A Chicago (HBO, 20.00) még mindig pontosan olyan, amilyennek egy Oscar-szivacs Broadway musicalfilmnek lennie kell. Pergő, látványos, megtartva a műfaj sajátosságaiból fakadó, kötelező teatralitást, buja, erotikus, bájos és szenvedélyes. És nem cukormázas! Persze, Bob Fosse akkora zseni, mint ide a Tau Ceti (az ő broadwayi koreográfiája alapján készült Rob Marshall filmje). És milyen jól énekel (a képen középen) Richard Gere! És az a pizzaképű Zellweger! Hogy volt!
Tulajdonképpen semmi különös nincs Curtis Hanson vígjátékában, az Egy cipőben-ben (Paramount Channel, 21.00), csupán annyi, hogy működik. Egy testvérpár, a hebrencs (Cameron Diaz) és a stréber (Toni Colette), amikor kicsit összecsapni látszanak fejük felett az élet hullámai, megnyugvást és megoldásokat keresve ellátogatnak régen látott, meglehetősen karakán nagyanyjukhoz (Shirley MacLaine), hogy az szépen helyre tegye őket. Közben a néző jól szórakozik. Nagyjából ennyi a sztori, de mi kell még?
Kőrösi Csoma Sándor igen különös életű figurája volt a magyar tudománynak, és talán kevesen tudják, hogy tevékenysége révén világhírre is szert tett, bár ez sohasem volt célja. A 19. század elején bimbózó nemzeti érzéstől hajtva indul útra Ázsiába, megkeresni a magyarok eredetét. Életéről a neves, kortárs zenészként is ismert Szemző Tibor, valamint Szaladják Takyo István operatőr, Törőcsik Mari színésznő és Sári László Ázsia-kutató készített egy csodás filmet Az élet vendége – Csoma legendárium (m5, 21.50) címmel, 2005-ben. Nem egy megszokott, sablonos film lesz ez, de megtekintése tanulságos kiruccanás lehet a mindennapok taposómalmából bárki számára. (Bővebben)
Az ötödik pecsét (Duna, 23.50) Fábri Zoltán és Sánta Ferenc méltatlanul alulértékelt -és ma is nézhetetlen időpontra száműzött- része a világ filmművészetének. Mindössze egy Arany Medve-jelölést gyűjtött be a jelentősebb fesztiválokon, holott ha Amerikában készült volna, úgy kapott volna egy zsák Oscart, hogy csak úgy fütyül. A filmben látható zseniális színészi teljesítmények (pl. Őze Lajos, Márkus László, Horváth Sándor, Bencze Ferenc), a sokat idézett bemondások, filozofikus találós kérdések, a történet katartikus ívében kifejezésre kerülő mélyen humánus, antifasiszta üzenet mind erre (és még errébb) predesztinálná. Ma éjjel tán az is kiderül számunkra ebből a mai is fájón aktuális mesterműből, hogy kik is vagyunk tulajdonképpen: Timóteusz Takatikik, vagy éppen Gyugyuk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: