Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, június 1.

Na, melegszik már. Tehát, Miről álmodik a lány? (Cool, 20.50) Nyilván szép, okos és humoros szőke hercegről Audi Q7-en, Gucci-táskával és AmEx kártyával, aki szereti őt, dédelgeti és még saját rózsadombi kulipintyót is vesz neki. Azonban Amanda Bynes, pontosabban az általa alakított szőke hölgy ezúttal arról álmodik, hogy végre megismerkedhessen régen nem látott apjával. A várva várt pillanat aztán el is jött, meglepetésre azonban az apuka (Colin Firth) Anglia egyik legbefolyásosabb politikusa… A film romantikus lesz a továbbiakban és komikus.

 

 

Az Éjsötét árnyékban (Viasat6, 21.00) viszont Tim Burton rendez Johnny Depp köré gótikusan éjsötét boszorkányos-vámpíros szatírát. Depp itt egy nőfaló telepest alakít Amerika (h)őskorában, akit egy nap utolér a végzete: egy boszorkány szívét töri össze, akinek viszont megvannak az eszközei a méltó és kegyetlen bosszúra… Johnny fiú körül Helena Bonham Carter, Michelle Pfeiffer és Eva Green ropja dévaj körtáncát.

Elsősorban Billy Bob Thornton parádézásának, valamint a film finom (olykor meg egészen abszurd) vizuális, valamint verbális poénjainak köszönhetően lett felejthetetlen krimikomédia a Banditák (Filmcafe, 21.00). A megszokott módon kőprofi Bruce Willis mellett Billy Bob egy hipochonder bankrablót alakít. A páros agyafúrt bankrablásaival hamar a környék kedvenceivé válik, mígnem megjelenik a színen egy csengő hangú lány (Cate Blanchett). Afféle Tarantino Light, vagy Bonnie és Clydes, szolid csattanóval a végén. Láttuk már? (A képen Cate Blanchett, Troy Garity, Bruce Willis)

A hajdan kitűnő tévésként megismert M. Kiss Csaba (Rohonyi Gábor rendezői segédletével készült) Brazilok (RTL+, 21.00) című mozija gyökeresen szakít mindazzal, amit a magyar film cigánysággal foglalkozó darabjaiban eddig megszokhattunk. Természetesen akadtak korábban olyan filmek, melyek hitelesebben, a nyilvánvaló problémák gyökereire pontosabban tapintottak a lényegre (pl. Koportos, Cséplő Gyuri), voltak olyanok is, melyek megcsúsztak a témán (pl. Dallas Pashamende, Vespa), viszont olyan szórakoztató, mint amilyen ez az acsai putrisor csodacsapatának meséjét elénk táró film, még nálunk nem készült. A Brazilok hangvételét legjobban talán Kusturica két roma-filmjéhez tudnám hasonlítani, bár kevésbé elrajzolt és bombasztikus, mint a Macska-jaj, viszont a Találkoztam boldog cigányokkal is-hoz igen közel áll – de talán a Mi kis falunk és a Drága örökösök nézői is meg fogják találni benne számításukat. (Bővebben)

Késő estére van még egy misztikus, vámpíros tinithriller is az Alkonyat-filmekkel párhuzamos univerzumból, az Engedj be! (Film Mánia, 22.50), melynek svéd eredetije igen jó film volt. Ez a ma esti azonban már a hollywoodi remake lesz… Én passzoltam.

Péntek, május 31.

Vicces, olykor kifejezetten kacagtató film a Jószomszédi iszony (Filmcafe, 21.00), melyben Drew Barrymore és Ben Stiller alakítja azt a szerencsétlen sorsú fiatal párt, akik házasságkötésük alkalmából új otthonba költöznek, ám nem számolnak a felettük lakó öregasszonnyal, aki minden elképzelhető, sőt gyakran még a legelképzelhetetlenebb gonoszságot elkövet, bimbózó közös életüket megkeserítendő. A filmet rendezte Danny De Vito.

