Ma este a Mamma Mia! (Prime, 21.00) kísérli meg, hogy számottevő alternatívát állítson a nézettségben verhetetlennek tűnő X-faktornak. Engem három dologgal lepett meg ez a film, még anno. A legfontosabb az, hogy milyen jól működnek az ABBA-dalok dramaturgiailag összefűzve, egy musical cselekményébe szervesen illeszkedve, a másik, hogy Meryl Streep -képletesen szólva- ezúttal egy állat, a harmadik pedig az, hogy ez az Amanda Seyfried milyen édes kis csaj (ezt megelőzően én csak thrillerekben láttam). A film helyszínéül szolgáló kis sziget lakóinak azóta egészen biztosan nem kell aggódniuk, hogy nyáron nem tudják kiadni szobácskáikat…
A Tiszta vér (Film Mánia, 21.00) című filmben ezalatt egy sajátos személyisége miatt már csak ex zsaru (Samuel L. Jackson) takarítja szakmányban a bűntények után maradt mocskot, jobb és más híján. Egy nap azonban véletlenül egy nagy port felverő bűntény bizonyítékai is felmosódnak az elkövetés helyszínén, és ki lenne más a gyanúsított, mint maga, a takarító… Tudom, volt már ez is.
Azt mondják a Coen-testvérek, hogy A félszemű (Duna, 21.35) című westernjükben Charles Portis 1968-as azonos című (True Grit) regényéhez nyúltak vissza, nem pedig simán lemásolták annak egy évvel későbbi, Henry Hathaway által rendezett és John Wayne címszereplésének Oscart is hozó első filmadaptációját. (Coenék filmje csak jelöléseket kapott, igaz, abból rengeteget – például a képen látható Jeff Bridges a címszerepért, mint Legjobb Férfialakítás.) A vicc kedvéért, nézzünk bele a ’69-es filmbe… Érdekes lehet összehasonlítani a látottakat Coenék filmjének idevágó jeleneteivel. Coenék filmjéről bővebben itt.
A szikla (Paramount Channel, 21.00) címszereplője ma este is maga a híres Alcatraz nevű sziget lesz, mely hajdanán börtönként szolgált, olyan híres lakókkal, mint például Al Capone. Ma turistalátványosság. A San Francisco-öbölben megtalálható sziget aztán Öböl Mihály (avagy, Michael “San Francisco” Bay) hírneves látványfilmes fantáziájába is szöget ütött, hiszen a filmbeli gonosz ember, egy hivatásában és identitásában meghasonlott tábornok (Ed Harris) katonáival épp ezt foglalja el, túszul ejtve az ott bámészkodó turistákat, valamint halálos vegyi fegyvereket telepítve oda, amiket aztán el is süt (San Francisco öt millió lakosának kárára), ha nem teljesítik követeléseit. Nem számol azonban a castinggal, hiszen ha a stáblistában ott van még Sir Sean Connery és Nicolas Cage, akkor itt egy ugribugri tábornoknak nem nagyon teremhet babér. Nem is terem. Piff-puff, dirr-durr és bő két óra múlva magasan, büszkén leng a csillagsávos lobogó.
Oliver Stone Vietnam-filmjei, a Szakasz és a Született július 4-én tulajdonképpen egy trilógia első két részét képezik. A ma este levetítendő Ég és föld (RTL Spike, 21.10) című 1993-as filmmel zárul e trilógia. Nekem azonban abszolúte semmi nem rémlik erről a filmről… Szóval, ez a történet egy vietnami asszony szemszögéből meséli el a nyilvánvalóan elmesélhetetlent. Megrázó, gyomorszorító élményre van kilátás. 140 perc.
A hajdan kitűnő tévésnek megismert M. Kiss Csaba (Rohonyi Gábor rendezői segédletével készült) Brazilok (RTL II, 23.00) című mozija gyökeresen szakít mindazzal, amit a magyar film cigánysággal foglalkozó darabjaiban eddig megszokhattunk. Természetesen akadtak korábban olyan filmek, melyek hitelesebben, a nyilvánvaló problémák gyökereire pontosabban tapintottak a lényegre (pl. Koportos, Cséplő Gyuri), voltak olyanok is, melyek megcsúsztak a témán (pl. Dallas Pashamende, Vespa), viszont olyan szórakoztató, mint amilyen ez az acsai putrisor csodacsapatának meséjét elénk táró film, még nálunk nem készült. A Brazilok hangvételét legjobban talán Kusturica két roma-filmjéhez tudnám hasonlítani, bár kevésbé elrajzolt és bombasztikus, mint a Macska-jaj, viszont a Találkoztam boldog cigányokkal is-hoz igen közel áll – de talán a Mi kis falunk és a Drága örökösök nézői is meg fogják találni benne számításukat. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: