Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, január 1.

Hát, boldoguj! – ahogy Géza bácsi mondta volt anno, a Szomszédokban. Nincs új a nap alatt. Az agyunkban zakatoló légkalapácsos emberek ellen Bud Spencer lehet az egyetlen hatásos ellencsapás. Először mint Seriff az égből (TV2, 13.50) érkezik segítségünkre, majd A seriff és az idegenekben (TV2, 15.55) folytatja a rendrakást. Később rájön, hogy az a Kincs, ami nincs (RTL Klub, 19.25), az nem létezik, pedig ekkor már Terence Hill is vele van… Persze, megpróbálkozhatunk annak felidézésével is, hogy vajon mint történt Szilveszter éjjel (RTL Klub, 15.45), amikor Robert de Niróval és Jon Bon Jovival pörgettük meg Michelle Pfeiffert és Halle Berryt.

 

 

Egyszóval megszívtuk, ha józanul, a másnaposság teljes hiányában netán valami értelmes filmet nézve próbáljuk meg átvészelni eme boldognak remélt új év első napját. Némi reményre adhat okot a Mielőtt megismertelek (SuperTV2, 21.00) című angol romantikus dráma, mely akár a méltán óriási sikert arató, francia Életrevalók sztorijának Downton Abbeyban eljátszott parafrázisaként is értelmezhető. Itt egy fiatal, baleset következtében örökre kerekesszékbe kényszerült dúsgazdag, ám helyzetéből adódóan mélyen cinikus, keserű bankárt (Sam Claflin) lököd vissza a napfényre az életrevaló, tombolóan optimista segéderő, aki ezúttal egy ifjú hölgy (Emilia Clarke – a képen Claflinnel). Mondom, szalmaszál.

Ha a gyomrunk már jól van, tölthetjük az estét a francia kulináriában való ejtőzéssel is. Az Én, a séf (Duna, 21.30), vagyis a történet Jean Reno által alakított főszereplője avatott reprezentánsa a méltán híres (illetve, a nem francia “barbárok” szerint alaposan túlértékelt) francia konyhaművészetnek, akire egy nap alatt szakad rá a teljes szakramentum: a kamaszodó lánya, valamint egy igencsak tehetséges ifjú szakács, aki -horribile dictu!- a vaj-, tejszín-, és mindenféle szent zsiradéktól mentes reformkonyha híve…

Carlo Goldoni a bővérű olasz komédiák klasszikusa. Házasság Palermóban (m5, 21.30) című darabját viszont eleddig mégsem játszották magyar kőszínházban, Kiss Csaba vezényletével így ősbemutató készült a Nemzetiben, Blaskó Péter, Bánsági Ildikó, Barta Ágnes, Györgyi Anna, Bodrogi Gyula, Farkas Dénes és Bakos-Kiss Gábor szereplésével.

Kvartett – A nagy négyes (Duna, 23.00) szintén egy színdarabból készült, az alapdarabot nálunk egy kiváló színész, Gálffi László rendezte, a Belvárosi Színházban. A filmváltozat szintén egy színész, bizonyos Dustin Hoffman munkája, akinek 76 évesen ez a bemutatkozása ebben a szerepben. Mármint a rendezésben. Persze, Dustin bácsi azért olyan nagyot nem kockáztatott, hiszen elég nehéz elrontani ezt a történetet. Egy csodálatos környezetben fekvő, decens vidéki abbey-ben játszódik a cselekmény, egy nyugdíjas operaénekeseknek és zenészeknek fenntartott otthonban. A szereplők túlnyomórészt és értelemszerűen idős művészek, akiknek szerepeiben idős, tapasztalt színészek (pl. Maggie Smith, akit a Downton Abbey vicces, pikírt modorú matrónájaként imádtunk nemrégiben) brillíroznak, gyakorlatilag kedvük szerint. Közeledik az otthon nagy eseménye, Verdi születésnapja, amire a lakók a hagyományos házikoncerttel készülnek… (Bővebben)

Hétfő, december 31. Szilveszter napja

Mondják, régen minden jobb volt. Hát nem. Ha bele-belenézegetünk azokba a régi szilveszteri műsorokba, amiket már annak idején is annyira utáltunk, akkor láthatjuk, hogy nincs új a nap alatt. Szilveszterkor soha sincs jó műsor a tévében. (Már kérdés, hogy máskor sem, mert ez, így, ebben a formában baromság.) Na ja, a Hofi. Azt vártuk mindig. Ő már nincs, de van Bödőcs, akinek frenetikus londoni estjét két részben láthatjuk ma este (Comedy Central, 20.00, 21.00). Persze, a Hofi -rendszerint- mindig friss volt. Bödőcs is az, még ha ez a műsor 2016-ban is lett rögzítve – nem rajta múlik, hogy azóta nem változott semmi.

 

 

Persze, nézhetünk hülye filmeket is. A Paramount Channel-en Csupasz pisztoly-darálás megy (21.00, 22.50 és 00.40), az RTL Klub viszont Terence Hillel és Bud Spencerrel jön dühbe, egyből kétszer (18.45 és 20.45), s ezután éjfélig a Red (22.55) című, igen szórakoztató akció-vígjátékkal múlathatjuk el az időt.

Az anyám! (Cinemax, 20.00) című mozi lehetne egy érdekes opció mára, sajnos azonban ez a film egy giccs. De nem a viccesen gagyi szórakoztató fajtából, hanem az idegesítőből. Darren Aronofsky, úgy tűnik, végleg elvetette a sulykot. Pénze -egyelőre- van hozzá, úgyhogy jaj nekünk. Itt tulajdonképen az anyaság, a babavárás, valamint egy híres, ám hírnevének megfelelni már egyre nehezebben tudó, középkorú férfi és egy fiatal, törékeny (lelkű) szerelmes nő párkapcsolati tortúrája lenne elmesélve, egy meglehetősen horrorisztikus pszichózison keresztül, amit a nő nézőpontjából látunk. Ebben, így önmagában még nem lenne semmi kivetnivaló. Viszont Aronofsky itt sem tudta igazán eldönteni, hogy mit is akar tulajdonképpen: néha azt hittem, hogy valami túl színes, túl csicsa Bergman-Buñuel ihletű lélektani drámát nézek, néha meg azt, hogy egy elég katyvasz cselekménnyel bíró szoft-horrort. De sem egyik nem lett, sem másik, hanem – a végkifejlet alapján- valami derült égből villámként lecsapó szeretethimnusz, rettenetes ízléssel megvalósítva. Az egész filmre jellemző a rossz ízlés. Szépelgő, nagyon fennköltnek látszani akaró, visszafogottságot nem ismerő, kifejező eszközeit rosszul megválasztó, tehetségtelen rendező brutálisan hatásvadász művének mondanám, ha nem lenne Aronofsky valahol mégis tehetséges. De ha így folytatja, az is marad, de jó és jelentős soha nem lesz. Ziccer a címe és én is nehezen tudom visszafogni magam, hogy ne húzzam be, mert nagyon megérdemelné. Jennifer Lawrence és Javier Bardem helyett csakis Michelle Pfeiffer és Ed Harris miatt lehet érdemes megnézni – de akkor sem ma.

Egy erős és érdekes személyiségű nő a főszereplője A grófnő (Film Mánia, 21.00) című 2009-es alkotásnak, amit teljes biztonsággal mondhatunk szerzői filmnek is, ugyanis Julie Delpy nem csak megrendezte, de meg is írta eme Báthory Erzsébet ellentmondásos alakját megelevenítő történelmi életrajzot, sőt zenét is szerzett hozzá és a címszerepet is eljátszotta. A filmet nem láttam még, ezért én is kíváncsian várom, hogy a színészként amúgy tehetséges és elbűvölő Julie mit tud kezdeni ezzel a hatalmas feladattal, valamint hogy a véres legendákkal övezett magyar grófnőt, avagy egy lágyabb, érzelmesebb, romantikusabb hölgyet fogunk látni olvasatában. (Állítólag az utóbbit…)

A háborús filmek kedvelői A Sólyom végveszélyben (Sony Movie Channel, 21.00) című monstre opusszal várhatják meg az éjfélt. Ridley Scott maratoni háborús drámája (kb. 144 perc a hossza) egy valóságban megtörtént kommandós rajtaütés drámai pillanatokban bővelkedő, érzékletes filmes feldolgozása, értelemszerűen súlyos hollywoodi hangsúlyokkal (2 Oscar+2 Oscar-jelölés).

Az igazi buli azonban Alkonyattól pirkadatig (Cinemax, 22.00) tart, például Robert Rodriguez ellenállhatatlanul nevetséges, vámpírzombi-kaszabolós bad tripjében, sokadszorra is akár.

Boldog új évet!

Vasárnap, december 30.

Valószínűleg hazai tévépremier a mexikói Guillermo Del Toro idén 4 Oscar-díjat is bezsebelt A víz érintése (HBO, 20.00) című filmje, egy vitatott eredetiségű, romantikában és fantasyban lubickoló, csilivili mese. Szerintem gyenge film. (Bővebben)

 

 

Később nézhetjük például szegény Patrick Swayzet, amint egy barátságos kidobót játszik az Országúti diszkóban (Prime, 21.00), a VHS-korszak egyik legendás darabjában, akit egyszerre kóstolgatnak a helyi menő csávók (Ben Gazzara) és a szerelem (Kelly Lynch), illetve e kettő sajátos kombinációja.

Az Antwone Fisher történetének (RTL Spike, 21.00) az az érdekessége, hogy a kiváló színészként ismert (tegnapelőtt szülinapos) Denzel Washington rendezte, amellett, hogy a főszerepet is eljátssza. A valós eseményeket elmesélő, amúgy igen jó és izgalmas életrajzi drámában Denzel egy katonai pszichiátert alakít, akinek feladata kideríteni a címben említett tengerészgyalogos (Derek Luke) féktelenül agresszív természetének valódi okait…

Ugyanekkor A Profi (AMC, 21.00) a film forgatása idején már erősen középkorú, de még mindig csibészesen sármos Jean-Paul Belmondo egyik emblematikus szerepe, Ennio Morricone talán legjellegzetesebb filmzenéjének dallamai közepette, melyek tulajdonképen az egész film hangulatát megszabják. Bosszúvágy témájából pedig nem sok ehhez fogható színvonalas kalandvígjáték született.

A Képeslapok a szakadékból (Filmbox Plus, 21.00) című veretes romantikus komédia forgatókönyvét a Csillagok háborúja kakaóscsiga-frizurájú, ám ennek ellenére szexis Leia hercegnőjeként megismert Carrie Fisher jegyzi – a pikírtebb megfogalmazások szerint Fisher jobb író (volt), mint színésznő… A filmet Mike Nichols rendezte, aki biztos kezű hollywoodi szakember, ebben a műfajban pedig kifejezett szaktekintély. A bel-hollywoodi történet kokainos színésznők, kokainos lányaik, valamint whiskyleheletű impresszáriók és egyéb filmgyári arcok között játszódik: Shirley MacLaine, Meryl Streep, Gene Hackman, Richard Dreyfuss és Dennis Quaid alakítják a főbb szerepeket. (A képen Shirley és Meryl.)

A Tiszta vér (Film Mánia, 21.00) című filmben viszont egy sajátos személyisége miatt ex zsaru (Samuel L. Jackson) takarítja szakmányban a bűntények után maradt mocskot, jobb és más híján. Egy nap azonban véletlenül egy nagy port felverő bűntény bizonyítékai is felmosódnak az elkövetés helyszínén, és ki lenne más a gyanúsított, mint maga, a takarító…

Alternatívaképpen szóba jöhet a Felkoppintva (Viasat3, 21.00), Katherine Heigllel, a Grace klinika hajdani sztárjával. Szórakoztató kis limonádé, nincs benne semmilyen szájbarágós jellemfejlődés, erkölcsi szentbeszéd, meg hasonlók, mindenféle szentimentalizmustól mentes, friss és szórakoztató alkotás Judd Apatow filmje. (Bővebben)

Jane Austen habos-babos, ám igencsak okos, proto-feminista felhangú komédiáinak, valamint a viktoriánus-kor iránt nosztalgiát táplálóknak ajánlott az Emma (m2, 21.10) című kosztümös darab, Gwyneth Paltrow-val a cserfes, kissé túlzottan is magabiztos címszerepben,mellékesen pedig Jeremy Northammel, Ewan McGregorral, vagy éppen Greta Sacchival és Toni Collette-tel. ’97-ben Oscar-jelölést kapott a Douglas McGrath által rendezett film kosztümtervezője (Ruth Myers), ami azért garancia a kiállítás minőségére is.

Danny Boyle (például a Trainspottingot és a Gettómilliomost rendezte korábban) 127 óra (Paramount Channel, 22.00) című filmje egy valóságban megtörtént esetet mesél el, melyben egy extrém sportoló, a hegyi kerékpározást sziklamászással mixelő Aron Ralston kerül szorult helyzetbe egy baleset következtében, a címben jelzett időtartamra, a délkelet Utah államban található, igen látványos sziklahasadékokban. Ralstont James Franco alakítja ebben a rendkívül feszült, sokkolóan izgalmas, egyszemélyes történetben. (Bővebben)

Clint Eastwood 2014-ben 6 Oscar-díjra jelölt háborús életrajzi drámája, az Amerikai mesterlövész (RTL Klub, 22.05) a következő késő esti ajánlat. Amerikában (és műfajában) annak idején jegyeladási rekordokat döntögetett ez a mozi, ám a kritikát mégis alaposan megosztotta. Viszont a közönség gondolkodó része is megütközött a film néhány jelenetén, illetve főleg azok etikai vonatkozásain (a másik fél nyilván diadalittasan bokszolt a levegőbe: America is great again!). A film által elmesélt történet valód: Chris Kyle könyvben írta meg, hogyan vált egy egyszerű texasi parasztgyerekből Legendaként (az ellenfeleknél pedig el Shaitanként, “az Ördögként”) ismert háborús mítosszá, akinek számlájára 150 “gaz muszlim” áldozatot ír a Pentagon. (Bővebben)

Megtört város (Prime, 23.30) rohadék, korrupt polgármestere (na, nem a Pistánk, hanem Russell Crowe) ingatlanpanamákba feledkezik, aminek köszönhetően felesége (Catherine Zeta-Jones) is “rossz” utakra kényszerül. Egy tökös ex-zsaru (Mark Wahlberg) azonban átlát a ködön, összerakja a puzzle-t és belenyomja a polgi fejét az általa teremtett kupac ****-ba. Persze, az ilyen mutatványok mindig igen veszélyesek… (Bővebben)

Szombat, december 29.

Luc Besson szokásosan könnyed, szórakoztató produkciója a Wasabi – Mar, mint a mustár (SuperTV2, 19.00). Jean Reno egy mogorva, ám nagyon kemény öklű rendőrfelügyelő, aki éppen ezen előbbi tulajdonságai miatt kényszerül Japánban tölteni “szabadságát”, ahol viszont egy igen szabados életvitelű leányka keseríti meg amúgy sem édes életét.

 

 

Az 1991-ben bemutatott Oscar (RTL Klub, 19.05) akár Coppola Keresztapájának is lehetne a paródiája (nem az amúgy – ám itt jegyzem meg, hogy annak A Keresztapának harmadik része 21.00-től megy a Paramount Channelen), az ezúttal izomból komédiázó Sylvester Stallonéval, Ornella Mutival és még egy csomó híres színésszel… Ha képben vagyunk a maffiafilmek kliséiben, jellemző fordulataiban, az ismert sztereotípiákban, akkor akár még jól is szórakozhatunk ezen a helyenként igen vaskos bohózaton.

A tengervízhez közismerten szoros kötődéssel bíró Wolfgang Petersen rendezte a Viharzóna (RTL II, 19.30) című, az előzetes várakozásokkal szemben egyáltalán nem olyan katasztrofális katasztrófafilmet, melyben két halász (George Clooney és Mark Wahlberg) megy ki ócska bárkáján a háborgó tengerre, minden ezt nem ajánló időjárás-jelentés ellenére, egy bombasztikus, ám tragikusan fatális végű halásztúrára.

A remek Tangerine-t is jegyző Sean Baker maradt a dokumentarista “budapesti” iskolánál e ma esti, Floridai álom (Cinemax, 20.00) címet viselő filmjében is. Amerika alulnézetben ismét, egy karcos képeslap, ezúttal a napfényes Floridából, egy giga-mega Disney-park közvetlen szomszédságából. Egy lilára festett motelben lakik sok-sok keserű, önhibájából vagy csak a sors szeszélye folytán tartós mellékvágányra került ember, akik így lemaradtak a szebb jövő felé száguldó amerikai álomról. Életüket a sokat látott, sokat tapasztalt gondnok (Willem Dafoelásd a képen– Oscar-díjra méltó alakításában) próbálja terelgetni, inkább kevesebb, mint több sikerrel, de rengeteg empátiával. Érdekes a rendező nézőpontja, ahogyan a motel körül csatangoló 5-7 éves gyerekhordák által láttatja a motel mindennapi – igen zűrös- életét, ahogyan a lakók (kurvák, alkoholisták és más hátrányos helyzetűek) próbálnak egyik napról a másikra jutni. Nyilván sokkolóan hat mindez azokra, akik számára Florida egy igazi Disney-paradicsom, a mindennapi luxus, a valóra vált álmok hazája – de innen, a pesti hatodik-hetedik-nyolcadik kerületből nézve mindaz a kegyetlen valóság, amit e film bemutat, sajnos még mindig csak az álom kategóriája (és most nem a filmbeli kötekedő, agresszív anya figurájára gondolok, hanem úgy, en bloc).

Ha valakinek még mond valamit Ernst Hemingway neve, akkor megnézheti A Kilimandzsáró havát (m3, 20.05) is, ami az említett fickó klasszikus regényének klasszikus filmváltozata, Ava Gardnerrel és Gregory Peckkel. A filmbéli híres író, vadász, hős és szerelmes, a Férfi, Hemingway alteregója, az amerikai beteg sebesülten fekszik valahol Afrikában, és lepereg előtte élete filmje. 1952-ben készült ez az igazi, veretes hollywoodi klasszikus.

Persze, az sem lényegtelen, hogy mindeközben vajon Miről álmodik a lány? (Cool, 20.55) Nyilván szép, okos és humoros szőke hercegről Audi Q7-en, Gucci-táskával és limitless AmEx kártyával, aki szereti őt, dédelgeti és még saját rózsadombi kulipintyót is vesz neki. Ezúttal (Amanda Bynes) azonban arról álmodik, hogy végre megismerkedhessen régen nem látott apjával. A várva várt pillanat aztán el is jött, meglepetésre azonban az apuka (Colin Firth) Anglia egyik legbefolyásosabb politikusa… A film romantikus lesz a továbbiakban és komikus.

Mike Leigh díjözönben részesített, és még 3 Oscarra is jelölt 2004-es Vera Drake (Filmbox Prémium, 21.00) című filmjében nagyon sokáig minden rendben van. Tipikusan angol, észak-londoni kispolgári környezetbe helyezkedünk bele a film által. 1950-et írunk, még mindenkiben élénken élnek a minapi háború szörnyű nélkülözéseinek emlékei, de azért már béke van. Vera Drake (Imelda Staunton) családja a lehető legnormálisabban éli az angol kispolgári családok szolid életét. Teáznak, teáznak, aztán sütiznek és megint teáznak, s közben persze, rengeteget dolgoznak. Tereferéikben kínosan ügyelnek az illedelmes társalgás pontosan körülírt témáinak betartására, tehát: Milyen szép időnk van ma! De inkább: Ma is igen hideg napunk van! Senki nem sejti, Vera mivel foglalkozik szabadidejében… (Bővebben)

A királyság (Viasat6, 21.00) című 2007-es akció-thriller viszont valahol a félúton van a háborús propaganda és a kritika között (de itt legalább fellelhető valami gondolat az egyoldalú heroizmus mögött): hős amerikai katonák mennek rendet tenni a “koszos arabok” közé, ezúttal a “baráti” Rijádba, Szaúd-Arábia fővárosába, azonban ott olyan tapasztalatok érik őket, melyek elgondolkoztatják a dolgok folyásának mikéntjéről őket, de főként a nézőket. (Bővebben)

Az Angyali szemekben (RTL Spike, 21.00) Jennifer Lopez ezúttal Jim Caviezelt (ex-Jézus Krisztus) babonázza meg, aki képtelen ellenállni a kísértésnek és egy rendőri akcióban megmenti a szorult helyzetbe keveredett, Jennifer által játszott rendőrnőt. A film, bár kriminek is tűnhet, valójában inkább egy romantikus történet két “sebzett lelkű ember” nehezen szárba szökkenő szerelméről.

Az 1965-ben készült A muzsika hangjaiban (Filmcafe, 20.40) viszont Julie Andrews alakítja azt az életvidám leányzót, aki apácának készül – ám igen korán megretten a kolostor zárt, rideg világától. Hová máshová kerülne innen, mint a zord, rideg, parancsok osztogatásához szokott von Tropp százados (Christopher Plummer) házába, gyermeknevelőnek. A lány azonban itt sem bírja a parancsuralmi, fegyelmezett rendszert és olyan dolgokra tanítja a rábízott gyermekeket, amit addig azok nem ismertek: örömre, éneklésre, vidámságra.

Ismét jön a Holtodiglan (Prime, 21.05) is, a thriller-specialista David Fincher filmje, egy igen ügyes, szórakoztató regényadaptáció (Gillian Flynn hasonló című bestsellerét több mint 6 millióan olvasták csak Amerikában…), nagyvonalúan, lezseren kezelt, ám pontosan megtervezett formában. Maga a sztori azonban sok újdonságot nem tartalmaz azok számára, akik töltöttek már hosszabb időt párkapcsolatban, ajtócsapkodásban, “elköltözökanyámhoz”-ban, effélékben. (Ilyen a humorom…) Itt persze mindez durvábban megy, mint otthon. (Bővebben)

1989 óta már rengetegszer láthattuk a Tango és Cash (RTL Klub, 21.10) című régimódi, de ettől még igen jó ritmusú, bumfordi módon vicces, zsaru-haveros, pikkpakk (és piffpuff) akciókrimit, Sylvester Stallonéval és Kurt Russellal. Ma sem lesz rosszabb élmény.

Jacques Perrin és Jacques Cluzaud, a hatalmas sikerű Vándormadarak alkotói valószínűleg a filmtörténet legnagyszabásúbb természetfilmjét készítették el: a több éven át forgatott, 40 millió dolláros költségvetésű Évszakok (Duna, 23.00) Európa elmúlt, csaknem húszezer évének történetét mutatja be – az állatok nézőpontjából (a képen jelenet a filmből).

Az igazi martfűi rém pszichológiailag hiteles portréja Sopsits Árpád krimije, A martfűi rém (RTL Klub, 23.05), mely viszonylag stabil lábakon áll a valóság talaján/ingoványán, ám ezzel együtt a rendező talán legműfajibb filmje is. Ez utóbbi tekintetben ráadásul nemzetközi színvonalon hozza mércét, sok tekintetben meg is haladva azt. Egyszerre idézi a trendi skandináv krimik borongós, sötét, kissé misztikus, de mégis földközeli világát és a Fincher-, vagy True Detective-szerű thrillerek borzongató, brutális atmoszféráját – miközben az egész egy valóban megtörtént bűnügy a hatvanas éve Magyarországáról. Én egy időben faltam Mág Bertalan és Szamos Rudolf történeteit, azok is rendre megidéződtek bennem. Alapos, igényes munka a film, igen hatásos látványvilággal, egy-két nem túl súlyos anakronizmustól, illetve néhány nem egészen odaillő színészi teljesítménytől eltekintve (és itt most nem a remek Anger Zsoltra, Hajduk Károlyra vagy Balsai Mónira gondolok).

Péntek, december 28.

Ízekben, színekben, textúrákban, valamint hangulatokban és gondolatban is gazdag, pikáns, mégis tüneményesen intim, személyes, érzékeny kis film Ofir Raul Graizer fesztiválokon és a közönség előtt is szépen futó alkotása, A cukrász (Cinemax 2, 20.30). A német Tomas (Tim Kalkhof) nagymamája mellett tanulta ki a tökéletes sütemények elkészítésének tudományát. Egyedül vezeti falatnyi cukrászdáját Berlinben. Rendszeres vendége Oren (Roy Miller), aki egy izraeli-német vegyesvállalat képviselőjeként gyakran fordul meg a német fővárosban. A két férfi, a sok édesség közepette lassan, bizonytalanul és megkapó ártatlansággal egymásba szerelmesedik, azonban egy nap Orennek -akinek otthon, Jeruzsálemben felesége és kisfia van- egy nap nyoma vész. Miután Tomas megtudja, hogy Oren baleset áldozata lett, a számára teljesen idegen kultúrájú városba utazik. Titkolva Orennel való kapcsolatukat, megkeresi a kávézóját éppen megnyitó Anatot (Sarah Adler), Oren feleségét és beáll hozzá segédnek, hogy valahogyan segíteni tudjon a magára maradt özvegyen. Oren iránt érzett szerelme sarkallja erre, tudja, hogy Oren számára, a vele való kapcsolat mellett, mennyire fontos volt a családja. (Bővebben)

 

 

Szeretném, ha szeretnél (TV2, 20.55) című romantikus komédiában viszont drága, jó Matyi barátunk –Matthew McConaughey– feszül Jennifer Lopez méretes csípeje mentén, nem először. (Bővebben)

Ha már tegnap megint belekaptunk a Corleone-család maffia-történeti szappanoperájába, akkor ma azt folytathatjuk is A Keresztapa 2.-vel (Paramount Channel, 21.00). Ez a Robert de Nirós rész.

Az Ivócimborák (Sony Movie Channel, 21.00) című, igen remek kis független dráma eközben arról szól, hogy azok az emberek, akik amúgy remekül megvannak egymással, szeretnek együtt piálgatni, ugyanazokat a zenéket szeretik, ugyanazokon a poénokon nevetnek, s egyáltalán, azonos hullámhosszon rezegnek az élet szinte összes területén, azoknak mégis milyen nehéz szerelmeseknek lenniük egymásba – milyen nehezen lehet belőlük egy tökéletes pár. Holott valójában azok, mégis mindig a kényelmetlenebb, problematikusabb kényszerpályákat választják… Okos, kedves, barátságos, és ami a fő, életszagú történet ez, remek szereplőkkel (lásd a képen).

Brian De Palma 2006-os filmjét, a Fekete Dáliát (Film Mánia, 21.00) több fesztiválon jelölték fődíjra, a film operatőrét, Zsigmond Vilmost pedig Oscar-díjra is. A -sokszor láthatott- történet egy 1946-ban elkövetett bűnügy fiktív felgombolyítása, két, címeres rendőrré előlépett bokszoló (Aaron Eckhart és Josh Hartnett) által. Sok minden történik a filmben, brutális csonkolásos gyilkosság, bankrablás, leszámolás, korrupció, rivalizálás, szerelem (pl. Scarlett Johansson), féltékenység és bosszú. A rettentően szövevényes eset elmesélésére De Palma kézenfekvő, korban is stimmelő, ráadásul a szívének is kedves stílust választott: a film noirt. (Bővebben)

Bödőcs Tibor a mai kor Hofi Gézája, a hazai stand up-kabaré sziporkázóan intelligens és vibrálóan szellemes előadója. Mai előadásában Az élet értelméről és egyéb kertészeti tippekről (Comedy Central, 21.00) lesz szó.

Casino (AMC, 22.55) című igen remek moziban viszont ma este is arról lesz szó, hogy hogyan működtet a maffia egy kaszinóvárost (pont úgy, ahogy, ne legyenek kétségeink, minden mást, akár országokat is), ami úgy tejel legálisan milliárdokat (dollárban), hogy közben tisztára is mos egyéb, közel sem legális eredetű, további milliárdokat (dollárban). Martin Scorsese közel háromórás (leginkább a szintén igen aktuális, párhuzamosan futó Keresztapa-trilógiához mérhető) filmeposzában Las Vegas hétköznapjaiba tekinthetünk bele, olyan remek színészek által, mint Joe Pesci és Robert De Niro, valamint Sharon Stone.

Mindez azonban csak Sok hűhó semmiért (TV2, 23.15). Kenneth Branagh remekbe szabott Shakespeare-adaptációjában ugyanis eljátssza, hogyan esett szerelembe Emma Thompsonnal, Denzel WashingtonKeanu Reeves és Robert Sean Leonard és még sokan mások szeme láttára. Báj, kecs, kellem, szellem és légies könnyedség Itália aranyló napsugarában.

A francia-algériai Roschdy Zem színészként rendszerint igen markáns, kemény figurákat jelenít meg (pl. Gyors meló, Párizsi éjszakák, A hírnév ára), rendezőként viszont talán túl nagy falat volt neki az első francia színes bőrű bohócnak, Rafael Padillának (más néven Raphael de Leiosnak) küzdelmes életét elmesélő dráma, a Csokoládé (Duna, 23.20). Tételesen természetesen sok minden benne van a filmben Csokoládé életéről Zem lényeges dolgokat említ. Beszél például arról a ma már szinte (minden ilyennek tűnő és cseppet sem örömteli tendenciával együtt is) elképzelhetetlen rasszizmusról, de arról a rajongásról is, amivel az ébenfekete, óriási termetű, de eleven észjárású, kedves és okos Rafaelt illette a korabeli francia közönség. Pompás, illúziókeltő korhangulatot teremt. Csak éppen Rafael drámai sorsa nem hat valahogyan olyan erővel, mint amivel kellene. Pedig a bohóctréfák (nekem a bohócok vagy szomorúak, vagy félelmetesek, de a tréfáikon igen ritkán tudok nevetni) pont annyira szomorúak, mint amiből Chaplin és Fellini klasszikus darabokat kerített, Rafael valahogyan mégsem jön le a porondról. De az is lehet, hogy talán Omar Sy-ben a hiba, akiben olyan elemi erejű pozitív energia dolgozik, hogy egész egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy valaha is bármiféle rossz dolog történjen vele… James Thiérrée, aki Csokoládé fehér partnerét alakítja, viszont nagyon tehetséges színész, remek mozgáskultúrával és komoly színészi eszköztárral kényszerül untermann-szerepkörbe.

Csütörtök, december 27.

Mondanám, hogy akkor ma este elő a maradékokkal, amit az elmúlt napokban spájzoltunk rosszabb napokra, ha az elmúlt napok kínálata legalább valamilyen lett volna… Na de a karácsonyi műsorkínálat sem volt valami acélos, spájzolni nem nagyon volt mit. Jobb híján, így újranézhetjük például azt, hogy hogyan hal bele szegény Vito bácsi (Marlon Brando) a háztáji paradicsomtermesztés gyönyöreibe, A Keresztapa (Paramount Channel, 21.00) című, meglehetősen nagy hatású filmben.

 

 

Ennél jóval frissebb, de a tévékben már szintén nem újdonság A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt (Film Mánia, 21.00) című svéd vígjáték. A könyvet, amiből készült, még mindig nem olvastam (de az emberek szeretik), a film viszont tényleg igen vicces. Sajátos humora egyszerre blőd, abszurd, morbid és gyermeteg, valahol Guy Ritchie-n is túl, de még Menzelen innen. Ha akarom, a huszadik század parabolikus történelmi tablója, ha akarom, egy északi módra fergeteges krimi-vígjáték, ha akarom a svéd Forrest Gump, vagy egy önazonos északi Zelig. Annyi dologra hasonlít, és mégis teljesen egyedi. Jókat röhögtem rajta…

A késő estébe, éjszakába aztán elúszhatunk az érzelmek óceánján is, méghozzá a Hullámok hercegével (m5, 22.05), melyben Barbra Streisand a még nem szétcsapott arcú, szinte még hamvas Nick Noltébe lesz szerelmes, és ezt meg is rendezte – annak idején ez 7 Oscar-jelölést ért. Barbra New York-i pszichológus, aki egy nehéz szituációba került vidéki testvérpár problémáját igyekszik megoldani, miközben neki sincs minden rendben a “háza táján”… Anyukámnak nagyon tetszett a film… 🙂 (A képen Nick és Barbra a történet egy későbbi szakaszában…)

Szerda, Karácsony 2., december 26.

Van minden is, piros alma is, mogyoró is… Fábri Zoltán részben amerikai produkcióban készítette el Molnár Ferenc meghatározó erejű ifjúsági regényének, A Pál utcai fiúknak (ATV, 19.15) filmváltozatát. A film ma már klasszikus, aminek még azt is meg lehet bocsájtani, hogy a (múlt) századforduló nyóckerében a fiúk baseballoznak… (Vagy métáznak, nem nyitok vitát.)

 

 

Rendkívül érdekes az iráni Ali Soozandeh rotoszkóp technikával készült Teheráni tabuk (Cinemax2, 20.30) című filmje. A film tabukról beszél, és ez a mai Iránban, túlzás nélkül, főben járó bűn. Egy jelenetben látjuk is, ahogyan a háttérben három alakot nyakuknál fogva akasztanak egy sima Kato Berger daruval a bámészkodó tömeg feje fölé. Soozandeh azért rajzolta meg amúgy élő szereplőkkel leforgatott filmjét, hogy őket és magát, a filmet így védje meg az iráni cenzúra halálos ítéletétől. (Bővebben)

Adekvát választás lehet ma estére a Tapló Télapó (Paramount Channel, 21.00). Remélhetőleg aki valóban jött, az nem volt olyan tapló, mint e filmben Billy Bob Thornton. Amúgy, ez a valóban tapló, gyökér humorú vígjáték egy simlis áruházi Télapóról szól, akinek története mégis üdítő lehet -elsősorban a felnőttek számára- így a karácsonyi ajándékvásárlás körüli őrület lecsengése közben…

A Karácsony (RTL Klub, 22.50) egyik érdekessége, hogy a színészként ismert Chazz Palminteri rendezése. Egy emberi, cukormázat diszkréten adagoló történet ez, pontosabban történetfüzér, melyben különféle emberek keresik egymást és önmagukat – karácsony idején. Remek a szereposztás: Susan Sarandon, Alan Arkin, Robin Williams, vagy például (Penelope Cruz és Paul Walker – a képen)… 

Annál romantikusabb történettel azonban nem is üthetnénk el ezt az estét, mint amilyen a Zuhanás a szerelembe (Duna, 23.10). A történet két főszereplője (Meryl Streep és Robert de Niro) mindennap együtt utazik a vonaton a munkába. Tetszenek egymásnak, érdeklik is egymást, erős közöttük a vonzalom – a baj csak az, hogy mindkettejüknek van családja… Aztán, ami a csövön kifér.

