Charles Dickens klasszikus regényének, az árva Pip és a gazdag, gőgös, ám gyönyörű Estellának történetét elmesélő Szép reményeknek (TV4, 20.00) egy 2012-es adaptációja kelthet -egyebek mellett- szép reményeket eme szombat estvét illetően. Stílusos, korrekt film ez amúgy, minden különösebb egyéni jegy nélkül, Holliday Grainger, Jeremy Irvine, Helena Bonham Carter és Ralph Fiennes főszereplésével. Aztán csak nehogy csalódjunk…
Al Pacino Oscar-díjával jön ma is az Egy asszony illata (AMC, 20.00). Annak idején még moziban láttam ennek olasz eredetijét, Vittorio Gassmannal, na azt nézném újra, de mindig ezt adják… Amúgy messze nem rossz film ez az amerikai verzió sem, sőt a dráma szempontjából talán ez még erősebb is, mert úgy rémlik, az olasz verzió inkább komédia volt. De lehet, hogy tévedek…
I.Erzsébet angol királynő (Cate Blanchett) nagyszabású, pompázatos életrajzi drámája az Elizabeth (Filmcafe, 21.00), az angol-indiai Shekhar Kapur rendezésében. “A beteg Máriának gyermeke nem lévén, az uralkodói poszt várományosa a királynő féltestvére, VIII. Henrik király törvénytelen gyermeke, Erzsébet lett. Amikor 1558-ban trónra lépett, Anglia nehéz helyzetben volt. A protestánsok és a katolikusok küzdelme megosztotta az országot, a kincstár üresen állt, a franciák pedig a spanyolokkal szövetkeztek a térdre kényszerítésére. Erzsébetnek szüntelen ármánykodás közepette kellett megvédenie trónját, megszilárdítani hatalmát. A politikai viszonyok mellett szükségképpen háttérbe szorult a magánélete, beteljesületlen szerelme.” Blanchett remek, a kosztümök pompásak és a film is bőven nézhető: mindent tud, amit egy ilyen filmtől elvárhatunk.
Theodore Melfi 3 Oscar-díjra is jelölt tripla-életrajzi drámája, A számolás joga (SuperTV2, 21.00), mondhatni három legyet üt egy csapásra. Egyrészt emléket állít három remek, rendkívül tehetséges nőnek, akik többszörös hendikepjük (afro-amerikaiak, ráadásul nők) ellenére nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az USA felvegye, és tulajdonképpen meg is nyerje a Szovjetunióval folytatott hidegháborús űrversenyt (legalábbis annak kezdeti szakaszát); másrészt, úgy jó amerikai módjára, hozzájáruljon az ún. “amerikai álom” mítoszának fenntartásához. Harmadrészt sikerül elérnie azt is, hogy közben ne unjuk magunkat halálra, de ne is hányjuk tele a WC-t a gyomorforgató pátosztól, ahogyan azt sok más efféle tárgyú dolgozat esetében nem mindig tudjuk megúszni. Ízléses darab ez, mely ugyan nem tartózkodik az érzelmektől, az igazság érvényre jutásának katarzisától, ahogyan a kissé didaktikus narrációtól, valamint a jól bevált hollywoodi sablonok használatától sem – mégis működő, tanulságos mozi. Persze, éppen az előbbiekből fakadóan talán picit jellegtelen, középszerű is, de egyáltalán nem rossz nézni. (A képen jelenet a filmből.)
A második anya (m2, 21.10) című -erősen ajánlott!- brazil drámában viszont egy gazdag családban dolgozó dadust ismerünk meg, aki áldozatosan teszi a dolgát, sajátjaként neveli a család egyetlen fiát és tökéletesen elfogadja saját sorsát. Saját lánya azonban ezalatt távoli rokonoknál él, és egészen más életpályát képzel el, mint amit anyja élete talán predesztinálna neki. Alapvetően derűs, szórakoztató, de mégis igen mély, általános érvényű tanulságokkal teli történetet láthatunk, melynek szerencsére nincs sok köze a latin szappanoperák cukros, elrajzolt, túláradó és émelyítő ál-világához. (Bővebben)
A jobbára kreatív horrorokra specializálódott spanyol Jaume Balaquero igen komoly sikereket aratott, mondhatni, alműfajt teremtő [Rec] (Paramount Channel, 22.00) című filmjében Amíg Önök alszanak címmel készít dokumentumfilmet egy spanyol tévé stábja, éppen a tűzoltókról. Az éjszakai szolgálat első bevetése egy házba szólít, ahol kezdetben úgy tűnik, mindössze egy ajtót kell kinyitni. Mosolygós felkonf, mosolygós tűzoltók, mosolygós lakók. Az ajtó mögött azonban szörnyű dolgok bújnak meg, de a kamera már forog… (Bővebben)
Alan Parker 1978-ban készítette el Oliver Stone forgatókönyvéből legendás Éjféli expressz (ATV Spirit, 22.20) című filmjét, melyben egy amerikai fiatalembert tartóztatnak le a török határon, kábítószer-csempészet vádjával. Jutalma 30 év “a pokolban”, vagyis egy átlagos török börtönben. Kemény lesz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: