Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, február 5.

Abszolút up to date, friss és ropogós problematikával foglalkozik Vranik Roland sok-sok elismerést begyűjtött filmje, Az állampolgár (Paramount Channel, 21.00). Egy afrikai származású, évtizedekkel ezelőtt Magyarországon letelepedett és állampolgárságot kapott férfi beilleszkedési nehézségeivel ismerkedünk meg ebben a fiktív, de akár a valóságban is, bárhol megtörténhető történetben (bár gyanítom, hogy ma már senki nem kapna olyan “egyszerűen” állampolgárságot, mint a filmbeli férfi). Fun fact, hogy a férfit kiválóan alakító, amúgy “civilben” villamosvezetőként dolgozó Dr. Cake-Baly Marcelo (a képen Máhr Ági társaságában) fia, Kocsis-Cake Olivio jelen idő szerint a Parlamentben ül, mint országgyűlési képviselő. Mondhatnám, hogy de szép is ez az új világ, de nem mondom, mert amúgy nagyon nem az. Inkább ajánlom ezt a filmet megtekintésre. (Bővebben)

 

 

A múlt század nem is oly régi utolsó éveiben a kiváltságosok, fontos emberek, illetve az őket majmoló nímandok játékszere volt a mobiltelefon, mely ma már szinte mindenki számára elérhető játékszer, hírforrás, kommunikációs eszköz, fényképezőgép és ki tudja még, micsoda. A 2004-ben bemutatott Mobil (AMC, 21.00) című film talán az első volt a mozikban, amely fő cselekményszervező elemmé, majdhogynem főszereplővé léptette elő ezt a tenyérnyi elektronikus eszközt (mely ma már annyira azzá vált a való életben, hogy sok embernek már szinte a kezéhez nőtt). Larry Cohen, aki már egyszer rákattant a Fülkével a telefon vezetékes változatára, most valószínűleg az íróasztalán heverő mobilján akadt meg a szeme. Vagy azért, mert folyamatosan csörgött, vagy azért, mert meg sem szólalt: nem ez a lényeg. Ellenben, mi történik, ha valakinek egyszer megcsörren kézikészüléke, és egy hallhatóan remegő, halálra vált hang kéri a segítségét. Nem tudom, a script írása idején a híváskijelzés ismert volt-e már, valószínűleg nem, mert ha igen, akkor a filmben szereplő helyes, ám nyugati parti szörfös srácokhoz méltóan kellően üresfejű ifjú (Chris Evans) nevetve kilőtte volna a fals hívást. Nem így történt, és ez egy kifejezetten ötletes, szórakoztató akció-krimihez vezetett. (Bővebben)

Michael Radford még 1984-ben rendezte meg –George Orwell híres, a ma is túlontúl aktuális regénye alapján- az 1984 (Film Mánia, 21.00) című filmet, melynek főszerepében John Hurt látható, míg a film látványvilágáért a később komoly karriert futó Roger Deakins felel.

Többek szerint igazán remek a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadása, melyet Henrik Ibsen XIX. század végén írt Hedda Gabler (m5, 21.50) című darabjából állítottak színre. A 129 éves színdarab üzenete ma is érvényes, és ezt a darab színpadra állítói pontosan és közérthetően képesek meg is fogalmazni. Remek színészeket láthatunk egy tartalmas, modern (és igen tömör) előadásban.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!