Mit nézzünk ma a tévében?

Hétfő, április 1.

Amerika mítoszának egyik legfontosabb tartópillérei a hétköznapi hősök. A veterán Clint Eastwood -ennek megfelelve- a tőle elvárható precizitással alkotja meg a Sully – Csoda a Hudson folyón (Film+, 21.00) című filmben a repülőgépét 155 utassal vészhelyzetben a jeges Hudson-folyóra leszálló Chesley Sullenberger kapitány legendáját. Perfekt, tulajdonképpen hibátlan film, mely elegánsan reprodukálja a szerencsés végű repülőgép-szerencsétlenség körülményeit, Tom Hanks (és Eastwood) pedig sikerrel teremti meg a hőst (lásd a képen) Sully alakjában – aki itt is, és a valóságban is szerény, de szakmáját magas szinten űző átlagember.

 

 

A komoly tekintélynek örvendő, kanadai David Cronenberg ezalatt a bakfisok tegnapi kedvenc vámpírjának skatulyájából nagyjából e filmmel kilépni szándékozó Robert Pattinsont rendezi a Cosmopolis (Filmcafe, 21.00) című filmben, ami viszont nekem nagyon nem jött be.

Amolyan lelkizős, romantikus és megható női-film lesz a Veronika meg akar halni (Film Mánia, 21.00), már amennyiben a depresszió témakörében lehet lelkizni, ráadásul romantikusan és meghatóan. Azonban a történet, a viszonylag szűkös költségvetésnek is köszönhetően, külsőségeiben egy hamisítatlan független film fésületlen bájával válik szerethetővé. Persze, azért vannak hibái is. (Bővebben)

A német Sebastian Schipper annak idején, Berlinben nagy feltűnést keltett filmje, a Victoria (m5, 21.50) olyan technikai bravúr, amit szinte bárki megismételhet otthon, feltéve, ha van a sublót mélyén egy ma már egyáltalában nem megfizethetetlen HD GoPro kamerája, valamint néhány lelkes haverja és egy használható ötlete. A film egyetlen bő kétórás snitt, vágás nélkül, mely egy ártatlan szórakozásnak indult, ám igen tragikusra fordult éjszakai kaland kvázi dokumentációja – lenne, ha nem lenne annak minden egyes pillanata előre megírva, kiszámolva és lepróbálva. Sajnos, a bankrablásos verziót Schipper már ellőtte, de azért egy nagyvárosi (kisvárosi, falusi) éjszakának, gondolom, vannak még tartalékai… (Mondom ezt tippként.) Az elsőség (amúgy vitatott) dicsősége azonban az övé. Nem véletlen, hogy a technikai trüvájról beszélünk e film kapcsán, mert igazából az az érdekes benne: a történet, amit elmesél, elég soványka. Kis fantáziával bárki kitalálhat ilyet, illetve egy kis pechhel bárkivel elő is fordulhat ilyen, nemcsak Berlinben, hanem bárhol a világban. De ami a címszereplővel megtörténik a filmben, az egy életérzés-dokumentációnak tökéletes. Bankrablós thrillernek viszont, amivé a buli több csavar után válik, nem. Már az is erőltetett, ahogyan ezt az egész bankrablós sztorit beleviszi Schipper a kis spanyol vendégmunkáslány éjszakai kalandjába, de maga a bankrablás, majd azt azt követő végkifejlet olyannyira hiteltelen, mind kriminalisztikai, mind pszichológiai értelemben, hogy az már fáj. Mintha egy maratoni Cobra 11-epizódot néznénk… Az utolsó jelenetek eltúlzott hisztériája pedig már kifejezetten idegesítő. Ennek fényében a relatíve happy end pedig úgy fityeg a film végén, mint majom farkán a stanicli. De a technikai ötlet, valamint a film első fele kifejezetten díjazandó.

Odakint ma különösen vigyázzon magára mindenki!

Vasárnap, március 31.

Fanyar humorú, mókás kis krimivígjáték lesz Az ember, aki túl keveset tudott (Paramount Channel, 20.00), még bőven a múlt századból. Az emblematikus karakterű Bill Murray alakítja a címszereplőt (lásd a képen), aki egy igen homályos bérgyilkossági ügybe csöppen bele, mint Pilátus a krédóba, holott csak Londonban élő öccséhez (Peter Gallagher) érkezik látogatóba.

