2006-os filmjét, a Fekete Dáliát (Film Mánia, 21.00) több fesztiválon jelölték fődíjra, a film operatőrét, Zsigmond Vilmost pedig Oscar-díjra is. A -sokszor láthatott- történet egy 1946-ban elkövetett bűnügy fiktív felgombolyítása, két, címeres rendőrré előlépett bokszoló (Aaron Eckhart és Josh Hartnett) által. Sok minden történik a filmben, brutális csonkolásos gyilkosság, bankrablás, leszámolás, korrupció, rivalizálás, szerelem (pl. Scarlett Johansson), féltékenység és bosszú. A rettentően szövevényes eset elmesélésére De Palma kézenfekvő, korban is stimmelő, ráadásul a szívének is kedves stílust választott: a film noirt. (Bővebben)

A sorsról, a nagy döntések meghozatalát körítő tépelődésekről, a magányról és társas kapcsolatokról, azok konfliktusainak okairól és okozatairól beszél igen nagy érzékenységgel, intelligensen, őszintén, érzelmesen, de semmiképpen nem dagályosan, vagy szentimentálisan a csak szűk körben, de ott igen nagy tiszteletnek örvendő török-olasz Ferzan Özpetek alkotása, A Szaturnusz gyűrűjében (Filmbox Extra HD, 21.00). (Bővebben)

A mindig csodálatos Molnár Piroskát is nézhetjük Csiky Gergely klasszikus komédiájának, A nagymamának (m5, 21.15) címszerepében. Az előadást Szikora János rendezte 2010-ben a kaposvári Csiky Gergely Színházban.

A Carrington – A festőnő szerelmei (Film Mánia, 23.00) című film viszont Dora Carrington (Emma Thompson – a képen) szerelmeiről szól, akik közül az egyik -jelen esetben- egy másik művész, egy Lytton Strachey (Jonathan Pryce) nevű író. Ebben eddig elvileg nincs túl sok firka, de ha elárulom azt, hogy a homoszexualitását nyíltan vállaló íróban a tagadhatatlanul férfias temperamentumú festőnő iránt szökött szárba a vonzalom, akkor már talán izgalmasabb távlatok nyílnak meg előttük és előttünk.

Hétfő, július 30.

Hát, ez van. Punnyadás a köbön. Elsőnek, de messze nem először a lehengerlően jóképű Jonathan Rhys-Meyers és a már rendesen pocakosodó, kopaszra nyírt fejével arcának különösen ostoba jelleget kölcsönző John Travolta küld képeslapot, méghozzá Párizsból szeretettel (AMC, 20.10). A képeslapon azonban lövöldözés, felrobbanó autók és éget gumiszag látható, tekintve, ez egy virtigli terroristás akciófilm. A zöldfülű ifjút a nagyképű, de dörzsölt és rutinos ügynök beleviszi a tutiba című klisé egzakt, kompakt és látványos példája ez a mű. (Bővebben)

 

 

Romantikus komédia A boldogító talán (Filmcafe, 21.00), melynek fő kérdése, hogy létezik-e férfi és nő között barátság? A húzónevek Michelle Monaghan és Patrick Dempsey. Láttuk már ezt is.

Igen komoly darab viszont a Ronin (Mozi+, 21.00). A régi szamurájtörténeteket (ezekre utal a film címe is) idéző visszafogott, ám kőkemény krimiben (rendezte John Frankenheimer) munkanélküli titkosügynökök próbálnak saját szakállukra dolgozni. (A képen látható) Robert De Niro mellett igen jó a filmben Jean Reno és Stellan Skarsgaard is.

De jön A Profi (AMC, 22.00) is. Az ekkor már erősen középkorú, de még mindig csibészesen sármos Jean-Paul Belmondo egyik emblematikus szerepe ez, Ennio Morricone talán legjellegzetesebb filmzenéjének dallamai közepette, melyek tulajdonképen az egész film hangulatát megszabják. Bosszúvágy témájából pedig nem sok ehhez fogható színvonalas kalandvígjáték született.

Vasárnap, július 29.

A múlt heti  Kelly hősei után ma egy újabb, nehezen felülmúlható második világháborús klasszikus, A piszkos tizenkettő (AMC, 19.00) kerül sorra, azoknak, akik ma este nem feltétlenül a történelem rideg és kíméletlen tényeire, inkább csak egy izgalmas, szórakoztató történetre lennének kíváncsiak ebből a szörnyű korszakból. Ez is egy olyan film, amit bármennyiszer meg lehet nézni. Egy lehetetlen, halálos küldetésre egy csapat semmire sem méltó rosszéletűt jelölnek ki, egy renitens parancsnok irányításával – de ismerjük a sztorit. Régi arcok, mint Lee Marvin, Charles Bronson, John Cassavetes, Telly Savalas, Donald Sutherland

 

 

Szárnyas fejvadász 2049 (HBO, 20.00) egy legendás film lenyűgöző képekben tobzódó, de kissé közepes folytatása. A filmet teljes egészében Magyarországon forgatta -az amúgy rendkívül tehetséges- Dennis Villeneuve. Szerintem tévépremier. (Bővebben)

Az oroszlán ugrani készül (m3, 20.05) viszont minden idők legviccesebb magyar krimi-vígjátéka. Klauberg, az elmebeteg náci orvos (Ajtay Andor) a “Pestis XX” nevű baktériumfegyverrel rémisztgeti környezetét. Az ampullákért azonban harcba száll a rendkívüli ügyességű magyar titkos ügynök, Menő Fej (Bujtor István) is. 🙂 James Bond? Az kicsoda? 🙂 Az én nevem Fej. Menő Fej. 🙂 

Argentína nagyon messze van, és egyáltalán, hajlamosak vagyunk az egész latin-amerikai kontinenst elintézni valami üresfejű, csípőt himbáló, egyszerű léhaságnak, holott egy csomó világhírű művész jött onnan, Garcia Marqueztől Boris Vallejóig, Jobimtól Astor Piazzoláig. Argentína nagyon messze van, de ha jobban belegondolok, én még rossz filmet nem is nagyon láttam, ami onnan jött – és most nem a végtelen szappanoperákra gondolok, hanem például a Kínai, elvitelre, a Szemekbe zárt titkok, az Aura, vagy a Bonbon, a kutya című filmekre… Ebbe a sorba tartozik az Eszeveszett mesék (m2, 21.10) is, Damián Szifron filmje, mely egyrészt Argentína Oscar-nevezettje és jelölésevolt 2015-ben, másrészt pedig minden idők legnagyobb hazai (tehát argentin) kasszasikere, pedig nem is “normális” film ez, hanem csak amolyan szkeccsfilm, vagy filmszkeccs, nevezzük, ahogy tetszik. Én akkor azt mondom, hogy filmnovella-füzér, melynek darabjai egyenként is nagyon ütnek, így összefűzve viszont egyenesen marnak. (Bővebben)

Emlékezetes pillanata azonban az is, ahogyan Maléna (Duna, 21.15) sétál végig ringó csípővel a szicíliai kisváros tengerparti sétányán, miközben helybéli srácok, fiatal férfiak követik biciklin vagy fordulnak utána guvadó szemekkel, lógó nyelvvel, a kávézók teraszáról pedig idősebb urak füttyentenek fickósan. A címszerepet Monica Bellucci prezentálja, a filmet Giuseppe Tornatore rendezte, fényképezte Koltai Lajos, a zenéjét pedig Ennio Morricone szerezte.

Ethan és Joel Coen remekbe szabott, groteszk és morbid krimijét, a Fargót (Paramount Channel, 22.00), bár sokszor láthattuk már, de ha csak egyszer láttuk, Frances McDormand vagy William H. Macy arcait akkor sem felejtjük el. (Bővebben)

A köztudomásúan erős feminista attitűddel igen figyelemreméltó filmeket alkotó, új-zélandi Jane Campion egyik első filmje, az Egy angyal az asztalomnál (m5, 22.20) a Pulitzer-díjjal is kitüntetett, szintén új-zélandi író és költő Janet Frameéletét meséli el, az írónő önéletrajza, pontosabban három kisregénye alapján, melyek egyben a filmet is három, különálló részre (Frame gyermekkora, tinédzserkora és fiatal felnőtt kora) tagolják. Az isten háta mögötti környezetben, a XX. század közepén különös tehetsége és sajátos érzelmi, intellektuális megnyilvánulásai miatt skizofrénnek diagnosztizált, feltűnő hajkoronát viselő költőnő – több mint 800 (!) elektrosokk után – már elő volt jegyezve lobotómiára (amivel akkoriban gyógyítani vélték az elmebaj bizonyos eseteit), amit csak azért nem hajtottak végre, mert Janet első írásai váratlanul megnyerték a nemzeti irodalmi díjat. A filmben Campion azt az elvet követte, hogy elsősorban jellemző jeleneteket rendezett meg Frame életéből, nem pedig verbálisan mesélteti el a sztorit – ami egy írónő tevékenységét tekintve kézenfekvő lenne. Így viszont egy igazán nőies, helyenként vicces, helyenként torokszorító leporellót kapunk egy valóban különleges nő figurájáról, egy lírai, de részletgazdag portrét – 153 szórakoztató percben.

Jack Nicholson is jön ma éjszakára egyik emblematikus alakításával (lásd a képen). Eszement, amit játszik Stanley Kubrick kultikus jelentőségűnek tartott Ragyogásának (Duna, 22.55) főszerepében (is).

Szombat, július 28.

Uborka. Minden idők legjobb, bár nem feltétlenül a legsikeresebb és talán a rajongók körében nem is a legelfogadottabb James Bond-filmje, a Casino Royale (TV2, 18.55) az első ajánlat. A fergeteges akciók és a James Bond-franchise-tól elvárt bugyuta egyszerű cselekmény közepette azonban végre már nem valami ótvarosan bájgúnár nyálgép, hanem egy rendes, igazi, kemény férfi (Daniel Craig) gyakja széjjel a gonoszt, aki pediglen ez alkalommal az érdekes tekintetű, szintén nem akármilyen arcú Mads Mikkelsen, a mai skandináv film egyik szupersztárja. Amúgy arról szól a mese, hogy hogyan lett James Bond James Bond…

 

 

Aztán van egy ilyen, hogy Provence-i vakáció (Duna, 19.35), ami most így, önmagában nem is lenne rossz, de hogy ez a francia, családi komédia mennyiben pótolja ezt az ezúttal a valóságban meg nem történő vakációt, azt nem tudom. Jean Reno morcos és magányos provanszál nagypapát játszik a történetben, akinek váratlanul egy nyárra nyakába szakad három unokája, két tinédzserkorú lány és egy süketnéma fiú. Elvileg ez egy örömteli esemény lehetne, ha a nagypapi az eddigi 17 évben bármiféle viszonyt ápolt volna rokonaival… Szóval, vannak klisék, másfelől viszont lesz báj és némi kellem is.

A kanadai Denis Villeneuve Fogságban (RTL II, 20.00) című filmje talán az utóbbi idők egyik legnyugtalanítóbb, leggyomorszorítóbb, legnyomasztóbb thrillere… Nem biztos, hogy a legjobb, de hogy a leghatásosabb, az majdnem biztos. Ennek oka részben a rendező igen erős drámai érzéke, részben Roger Deakins Oscar-díjra jelölt delejes, ködös, borongós fényképezése, részben pedig az egész történetet átszövő vallásos őrület illogikus, irreális, rettegéssel telt kiszámíthatatlansága, illetve annak igen hiteles ábrázolása. Egy nap nyomtalanul eltűnik egy békés, átlagcsalád kislánya, az apa azonnal a nyomozni kezd – olykor a rendőrség ellenében is. A nyomok egy elhagyott, ócska lakókocsihoz vezetnek… Főszerepben (és a képenJake Gyllenhaal és Hugh Jackman. (Bővebben)

Szürke senkik (Duna, 23.11) egy első világháborús magyar thriller, melynek egyik fő jellemzője, hogy nem teremt hősöket. Köbli Norbert forgatókönyvíró (A berni követFélvilágA vizsga) és Kovács István rendező tulajdonképpen szűz talajra lép ezzel a mindössze alig egy órás tévéfilmben. Filmes szempontból alig feldolgozott terület ez a kor és ez a problémahalmaz, mely azonban a magyar történelemben, a történelmi emlékezetben a mai napig is igen jelentős súllyal képviselteti magát, elég csak három földrajzi kifejezést említenem: Isonzó, Doberdó, valamint a háború következményeképpen Trianon. Az alkotók azonban, igen okosan, nem vállalták túl magukat, tudva tudván, hogy egy biztonságos kis lépéssel mindig tovább lehet jutni, mint egy vakmerő, nagy ugrással a semmibe. Nem kívánták egy csapásra elmesélni az összes córeszt, ami az első világháború kapcsán eszükbe juthat; az egyórás filmbe éppen egy órányi drámát, feszültséget és arányosan elegendő akciót pakoltak bele. (Bővebben)

Ehhez képest a Séta a Holdon (Paramount Channel, 23.45) csupán egy szolidan erotikus, inkább csak romantikus történet lesz egy unatkozó háziasszonyról (Diane Lane), aki egy fülledt délutánon szenvedélyes viszonyba keveredik egy utazóügynökkel (Viggo Mortensen). Ismerősen hangzik? Lehet, de ettől még érdemes megnézni, mert nem biztos, hogy ugyanazt a történetet fogjuk látni, mint A postás kétszer csenget, vagy a Szív hídjai esetében láttuk…

Péntek, július 27.

Martin Scorsese nevéről kapásból véres thrillerek, nagyívű maffiózótablók és más erőszakos filmek juthatnak eszünkbe, holott rendezett ő igazi selymes, nőies, érzelmes, finoman pikáns, enyhén melankolikus, de nagyon romantikus drámát is, mint például Az ártatlanság korát (Duna, 20.25). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszereplésének jelölése mellett – a szakma nyilvánvalóan vért akart, ám ezúttal nem kapott.

 

 

Picit később a Holiday (Viasat3, 21.00) című romantikus komédiában két harmincas szingli, a napfényes Los Angelesben élő Amanda (Cameron Diaz) és a ködös, esős londoni Iris (Kate Winslet – a képen) cserél lakóhelyet egy röpke vakáció idejére, hátha jobb lesz nekik akkor. Hogy mennyire lesz jó, arra ad némi támpontot a stáblista, melyből következően, Jude Law a romantikus, míg Jack Black a komikus irányba mozdíthatja a mérleg nyelvét. Az egyensúlyról a csajfilmek specialistája, Nancy Meyers rendezőnő gondoskodik 138 (!) hosszú, avagy éppenséggel túl rövid percben.

No, de Ki beszél itt szerelemről? (m5, 21.15) Bacsó Péter tüneményes, de azért fanyar humorú filmje a szerelem “valódi” természetéről szól, természetesen igen karcos korrajzzal a háttérben. Tarján Györgyi és Gálffi László a Kenguru után újra együtt – egy remek kis filmben, mely elsősorban mégis arról vált nevezetessé, hogy az akkoriban hírhedt és betiltott Beatrice is feltűnik egy jelenetben.

A féktelen fantáziájú Tim Burton éjfekete, viktoriánus horror-meseoperettje, a Sweeney Todd, avagy a Fleet Street démoni borbélya (Viasat6, 22.00) sok határon túlmegy. Én magam sem tudom eldönteni, hogy tetszik-e vagy sem, jó-e vagy sem, de hogy nem akármi, az szinte bizonyos. Vértől csöpögő, posztmodern giccs, avagy zseniális stílusbravúr? Perverz látványorgia, vagy csupán a banalitás nagyképű és fellengzős fricskája? Passz. Kétszer láttam, először kifejezetten utáltam, másodszor meg visítottam a kéjes élvezettől…

Csütörtök, július 26.

Catherine Deneuve sem tökéletes, Gérard Depardieu még annyira sem tökéletes. A Senki sem tökéletes (HBO, 20.00) című film sem tökéletes. Florence Quentin, a film írója-rendezője is mintha nem tudta volna eldönteni, mit akar kihozni a különböző okokból mellékvágányra futott életük elől menekülő, és véletlenszerű találkozásuk után együtt továbbmenekülő/egymásra találó, idősödő ember történetéből. Néha csehesen bájjal alakulnak a dolgok, melyek aztán néha elsikkadnak a franciás idétlenkedésbe… Persze, ha nem várunk sokat, akkor azért bőven elmegy ez – jéggel, vagy sok szódával, ahogy mondani szokás. (Bővebben)

 

 

Nem éppen friss, de ettől még bőven izgalmas thriller a Nincs kiút (Film Mánia, 21.00), melyben az amerikai hadügyminisztérium belső köreibe merülhetünk le. Tom Farrell (Kevin Costner), az új összekötő tiszt a hírhedten keménykezű hadügyminiszter, David Brice (Gene Hackman) mellett, a Pentagon fogadásán megismerkedik a csodaszép Susannel (Sean Young). Szinte azonnal szerelmi viszony szövődik közöttük, pedig a lány a miniszter titkos szeretője. Egy intim együttlétet követően – alighogy Tom távozott – a féltékeny Brice ront be az ajtón, s felelősségre vonja hűtlen barátnőjét. Az indulatok elszabadulnak, s a lány holtan marad a helyszínen. A hadügyminiszter a gyilkosságot az általa ismeretlen vetélytársára akarja kenni, s a vizsgálat felügyeletét Tomra bízza. Farrellnek 48 órája van, hogy igazolja ártatlanságát, miközben saját maga ellen vezeti a nyomozást, s a főnöke a tettes… Tehát, mondhatjuk azt is akár, hogy több mint tettes.🙂

A mexikói (Paramount Channel, 21.00) című pikk-pakk, perfekt, korrekt akció-komédiáról legyen elég annyi, hogy Brad Pitt alakítja benne Jeffrey-t, az ügyefogyott kis maffiózót, akitől Sam, a barátnője (Julia Roberts) azt követeli, hogy hagyja már abba a piszlicsáré gengszterkedést, inkább házasodjanak össze és menjenek el Las Vegasba, ahol nekik biztosan jó lesz. De hősünknek még egy utolsó melót meg kell csinálnia, el kell hoznia Margolesi maffiafőnöknek a Mexikóit (egy régi, értékes pisztolyt), természetesen Mexikóból. (Bővebben)

A ma esti Kiképzés (Viasat3, 21.00) viszont egy kőkemény zsarufilm lesz, méghozzá a realistánál is naturalistább megközelítésben, ha szabad ilyen marhaságot mondani. Denzel Washington adja itt rutinos drognyomozót, aki egy zöldfülűt (Ethan Hawke) kap társnak, hogy bevezesse a tutiba. Oscart kapott ezért az alakításért Washington, mégpedig megérdemelten, de a film maga is igen jó darab a maga műfajában, érdemes megnézni.

Ágota Kristóf világhírű regényéből, A nagy füzetből (m5, 21.15) Szász János rendezett filmadaptációt 2013-ban (a képen a történet emblematikus figurája, Molnár Piroska nagydíjas alakításában). (Bővebben).

Szerda, július 25.

Még mindig uborka. No, de Első a szerelem (Filmcafe, 21.00). Meryl Streep (ma este) egy pszichológust játszik ebben a közepes romantikus komédiában, aki egyik páciensének (Uma Thurman) lelkét ápolgatja annak válása után. A terápia annyira jól sikerül, hogy a beteg hamarosan ismét szerelembe zuhan, ráadásul egy nála fiatalabb, ám igen bohém fiúval (Bryan Greenberg) kapcsolatosan. A pszichológusnak hosszú idő után esik le, hogy páciensének új szerelme a pszichológus saját fia…

 

 

Ha éppen az utat túrják fel előttünk, vagy a szomszéd lakást verik szét, esetleg a közeljövőben csillagközi kiruccanásra készülődnénk, akkor ma este épp itt az ideje újranézni (vagy újraolvasni) a Galaxis útikalauz stopposoknak (Paramount Channel, 21.00) című multigenerációs oktatófilmet/tankönyvet, melynek örökbecsű szentenciái közül mára -és úgy általában- a DON’T PANIC! parancsot emelném ki. Valamint azt, hogy 42. (A filmről bővebben itt.)

Egy részben magyar vonatkozású, szintén erős romantikus felhangokkal operáló életrajzi dráma: a Houdini, a halál mágusa (Filmcafe, 23.05) valójában a mágus (Guy Pearce) és egy törekvő, cserfes és szemtelen szemfényvesztő(nő) (Catherine Zeta-Jones) rivalizálásból érzéki viszonyba bonyolódó kapcsolatáról szól, miközben Houdini élete legveszélyesebb mutatványára készül. Teljesen nézhető, szórakoztató film ez (is).

A Négy szoba (Paramount Channel, 23.25) című szkeccsfilm “darabkáit” (A rendezők: Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez és Quentin Tarantino) Ted, egy kissé infantilis szállodai boy (Tim Roth – a képen) személye köti össze. A fiút az egyik szobában kéjvágyó boszorkányok, a másikban egy félőrült, féltékeny férj, a harmadikban egy maffiózó két rosszcsont gyermeke, a negyedikben pedig egy furcsa, morbid fogadási játék várja. Négy különböző hangulatú, de egyaránt bizarr történet, kisebb-nagyobb meglepetésekkel, melyeken egyaránt jól szórakozhatunk.

Kedd, július 24.

Figyelemre méltó darab lehet az 1990-ben bemutatott A téboly börtöne (Film Mánia, 19.00), mely ellentétben azzal, amit a hangzatos cím sugall, inkább dráma. Egy koreai veterán (Gary Oldman) bevetés utáni poszttraumás stressz-szindrómája -és öngyilkossági kísérlete- miatt kerül a címben jelzett elmegyógyintézetbe, azonban az ott tapasztalt körülmények miatt fellázad. Bár a sztori a valóságon alapszik, lehet egy kis Száll a kakukk fészkére-utánérzésünk, Oldman viszont zseniális színész és partnerei (Frances McFormand és Dennis Hopper) is mindig érdekesek.

 

 

Ha már unjuk a nyarat, akkor az igazi, borzongató telet láthatjuk a Fehér pokol (Film+, 21.00) című kalandfilmben, melyben Liam Neeson a sarkvidéken küzd meg egy misztikus farkasfalkával. Sztrogoff Mihály, a klasszikus Delta-főcím, Életben maradtak 2. – effélékre asszociálhatunk közben…

A Miért éppen Minnesota? (Filmcafe, 21.00) dettó. Bár ez egy romantikus komédia és nem kalandfilm, de az biztos, hogy töménytelen sok havat láthatunk ebben is. Minnesota amúgy egy állam az Egyesült Államokban, fent északon, középen, az amerikai közvélekedés szerint nagyjából ugyanaz, mint nálunk, mondjuk Nyírség. Messze van, hideg van, és olyan egyszerű, de jólelkű emberek élnek ott (már elnézést a nyírségiektől). Hogy miért éppen ide küldik a Renée Zellweger alakította szuperdögös csúcsmenedzsert (lásd a képen), az kiderül a történetből. Mindegy. Én egyszer akarok enni tápiókapudingot. A film tinglitangli, de mivel öregszem, ezért szerettem…

A pók hálójában (Paramount Channel, 21.00) egy fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető darab – ha jól emlékszem, hó, havas tájban játszódó jelenet viszont nincs benne. Morgan Freeman remek színész, ezt tudjuk jól: itt egy rendőrségi pszichológus-író-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

Sam Raimi produkciója A hírnök (Filmcafe, 22.55) című film, és akiknek Raimi neve mond valamit, azok nagyjából be is tudják lőni, mire számíthatnak. Nem fognak tévedni. Egy chicagói család (anya: Penelope Ann Miller, apa: Dylan McDermott, és a gyerekek: Kristen Stewart és a kis Ben) az isten háta mögötti Észak-Dakotába költözik, hogy nyugalomra leljen, ám a végtelen napraforgómezők is csak rettenetet rejtenek számukra. Viszont a film legalább nem lesz hosszú. 🙂

Hétfő, július 23.

Az uborkaszezon-salátabár ma esti kínálata a következő: egy egzotikus környezetben játszódó, valós eseményeket elmesélő kémtörténet, egy egzotikus környezetben játszódó menekülős akciófilm és Woody Allen meccslabdája, amit viszont majd minden héten láthattunk mostanában. Az elárult sziget (Film Mánia, 21.00) valójában Formosa szigete, azaz Tajvan, az igen problematikus politikai státuszban lévő “csodálatos sziget” (ezt jelenti a sziget neve). Meggyilkolnak egy amerikai professzort, aminek ügyében egy FBI ügynök kezd nyomozni és egy igen messzi távlatokba -Tajvan szigetére- vesző nemzetközi összeesküvésre lel. Ezt a filmet nem láttam, de akár még érdekes is lehet – sztár nincs benne.

 

 

Egy segélyszervezet orvosa (Monica Belluccia képen) az afrikai őserdőben ragad A Nap könnyeiben (Mozi+, 21.00), miközben kitör egy helyi lázadás. Egy rutinos, de már nem eléggé motivált katonát (Bruce Willis) küldenek érte, hogy kimenekítse a veszélyes övezetből, a doktornő azonban nem hajlandó hátrahagyni betegeit. A film legnagyobb hibája, hogy már ennyiből is tudjuk, mi lesz a vége – és nem is fogunk ebben csalatkozni.

Woody Allen sötét, ködös londoni korszakának remek, szórakoztató és elbűvölő Match Point-jában (Filmcafe, 21.00) jó pasik (Jonathan Rhys-Meyers) lesznek szerelmesek jó csajokba (Scarlett Johansson), azonban és természetesen, baromira nem megy semmi sem flottul…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!