Mit nézzünk ma a tévében?

Szerda, január 1.

2020 első estéjén egész pályás letámadással hengerel a régmúlt. A XIX. század, sőt, a XVIII. De ne szaladjunk annyira hátra, hiszen az RTL Klub új, az előzetesekből meglepően igényesnek ígérkező -aztán majd meglátjuk, milyen- napi sorozata, a Bátrak földje (RTL Klub, 18.50) 1865-ben játszódik, valahol a vidéki Magyarországon. Romantikát ígér a promóció, fondorlatot, s némi kakaskodást.

 

 

Picit később, de még ugyanebben az évszázadban játszódik a következő Kincsem (RTL Klub, 19.50) is. Tök jó kis film ez, ha a mércét a hollywoodi típusú, romantikus, kosztümös filmekhez tesszük: ez a film szinte minden tekintetben megugorja ezt. Nem nagyon láttam még ilyen jól vágott és ilyen látványos magyar műfaji filmet, és ez a teljesítmény most már valóban mérhető nemzetközileg is. Jó a sztori is. Nagy Ervinre mintha ráöntötték volna a főszerepet, Petrik Andrea szabálytalan karaktere is remek választás, mint ahogy elsőrangú az egész casting, tokkal-vonóval. Jó a CGI, izgalmasak a lovasjelenetek, szépen is van fényképezve az egész film (Szatmári Péter), tehát a maga nemében közel hibátlan két óra szórakozás és izgalom a rászánt két óra (rendező: Herendi Gábor). Tényleg meg tudom számolni egyetlen kezemen a komolyabb kifogásaimat: pl. a báljelenet táncbetéte kifejezetten nevetséges volt. Értettem én a dialógban elrejtett anakronisztikus poénokat (a kocsmában a szelfizés, lóval beparkolás a kastély elé: De karcolás ne legyen rajta! – adja a lovászfiú kezébe Blaskovich gróf a kantárt, stb.), amivel semmi baj nem lett volna, ha ez a “posztmodern időtlenkedés” alapkoncepció lett volna a filmben. De így, hogy csak néha, váratlanul sült el ilyenből egy-egy, inkább volt zavaró, idétlen, mint valóban vicces. A szintén nem éppen korhű jelmezekkel viszont semmi bajom nem volt, jól néztek ki.

A Duna tévé kicsit később egy kétrészes Mária Terézia-életrajzzal tromfol (Duna, 20.35), illetve csak annak első részével (ha jól értelmezem a káoszt). Ezzel már az 1700-as évek elején, közepén találhatjuk magunkat. A film szép, veretes, hozzávetőleg hiteles is – sok jó magyar színész szerepel ebben is (a képen például Nagy Ervin Esterházy Pál herceg szerepében). 

A “mában” az HBO-előfizetéssel rendelkezők örömködhetnek ezalatt a Csillag születiken (HBO, 20.00). A 8 darab Oscarra jelölt (a ma már legendásnak számító betétdal nyert is) film Bradley Cooper rendezői bemutatkozása, Lady Gaga és Bradley főszereplésével, akik rendkívül “jól muzsikálnak” együtt. Egymásba csusszannak, mint “két kicsi legó”, hogy a klasszikust idézzem. Olyan erős kovalens kötés van köztük, hogy azt a bizonyos kémiát se hagyjam ki, hogy azt csak az nem veszi észre, aki vak, vagy érzéketlen troll. (Bővebben)

Vérmesék (SuperTV2, 21.00) ma is egy kissé morbid humorú, ám igen szórakoztató film, egy akciókrimi-vígjáték Luc Besson rendezésében. Egy tanúvédelmi programban résztvevő hajdani maffiózó (Robert de Niro) és családja (Michelle Pfeiffer, valamint Dianna Agron és John D’Leo) -ők a Vérmesék, tehát a Vérmes család, és nem pedig vérbő mesék…- néhány napját követjük nyomon, amit folyamatos vándorlásukban éppen egy békés normandiai kisvárosban töltenek el, szembesülve a vidéki francia élet kényelmes sebességével és életszemléletével, az őket óvó FBI (Tommy Lee Jones) figyelő szemei által vizslatva minden lépésüket – miközben a maffia is teljes erővel keresi őket. (Bővebben)

Tipikus bulvárdarab Az öldöklés istene (Film4, 22.10), a szó jó, egyszersmind rossz értelmében. Eleven, pörgős, szellemes és szórakoztató, viszont sekélyes, elnagyolt és bombasztikus. Roman Polanski, aki ezt a ma esti filmverziót rendezte, bár nem igazán patent vígjátékairól híres, azért van olyan profi, hogy mindezt ki is hozza belőle. Persze, ehhez azért kell négy színész is… (Van: Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz és Kate Winslet) A film alapjául szolgáló színdarab évekkel ezelőtt futott nálunk is, néhai Kamondi Zoltán rendezésében, a Vígszínházban. (Bővebben)

Úgyis mindenki másnapos. 

Kedd, december 31.

Boldog névnapot a Donátáknak és Szilvesztereknek! Az egész világ Donáta ma és Szilveszter… Mert másra nem tudok gondolni. Új év? A disznóknak biztosan az lesz… (Lásd a képet) Amúgy pont olyan lesz, mint az előző, mondom ezt jóval több mint fél évszázad tapasztalatából. Ki néz ma tévét? Merthogy, az ma az igazi cselendzs. Persze, Bud Spencer és Terence Hill teszi a dolgát, gyakorlatilag egész nap, mint Kevin karácsonykor. A legmegúszósabb csatorna címet viszont a Viasat3 érdemli ki, aki az egész estét a minősíthetetlenül ostobákra szabja non-stop Észbontók ál-vetélkedőjével. Akkor sem nézném, ha pisztolyt szorítanának a tökömhöz. Csincsin.

 

 

Viszont lesz korunk Hofija, a Bödőcs! Böllérbalett című műsora pontban éjfélkor kezdődik a Comedy Centralon, pont abban az időben, amikor Csaba királyfi nélküled áldja meg a magyart, ezernyi pöcsrészeg torokból. Ami addig van, az a két véglet. Az egyik az optimista:

Will Smith-t Oscar-díjra jelölték A boldogság nyomában (Prime, 21.00) című, teljes spektrumon megindító film főszerepéért, de tény, itt tényleg igen jól tolja. Ezúttal azonban egy lecsúszott brókerként (Chris Gardner sztorija valós tényeken alapszik) nem a világot, csupán saját és ötéves kisfia életét akarja megmenteni. Elszegényedés, tíz körömmel való kapaszkodás, küszködés. Mondottam, ember, küzdj és bízva bízzál – és lőn világosság. (Na ja, ha minden ilyen flottul menne…)

Nagyjából rend van A szerelem hullámhosszán (Film4, 21.50) is: sugároznak az érzelmek, legalábbis Meg Ryan és Tom Hanks között. Szól a rádió és a végén sírni is fogunk. (A boldogságtól, vagy a közben elfogyasztott pezsgőmennyiségtől…)

Közelebb jár azonban a (ma esti) realitásokhoz az Itt a vége (SuperTV2, 21.00) című komédia, melyben egy James Franco nevű világsztár (James Franco) hollywoodi otthonában, a szilveszteri parti kellős közepén következik be a világvége (nem, nem a kokain fogy el…). A vendégek (Seth Rogentől Rihannáig hosszú a sor) erről azonban nem feltétlenül vesznek tudomást… A Világvége (Filmcafe, 22.55) majdnem ugyanez, csak Angliában, a Haláli hullák hajnala túlélőivel.

Aki petárdázni akar, az kezdje úgy, hogy az elsőt a saját fenekébe dugja, természetesen meggyújtva.

