Mit nézzünk ma a tévében?

Hétfő, október 1.

Lehetne opció ma estére a Vakító fehérség (AMC, 20.00) című thriller, aminek azonban nem igazán erőssége a logikus cselekményvezetés. Kezdjük azzal, hogy miért pont a csini Kate Beckinsale a seriff azon az antarktiszi bázison, ahol kemény férfiak vannak jó fél évre összezárva, bár tagadhatatlanul egytől egyig frissen fodrászolt frizurában… Aztán. Mínusz 50 fokban még viháncolva futkosnak meztelenül a részeg kutatók a hóban (persze, már ez is nonszensz), de 55 fokban már odafagy Kati keze a vashoz (aminek így is kell lennie a fizika és a kémia törvényszerűségei miatt). Zsé-kategória tehát ez a film, de annak is a rosszabb fajtája, mert túl komolyan veszi magát. Amúgy ilyen “holtestet találtak, de ki a gyilkos?”-típusú történet lesz.

 

 

Hasonlóan borzongató telet láthatunk a Fehér pokol (Film+, 21.00) című kalandfilmben is, melyben Liam Neeson a másik sarkvidéken küzd meg egy misztikus farkasfalkával. Sztrogoff Mihály, a klasszikus Delta-főcím, Életben maradtak 2. – effélékre asszociálhatunk közben…

Mike Leigh díjözönben részesített, és még 3 Oscarra is jelölt 2004-es Vera Drake (Filmbox Prémium, 21.00) című filmjében nagyon sokáig minden rendben van. Tipikusan angol, észak-londoni kispolgári környezetbe helyezkedünk bele a film által. 1950-et írunk, még mindenkiben élénken élnek a minapi háború szörnyű nélkülözéseinek emlékei, de azért már béke van. Vera Drake (Imelda Staunton – a képen) családja a lehető legnormálisabban éli az angol kispolgári családok szolid életét. Teáznak, teáznak, aztán sütiznek és megint teáznak, s közben persze, rengeteget dolgoznak. Tereferéikben kínosan ügyelnek az illedelmes társalgás pontosan körülírt témáinak betartására, tehát: Milyen szép időnk van ma! De inkább: Ma is igen hideg napunk van! Senki nem sejti, Vera mivel foglalkozik szabadidejében… (Bővebben)

Harrison Fordot ma este is nézhetjük a CIA keretében dolgozó kábítószermaffia-ellenes ügynökeként, méghozzá Végveszélyben (Paramount Channel, 21.00), ahogyan a feje fölött fonódnak össze a szálak a főnökei és az ellenségei között. Ez egy korrekt 1994-es thriller, sok sztárral: annyi, amennyi, se több, se kevesebb.

A 2 kaliber (Sony Movie Channel, 21.00) című zsaru-haverfilm (Denzel Washington és Mark Wahlberg) hibátlan mestermunka, aki mást mond, az semennyit nem ért a film műfajához. Nem egy nagy film, nem borít fel életeket, nem változtatja meg a világot, de nem is erre szólt a felkérés – hanem egy korrekt, pikkpakk, összeszedett akció-vígjátékra, amit Baltásar Kormákur, a világ legjobb izlandi rendezője lazán, megfellebbezhetetlen szakmai biztonsággal abszolvált. Kreativitás nagyjából annyi van benne, mint egy szép ívű, tökéletes Thonet-szék elkészítésében: ne tessék legyinteni, hanem előtte tessék készíteni egy ilyen széket. (Bővebben)

Az utca királyai (SuperTV2, 21.00) mindeközben korrupt Los Angeles-i zsaruk, többek között Keanu Reeves, Forest Whitaker és Hugh Laurie alakításában. Jó dumák, ötletes akciók egy igen tökös filmben.

Vasárnap, szeptember 30.

A Gyula vitéz, télen-nyáron (m3, 19.55) kapcsán még mindig emlékszem a nézők arcára, ahogy a röhögéstől szinte fuldokolva jöttek ki a vetítésről, amikor vagy húsz éve a Tabán mozi akkori stábja előkaparta és műsorra tűzte ezt a filmet… A legnagyobb! – mondták, mutatták, jelezték szinte egybehangzóan. És igazuk is van, hiszen Bácskai Lauró István 1970-ben (!!!) készült filmje, bizony, mind a mai napig helytálló és korrekt média- és társadalomkritika, s ez ma este újra bebizonyosodik. 🙂

 

 

Rendkívül jól szerkesztett, helyenként valóban lélegzetelállítóan látványos háborús freskó a Dunkirk (HBO, 20.00), ám én azoktól a szuperlatívuszoktól mégis tartózkodnék, amellyel az első körös kritikák túlnyomó többsége él. Szép film, jó film Christopher Nolan mozija, de hogy ilyet még nem láttunk, az azért erős túlzás. (Bővebben)

Ugyanekkor Robert De Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman és Kevin Kline, mintegy utolsó bevetésként, ma este is mulattírozni megy Las Vegasba a Last Vegas (RTL II, 20.00) című kabaréban, amely ugyan mint történet, nem sokkal érdekfeszítőbb egy telefonkönyvnél, mégis látta már több Magyarországnyi közönség. (Bővebben)

Danny Boyle (például Trainspotting, Gettómilliomos, stb.) 127 óra (RTL Spike, 20.00) című filmje is egy valóságban megtörtént esetet mesél el, melyben egy extrém sportoló, a hegyi kerékpározást sziklamászással mixelő Aron Ralston kerül szorult helyzetbe egy baleset következtében a címben jelzett időtartamra a délkelet Utah államban található, igen látványos sziklahasadékokban. Ralstont James Franco alakítja ebben a rendkívül feszült, sokkolóan izgalmas, egyszemélyes történetben. (Bővebben)

Nem éppen friss, de ettől még bőven izgalmas thriller a Nincs kiút (Film Mánia, 21.00), melyben az amerikai hadügyminisztérium belső köreibe merülhetünk le. Tom Farrell (Kevin Costner), az új összekötő tiszt a hírhedten keménykezű hadügyminiszter, David Brice (Gene Hackman) mellett, a Pentagon fogadásán megismerkedik a csodaszép Susannel (Sean Young). Szinte azonnal szerelmi viszony szövődik közöttük, pedig a lány a miniszter titkos szeretője. Egy intim együttlétet követően – alighogy Tom távozott – a féltékeny Brice ront be az ajtón, s felelősségre vonja hűtlen barátnőjét. Az indulatok elszabadulnak, s a lány holtan marad a helyszínen. A hadügyminiszter a gyilkosságot az általa ismeretlen vetélytársára akarja kenni, s a vizsgálat felügyeletét Tomra bízza. Farrellnek 48 órája van, hogy igazolja ártatlanságát, miközben saját maga ellen vezeti a nyomozást, s a főnöke a tettes… Tehát, mondhatjuk azt is akár, hogy több mint tettes.🙂

Láthatjuk ma este Roman Polanski Szellemíró (Filmbox Extra HD, 21.00) című thrillerjét is, mely egy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idő előtt, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

A szőke, butus nőcike sztereotípiájával játszik el a Reese Whiterspoon több fontos díjra is jelölt címszereplésél készült Doktor Szöszi (SuperTV2, 21.00). Semmi különös, csak egy szórakoztató mozi. Lehet néha rajta röhögni…

A remény bajnokának (Duna, 21.05) jó két és félórás történetével is elüthetjük a mai este nagy részét. A címszereplő Braddock nevű profi bokszoló valóban élt, 1974-ben halt meg 69 éves korában. A harmincas években már majdnem abbahagyja az addig igen alacsonyan ívelő karrierjét, amikor kizárólag pénzért elvállalja egy mérkőzésen a “bokszzsák” szerepét. Meglepetésre azonban kiüti erősebb és nagyobb nevű ellenfelét, minek köszönhetően a közönség a vállára emeli és végre kinyílik előtte “a dicsőséges  bajnokok csarnoka”. Ron Howard igazi, nagyívű hősi eposszá komponálta a keménytökű ír “Dávid” karakterét, az akkoriban (2005-ben) legjobb formáját futó Russell Crowe pedig adekvát választás erre a karakterre.

Sírós-nevetős hangulatban, könnyed, érzelmes módon, életkedvvel, de ami a fő, hitelesen mesél az embert fenyegető egyik legrettenetesebb veszedelemről és annak lehetséges ellenszeréről a Lány kilenc parókával (m2, 21.10) című még elég friss német film. (Bővebben)

Federico Fellini örökbecsű filmjéről, a 8 és 1/2-ről (m5, 21.20) csak annyit mondanék, hogy lásd a blog nevét és fejlécét. (Illetve Marcello Mastroiannit a képen)

Egy kiégett, ám hajdan neves író (Jeff Daniels) küzdelme a mai utolsó ajánlat, melyet feleségével, a feltörekvő, sikeres bestseller-szerzővel (Laura Linney) vív végtelen A tintahal és a bálnában (Duna, 23.35). A harc tétje a család. (Bővebben)

Szombat, szeptember 29.

Párizsban, az Elnöki Palotában igazi forradalom zajlik: a palota dölyfös, ám vitathatatlan főszakácsát egy vidéki fogadósnéra cserélik, mivel az elnök egyszerűbb, vidéki, rusztikus konyhára vágyik, a kifinomult művészet helyett. Mi, porbafingó magyarok meg csak ámulunk, hogy az Ízek palotája (Duna, 19.35) “paraszti” menüje is olyan vastagon keni a szarvasgombás libamájpástétomot, mint Ilus néni nálunk, falun a zsíros deszkát. (Bővebben)

 

 

Láttuk már A mexikói (RTL Spike, 20.00) című pikk-pakk, perfekt, korrekt akció-komédiát (is), így most legyen elég annyi, hogy Brad Pitt alakítja benne Jeffrey-t, az ügyefogyott kis maffiózót, akitől Sam, a barátnője (Julia Roberts) azt követeli, hogy hagyja már abba a piszlicsáré gengszterkedést, inkább házasodjanak össze és menjenek el Las Vegasba, ahol nekik biztosan jó lesz. De hősünknek még egy utolsó melót meg kell csinálnia, el kell hoznia Margolesi maffiafőnöknek a Mexikóit (egy régi, értékes pisztolyt), természetesen Mexikóból. (Bővebben)

A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt (Film Mánia, 21.00) című film alapjául szolgáló könyvet nem olvastam (az emberek állítólag szeretik), a film viszont igen vicces (a képen jelenet a filmből). Sajátosan humoros. Egyszerre blőd, abszurd, morbid és gyermeteg, valahol Guy Ritchie-n is túl, de még Menzelen innen. Ha akarom, a huszadik század parabolikus történelmi tablója, ha akarom, egy északi módra fergeteges krimi-vígjáték, ha akarom a svéd Forrest Gump, vagy egy önazonos északi Zelig. Annyi dologra hasonlít, és mégis teljesen egyedi. Jókat röhögtem…

Jön ma este A Profi (Filmcafe, 21.00) is. A film forgatása idején már erősen középkorú, de még mindig csibészesen sármos Jean-Paul Belmondo egyik emblematikus szerepe ez, Ennio Morricone talán legjellegzetesebb filmzenéjének dallamai közepette, melyek tulajdonképen az egész film hangulatát megszabják. Bosszúvágy témájából pedig nem sok ehhez fogható színvonalas kalandvígjáték született.

Több okból is érdekes az Amikor minden változik (Duna, 22.05), hiszen rendezője és főszereplője is Helen Hunt, aki színésznőnek remek, rendezőként viszont ez az első próbálkozása. Segítségére olyan nem kis nevek siettek, mint Bette Midler, Matthew Broderick, vagy például a dadogós királyként beoscarozódott Colin Firth. Meglátjuk,  milyen sikerrel…

Figyeljünk, mert ez a ma esti Legyőzhetetlen (Cool, 23.00) nem Clint Eastwood hasonló című Mandela-életrajza, ám ettől függetlenül szintén jó mozi. Ráadásul szintén életrajz, ugyanis egy olyan vidéki srácról szól, aki addig álmodozott, míg álma valóra vált. Vince (Mark Wahlberg) valós figura, egy átlagos kisember, akinek egész életében az volt a vágya, hogy profi amerikai futballista legyen. De Vince soha nem került be egyetlen menő csapatba sem, így felnőve csaposként és helyettes tanárként -és óriási futballrajongóként- élte életét. Egy nap azonban, már benne a harmadik X-ben, a Philadelphia Eagles nyílt játékosválogatójára jelentkezve kiválasztják, hogy profi futballista legyen. Vince története maga, az amerikai álom és igaz történet.

Csavaros cselekményű és immár méltán klasszikussá vált második világháborús történet a Tű a szénakazalban (Filmcafe, 23.10), melynek írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…

Engem ma este viszont igazán az érdekel, hogy Ki vágta fejbe Hudák elvtársat? (m3, 23.10)

Péntek, szeptember 28.