 

 

Nem sokkal később azonban Renée Zellweger is mindjárt megőrül a Bridget Jones: Mindjárt megőrülök! (SuperTV2, 21.00) című romantikus komédiában – nyilván nem tudja, mit vegyen fel, vagy éppen le. Hugh Grant és Colin Firth közben minden bizonnyal malmozik.

Johnny Deppet ma este Betépve (Viasat6, 21.00) láthatjuk, ami ezúttal tényleg egy élmény lesz. Ted Demme remek filmje egy tökéletesen hétköznapi srác életrajza, aki egy hirtelen ötlettől vezérelve az egyik legnagyobb amerikai kokainimportőrré küzdötte fel magát, még régen, valamikor a diszkógömbös, flitteres hetvenes években.

A belga Gustave de Kervern már rendezőként és színészként is okozott izgalmas perceket (például az Aaltra, illetve Profi bérgyilkost keresünk – nem nem akadály című filmekben). A ma este bemutatandó A házmester (m2, 21.10) című történet ugyan nem az ő elméjéből pattant ki (ez Pierre Salvadori alkotása, tőle amúgy a Mosás, vágás, ámítás című szappanhabkönnyű komédiát láttam korábban), de színészként itt is képes meghatározni az egész film hangulatát. A nagy, nedves kutyaszemeiből áradó végtelen és mély bánat, ahogy kissé korpulens, mackós termetével, kissé billegő járásával keresztülbattyog a filmen, szinte érezzük, hogy ennek a palinak nem lesz jó vége… Színészileg nem csinál semmit, a szó szakmai értelmében, csupán jelen van, azt azonban tagadhatatlan súllyal teszi. Az általa alakított karakter annyira nem passzol bele semmilyen ismert klisébe, annyira nem megszokott, hogy egy pillanatra sem merül fel, hogy nem valóságos történetet látunk. (Bővebben)

Az idő pénz, mint tudjuk: the time is money. A korábban is igen karakteres filmekkel előálló Andrew Niccol író-rendező e gondolat köré fűzte fel a Lopott idő (RTL Klub, 21.35) című -szerintem kifejezetten érdekes- filmjét, melyben az az alapszituáció, hogy bizonyos genetikai hókuszpókuszoknak köszönhetően, a közeli jövőben az emberiség nem öregszik tovább 25 éves koránál, s az ezentúl megélendő perceket, órákat, éveket, optimális esetben akár évmilliókat, a mi általunk ismert pénzhez hasonlóan, egyfajta sajátos technikával adják-veszik. Akinek elfogyott az ideje, annak kampec. Akinek kevés van, az mindenhová rohan, aki pedig időmilliomos, az ráér mindenre. (Bővebben)

Megnézhetjük Az angol beteget (Duna, 22.01), ha már régen láttuk. Mondjuk azt, hogy ez is egy magyar Oscar-díj, hiszen a sztori, ugye, de ami a lényeg, hogy a film zenéje is kapott abból az esőből, ami e jó hosszú és jó romantikus alkotásra hullott annak idején; az pedig nagyban támaszkodik Sebestyén Márta hangjára. Úgyhogy. Úgy rémlik, annyira nem is rossz film ez, ráadásul…

Szombat, március 30.

Hogy miért éppen egy albínó aligátorról kapta az Albínó aligátor (RTL Spike, 21.00) című film a címét, miközben egy balul sikerült rablás meglepő fordulatokban gazdag utóéletét meséli el, azt megtudhatjuk a filmből. Amúgy, eredetileg is ez a film címe. Emellett, sőt, ennél lényegesebb, hogy a színészként, és minden bulvárhiszti ellenére, mindig is zseniális Kevin Spacey rendezése ez a krimikomédia, mely ma este is igen erős szereposztásban kerül terítékre: Faye Dunaway partnerei például William Fichtner, Matt Dillon, Gary Sinise és Viggo Mortensen.