 

 

Újra feláll ma este A válságstáb (Sony Movie Channel, 21.00) is. Ez egy nem teljesen agyatlan politikai komédia, mely arról mesél, hogy az, hogy éppen ki irányítsa egy ország, egy minisztérium, egy város élén közvetve/közvetlenül az életünket, alig különbözik attól technikai értelemben, minthogy mit eszünk, milyen autóval járunk, mit fújunk magunkra, hogy ne legyünk büdösek, milyen nadrágot és cipőt veszünk fel és ezeket hol szerezzük be – a megfelelő marketing kérdése mindez. Egy ilyen politikai marketinges a főszereplője ennek a történetnek. Jane (Sandra Bullock) azonban messze nincs szakmája csúcsán, leszálló ágban lévő karrierje a bolíviai elnökválasztási kampányba sodorja, ahol azonban egy régi, de nála sokkal sikeresebb ellenlábasával (Billy Bob Thornton) találja szemben magát. Természetesen a történet ezek után nem marad meg a politikai kommunikáció természetének száraz vizsgálatánál, hiszen Jane világosan látja, hogy az utolsó esély adatott meg számára, így minden létező mocskos trükköt a győzelem érdekében. Hát, nem egy Finkelstein a csaj, de azért tanulságos a sztori, amellett, hogy talán szórakoztató is.

Vessenek a mókusok elé, de én kifejezetten bírom a Sztárom a párom (Viasat3, 21.00) című romantikus komédiát. Talán azért, mert tökéletesen tudok azonosulni Hugh Grant könyvesboltos figurájával? Vagy inkább a másikkal (Rhys Ifans)? 😀 Nem tudom. Rengetegszer láttam már, de akár ma este is látni fogom, rengetegegyedszerre is. Julia is cuki, természetesen.

Mondanám, hogy Klaus Kinski fejével (lásd a képen) gyerekjáték eljátszani Woyzeck (Duna, 22.25) figuráját, de nem! Ilyen mértékű azonosulást a szereppel ritkán lehet látni filmvásznon, mint amit Kinski művel Woyzeck, a tébolyult baka figurájában (manapság már nem szokás őrültnek játszatni Woyzecket, ez viszont még a régi, hagyományos olvasat). De nem (csak) Kinski miatt nagyszerű e film, hanem Werner Herzog rendezése miatt is, hiszen lényegre törő, töretlen ívű drámát alkotott Büchner torzójából. Gyakorlatilag csontvázra csupaszította a mű testét, hogy aztán az utolsó pillanatban összerombolja, szilánkokra törje. Mindezt tette Kaspar David Friedrich ecsetjére méltó festőiséggel. A társadalom kitaszítottainak, a másoknak, a “furáknak”, a lúzereknek örök mementója e film.

Az erősebb gyomrú, független filmek iránt érdeklődő nézőknek Zack és Miri pornót forgat (Filmcafe, 22.50) Kevin Smith 2008-as baromságában. A film Smith és pl. a South Park rajzfilmsorozat által fémjelzett gyökér humor vonulatát görgeti altesti tájékok felé… a rajongók azonban úgyis tudják, mi a pálya (bár ők már nyilván látták e filmet), másnak pedig nem igazán ajánlható. Smith messze van már a Shop Stoptól. Mondanám, hogy kipukkadt ez a lufi már rég. De hátha valaki még megveszi…

Csütörtök, május 30.

Ebből a Térkép a csillagokhoz (Paramount Channel, 21.00) című filmből tűnik, hogy David Cronenberg, a kollektív tudattalanunk avatott térképésze, még viccelni is megtanult öregkorára. Humora természetesen éppen olyan gyilkos, mint amikor éppen nem viccel, hogy mást ne mondjak, szegény Julianne Moore-t (a képen) simán fejbe vágja azzal a híres aranyszoborral, amire az már igen régóta vágyakozik… Hogy ezzel a “poénnal” mégis mennyire képben van, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy Moore ugyanekkor –egy másik filmmel– a valóságban is megkapta az Oscart. Cronenberg otthon van Hollywoodban, ismeri az utolsó díszletraktárig, néz, figyel, jegyzetel, aztán sűrít, karcol és epét hány, persze, képletesen szólva. Ez  film ennek az igen gusztustalan végterméknek pontos, ám igen maró hatású lenyomata. (Bővebben)

 

 

Az Életrevalók, a Samba csupavigyor sztárja, Omar Sy alá ezúttal Hugo Gélin író-rendező tolta –Eugenio Derbez eredeti színdarabja alapján- a “biciklit”, azaz, ezúttal egy full-extrás motorcsónakot a Derült égből apu (Duna, 21.25) című cukiságban. Ezt az eszközt hajtja ugyanis munkaidőben Omar barátunk (azaz a történetben Samuel) a napos tengerparton, éjszakánként pedig ennek folyományaként a lányokat, ugyanott, a parti buliban. Egy ilyen éjszaka azonban olyan eredményesen zárult egy alkalmi partnerrel, hogy egy év múlva Samuel nyakában már egy három hónapos, göndör hajú, kávészínű baba lóg. A léha, felelőtlen(ül boldog) életet élő Samuel számára vége a legényéletnek és kezdetét veszi az apai tortúra, ugyanis az anyuka úgy hagyta ott nála gyermeküket, ahogyan egy évvel korábban magát, Samuelt is, egy akkor még boldognak tűnő éjszaka után. (Bővebben)

Az ötödik pecsét (Duna, 23.25) Fábri Zoltán és Sánta Ferenc méltatlanul alulértékelt -és ma is nézhetetlen időpontra száműzött- része a világ filmművészetének. Mindössze egy Arany Medve-jelölést gyűjtött be a jelentősebb fesztiválokon, holott ha Amerikában készült volna, úgy kapott volna egy zsák Oscart, hogy csak úgy fütyül. A filmben látható zseniális színészi teljesítmények (pl. Őze Lajos, Márkus László, Horváth Sándor, Bencze Ferenc), a sokat idézett bemondások, filozofikus találós kérdések, a történet katartikus ívében kifejezésre kerülő mélyen humánus, antifasiszta üzenet mind erre (és még errébb) predesztinálná. Ma éjjel tán az is kiderül számunkra ebből a mai is fájón aktuális mesterműből, hogy kik is vagyunk tulajdonképpen: Timóteusz Takatikik, vagy éppen Gyugyuk.

Szerda, május 29.

Talán nem fogunk unatkozni ma este Kémek között (Film Mánia, 19.50), főleg ha Monica Bellucci és Vincent Cassell (lásd a képen) játssza őket. 🙂 A történet amúgy szokványos: a főszereplők egy fedett akcióban házastársakat alakítanak, ám a nőt végül -banális nüansz okán- a rendőrség lekapcsolja. Nyilvánvaló számára, hogy valaki kétkulacsos ügynököt játszik…Középszerű, de a végére azért elég szépen kikerekedő kis filmmel lesz dolgunk.

 

 

Tölthetjük az estét azonban Leonardo di Caprioval is, egy az előzőhöz igen hasonló témájú kalandban. A Hazugságok hálója (Viasat3, 21.00) című politikai thriller Ridley Scott dolgozata, mely a CIA közel-keleti ténykedéseinek témájában játszadozik információkkal és dezinformációkkal; Leo mellett, többek között Russel Crowe-t is láthatjuk. (Bővebben)

Aztán ennyi is.

Kedd, május 28.

Kisfiúnak, azaz Little Boynak nevezték az 1945. augusztus 6-án délelőtt 8 óra 15 perckor Hirosimára ledobott atombombát. A Little Boy (Paramount Channel, 21.00) című 2015-ben készült háborús dráma azonban mégsem erről a szörnyű, tömegpusztító fegyverről szól, hanem egy igazi kisfiúról (lásd a képen), aki a szó szoros értelmében mindent megtesz azért, hogy hazahozassa édesapját a 2. világháborúból. Bár az áthallás nem véletlen, ez egy különös hangulatú, mélyen megindító, szép kis film lesz.

 

 

Két középkorú embert (Juliette Binoche és Clive Owen) láthatunk az Apropó szerelem (Filmcafe, 21.00) című romantikus komédiában, akik valaha tehetséges művésznek számítottak. Mára azonban különböző okokból kényszerpályákon mozognak, ugyanabban az iskolában tanítanak. Segíthetnék is egymást, megértő társai is lehetnének a másiknak, ehelyett rivalizálásuk lassan valós háborúba fullad. A jelzett műfajban azonban a háború kimenetele borítékolható.

Horogra akadhat ma még egy Banki meló (Film+, 21.00) is, ami egy meglehetősen pöpec bankrablós szajréfilm Jason Stathammel, a legintellektuálisabb arcú akciósztárral 🙂 és David Suchettel, aki viszont itt nem Poirot.

Hétfő, május 27.

Ha már Alain Delon életműdíjat kapott Cannesban, ma este inkább köszöntsük helyette A Profit (Filmcafe, 21.00). A film forgatása idején már erősen középkorú, de még mindig csibészesen sármos Jean-Paul Belmondo egyik emblematikus szerepe ez (lásd a képen), Ennio Morricone talán legjellegzetesebb filmzenéjének dallamai közepette, melyek tulajdonképen az egész film hangulatát megszabják. Bosszúvágy témájából pedig azóta sem született túl sok ehhez fogható színvonalú kalandvígjáték.

 

 

Van aztán A remény rabjai (SuperTV2, 22.00) is, ami még mindig minden idők legjobb filmje, legalábbis az imdb olvasóinak lassan a 2 millióhoz közelítő (és folyamatosan növekvő számú) szavazata alapján. Frank Darabont rendezése Stephen King könyvéből készült, Morgan Freeman és Tim Robbins főszereplésével. (Bővebben)

New York bandái (Filmcafe, 23.15) című, olykor igen erőszakos jeleneteket is tartalmazó filmeposz a címbeli város -a Nagy Alma- hősies őskoráról mesél, két színész-gigaikon főszereplésével. Leonardo Di Caprio és Daniel Day Lewis vetélkedik egymással a filmben, bokszban, véres utcai harcokban és kőkemény farkasszemnézésben, bő két és félórában, Martin Scorsese rendezésében. (Bővebben)

Vasárnap, május 26.

Lesznek ma este Családi üzelmek (Cool, 21.00). A többszörös szereptévesztésekkel operáló, igen rázós, de azért éppen eléggé szórakoztató történet egy kamucsalád körül zajlik, szolidan elrajzolt karakterekkel. Jason Sudeikis és Jennifer Aniston, a két hajdani sorozatsztár simán elviszik a balhét a hátukon, ráadásul még saját, hajdani karakterüket is megmosolyogják.

 

 

Fogd be a szád, ke’ kuraftyumuj! Figyeljé’! Anci imádja a tetővilágítást, kedvenc színe a babakék, távelvunétoszárecignesávrengibugyogá, és fűzöld legyen a plüsskanapé! Ja, és kérjél még hozzá egy fasza kis hableányos szökőkutat. Na minden világos csávókáim?” – ezt mondja (nagyjából) Brad Pitt Guy Ritchie Blöffjében (Prime, 21.00), mely a 2000-es évek elejének hangulatát komolyan meghatározó komolytalan műfajnak egyik cégéres darabja. Szerintem sokadjára nézve is szórakoztató marhaság ez, és nemcsak a mókásan hadaró roma csávót játszó Pitt miatt. A filmben “érdek ütközik érdekkel, ököl arccal, pisztolygolyó fejjel, joghurt szélvédővel, autó emberrel…” Nagy benyögések, elrajzolt fazonok, de hát mindezt tudjuk már jól.