A távol-keleti kaszabolós filmek kedvelői nézhetik például ma este A harcos útja (AMC, 20.10) című dél-koreai mozit, aminek olyan alapvetésekhez, mint például a bushido-hoz, azaz szamuráj erkölcsi kódexhez nincs sok köze. Egy őrült műfaji kavalkád ez, vérbő, B-kategóriás komédia, vaskos és konkrét spagetti-western környezetben, nyomokban Quentin Tarantinót idézve. (Bővebben)

 

 

Az utóbbi idők öregkori kisiklásai, betegségek, egyéb córesz után Robert De Niro végre ismét meggyőzően teljesít a Mindenki megvan (Duna, 20.25) című drámában, egy afféle életösszegző, élet-igenlő, bölcs és barátságos Bakancslista-szerű történetben. (Bővebben)

Edward Zwick háborús eposza, A bátrak igazsága (Paramount Channel, 21.00) arról szól, hogy vajon mit kell tennie egy női katonának (Meg Ryan – a képen) ahhoz, hogy megkaphassa a Hűség érdemérmet. Denzel Washington, aki itt egy önhibája okán lefokozott ezredest alakít, kideríti. Vagy inkább arról, hogy mit kell tenni egyáltalán ahhoz, hogy kitüntessenek valakit…

Gyermekkorom egyik legfélelmetesebb tévéélménye volt a klasszikus, fekete-fehér Belphégor című tévésorozat, amit soha nem mertem nézni (egy szobában élt a család), csak alvást színlelve, leselkedve. A főszerepet akkor Juliétte Greco, Jean Cocteau (egyik) múzsája keltette életre, Alain Sarde és Jean-Paul Salomé 2001-es újrázásában, a Belphégor – A Louvre fantomjában (Filmcafe, 21.00) pedig Sophie Marceau. Ma már a lidérces történet természetesen közel sem gyakorol olyan elementáris hatást a nézőre, így rám sem, mint annak idején – egy pillantást azért talán mégis megér. (Bővebben)

A dunai hajós második része is lesz ma (m3, 22.20).

Csütörtök, szeptember 27.

Mindig ajánlom A messzi dél vadjait (Paramount Channel, 21.00), ami egy sajátos hangulatú, varázslatos világú különleges film a hírhedt Katrina-hurrikán okozta traumáról, de áttételesen a pusztító, pusztuló világban való túlélésről, egy elbűvölő és életrevaló kislány (Quvenzhané Wallis – a képen) főszereplésével. (Bővebben)

 

 

Egy másik (kis)lány (Erin Moriarty) a hajdani nem éppen szelíd motoros (Mel Gibson) életét borítja fel Az utolsó emberig (SuperTV2, 21.00) című, majdnem friss akciófilmben. A Mel játszotta karakter ma tetováló művészként magányosan tengeti életét a sivatag közepén egy lakókocsiban, mikor felbukkan lánya, nyomában a teljes mexikói drogkartellel… Semmi extra amúgy, néhány ismert klisé kellemesen egymásra pakolva egy szórakoztató moziban.

Lehetne egy ismeretlen Rejtő-feldolgozás, vagy az eredeti angol címet tekintve (kb. Az örök kertész), mondjuk egy növénynemesítés érdekfeszítő problematikáját boncolgató öko-vígjáték is Az elszánt diplomata (Filmcafe, 21.00). Ugyan a címszereplő Ralph Fiennes valóban elszánt diplomata lesz a film közepére-végére, de még csak erről sincs igazából itt szó. A forgalmazó romantikus thrillerként jelöli eme alkotást, ami azért már jobban közelít a valósághoz: amely egy unalmas diplomata és egy nagy szájú, minden lében kanál emberi jogi aktivista (Rachel Weisz) között húzódik. (Bővebben)

Mondanám, hogy Klaus Kinski fejével gyerekjáték eljátszani Woyzeck (m5, 21.15) figuráját, de nem! Ilyen mértékű azonosulást a szereppel ritkán lehet látni filmvásznon, mint amit Kinski művel Woyzeck, a tébolyult baka figurájában (manapság már nem szokás őrültnek játszatni Woyzecket, ez viszont még a régi, hagyományos olvasat). De nem (csak) Kinski miatt nagyszerű e film, hanem Werner Herzog rendezése miatt is, hiszen lényegre törő, töretlen ívű drámát alkotott Büchner torzójából. Gyakorlatilag csontvázra csupaszította a mű testét, hogy aztán az utolsó pillanatban összerombolja, szilánkokra törje. Mindezt tette Kaspar David Friedrich ecsetjére méltó festőiséggel. A társadalom kitaszítottainak, a másoknak, a “furáknak”, a lúzereknek örök mementója e film.