 

 

A legjobb(nak tűnő) opció mára talán az, hogy megnézhetjük Ridley Scott eléggé érdekes, 2010-es Robin Hoodját (SuperTV2, 21.00). Címszerepben Russell Crowe-t láthatjuk (ahogyan a képen is), Cate Blanchett, Max von Sdyow, William Hurt és még egy csomó más jó színész mellett. Megvan a hossza is (nettó 148 perc) a filmnek ahhoz, hogy ne legyen elkapkodva a sherwoodi erdő legendás igazságosztójának története, viszont semmi bűbáj, semmi romantika nincs ebben a verzióban, ellenben sötét, komor pátosz, az igen.

Egyértelmű csalódás volt viszont számomra Stephen Frears Florence Foster Jenkins-életrajza, a Florence – A tökéletlen hang (Moziverzum, 22.20), főleg az ugyanebben a témában utazó Marguerite-hez képest, pedig az csak egy átirat, a valósághoz képest, melyet éppen ez a film lenne hivatott megidézni. A világ legrosszabb énekesnőjének életéről ugyanis alig tudunk meg valamit belőle, amit meg igen, az egy mondatban leírható – le is írtam. Meryl Streep énekbetétei és egyáltalán, a jelenetei természetesen ütnek, ráadásul a szó szoros értelmében, igen szórakoztató a zongorista (Simon Helberg) karaktere, de például Hugh Grant kifejezetten feszeng a férj szerepében (bár tulajdonképpen feszengenie is kell…). Maga a film azonban elég unalmas, és Frearsnek nem is nagyon jutott eszébe más, minthogy: hahaha, milyen hamisan énekelt ez a nő, hihihi. De az például alig jött át, mint ami az elébb említett Marguerite-ből tökéletesen, hogy ez a nő azért egy tünemény volt, még ha fülsértően is énekelt…

It’s time to move out.

Péntek, március 29.

Aki ma este csak aludni szeretne, az aludjon nyugodtan, Sandra Bullock őrizni fogja a lángját álmát az Aludj csak, én álmodom (Duna, 20.25) című romantikus komédiában. Szandi egy bájos, de magányos metrókalauzt alakít ebben az érett bakfiskorú moziban, aki egy nap megmenti egy metró elé eső fiú (Peter Gallagher) életét, aki ezért ennek ellenére bekómál. Szandi azonban ápolgatja, látogatgatja, és lassan beleesik – a fiú bátyjába (Bill Pulmann)…

 

 

Viszont, a Bor, mámor, Provence (SuperTV2, 21.00), ha akarom, Ridley Scott szerelmeslevele az aranysárgában, bíbor-bordóban, rozsdanarancsban és üde zöldben úszó Provence-i tájhoz és terményeihez, a zöldségekhez és a borhoz; ha akarom, képeslapszerűen fényképezett, puccos turisztikai reklám; ha akarom, enyhén giccses, romantikus történet – azonban mindháromnak jó. Bajom csak Russel Crowe-val van, akit vagy valamilyen harcosnak, vagy kubikosnak, bányásznak és más, efféle kétkezi melósnak tudok elképzelni, romantikus hősszerelmesnek viszont nem igazán – ez viszont legyen az én bajom. Marion Cotillard csini, Albert Finney pedig szuper, mint mindig.

Az argentin Fabián Bielinsky neve miatt muszáj megemlíteni elsősorban a Rossz pénz (Sony Movie Channel, 21.00) című szélhámos-filmet. Az említett úr, sajnos, már régen nincs közöttünk, azonban mindössze két nagyjátékfilmre terjedő életműve mégis fontos fejezete a thriller, a dráma és krimi kombinációjából létrejövő, közös műfaji halmaznak. Ez a ma esti film az ő bemutatkozó, mindössze egy kisjátékfilm-fesztivál első díjának nyereményéből leforgatott Kilenc királynő (Nueve Reinas) című mozija alapján készült, csakhogy immár Hollywoodban, George Clooney, Steven Soderbergh és Gregory Jacobs gondozásában. Ricardo Darín (merthogy Darínt elsősorban Bielinskynek köszönhetjük) helyett itt John C. Reilly adja azt a dörzsölt, vén szélhámost, aki egy hamisított bélyegsorozat elpasszolásával szeretne koronát tenni pályafutására. Kis költségvetésű krimi ez, mely elsősorban a kiválóan megírt forgatókönyvre és a szellemes, pergő dialógusokra épít. A cselekmény tekeredik, csavarodik, mindenki mindenki farkasa, mindenki átver mindenkit. Nincs különösebb “mély” üzenete a filmnek, viszont legalább friss és szórakoztató.

A mozikban viszonylag simán megbukott a fiatal Bodzsár Márk Isteni műszak (RTL II, 22.45) című filmje, ami azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy érdemtelen lenne a megtekintésre. Persze, azt sem, hogy a film remekmű. Tipikus első film. Azt hiszem, alapvetően az a legnagyobb baj, hogy a forgatókönyv egész egyszerűen túl lett gyúrva. Rendre ott bicsaklik meg a film, amikor a cselekmény fordul. Ezek a fordulatok, szinte kivétel nélkül, mindig izzadságszagúak, kimódoltak, erőltetettek. Pedig remekek a karakterek, remek az alapötlet (egy mentősbrigád “fusiban” illegális eutanáziában utazik), remek színészek (pl. Ötvös András, Rába Roland és Keresztes Tamás – a képen) jöttek össze, jó a zene, jók a képek is – csak a sztori túl sok (minek Bosznia, minek ezek a hosszas, “jugoszláv nyelvű” telefonbeszélgetések?). Egy egyszerűbb, egyben találóbb cselekménnyel akár Kontroll-szintű kultfilmmé is válhatott volna ez az amúgy üdítően fekete humorú mozi – bár szerintem még így sem rossz.

Csütörtök, március 28.

Jó kis borzongató mozi a Carrie (SuperTV2, 21.00) című horror. Stephen King története arról szól, hogy nagyon vigyázzunk a szégyellős, nehezen barátkozó, magukba forduló csajokkal, de főleg azokkal, akikről az hírlik, hogy otthon sincs minden rendben, mert csúnyán megégethetjük magunkat… A ma esti film nem a már klasszikusnak tekinthető 1976-os film, hanem annak 2013-as remake-e, melyben a címszerepet Chloë Grace Moretz, míg bigott, vallásos anyukáját -akinek sok köze van ahhoz, hogy Carrie olyan lett, amilyen- Julianne Moore alakítja. (A képen a lányka és anyukája…)

 

 

Angelina Jolie ugyanekkor egy ún. profilkészítőt játszik az Életeken át (Moziverzum, 21.00) című trhillerben, aki egy adott bűntény elkövetőjének személyiségét próbálja előzetesen lemodellezni, a bűntény helyszínén talált nyomok és egyéb körülmények alapján. Láthatunk több efféle tematikára épülő krimisorozatot is nemrégiben (Mentalista, Gyilkos elmék, stb.). Jolie mellett olyan arcok tűnnek fel, mint Kiefer SutherlandEthan HawkeTchéky Karyo, az isteni Gena Rowlands, illetve, akin anno Betty Blue is átgázolt: Jean-Hugues Anglade.

Az Antwone Fisher történetének (Paramount Channel, 21.00) az az érdekessége, hogy a kiváló színészként ismert (tegnapelőtt szülinapos) Denzel Washington rendezte, amellett, hogy a főszerepet is eljátssza. A valós eseményeket elmesélő, amúgy igen jó és izgalmas életrajzi drámában Denzel egy katonai pszichiátert alakít, akinek feladata kideríteni a címben említett tengerészgyalogos (Derek Luke) féktelenül agresszív természetének valódi okait…

Brian De Palma 2006-os filmjét, a Fekete Dáliát (Film Mánia, 21.00) több fesztiválon jelölték fődíjra, míg a film operatőrét, Zsigmond Vilmost Oscar-díjra is. A történet egy 1946-ban elkövetett bűnügy fiktív felgombolyítása, két, címeres rendőrré előlépett bokszoló (Aaron Eckhartés Josh Hartnett) által. Sok minden történik a filmben, brutális csonkolásos gyilkosság, bankrablás, leszámolás, korrupció, rivalizálás, szerelem, féltékenység és bosszú. A rettentően szövevényes eset elmesélésére De Palma kézenfekvő, korban is stimmelő, ráadásul a szívének is kedves stílust választott: a film noirt. (Bővebben)

Az Isteni játék (m5, 21.50) című megacuki bhutáni komédiából megtudhatjuk, hogy nemcsak a nyugati kultúrákban dívik ez a foci nevű őrület, hanem példának okáért, a Himalája völgyében megbúvó buddhista kolostorban is. (És itt van vége a világnak… a szerk.) Ezúttal csak arról lesz szó, hogy két, ifjúkorú bonc, mestereik szigorú tiltása ellenére, mégis nézni akarja a focivébé közvetítését. Bár tudva tudván, hogy ezért büntetés jár, egy engedékenyebb szerzetes segítségével minden eszközt bevetve megpróbálnak szerezni egy tévét és egy parabolaantennát.

Meg Ryant általában amolyan ragadós szentimentális romkomokban szokhattuk meg, ahol bájosan rázhatta bongyor fürtjeit és olajosan párás tekintettel nézhetett bele a kamerába. Ezért lehet meglepetés a Nyílt seb (Filmcafe, 23.00), ami egy száraz, romantikát csak nyomokban tartalmazó thriller, nőket daraboló sorozatgyilkossal és némi szexszel. A filmet az erős feminista attitűddel és igen különös látásmóddal alkotó, ausztrál/új-zélandi Jane Campion rendezte, tehát ne számítsunk szokványos megoldásokra.

Szerda, március 27.

Az Amos és Andrew (Film Mánia, 20.05) című felnőttkorú, de még bőven vicces és okos krimi-komédia azzal a mindenhol jelenlévő, társadalmi előítélettel játszik el, miszerint ha egy jól szituált, kertvárosi környezetben meglátsz egy fekete férfit, kezében hifi-toronnyal, akkor az csakis betörő lehet. Andrew (Samuel L. Jackson), a Pulitzer-díjas író azonban véletlenül saját hifitornyát költözteti saját, újonnan vásárolt hétvégi házába, ezt a tényállást azonban a helyi rendőrség csak túl későn ismeri meg. A kínos bonyodalom aztán a saját karrierjét féltő rendőrfőnök még ügyetlenebb intézkedéseinek hála, csak tovább kulminál – mígnem a jó elnyeri jutalmát, a rossz pedig pórul jár. (A képen Samuel, valamint Nicolas Cage, a másik címszerepben)

 

 

Sylvester Stallone az előzővel szinte egyidős mozija, A specialista (Film+, 21.00) ma már leginkább arról híres, hogy itt volt meg Slynak Sharon Stone, méghozzá a filmtörténelem egyik leghiteltelenebb, legviccesebb, hús a húson-típusú szexjelenetében. Amúgy egy teljesen nézhető, régimódi, robbantós akciókrimi ez.

Kenneth Branagh viszont azt játssza el, hogyan esett szerelembe Emma Thompsonnal a Sok hűhó semmiért (Paramount Channel, 21.00) című remekbe szabott Shakespeare-adaptációban, Denzel WashingtonKeanu Reevesés Robert Sean Leonard és még sokan mások szeme láttára. (A valóságban ekkor már össze voltak jőve…) Amúgy báj, kecs, kellem, szellem és légies könnyedség Itália aranyló napsugarában.

Mindeközben a Matador (SuperTV2, 21.00) a közepesnél csak egy picit jobban szórakoztató krimivígjáték. A sztoriban Pierce Brosnan egy kiöregedőben lévő, igen cinikus bérgyilkos, míg Greg Kinnear egy szürke utazóügynök. Két fáradt fazon, akik egy mexikói bárban találnak egymásra. Elsősorban a kettős-jelenetek működnek ebben az akció-krimi-vígjátékban, de azok igen jól. A többi töltelék.

Kedd, március 26.

Én nem tudom, mi van ezeken a keddeken mostanában… Sehol semmi, ami pedig esetleg lenne, azt meg már negyvenhétszer láttuk. Ráadásul még focci sincs.

 

 

Oké, én nézem az Alvilágot (RTL Klub, 21.40), de az meg egy sorozat, ami nem epizodikus szerkezetű, hanem egy össze-, és egybefüggő történetet mesél el – így viszont a hatodik részben felvenni a fonalat elég tré, hiszen lemaradtál az első részekben történtekről. Nem tudod, ki kicsoda, s ki kivel van, izé. Viszont legalább fasza. (A képen Balsai Móni és Fekete Ernő)

Hétfő, március 25.

