Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, szeptember 12.

Klasszikus börtönfilm a Menekülők (Film Mánia, 21.00), Rupert Wyatt épp tíz éve bemutatott mozija, legalábbis a témáját tekintve. Rabok ülnek a dutyiban, akik meg akarnak onnan szökni, szövetkeznek, tervet szőnek és megszöknek – ha minden kötél szakad. Az a bizonyos Knézy Jenő-i plusz a film kivitelezésében, narrációjában és dramaturgiájában keresendő és található meg. Egyik sem egy ördöglakat persze, de ami van, az legalább következetesen végig van víve a filmen. Volt is és nyilván lesz is a filmtörténetben irányban és térben párhuzamos, csak időben egymásból fakadó, de egymásra végig reflektáló cselekményszálat felgöngyölítő film, bár mondjuk börtönfilmben ilyet még nem láttam, ez tehát egy plusz. Főleg, hogy ügyes rendezői leleménnyel a végén úgy forr össze a két szál, hogy ezzel a néző egy olyan többletinformációnak jut birtokába, ami az egész addigi tortúrát, az egész filmet más megvilágításba helyezi. (Bővebben)

 

 

Kenneth Branagh is feldolgozta Mary Shelley klasszikus, romantikus, viktoriánus -sok egyéb feldolgozást megélt- horrorját, a Frankensteint (Filmcafe, 21.00). A szörnyet itt Robert De Niro alakítja, míg teremtőjét, az ifjú Frankenstein doktort a filmet is “teremtő” Kenneth Branagh. Az érdekességeket kedvelőknek jegyzem meg, hogy a forgatókönyvet a magyar származású és később igen jelentős pályát futó Frank Darabont jegyzi. Szép, nagy film.

Wes Anderson elbűvölő Holdfény királyság (TV4, 21.00) című filmje olyan, mintha a Barátom, Bonca képzeletbeli második részét Peter Greenaway forgatta volna Hollywoodban, Steven Spielberg producerkedése alatt. (Bővebben)

A rajzoló szerződése (m5, 21.50) viszont az otthonülő, művészfilm-rajongó bölcsészek, kékharisnyák, és egyéb vájtszeműek érdeklődésére tarthat számot. Peter Greenaway karcos filmje (mondhatni, művészi pályájának egyik kulcsdarabja) amúgy a művész és művének áru(vá)válásáról, valamint ennek lehetetlenségéről szól (talán), burjánzó, zakatoló új-barokk képekben és zenében (Michael Nyman). (A képen jelenet a filmből.)

Árvácska (Duna, 23.35) történetét nem kell ecsetelni, iskolai tananyag (volt legalábbis az én időmben), Ranódy László pedig szép, megrendítő filmet csinált Móricz Zsigmond kisregényéből.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!