Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, szeptember 23.

Azt beszélik, itt az ősz… Itt bent eközben a romantikus komédiák kökényszemű hősnője, Jennifer Aniston alakítja -az Azt beszélik (RTL II, 20.00) című filmben- azt a rámenős újságírónőt, aki a húga esküvőjén megismerkedik egy jóképű milliomossal (Kevin Costner). A rend szerint össze kellene jönniük, azonban a film itt kezd -szolidan- érdekessé válni, mert nem jönnek össze. Viszont kiderül, hogy a nő nagymamája (Shirley Maclaine) nem más, mint a híres Mrs. Robinson, a Diploma előtt című filmből. Hogy aztán ebből hogyan lesz a végére happy end? Pedig lesz.

 

 

Állítólag nagyon jó az HBO ma esti premierje, mely a teniszvilág két legendájának, a hallgatag svédnek, Björn Borgnak és vele tökéletesen ellentétes jellemű, nagypofájú, balhés, amerikai John McEnroe-nak éveken át húzódó párharcát hivatott elmesélni. Én azonban sajnos még nem láttam a Borg/McEnroe (HBO, 20.00) című svéd-dán-finn drámát…

Az Isten hozta, őrnagy úr! (m5, 20.45) viszont egészen biztosan halhatatlan remekmű, melynek örök helye van a világ filmművészetének mennybéli mozijában. Egyrészt, mert önmagában is egy remek film, óriási színészek óriási alakításával: Latinovits Zoltán például pályafutásának egyik emblematikus figuráját alkotta meg az Őrnagy szerepében, zseniálisan. Sinkovits Imre falusi tűzoltóparancsnoka hasonló méretű alakítás, gigászi méretű kisember. Fónay Márta, Venczel Vera, Dégi, a postás, Páger, a plébános… Ha értették, láthatták volna ezt a filmet Hollywoodban, 10 Oscar biztosan járt volna érte. Másrészt, Fábri Zoltán minden idők egyik legjobb irodalmi adaptációját alkotta meg e filmmel, hiszen általa Örkény világhírű műve (Tóték) e filmmel méltó módon, gondolatában, stílusában hibátlanul, a szerzővel azonos minőségben konvertálódott mozgófilmmé.

Bernardo Bertolucci egyik nagy keleti témájú tablójában, A kis Buddhában (Duna, 21.00) egy idős tibeti láma (Ying Roucheng) keresi mesterének reinkarnációját, aki Amerikában hunyt el – így azt ott is találja meg egy átlagos, amerikai kisfiú (Alex Wiesendanger) személyében. Az öreg elkezdi mesélni a játékkonzolok, BMX-bringák és rendes, kosarazni, hülyülni akaró átlag-amerikai haverok között élő, ízig-vérig mai fiúnak a fiatal Sziddhárta herceg (Keanu Reeves) történetét, aki egy hosszú út végén Buddha lett.

Az Aranyélet (TV2, 21.05) című, a magyar HBO által gyártott tévésorozat nem véletlenül vált legendává. Remek színészi alakításokkal, izgalmasan megírt és eljátszott cselekménnyel mutatja be azt a bizonyos magyar valóságot, melyre egyáltalán nem lehetünk büszkék. Korrupt, simlis vállalkozók, akik politikusokkal és különféle más bűnszövetkezetekkel szorosan összefonódva próbálnak minél nagyobb vagyont, pénzt és hatalmat felhalmozni maguk és családjuk számára (a képen Olasz Renátó, Ónodi Eszter, Thuróczy Szabolcs és Döbrösi Laura), akár életük árán is, illetve az általuk képviselt teljes erkölcsi nihil fedi fel szemérmetlenül perverz báját e sorozatban. (Bővebben) Nem kicsi cinizmussal azonban éppen az a csatorna tűzi újra műsorára az HBO-n (és egyéb csatornákon) már nagy sikerrel lefutott első évadot, amely tulajdonosi viszonyaiban, valamint politikai műsoraiban éppen azokat a jegyeket mutatja fel, amiket ez a sorozat állít pellengérre…

Közismert tény, hogy a legtöbb lányos apa ártatlan, szűzies szerelemmel viseltetik kislánya iránt, és a kislányok rajongva imádják viszont édesapjukat. Különösen erős ez a kapcsolat, ha valamilyen szörnyűség folytán az apa egyedül kénytelen nevelni kislányát. Egy ilyen szituációt dolgoz fel az Apák és lányaik (m2, 21.10) című hollywoodi melodráma Russell Crowe és Kyle Rogers/Amanda Seyfried főszereplésével, melynek első kockáin megijedtem, de aztán azért alapvetően elmúlt ez a rossz érzés. (Bővebben)

Az Őrült, dilis, szerelem (RTL Klub, 21.25) című film már a címéből sejthetően sem árul zsákbamacskát. Mindemellett, egy ilyen Steve Carellt, Julianne Moore-t, Ryan Goslingot, Emma Stone-t, Marisa Tomeit és Kevin Bacont felvonultató litty-löttyre már csak a kápráztató szereposztás miatt is érdemes vetni egy pillantást – amúgy pedig többgenerációs szerelmi négyszög(ötszög?) egészen ügyesen, szórakoztatóan, színvonalasan megírt története ez.

Huszárik Zoltán Szindbád (m3, 21.30) című remekműve nemzeti kultúránk egyik abszolútuma, még akkor is, ha a világ filmtörténelme gyakorlatilag nem ismeri. Alapmű, a hozzá elválaszthatatlanul kötődő Latinovits Zoltánnal és az ominózus, gyöngyöző húslevessel (amit maga Majmunka, azaz Dajka Margit főzött), angol és francia mustárokkal, velőspirítóssal, tafelnspiccel, gazdag kocsmárossal és karót nyelt Vendellinnel, a pincérrel, valamint, de főleg nőkkel, nőkkel, nőkkel, részegségekkel, miegyebekkel.

Viszont A pók hálójában (RTL Spike, 21.55) is egy fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető darab. Morgan Freeman remek színész, ezt tudjuk jól: itt egy rendőrségi pszichológus-író-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

William S. Burroughs hírhedt regényét az életművében test és lélek bűneit mániákus alapossággal feldolgozó kanadai David Cronenberg adaptálta filmmé 1991-ben. A Meztelen ebéd (m5, 22.35) filmben is kultusz lett: egy vad, bizarr és szürreális drogos látomás. Éjszakára pont jó lesz, de csak tapasztaltabb nézőknek. 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!