A Gyilkos szerelem (Film Mánia, 21.00) magyar címe nem lehetne már ennél közhelyesebb – nem mintha az eredeti Lonely Hearts, azaz Magányos szívek különb lenne, de a kettő összevetése már akár izgalmasnak is tekinthető. Hát még a szereplőgárda, melynek élén Salma Hayek domborít, olyan férfitársaságban, mint a mindig izgalmas Jared Leto (a képen), a körünkből sajnos túl korán eltávozott James Gandolfini, vagy a még bőven élő John Travolta. Megtörtént eseményeket mesél el a film: “Martha Beck és Ray Fernandez (Hayek és Leto) az 1940-es évek végén Amerikában garázdálkodtak – a magányos szívek gyilkosainak tartották magukat. Az ő életüket és halálukat dolgozza fel ez a film. Ray apróhirdetéseket ad fel, latin szeretőnek álcázva magát, s az így elcsábított gazdag, magányos nőket kirabolja, majd meggyilkolja. Marthába pedig első látásra beleszeret, így közösen folytatják tovább. Martha Ray testvérének adja ki magát, így a férfi még több nőt hálóz be, és öl meg brutális kegyetlenséggel. Két nyomozó (Gandolfini és Travolta) azonban a páros után ered, de sokáig nem találnak bizonyítékot, mert a bűnözők nem hagynak holttesteket maguk után.”

 

 

A Fekete pillangó (Filmcafe, 21.00) egy izgalmas kamarathriller, Stephen King nyomdokain, de nem nyomán: egy hajdan sikeres író (Antonio Banderas) erdei kunyhójába vonulna vissza megírni a Nagy Visszatérést jelentő regényét. Útközben azonban felvesz egy stoppost (Jonathan Rhys-Meyers), akivel hosszú beszélgetésbe kezd. Közben megérkeznek a kunyhóba, az író felajánlja, hogy a beszélgetést folytassák talán odabent. Éjszaka aztán vihar, káosz, elvágva a világtól, stb. Valami nyilván történni fog, mert történnie kell egy ilyen történetben… 🙂

Giuseppe Tornatore, a talán legamerikaibb, leghollywoodiasabb hangú kortárs olasz filmrendező a két nagy siker (a Maléna, és az Óceánjáró zongorista…) után, 2006-ban szakított a színes, szélesvásznú romantikus drámával, hogy egy igazi, amolyan pszichologizáló, intellektuális európai filmet készítsen. Az ismeretlen (Filmbox Plus, 21.00) alapszituációja valóságos, tényszerű. A Szovjetunió felbomlása és a kelet-európai országok felszabadulása folytán a jobb, gazdagabb élet iránt vágyók milliói indulnak (ugyebár) a módosabb, vagy annak hitt nyugat-európai országok felé. Túlnyomó többségükre azonban a vágyott, tejjel-mézzel folyó Kánaán helyett csupán megalázó rabszolgasors várt. A történet főszereplője, Irena is komoly tervekkel érkezik Olaszországba, ahol azonban egy brutális és gátlástalan strici kezei közé kerül, aki embertelen módon kihasználja a lányt. Irenának azonban van mersze kezébe venni sorsának alakítását, kiválóan megtanult olaszul, a munkájára sohasem volt panasz, az élete azonban… (Bővebben)

A ’92-’93-as idényben néhány szép díjjal, jelöléssel elismert, új-zélandi Összetörve (m5, 21.50) egy fatális baleset következményeit boncolgatja – úgy saccolom, valami hasonló történet lesz ez, mint Stephen King híres-hírhedt Tortúrája, csak éppen több szálon, több szereplővel. Vagy nem. Két irodalomkritikus nő utazik a világ végén élő íróhoz egy interjúra, de balesetet szenvednek. Az egyik kórházba, majd tolószékbe kerül, a másik viszont megkeresi az írót, de nem azért, hogy megcsinálja az interjút…

Vasárnap, március 24.

Robin Williams adja a címszereplő autókereskedőt a Cadillac Man (Film Mánia, 21.00) című komédiában, aki fergeteges beszédkészségével maga a szakma gyöngye. Pénzéhes felesége azonban szorosan fogja a lába között, valamint a helyi maffiával sem kellene üzleti viszonyba keverednie… Szorult helyzetét tovább  nehezítendő, a szalonban megjelenik a csinos, fiatal titkárnőjének féltékeny és haragos férje (Tim Robbins). Régimódi, tökéletesen súlytalan vígjáték ez, két jó színész hálás jutalomjátékával. (A képen Robin és Tim.)