Később megnézhetjük A dunai hajós (m3, 22.20) első részét, Koncz Gabi bácsival a címszerepben és olyan szereposztással, hogy elbőgöm magam (Agárdy, Bujtor, Kállai, Latinovits). Üzenet a gyermekkorból, amikor még Verne Gyula mesélte nekünk az univerzumot.

Az éjszakában levetítendő még Bódy Gábor múlt héten elkezdett monstre filmjének, Psyché (Duna, 00.10) történetének második része is.

Szerda, szeptember 26.

Mindössze egyetlen filmet találtam ma estére.

 

 

Persze, az sem újdonság, de azért kedves kis mozi. A Szerelem a hatodikon (Paramount Channel, 21.00) című francia filmben egy dúsgazdag bróker (Fabrice Luchini) értelmezi át sajátosan a társadalmi mobilitást, egy váratlanul beköszönő szerelem (Natalia Verbeke) miatt… A szolid, tiszta vonalú, nemesen egyszerű romantikus történet inkább dráma, mint komédia, vendégmunkásokról, azaz gazdasági bevándorlókról, valamint gazdag helybéliekről szól. (Bővebben)

Kedd, szeptember 25.

Robert Redford az amerikai golf egy régi mítoszának szentelte a Bagger Vance legendája (Paramount Channel, 21.00) című, méltósággal hömpölygő, szép filmjét. Eredetileg ő akarta eljátszani az egykor tehetséges, de az első világháborúban átélt borzalmaktól hitét vesztett golfozó kulcsszerepét, de a producerek tanácsára beismerte, az ő (ekkoriban még csak…) hatvannégy évével nehéz egy harminc éves fiatalembert hitelesen megformálni – így csupán rendezőként jegyzi e filmet. A dolgok ilyetén alakulása folytán azonban szerződtetett három világsztárt a három főszerepre: Junuh-t, a hitehagyott golfozót Matt Damon, barátnője Charlize Theron, és aki Junuh-t visszaüti a pályára, az pedig Will Smith – azaz Bagger Vance (a képen középen Will és Matt). (Bővebben)

 

 

Az Ismeretlen férfit (Film+, 21.00) ismerjük már. Úgy hívják: Liam Neeson. Ráadásul Berlin, e történet helyszíne is ismerős, legalábbis párás szélvédőn keresztül: pont olyan, mint Budapest. Liam Berlinben találja magát egy baleset után magához térve, viszont ő nem ismer senkit, azt sem tudja, hol van és hogyan került oda. Pedig… (Bővebben)

Az utóbbi években egyik kedvenc színházi élményem volt a Fodrásznő (m5, 21.15) című előadás, Szergej Medvegyev darabja, melyet az orosz színházi guru, Viktor Rizsakov rendezett Debrecenben, 2009-ben. Rendkívül energikus, látványos, akrobatikus és dinamikus előadás, ami emellett még szórakoztató is – nem tudom, képernyőn mennyire hat, színházban hatott. A Beregszászról indult, Szűcs Nelli, Trill Zsolt, Kristán Attila, Tóth László által fémjelzett csapat egyik csúcsteljesítménye ez az előadás, mindenféle értelemben.

Az ír Martin McDonagh is a színház világából jön, igen sikeres kortárs drámaíróként (pl. Kripli, Vaknyugat), ám filmeket is rendez (legutóbb például a remek Három óriásplakát Ebbing határában-t). Ezúttal azonban saját kalandját meséli el, némileg kiszínezve, amit abban a messzi, zűrzavaros Hollywoodban kellett átélnie, amikor ott is felfigyeltek lendületes, nyers, élet-közeli írói világára. A hét pszichopata és a Si-cu (AMC, 23.10) főszerepeit Colin Farrell, valamint Sam Rockwell, Woody Harrelson, Christopher Walken és Tom Waits játsszák. (Bővebben)