Ugyanekkor a Kedves John! (Filmcafe, 21.00) című teljesen romantikus, ám egy picit háborús drámában egy rendes, becsületes katonafiú (Channing Tatum) érkezik haza szabadságra a vidéken egyedül éldegélő öregapjához, a szomszédban azonban éppen ott vakációzik a gyönyörű, táguló pupilláit szempillaerdőbe rejtő diáklány (Amanda Seyfried)… Naná, hogy egymásba szeretnek, ami önmagában nem lenne baj, csupán az a bökkenő, hogy éppen háború van! A filmet rendezte Lasse Hallström, aki ebben a műfajban ritkán ismer mértéket.

Nomen est omen, tehát láttuk már Tony Scott-Denzel Washington művek remek thrillerjét, a Deja Vut (Viasat3, 21.00), még akkor is, ha esetleg mégsem. Ettől függetlenül, izgalmas, fordulatos, feszült film némi fantasztikummal – robban vagy nem robban? Persze, hogy nem robban, de addig azért lerágjuk a körmünk…

A török Deniz Gamze Ergüven filmje nem véletlenül keltett komoly feltűnést a 2015-ös cannes-i fesztiválon és nem véletlenül készült francia produkcióban. Mustang (m2, 21.10) megkapó és emlékezetes nyitóképében néhány tinédzserkorú lány hancúrozik önfeledten néhány fiú iskolatársukkal tanítás után a tengerben, mint pajkos, energiától duzzadó vadlovak. Még gyerekek, játszanak csupán, sivalkodásuk az ártatlan öröm hangja. A vízbe felöltözve futnak bele, csak a hajuk száll szabadon szerte-széjjel, mint musztángok sörénye a szélben, felszabadultak és boldogok. A lányok illetlen viselkedésükért mégis feddést kapnak nagyanyjuktól, hiszen mit fog szólni a falu ilyen paráznaság láttán?! (Bővebben)

A Hitchcock és Tippi Hedren (Duna, 22.00) című filmből a nagy nevettető 🙂 és az ő állandó szőke nő-parájának okát ismerhetjük meg, a nagyszerű Madarak című film forgatása kapcsán. Hitchcockot a nagyszerű Toby Jones, Tippi Hedrent a gyönyörű Sienna Miller (lásd a képen), Hitchcocknét pedig a fantasztikus Imelda Staunton alakítja.

Az Apró, kis hazugságok (Figyelem! 🙂 Izaura TV, 22.00) című filmben egy kiterjedt baráti társaságba csöppenünk, melyet privát kis ügyek kusza szövete hálóz be. A társaság tagjai apró kis hazugságokkal leplezik és halogatják jelentéktelen elszámolnivalóikat egymással, így tartva fenn a barátság látszatát önmaguk és egymás előtt. Vagy éppen ez, éppen így működik az igazi barátság? Az csak akkor derül ki, ha nagy a baj… A színészként is ismert Guillaume Canet második rendezésében saját “kasztját”, a jól szituált középosztályt, illetve annak egy jellemző csoportját, egy baráti társaságot vesz górcső alá, elég jó szereposztásban: Marion Cotillard mellett François Cluzet-t, Benoît Magimelt, Gilles Lellouche-t és Jean Dujardint láthatjuk. (Bővebben)

Szombat, május 25.

Megtudhatjuk például ma este azt, hogy Hogyan lopjunk felhőkarcolót? (TV2, 18.55) Nem tudom azt mondani, hogy nem szórakoztam ezen a vaskos Robin Hood-felhangokkal operáló szajréfilmen, mely akár egy gyengébb Woody Allen-dolgozat is lehetne. Persze nem az, de Eddie Murphy-t sikerrel tompítja Ben Stiller, a kisember legyőzi a végén a nagy gonoszt, tehát nyugodtan bokszolhatunk egyet a levegőbe halkan, hogy IGGEN! – de azért a fanfárokat hagyjuk a szekrény mélyén. Viszont: Alan Alda, ez a jóságos nagypapa-kinézetű, kiváló színész olyan príma rohadék tud lenni, hogy kerek szemmel utáltam és örültem, hogy úgy járt, ahogy.

 

 

A francia Guillaume Canet amerikai filmje, a Vérkötelék (Film Mánia, 21.00) egy testvérpárról szól: a bátyust (Clive Owen) jó magaviselete miatt éppen kiengedik a dutyiból, ahol gyilkosság miatt ült. Odakint öccse (Billy Crudup) várja, egy ígéretes karrier előtt álló zsaru, aki talán érthetően kissé vonakodva vállalja fel a sittes bátyja feletti gondoskodást. A bátyó azonban meg akar változni – kérdés, hogy erre képes-e? A sztorit ugyan láttuk már itt-ott, azonban Canet jó rendező, a további szereposztás pedig minimum érdekes, hiszen az Oscar-díjas Marion Cotillard (a képen) mellett feltűnik a filmben pl. James Caan, Mila Kunis vagy Noah Emmerich is…

A Szerencsecsillag (Viasat3, 21.00) viszont egy szép, romantikus (hogy ne mondjam: giccses) mese arról, hogy ha a katona (Zac Efron) hazatér a háborúból, akkor majd megtalálja azt a szép, szőke lányt (Taylor Schilling), akiről a csatazajban álmodozott egy véletlenül talált fénykép alapján…

Picit később John Travolta alakít A tábornok lánya (Duna, 22.06) című (katonai) bírósági drámában egy katonai ügyészt, aki egy hadseregen belüli brutális nemi erőszak ügyében kezd kilátástalannak tűnő nyomozásba: az áldozat ugyanis az egyik nagy tekintélyű tábornok lánya, a lehetséges elkövető(k) pedig a főtiszti karban keresendő(k). A lelkiismeretes ügyész a nyomozás során lépten-nyomon a seregbéli tekintélyelvűségből, férfisovinizmusból és a túlértelmezett bajtársiasságból fakadó, áthatolhatatlan falakba ütközik, s úgy tűnik, képtelen kideríteni a gyilkos(ok) kilétét. Hollywoodban azonban mindig van pont a mondat végén… Egy alapvetően műfaji filmhez képest azért elég keményen be lesz szólva az amerikai hadseregben uralkodó mentális közállapotoknak, bár onnan belülről nézve, azért ez még mindig csak egy “okoskodó, liberális, civil köcsögség”. Egy pillantást azért megér ez a film is, nekünk civileknek mindenképpen – de talán a katonáknak is.

Tessa (Dakota Fanning), a Most jó (Cool, 23.00) című angol dráma a leukémiának egyik különösen agresszív fajtájában szenvedő, 16 éves főhőse egyfajta bakancslista alapján próbálja megszervezni hátralévő, szinte a két kezén megszámlálható mennyiségű napjait. Naná, hogy csókolózni, sőt, szexelni szeretne, kipróbálni a varázsgombát, berúgni, lopni a plázában – ilyen és efféle dolgok járnak az ő fejében is, mint általában minden normális tinédzsernek. (Bővebben)

Péntek, május 24.

A Derült égből Polly (Moziverzum, 21.00) című romantikus komédiában Jennifer Aniston villogtatja kökényszín szemeit a férfinemre. Az elszenvedő fél itt Ben Stiller, de rajta kívül látható lesz a történetben Philip Seymour Hoffman és Alec Baldwin is. A sztoriról annyit, hogy Stiller egy kocka, Jenny pedig pont nem. És mégis…

 

 

Egy általam ismeretlen sport-, illetve egzisztenciális dráma Az újoncok napja (Paramount Channel, 21.00), mely az amerikai futball (tehát az a sisakos, rögbiszerű, nem az európai foci, amit ott soccernek hívnak) belvilágába kalauzolja el a nézőt. A főszereplő egy nagymenő játékosmenedzser (Kevin Costner), akinek egyformán fontos a sport, a szakmája, illetve a szerelem (Jennifer Garner). Úgy sejtem, tisztes hollywoodi középszer – de inkább passzolom.