 

 

Ugyanekkor A szikla (Film+, 21.00) címszereplője maga a híres Alcatraz nevű sziget lesz, mely hajdanán börtönként szolgált, olyan híres lakókkal, mint például Al Capone. Ma turistalátványosság. A San Francisco-öbölben megtalálható sziget aztán Öböl Mihály (avagy, Michael “San Francisco” Bay) hírneves látványfilmes fantáziájába is szöget ütött, hiszen a filmbeli gonosz ember, egy hivatásában és identitásában meghasonlott tábornok (Ed Harris) katonáival épp ezt foglalja el, túszul ejtve az ott bámészkodó turistákat, valamint halálos vegyi fegyvereket telepítve oda, amiket aztán el is süt (San Francisco öt millió lakosának kárára), ha nem teljesítik követeléseit. Nem számol azonban a castinggal, hiszen ha a stáblistában ott van még Sir Sean Connery és Nicolas Cage, akkor itt egy ugribugri tábornoknak nem nagyon teremhet babér. Nem is terem. Piff-puff, dirr-durr és bő két óra múlva magasan, büszkén leng a csillagsávos lobogó.

Énekeljük azonban azt is újra, hogy csokko-csokko, Csokoládé (Duna, 21.00), ó, szinyóra, vegyen magának egyet… – bár itt éppen Juliette Binoche főzi meg magának Johnny Deppet Lasse Hallström nagy sikerű szerelmes filmjében, melynek romantikus fősodra azért lemossa a leplet az önámító, álszent farizeusokról is. Tényleg cuki film, ha nem láttuk volna még…

Vessenek a mókusok elé, én kifejezetten bírom a Sztárom a párom (Viasat3, 21.00) című romantikus komédiát IS. Talán azért, mert tudok azonosulni a benne látható Hugh Grant könyvesboltos figurájával? Vagy a másikkal (Rhys Ifans)?😀 Nem tudom. Rengetegszer láttam már, de akár ma este is látni fogom, rengetegegyedszerre is. Julia is cuki, természetesen.

Ridley Scott sok Oscarra jelölt története, a Mentőexpedíció (TV2, 21.35) amolyan marsbeli robinzonád, Péntek, azaz itt&most marslakó nélkül – viszont Matt Damonnal. Látványos, izgalmas film, fantasztikus filmnek viszont túl tudományos. Annyira, hogy bár a cselekmény fősodra szinte mindvégig az űrben, illetve a Marson játszódik, minden teljesen reális, legalábbis a tudomány mai állása szerint. Vicces látni viszont a budapesti MÜPÁ-t kínai űrközpontként, a magyar stáb -merthogy a film nálunk forgott- jól dolgozott.

Egy teljesen sablonos katasztrófafilm-forgatókönyvre épülő film a Mélytengeri pokol (RTL Klub, 21.45), melynek sztorija azonban egy valóságos eseményen (2010-ben, a Mexikói-öbölben gyulladt ki egy olajfúrótorony) alapul. Peter Berg filmje korrekten működik, hatásos, izgalmas mozi, attól függetlenül, hogy ezúttal teljesen hétköznapi hősök egy gyakorlatilag hétköznapi katasztrófában élnek túl és halnak hősi halált. Egy kicsit bátrabb multikonszern-fikázás azért elfért volna, és akkor talán John Malkovich is többet nyújthatott volna…

Az ír Martin McDonagh a színház világából jön, igen sikeres kortárs drámaíróként (pl. Kripli, Vaknyugat) ismert, ám filmeket is rendez (legutóbb például a remek Három óriásplakát Ebbing határában-t). Ezúttal azonban saját kalandját meséli el, némileg kiszínezve, amit abban a messzi, zűrzavaros Hollywoodban kellett átélnie, amikor ott is felfigyeltek lendületesen megírt, nyers, élet-közeli írói világára. A hét pszichopata és a Si-cu (Filmcafe, 23.00) főszerepeit Colin Farrell, valamint Sam Rockwell, Woody Harrelson, Christopher Walken és Tom Waits játsszák. (Bővebben)

Szombat, március 23.