Kedd, Karácsony első napja, december 25.

Na, Kevint, Dennist és a többi komiszt NEM. De egészen érdekes darab például az Aztán mindennek vége (Film Mánia, 21.00), mely Tolsztoj Leó utolsó napjairól szól, Valentyin Bulgakov hiteles leírásában, pompás szereposztásban (Helen Mirren, Christopher Plummer – ők a képen-, Paul Giamatti, James McAvoy, stb.) és ha lehet, még pompásabb, igen hiteles kivitelben. A mítoszgyártás etikai problematikája keveredik szerelemmel és csalódással – egy csendes életrajzi drámában. Egy komolyabb kifogásom van: az anglicizmusokkal telezsúfolt ékes angol nyelvű dialógok igen hülyén hangzanak az imént dicsért autentikus orosz környezetben (OK, ez az alkotók anyanyelve, de akkor mi most jobban járunk a magyar szinkronos verzióval).

 

 

Elemeiben, részleteiben szinte teljesen megegyezik a maga nemében nagyszerű első résszel ez a második (A) Függetlenség napja – Feltámadás (Mozi+, 21.00). Roland Emmerich újra elhozza azokat, onnan fentről, hogy elpusztítsák a Földet, és újra csatasorba állítja az emberiség (de főleg Amerika) színe-javát, hogy megállítsák azt, ami odafentről rájuk támad. Will Smith kivételével mindenki szolgálatra jelentkezik, ő már csak egy festményről integet (a forgatókönyv szerint időközben hősi halált halt, mint annak idején, a valóságban Gagarin), de minden megy, szinte centiről centire, másodpercről másodperce, ahogyan az első részben ment. Nüansznyi eltérésekkel. Hogy mégsem éri el az húsz évvel ezelőtti hatást, annak oka a következő: a primitív sakkjátszma-forma cselekmény már az első percben kiszámítható és bárki benyögi a megoldást, hogy a kilencedik lépésben ki, mivel ad mattot kinek… Nulla meglepetésfaktor, így az egész, józan ésszel szemlélve, egy óriási közhelyerdő. A bombasztikus, nevetséges párbeszédek, az ostoba, bántóan logikátlan fordulatok, a már szinte groteszk módon elrajzolt, sablonos rajzfilm-karakterek, valamint az eltúlzott, hazafias pátosz tulajdonképpen az első rész paródiáját adják. Persze, joggal lehet mondani, hogy az első rész is ilyen volt, de az legalább az első volt. Azt minimum tízszer láttam, ezt nem hiszem, hogy megnézem még egyszer.

Az Acélmagnóliákban (Filmbox Plus, 21.00) sok dáma, köztük a gyönyörű Shelby (Julia Roberts), annak határozott édesanyja, M’Lynn (Sally Field), Truvy (Dolly Parton), a szépségszalon tulajdonosa, Claire (Olympia Dukakis), a dúsgazdag özvegyasszony, a csípős nyelvű Ouiser (Shirley MacLaine) és az újonnan a csapathoz csatlakozott Annelle (Daryl Hannah) üldögél egy decens fodrászszalonban, mint szokásosan, hogy pletyi-pletyi, locsi-fecsi, mígnem egyikük váratlanul komoly bejelentést tesz… Vastagon felvitt festékrétegekben rajzolódik ki a filmben a vidéki Dél társadalomrajza, s benne egy mély emberi dráma is.

A karácsonyi vacsora mellé, mondjuk jöhet az Ízek, imák, szerelmek (Filmbox Prémium, 21.00) is sokadszorra, egy alapvetően csajos film, mely ráadásul “filozófiájában” sem kíván mélyebbre “süllyedni” a színes, szagos női magazinok kéjesen sekély színvonalánál. (Amúgy, miért is kellene mélyebbre ásnia ennél egy egyszerű romantikus történetnek?) A történet szinte érzéki módon nyúl a negyvenes korosztályt jellemzően érintő “na, most akkor eddig megvolnánk, de merre tovább?” problémához. Julia Roberts (itt is) elviselhető, Javier Bardem viszont félisten, punkt um, vita nincs. Rajtuk kívül a mellékkarakterek, az ízléses magazin-fényképezés (a Bali-szigeti rizsmezők, a nápolyi pizza, stb.), valamint a banális, de éppen ezért eredeti és igazolhatóan hiteles lelki és érzelmi fordulatok miatt is lehet szeretni ezt a mozit.

Közben Az ördög Pradát visel (Prime, 21.00), tudjuk jól, és nem Pravdát, ahogyan rendszeresen félreolvasom… Meryl Streep -de hát ezt is tudjuk már jól, hiszen rengetegszer láttuk már- itt egy nagy hatalmú divatmagazin még nagyobb hatalmú főszerkesztője, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, az egészen elképesztő szemeket és fogsort villantó Anne Hathaway pedig egy szürke, de szorgalmas kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben…

Gravitációval (RTL Klub, 22.50Sandra Bullock csak egy Oscar-jelölést kapott, ami azért számít a “pedigrében”. Alfonso Cuarón -a film rendezője- viszont 7 Oscart be is kaszált 2014-ben ezzel a rendkívül látványos mozival, ami azonban nem tudom, mennyire fog működni a tévék képernyőin. A film látványvilága, amivel a Föld körüli végtelen teret megjeleníti, tényleg csak a hatalmas mozivásznakon működik igazán. (HD-ben elmegy.) A film többi része viszont engem már a moziban sem nyűgözött le… (Bővebben)

Hétfő, Szenteste, december 24.