A Pókerarcok (Filmcafe, 21.00) ugyanekkor egészen biztosan egy kitűnő zsugabubus-film, melyben Matt Damon, Edward Norton és John Malkovich alakítja a címbéli figurákat (az utóbbi a képen). Egy ilyen szereposztás általában elég szokott lenni az üdvösséghez, s ha netán mégsem, akkor a hiányzó izgalmi faktort pótolja a póker nevű kártyajáték. A történetben természetesen van még a pókerarcvágáson kívül más cselekményszál is, hogy mást ne mondjak, a póker csak innen nézve játék, onnan viszont szenvedély, amit ha túlzásba visznek, könnyen rámegy az ember egészségére és társas kapcsolataira…

Abban azért van valami perverz báj, hogy Mészáros Lőrinc saját házitévéjén vetíti le olyan hírhedten liberális amerikainak a filmjét, aki jó barátja Soros Györgynek és Barack Obamának és akit ismert falubéli homokozótesója és mentora éppen emiatt szóra sem méltatna. Az Egy veszedelmes elme vallomása (TV4, 21.00) George Clooney alkotása, azonban nem kell bedőlni a kissé izének tűnő első 20-25 percnek! A történet Charles Hirsch Barris életét meséli el, aki írt popszámokat, volt sikeres tévés producer, emellett felelősnek tartja magát az amerikai kultúra agyzsibbasztó, gyermeteg szórakoztatással való szennyezéséért is. Ezen felül, állítólag a CIA állítólagos parancsára, meggyilkolt harminchárom embert. Figuráját a kitűnő Sam Rockwell kelti életre, de mellette egy sor hírességet is láthatunk kisebb-nagyobb, sőt, még saját maguk szerepében is.

Az évi 80sok milliárd közpénzből gazdálkodó, ún. közmédia zászlóshajója ma este az elmúlt 9 évben 463-jára tűzi zászlajára a jobb sorsra érdemes Ingmar Bergman egyik leghíresebb alkotását, A hetedik pecsétet (Duna, 21.20), majd kicsit később 329-jére Werner Herzog szintén bőven klasszikus Kaspar Hauserjét (Duna, 23.05).

Csütörtök, május 23.

Az Éjfélkor indul útjára a gyönyör (Duna 21.45) című komédia címét már mindenki hallotta valahol. Az idősebbek talán látták is már ezt a igazi, vérbő olasz purparlét, melyről ajánlatként elég csak annyit elmondani, hogy 1975-ben készült Claudia Cardinale, Vittorio Gassman, Monica Vitti és Giancarlo Giannini (a két utóbbi a képen) főszereplésével. A nevek magukért beszélnek.

 

 

A Legkedvesebb ellenségem (m5, 21.50) című, igen érdekes német dokumentumfilm Werner Herzog és kedvenc színésze, médiuma, “ellensége” Klaus Kinski bonyolult, izgalmas és meglepő kapcsolatát mutatja be.

A Sikoly (RTL Spike, 22.00) Wes Craven híres, egyben hírhedt műfaji klasszikusa, melyben valaki Munch közismert Sikoly című festményének főalakját mintázó maszkban gyilkolászik, méghozzá sorozatban. Én bírom, de nem véletlenül került fel ez a film a (tini)horrorparódiák céltáblájára.

Tom Tykwer, a kitűnő német rendező volt olyan bátor, hogy filmre álmodja Patrick Süskind kultikus regényét, a Parfümöt. A film, a Parfüm: Egy gyilkos története (Filmcafe, 22.55) végül látványos, gazdagon díszített, ízléses és pikkpakk műnek sikeredett, azonban számomra valahogyan mégsem tűnik az igazinak. Talán ha szagos is lenne? Persze, ettől még simán nézhető, Dustin Hoffman például igazán remek benne. Csak ne hasonlítsuk a filmet a regényhez…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!