A múlt heti Kelly hősei után ma egy újabb, nehezen felülmúlható második világháborús klasszikus, A piszkos tizenkettő (AMC, 19.00) kerül sorra, azoknak, akik ma este nem feltétlenül a történelem rideg és kíméletlen tényeire, inkább csak egy izgalmas, szórakoztató történetre lennének kíváncsiak ebből a szörnyű korszakból. Ez is egy olyan film, amit bármennyiszer meg lehet nézni. Egy lehetetlen, halálos küldetésre egy csapat semmire sem méltó rosszéletűt jelölnek ki, egy renitens parancsnok irányításával – de ismerjük a sztorit. Régi arcok, mint Lee Marvin, Charles Bronson, John Cassavetes, Telly Savalas, Donald Sutherland…
A Szárnyas fejvadász 2049 (HBO, 20.00) egy legendás film lenyűgöző képekben tobzódó, de kissé közepes folytatása. A filmet teljes egészében Magyarországon forgatta -az amúgy rendkívül tehetséges- Dennis Villeneuve. Szerintem tévépremier. (Bővebben)
Az oroszlán ugrani készül (m3, 20.05) viszont minden idők legviccesebb magyar krimi-vígjátéka. Klauberg, az elmebeteg náci orvos (Ajtay Andor) a “Pestis XX” nevű baktériumfegyverrel rémisztgeti környezetét. Az ampullákért azonban harcba száll a rendkívüli ügyességű magyar titkos ügynök, Menő Fej (Bujtor István) is. 🙂 James Bond? Az kicsoda? 🙂 Az én nevem Fej. Menő Fej. 🙂
Argentína nagyon messze van, és egyáltalán, hajlamosak vagyunk az egész latin-amerikai kontinenst elintézni valami üresfejű, csípőt himbáló, egyszerű léhaságnak, holott egy csomó világhírű művész jött onnan, Garcia Marqueztől Boris Vallejóig, Jobimtól Astor Piazzoláig. Argentína nagyon messze van, de ha jobban belegondolok, én még rossz filmet nem is nagyon láttam, ami onnan jött – és most nem a végtelen szappanoperákra gondolok, hanem például a Kínai, elvitelre, a Szemekbe zárt titkok, az Aura, vagy a Bonbon, a kutya című filmekre… Ebbe a sorba tartozik az Eszeveszett mesék (m2, 21.10) is, Damián Szifron filmje, mely egyrészt Argentína Oscar-nevezettje és jelölésevolt 2015-ben, másrészt pedig minden idők legnagyobb hazai (tehát argentin) kasszasikere, pedig nem is “normális” film ez, hanem csak amolyan szkeccsfilm, vagy filmszkeccs, nevezzük, ahogy tetszik. Én akkor azt mondom, hogy filmnovella-füzér, melynek darabjai egyenként is nagyon ütnek, így összefűzve viszont egyenesen marnak. (Bővebben)
Emlékezetes pillanata azonban az is, ahogyan Maléna (Duna, 21.15) sétál végig ringó csípővel a szicíliai kisváros tengerparti sétányán, miközben helybéli srácok, fiatal férfiak követik biciklin vagy fordulnak utána guvadó szemekkel, lógó nyelvvel, a kávézók teraszáról pedig idősebb urak füttyentenek fickósan. A címszerepet Monica Bellucci prezentálja, a filmet Giuseppe Tornatore rendezte, fényképezte Koltai Lajos, a zenéjét pedig Ennio Morricone szerezte.
Ethan és Joel Coen remekbe szabott, groteszk és morbid krimijét, a Fargót (Paramount Channel, 22.00), bár sokszor láthattuk már, de ha csak egyszer láttuk, Frances McDormand vagy William H. Macy arcait akkor sem felejtjük el. (Bővebben)
A köztudomásúan erős feminista attitűddel igen figyelemreméltó filmeket alkotó, új-zélandi Jane Campion egyik első filmje, az Egy angyal az asztalomnál (m5, 22.20) a Pulitzer-díjjal is kitüntetett, szintén új-zélandi író és költő Janet Frameéletét meséli el, az írónő önéletrajza, pontosabban három kisregénye alapján, melyek egyben a filmet is három, különálló részre (Frame gyermekkora, tinédzserkora és fiatal felnőtt kora) tagolják. Az isten háta mögötti környezetben, a XX. század közepén különös tehetsége és sajátos érzelmi, intellektuális megnyilvánulásai miatt skizofrénnek diagnosztizált, feltűnő hajkoronát viselő költőnő – több mint 800 (!) elektrosokk után – már elő volt jegyezve lobotómiára (amivel akkoriban gyógyítani vélték az elmebaj bizonyos eseteit), amit csak azért nem hajtottak végre, mert Janet első írásai váratlanul megnyerték a nemzeti irodalmi díjat. A filmben Campion azt az elvet követte, hogy elsősorban jellemző jeleneteket rendezett meg Frame életéből, nem pedig verbálisan mesélteti el a sztorit – ami egy írónő tevékenységét tekintve kézenfekvő lenne. Így viszont egy igazán nőies, helyenként vicces, helyenként torokszorító leporellót kapunk egy valóban különleges nő figurájáról, egy lírai, de részletgazdag portrét – 153 szórakoztató percben.
Jack Nicholson is jön ma éjszakára egyik emblematikus alakításával (lásd a képen). Eszement, amit játszik Stanley Kubrick kultikus jelentőségűnek tartott Ragyogásának (Duna, 22.55) főszerepében (is).