Üdítő fuvallat, bár az este hangulatához csak absztrakt módon passzol Stephen KingA test‘ című novellájából készült Állj mellém! (Filmbox, 21.00) Ez egy igen remek ifjúsági kalandfilm, talán egyedüliként King borzongató életpályáján. Négy 12 éves srác unatkozik, és elindul megkeresni egy bizonyos holttestet, amit egyikük, a “dolog” keletkezésében sárosnak tűnő bátyját kihallgatva szerzett tudomást. Természetes, hiteles, helyenként vicces és csak picit thrilleres a film, Rob Reiner remek rendezésében és rengeteg későbbi sztár részvételével. (A képen jelenet a filmből.)

 

 

Sötét erők indulnak útjukra A Faun labirintusában (Filmcafe, 21.00) is, mely a spanyol/mexikói Guillermo Del Toro mindeddig legjobb filmje (az Ördöggerincen kívül). A spanyol polgárháború utáni Franco vezette sötét, fasiszta időszak megkapóan lírai, misztikus, fantasy-, sőt horrorelemekkel átszőtt, látványos látomása ez, minden bűbájjal felszerelve, melyek közül valamelyik biztosan fogva tartja majd érzékeinket.

Tavaly is ment, idén sem ússzuk meg Kevint a Legyetek jók, ha tudtok (m3, 21.25) című örökzöld, über alles szeretetcunamit. Na, ez pacekba’ a mai nap tuti találata, de mint film… hát. Ízelítőnek/büntetőnek íme a film ominózus slágere.

A Holiday (TV2, 22.35) című romantikus komédiában két harmincas szingli, a napfényes Los Angelesben élő Amanda (Cameron Diaz) és a ködös, esős londoni Iris (Kate Winslet) cserél lakóhelyet egy röpke vakáció idejére, hátha jobb lesz nekik akkor. Hogy mennyire lesz jó, arra ad némi támpontot a stáblista, melyből következően, Jude Law a romantikus, míg Jack Black a komikus irányba mozdíthatja a mérleg nyelvét. Az egyensúlyról a csajfilmek specialistája, Nancy Meyers rendezőnő gondoskodik 138 (!) hosszú, avagy éppenséggel túl rövid percben.

Megmondom őszintén, előzetesen nem igazán hozott lázba egy olyan történet, mely arról szól, hogy hogyan győzi meg Walt Disney (Tom Hanks) a Mary Poppins-lányregények írónőjét, P. L. Traverst (Emma Thompson), hogy adja oda neki a regény-sorozat filmjogait, tudván, hogy valahogyan sikerült neki, hiszen a Mary Poppins című film világsiker volt a hatvanas évek közepén, és a belőle készült musicalt sem lehet kiirtani a világ zenés színpadairól. Szerencsére, a kíváncsiságom erősebb volt a rossz előérzetnél, mert a Banks úr megmentése (RTL Klub, 22.40) kifejezetten szórakoztató film lett, amellett, hogy egy igen érdekes páros életrajz/portré is. (Bővebben)

Vasárnap, december 23.

Jézuska már valahol a kanyarban püföli a rénszarvasait, minden szinten tombol a szeretetáradat, térdig járunk már a cukorban, habban, csillámporban. Pontosan illeszkedik az elkövetkezendő napok tematikájába Richard Curtis Igazából szerelem (TV2, 18.55) című, kétórás szerelmi kaleidoszkópja, egy kiválóan megírt és ugyanilyen jól megszerkesztett romkom, szuper karakterekkel, ezekhez méltó színészi alakításokkal, minimális mélységgel, de semmiképpen nem felszínességgel, olykor meghökkentően frivol, de még vicces szabadszájúsággal. (Bővebben)

 

 

Az általában “világmegmentő” szerepben tündöklő Will Smith ma este A közellenség (Viasat3, 21.00) lesz Tony Scott’99-es thrillerjében. A címszereplő egy ügyész, aki él, mint Marci Hevesen. Egy átlagos, szürke hivatalnok, ám egy érthetetlen pillanatban az Államok összes titkos- és kevésbé titkos szervezete az ő nyomában lohol. Ő pedig előlük… Édesre sós.

Ryan O’Neilbe minden csaj szerelmes volt a hetvenes években, mert mindenki olvasta Erich Segal bestsellerét, és mert mindenki látta a Love Story-t (Duna, 21.05), melyben a gazdag fiú beleszeret a szegény lányba (Ali MacGraw), aki ráadásul halálos beteg. Jaj. Nagyon fogunk sírni a végén.

Az utóbbi idők öregkori kisiklásai, betegségek, egyéb córesz után Robert De Niro végre ismét meggyőzően teljesít a Mindenki megvan (m2, 21.10) című drámában, egy afféle életösszegző, életigenlő, bölcs és barátságos Bakancslista-szerű történetben. (Bővebben)

Egyértelmű csalódás volt viszont számomra Stephen Frears Florence Foster Jenkins-életrajza, a Florence – A tökéletlen hang (TV2, 23.55), főleg az ugyanebben a témában utazó Marguerite-hez képest, pedig az csak egy átirat, a valósághoz képest, melyet éppen ez a film lenne hivatott megidézni. A világ legrosszabb énekesnőjének életéről ugyanis alig tudunk meg valamit belőle, amit meg igen, az egy mondatban leírható – le is írtam. Meryl Streep (a képen) énekbetétei és egyáltalán, a jelenetei természetesen ütnek, ráadásul a szó szoros értelmében, igen szórakoztató a zongorista (Simon Helberg) karaktere, de például Hugh Grant kifejezetten feszeng a férj szerepében (bár tulajdonképpen feszengenie is kell…). Maga a film azonban elég unalmas, és Frearsnek nem is nagyon jutott eszébe más, minthogy: hahaha, milyen hamisan énekelt ez a nő, hihihi. De az például alig jött át, mint ami az elébb említett Marguerite-ből tökéletesen, hogy ez a nő azért egy tünemény volt, még ha fülsértően is énekelt…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!