Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, szeptember 19.

Okay, Houston, we’ve had a problem here. (Úgy érti, hogy szökik a levegő az űrkabinból, valahol félúton, a Hold és a Föld között…) Ezt az igen kínos helyzetet dolgozza fel ismert hollywoodi sztárokkal (Tom Hanks, valamint Ed Harris, Kevin Bacon, Gary Sinise) és precízen működő dramaturgiával Ron Howard az Apollo 13-ban (AMC, 20.10).

 

 

Kémeket játszó szuperhősök jönnek. Guy Ritchie 2015-ös filmje, Az U.N.C.L.E. embere (Film+, 21.00) egy hatvanas évekbeli tévés kémsorozat remake-je. A külcsín alapján egyfajta stílusbravúr, hiszen a helyén van benne minden, a színek, a cselekmény (bár a hidegháborús orosz-amerikai meccs ebben a formában lefutott már, a jelenlegi formájában pedig nem ilyen), a korhangulat, a környezet megteremtése – csak hát minek mindez? Mostanában legalább 4-5 hasonló kategóriájú és témájú kémtörténet futott a mozikban, az előttük kifutottakról nem is szólva. Mint Szaharában a homok. Ráadásul, a karakterek sem túl markánsak, a cselekmény pedig alulról súrolja a legostobább Bond-filmek színvonalát… Mondom ez úgy, hogy a film, önmagában mégis szórakoztató, izgalmas és látványos, bár egyáltalán nem olyan, illetve nem úgy humoros, mint Ritchie korábbi filmjei…

A Casino Royale (Mozi+, 21.00), az előbbieknek némileg ellentmondva, szerintem minden idők legjobb James Bond-filmje. A tényleg fergeteges akciók és a topiktól elvárt módon bugyuta egyszerű cselekmény közepette végre már nem valami ótvarosan bájgúnár nyálgép, hanem egy rendes, igazi, kemény férfi (Daniel Craig) gyakja széjjel a gonoszt, aki pediglen ez alkalommal az érdekes tekintetű, szintén nem akármilyen arcú Mads Mikkelsen, a mai skandináv film egyik szupersztárja.

Érdekes történetet mesél el viszont A király látogatása (TV4, 21.00). Én legalábbis még álmomban sem sejtettem, hogy Franklin Delano ‘Big Deal’ Rooseveltnek is megvolt a maga Monica Lewinskyje, ami a történet idején, 1939-ben már súlyosan beteg elnöktől (Bill Murray perfekt alakításában – lásd a képen) azért igen szép teljesítmény. Rooseveltné eközben, persze mindenről tudott, de ennél jobban érdekelték barátnői, valamint hogy a híres dadogós angol király odáig süllyedt, hogy még az amerikai elnök vidéki birtokára is leutaztatta önfényességét, hogy maga mellé állítsa a küszöbön álló háborútól egyelőre magát távol tartó Samu bácsit. (Bővebben)

A skarlát betű (Filmcafe, 21.00) hagyományos, veretes -1995-ben bemutatott- adaptációja Nathaniel Hawthorne klasszikusának, Roland Joffé mesteri rendezésében. A gyönyörű, a kor erkölcsein bátran átlépő Hestert az akkor még tán természetes szépségében tündöklő Demi Moore, míg szerelmét, Dinsdale tiszteletest Gary Oldman alakítja, miközben a megcsalt férj (Robert Duvall) csak néz, mint mi a róluk szóló filmet.

A Férfiremény (Duna, 21.50) című 2011-es cseh komédiáról csak annyit tudtam meg, hogy Kerekes Vica őrjítő piros miniruhában próbál benne biliárdozni, ha rakoncátlan vörös fürtjei nem zavarnák őt ebben. Vica azonban ártatlan mosollyal lehúzza bugyiját, és a biliárdszalon hímivarú látogatóinak legteljesebb elképedésére, azzal oldja meg a helyzetet… Gondolom, az is kiderül még a filmből, hogy elteszi a golyót, vagy csak a posztót szakítja…

Ha valakinek még mond valamit Ernst Hemingway neve, akkor megnézheti A Kilimandzsáró havát (m5, 21.50) is, ami az említett fickó klasszikus regényének klasszikus filmváltozata, Ava Gardnerrel és Gregory Peckkel. A filmbéli híres író, vadász, hős és szerelmes, a Férfi, Hemingway alteregója, az amerikai beteg sebesülten fekszik valahol Afrikában, és lepereg előtte élete filmje. 1952-ben készült ez az igazi, veretes -ma már talán már inkább muzeális- hollywoodi klasszikus.

Igazán elbűvölő film aztán a Retúr (Duna, 23.50) is, melynek legtöbb szereplőjét sajnos már szintén nem láthatjuk élőben. SinkovitsAgárdy, Bárdy, Lohinszky Lóránd, Gera Zoltán és Kibédi, valamint a rendező, Palásthy György már nincsenek köztünk, mint ahogy a legendás Illés Gyuri bácsi sem, akinek éppen ez a film volt utolsó nagyjátékfilmes munkája. A dolog jó oldala, hogy Lázár Kati még igen. A film tulajdonképpen végig egy vonatfülkében játszódik, ahol egy csoport, különböző társadalmi rétegben tartozó 70 év feletti nyugdíjas gyűlik össze egy retúrutazásra, bárhová, kihasználva a nekik járó ingyenes utazás előnyeit.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!