Szóval, mondjon bárki bármit is, A visszatérő (Paramount Channel, 21.00) elsősorban Leonardo diCaprióról szól. Annyira akarta már mindenki, hogy Leó megkapja már végre az amúgy régen kiérdemelt Oscart, amit valószínűleg ő maga is szívesen venne, hogy számomra úgy tűnik, ebben a filmben tényleg minden ennek van alárendelve. Szegény Leó (lásd a képen) pedig tényleg mindent el is követ az ügy érdekében: két és fél órán keresztül kúszik nyögve, hörögve a jeges hóban, fagyott sárban, döglött lóba bújik meztelenül, a megfagyást elkerülendő, szakadékba zuhan és sebes folyású zúgókon szánkázik le magatehetetlenül, a nép pedig nyilván hüledezve csóválja fejét, hogy mekkora színész, micccsodda alakítás… És jött a Golden Globe és jött az Oscar is… (Bővebben)

 

 

Van aztán mára egy állítólag rendkívül látványos, lengyel történelmi dráma, A varsói csata, 1920 (m5, 21.00). Ahogyan az talán a film címéből is kitetszik, a történet a lengyel történelem egyik hősies epizódját meséli el, melyben a bátor lengyel hazafiak a rájuk törő Vörös Hadsereg ellen álltak helyt. Vélhetően egy nemzeti büszkeségtől duzzadó, reprezentatív (értem ezalatt, hogy van sansza annak, hogy mértéket vesztett, propagandisztikus) alkotásról van szó – én nem tudom, nem láttam. Akit érdekel, ma tesztelheti.

Robert Redford az amerikai golf egy régi mítoszának szentelte a Bagger Vance legendája (RTL Spike, 21.00) című, méltósággal hömpölygő, szép filmjét. Eredetileg ő akarta eljátszani az egykor tehetséges, de az első világháborúban átélt borzalmaktól hitét vesztett golfozó kulcsszerepét, de a producerek tanácsára beismerte, az ő (a film forgatása idején még csak…) hatvannégy évével nehéz egy harminc éves fiatalembert hitelesen megformálni – így csupán rendezőként jegyzi e filmet. A dolgok ilyetén alakulása folytán azonban szerződtetett három világsztárt a három főszerepre: Junuh-t, a hitehagyott golfozót Matt Damon, barátnője Charlize Theron, és aki Junuh-t visszaüti a pályára, az pedig Will Smith – azaz Bagger Vance. (Bővebben)

A Jéghideg otthon (Viasat6, 21.00) nem a cirkó meghibásodásáról szól. Egy jó közepes, de még azért bőven nézhető thriller ez, arról a pillanatról, amikor az otthon melege valamilyen váratlan ok (példának okáért, rossz szomszédság) miatt hirtelen megdermed. Jó színészek (Juliette Lewis, Dennis Quaid, Stephen Dorff) emelik az igen neves Mike Figgis rendezte film ázsióját, amelyen a közéjük keveredett Sharon Stone sem bír érdemlegesen rontani.

A Pókerarcok (Filmcafe, 21.00) ugyanekkor egy kitűnő zsugabubus-film, melyben Matt Damon, Edward Norton és John Malkovich alakítja a címbéli figurákat. Egy ilyen szereposztás általában elég szokott lenni az üdvösséghez, s ha netán mégsem, akkor a hiányzó izgalmi faktort pótolja a póker nevű kártyajáték. A történetben természetesen van még a pókerarcvágáson kívül más cselekményszál is, hogy mást ne mondjak, a póker csak innen nézve játék, onnan viszont szenvedély, amit ha túlzásba visznek, könnyen rámegy az ember egészségére és társas kapcsolataira…

Ha pedig végképp nem jó semmi, akkor Szóljatok a köpcösnek! (Prime, 23.00) Chili, a miami(i) gengszter (John Travolta) hollywoodi kirándulásának leszünk szemtanúi, amikor fejébe veszi, hogy ő inkább filmsztár lenne. hajdani tettestársai azonban ezt másképp gondolják. Travolta mellett valódi sztárok egész sorát (Gene Hackmantől Danny DeVitóig) láthatjuk ebben a ’95-ben készült habkönnyű komédiában, melyet Elmore Leonard írt, zenéjét pedig John Lurie szerezte.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!