Az igazi martfűi rém pszichológiailag hiteles portréja Sopsits Árpád krimije, A martfűi rém (Film+, 23.20), mely egyszerre áll viszonylag stabil lábakon a valóság talaján/ingoványán, de egyben a rendező talán legműfajibb filmje is. Ez utóbbi tekintetben ráadásul nemzetközi színvonalon hozza mércét, sok tekintetben meg is haladva azt. Egyszerre idézi a trendi skandináv krimik borongós, sötét, kissé misztikus, de mégis földközeli világát és a Fincher-, vagy True Detective-szerű thrillerek borzongató, brutális atmoszféráját – miközben az egész egy valóban megtörtént bűnügy a hatvanas éve Magyarországáról. Én egy időben faltam Mág Bertalan és Szamos Rudolf történeteit, azok is rendre megidéződtek bennem. Alapos, igényes munka a film, igen hatásos látványvilággal, egy-két nem túl súlyos anakronizmustól, illetve néhány nem egészen odaillő színészi teljesítménytől eltekintve (és itt most nem a remek Anger Zsoltra, Hajduk Károlyra vagy Balsai Mónira gondolok).

Hétfő, szeptember 24.

A ma esti gyér kínálatban a legérdekesebb film a 2008-as orosz-grúz háború zűrzavaros, véres napjait felidéző 5 nap háború (Film Mánia, 21.00). A történet két amerikai újságíró szemszögéből mutatja be az eseményeket: küzdelmük egyszerre harc a túlélésért, egyben harc azért, hogy a világ tudomást szerezhessen arról, mi történt Grúziában ebben az időben. Amúgy passz, nem láttam. Mikhail Saakashvili grúz vezető szerepében Andy Garcia (a képen balra, középen).

 

 

A tengervízhez közismerten szoros kötődéssel bíró Wolfgang Petersen rendezte a Viharzóna (Film+, 21.00) című, az előzetes várakozásokkal szemben egyáltalán nem olyan katasztrofális katasztrófafilmet, melyben két halász (George Clooney és Mark Wahlberg) megy ki ócska bárkáján a háborgó tengerre, minden ezt nem ajánló időjárás-jelentés ellenére, egy bombasztikus, ám igen fatális végű halásztúrára.

A “ma este hőse” szerepét alakító Wolfgang Petersen remek thrillerében, a Célkeresztben (Filmcafe, 21.00) viszont nincs víz. A történetben Clint Eastwood alakítja újra azt a titkosszolgálati ügynököt, aki felelősnek tartja magát J.F. Kennedy dallasi meggyilkolásáért. A történet persze évtizedekkel később játszódik, Horrigan ügynök megkeseredett, morózus férfi még mindig az éppen aktuális elnök szolgálatában. Mindennapi rutinmunkája során rájön, hogy az elnök életét egy agyafúrt, profi bérgyilkos (John Malkovich) veszélyezteti, kezdetben azonban nem nagyon hisznek neki…

Vasárnap, szeptember 23.

Azt beszélik, itt az ősz… Itt bent eközben a romantikus komédiák kökényszemű hősnője, Jennifer Aniston alakítja -az Azt beszélik (RTL II, 20.00) című filmben- azt a rámenős újságírónőt, aki a húga esküvőjén megismerkedik egy jóképű milliomossal (Kevin Costner). A rend szerint össze kellene jönniük, azonban a film itt kezd -szolidan- érdekessé válni, mert nem jönnek össze. Viszont kiderül, hogy a nő nagymamája (Shirley Maclaine) nem más, mint a híres Mrs. Robinson, a Diploma előtt című filmből. Hogy aztán ebből hogyan lesz a végére happy end? Pedig lesz.

 

 

Állítólag nagyon jó az HBO ma esti premierje, mely a teniszvilág két legendájának, a hallgatag svédnek, Björn Borgnak és vele tökéletesen ellentétes jellemű, nagypofájú, balhés, amerikai John McEnroe-nak éveken át húzódó párharcát hivatott elmesélni. Én azonban sajnos még nem láttam a Borg/McEnroe (HBO, 20.00) című svéd-dán-finn drámát…

Az Isten hozta, őrnagy úr! (m5, 20.45) viszont egészen biztosan halhatatlan remekmű, melynek örök helye van a világ filmművészetének mennybéli mozijában. Egyrészt, mert önmagában is egy remek film, óriási színészek óriási alakításával: Latinovits Zoltán például pályafutásának egyik emblematikus figuráját alkotta meg az Őrnagy szerepében, zseniálisan. Sinkovits Imre falusi tűzoltóparancsnoka hasonló méretű alakítás, gigászi méretű kisember. Fónay Márta, Venczel Vera, Dégi, a postás, Páger, a plébános… Ha értették, láthatták volna ezt a filmet Hollywoodban, 10 Oscar biztosan járt volna érte. Másrészt, Fábri Zoltán minden idők egyik legjobb irodalmi adaptációját alkotta meg e filmmel, hiszen általa Örkény világhírű műve (Tóték) e filmmel méltó módon, gondolatában, stílusában hibátlanul, a szerzővel azonos minőségben konvertálódott mozgófilmmé.

Bernardo Bertolucci egyik nagy keleti témájú tablójában, A kis Buddhában (Duna, 21.00) egy idős tibeti láma (Ying Roucheng) keresi mesterének reinkarnációját, aki Amerikában hunyt el – így azt ott is találja meg egy átlagos, amerikai kisfiú (Alex Wiesendanger) személyében. Az öreg elkezdi mesélni a játékkonzolok, BMX-bringák és rendes, kosarazni, hülyülni akaró átlag-amerikai haverok között élő, ízig-vérig mai fiúnak a fiatal Sziddhárta herceg (Keanu Reeves) történetét, aki egy hosszú út végén Buddha lett.

Az Aranyélet (TV2, 21.05) című, a magyar HBO által gyártott tévésorozat nem véletlenül vált legendává. Remek színészi alakításokkal, izgalmasan megírt és eljátszott cselekménnyel mutatja be azt a bizonyos magyar valóságot, melyre egyáltalán nem lehetünk büszkék. Korrupt, simlis vállalkozók, akik politikusokkal és különféle más bűnszövetkezetekkel szorosan összefonódva próbálnak minél nagyobb vagyont, pénzt és hatalmat felhalmozni maguk és családjuk számára (a képen Olasz Renátó, Ónodi Eszter, Thuróczy Szabolcs és Döbrösi Laura), akár életük árán is, illetve az általuk képviselt teljes erkölcsi nihil fedi fel szemérmetlenül perverz báját e sorozatban. (Bővebben) Nem kicsi cinizmussal azonban éppen az a csatorna tűzi újra műsorára az HBO-n (és egyéb csatornákon) már nagy sikerrel lefutott első évadot, amely tulajdonosi viszonyaiban, valamint politikai műsoraiban éppen azokat a jegyeket mutatja fel, amiket ez a sorozat állít pellengérre…

Közismert tény, hogy a legtöbb lányos apa ártatlan, szűzies szerelemmel viseltetik kislánya iránt, és a kislányok rajongva imádják viszont édesapjukat. Különösen erős ez a kapcsolat, ha valamilyen szörnyűség folytán az apa egyedül kénytelen nevelni kislányát. Egy ilyen szituációt dolgoz fel az Apák és lányaik (m2, 21.10) című hollywoodi melodráma Russell Crowe és Kyle Rogers/Amanda Seyfried főszereplésével, melynek első kockáin megijedtem, de aztán azért alapvetően elmúlt ez a rossz érzés. (Bővebben)

Az Őrült, dilis, szerelem (RTL Klub, 21.25) című film már a címéből sejthetően sem árul zsákbamacskát. Mindemellett, egy ilyen Steve Carellt, Julianne Moore-t, Ryan Goslingot, Emma Stone-t, Marisa Tomeit és Kevin Bacont felvonultató litty-löttyre már csak a kápráztató szereposztás miatt is érdemes vetni egy pillantást – amúgy pedig többgenerációs szerelmi négyszög(ötszög?) egészen ügyesen, szórakoztatóan, színvonalasan megírt története ez.

Huszárik Zoltán Szindbád (m3, 21.30) című remekműve nemzeti kultúránk egyik abszolútuma, még akkor is, ha a világ filmtörténelme gyakorlatilag nem ismeri. Alapmű, a hozzá elválaszthatatlanul kötődő Latinovits Zoltánnal és az ominózus, gyöngyöző húslevessel (amit maga Majmunka, azaz Dajka Margit főzött), angol és francia mustárokkal, velőspirítóssal, tafelnspiccel, gazdag kocsmárossal és karót nyelt Vendellinnel, a pincérrel, valamint, de főleg nőkkel, nőkkel, nőkkel, részegségekkel, miegyebekkel.

Viszont A pók hálójában (RTL Spike, 21.55) is egy fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető darab. Morgan Freeman remek színész, ezt tudjuk jól: itt egy rendőrségi pszichológus-író-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

William S. Burroughs hírhedt regényét az életművében test és lélek bűneit mániákus alapossággal feldolgozó kanadai David Cronenberg adaptálta filmmé 1991-ben. A Meztelen ebéd (m5, 22.35) filmben is kultusz lett: egy vad, bizarr és szürreális drogos látomás. Éjszakára pont jó lesz, de csak tapasztaltabb nézőknek. 🙂

Szombat, szeptember 22.

Itt van az ősz, itt van újra… Enni viszont most is kell, de hát a lelketlen rutinnál nincs gyilkosabb dolog a konyhában. Muszáj néha valahonnan ihletet, de főleg kedvet meríteni. Ihlet jöhet mondjuk az öreg alkesz Keith Floydtól (nálam még mindig ő a favorit, mellette esetleg még Jamie jöhet szóba), a kedvet pedig talán meghozza a Julie & Julia (Duna, 19.35). Két nő (Meryl Streep -a képen- és Julia Roberts), és egy recept (Nora Ephron). Jó kis csajos bájzli ez, de az összecsapott végétől eltekintve kifejezetten szórakoztató, és ide most nagyon passzoló kifejezéssel élve, habkönnyű mozi. (Bővebben)

 

 

A Maradj! (Viasat6, 21.00) című, Ewan McGregor, Naomi Watts és Ryan Gosling által főszerepelt, Marc Foster által rendezett nagyigényű thrillerről (?), drámáról (?) annak idején ezt írtam… Talán nem véletlenül nem emlékszem ebből a filmből egy kockára sem…

A Copland (Duna, 21.40) viszont tökös mozi. Nem véletlenül vetítik rengetegszer. Ebben az igen kemény zsarufilmben egy “igazságosjános” helyi seriff (Sylvester Stallone remek alakításában!) veszi fel a harcot a simlis nagyvárosi zsarukkal (Harvey Keitel, Ray Liotta, illetve Robert de Niro).

A gyűjtő (RTL Spike, 21.50) című, szintén izgalmas krimi-thrillerben Morgan Freeman alakít egy törvényszéki pszichológust, aki egy sorozat-bűnügyben nyomoz. Személyes motiváció is hajtja, ugyanis az egyik áldozat az unokahúga. Kicsit hajaz a sztori a jóval később készült, amúgy a valóság tényalapjain nyugvó, igen remek és igen méltatlanul elkaszált Lie To Me című sorozatra, melyben Tim Roth alakított egy hasonló karaktert…

Érdekes darab az 1992-ben bemutatott A 99-es paragrafus (Film Mánia, 23.00) is, mely leginkább talán Joseph Heller A 22-es csapdája című művének és Robert Altman M.A.S.H. című filmjének nászából született szerelemgyereknek tűnik, Kurt Vonnegut olvasatában. A fanyar humorú sztori egy háborús veteránoknak fenntartott kórházban játszódik, melynek szabályzata tartalmazza a címben említett cikkelyt: egy háborús veteránnak teljes körű ellátás jár. A valóság, amit a két főszereplő katona (Ray Liotta és Kiefer Sutherland) átél, nagyjából olyan viszonyban van ezzel, mint amilyen manapság a magyar kórházak bárki számára tapasztalható ellátási színvonala a kormányzati kommunikáció ujjongó nyilatkozataival összevetve.

Kicsit csalódás volt számomra annak idején a mexikói (bár most már persze inkább amerikai) Alejandro González Iñárritu 9 Oscarra jelölt (s ebből négyet be is kaszált) Birdmanje (Cool, 23.20). Persze, az sejthető volt, hogy a kritika rögtön beájul, ha valami számára furcsát, szokatlant lát. (Vagy éppen séróból elutasít, mint ahogy van példa erre is bőven.) Az mindenesetre fix, hogy formailag, technikailag nagy trüváj a mozi, mely gyakorlatilag egyetlen nagyon hosszú snittből áll (valójában persze nem, de erről a linkelt posztban), amit ha szegény Jancsó Miki bácsi láthatott volna, besírt volna rajta fájdalmában/gyönyörűségében. Nem mintha nem csináltak volna már kvázi egysnittes teljes hosszúságú mozifilmet a filmtörténelemben, de a Birdman azok közül azért mindenképpen a leglátványosabb. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!