Amúgy meg ez van.

Hétfő, december 30.

Sam Raimi, nem kis önbizalomról tanúbizonyságot téve, az Óz, a hatalmas (Duna, 20.30) című filmjében megalkotta saját maga emlékművét. Úgy, ahogyan előtte a nagyok: Charlie Chaplin, Orson Welles, Francis Ford Coppola, stb. A címszereplő valójában maga, Sam, a kókler, közepesen tehetséges vásári mutatványos, aki azért (némi furfanggal, csellel és szövetkezéssel) mindig képes legyőzni a gonosz erőket abban a nagy Álomvilágban, amit a valóságban Hollywoodnak, Lyman Baum híres meséjében és e filmben pedig Smaragdvárosnak hívnak. A klasszikus történet előzményével van dolgunk, Dorothy tán még meg sem született, amikor Ózt, a filmbéli vándorbűvészt (James Franco), némi félreértés-özön közepette, elragadja a hurrikán – mert Kansas bizony hurrikán-övezet. Óz aztán egy csodás álomvilágban ébred, ahol nemsokára esemény eseményt követ és a végére létrejön az az állapot, amibe később majd Dorothy és Toto is cseppenni fog. Boszorkányok az összes égtájról, furcsa lények, vicces és rémisztő kalandok, a végén happy az end. (Bővebben)

 

 

Nicole Kidman (vagyis az általa alakított nő) minden reggel egy ismeretlen férfi (Colin Firth) mellett, egy idegen ágyban, egy idegen házban ébred. Egy baleset utóhatásai miatt ugyanis nem emlékszik férjére, a saját házasságának megelőző, nyilván boldog időszakára. Az Amnézia (Filmcafe, 21.00) miatt pszichiáter (Mark Strong) is kezeli, aki egy videonapló-terápiát javasol. A gyógymód lassacskán hatásosnak bizonyul, és a nő elkezd rájönni, hogy nem véletlenül felejtett el mindent korábbi életéből… Muhahaha 🙂 Thriller lesz ez.

A holnapi este vélhetően bekövetkező eseményeit felvezetve, a Szilveszter éjjel (Viasat3, 21.00) című -szilveszter éjjelén játszódó- komédiát csak azért ajánlom be, mert igen komoly sztárparádét láthatunk benne, Robert de Nirótól Jon Bon Joviig és Michelle Pfeiffertől Halle Berryig.

A hajdan kitűnő tévésként megismert M. Kiss Csaba (Rohonyi Gábor rendezői segédletével készült) Brazilok (RTL Klub, 21.05) című mozija gyökeresen szakít mindazzal, amit a magyar film cigánysággal foglalkozó darabjaiban eddig megszokhattunk. Természetesen akadtak korábban olyan filmek, melyek hitelesebben, a nyilvánvaló problémák gyökereire pontosabban tapintottak a lényegre (pl. Koportos, Cséplő Gyuri), voltak olyanok is, melyek megcsúsztak a témán (pl. Dallas Pashamende, Vespa), viszont olyan szórakoztató, mint amilyen ez az acsai putrisor csodacsapatának meséjét elénk táró film, még nálunk nem készült. A Brazilok hangvételét legjobban talán Kusturica két roma-filmjéhez tudnám hasonlítani, bár kevésbé elrajzolt és bombasztikus, mint a Macska-jaj, viszont a Találkoztam boldog cigányokkal is-hoz igen közel áll – de talán a Mi kis falunk és a Drága örökösök nézői is meg fogják találni benne számításukat. (Bővebben)

Ha az angolokról esik szó, egészen biztosan nem azt a jelzőt kapcsoljuk hozzájuk, hogy a “táncos nép”, pedig nem az első remek, tánc-tematikát fősodrává választó film a Táncterápia (Duna, 22.45), amely a ködös-esős Albionból érkezik (gondoljunk csak példának okáért a világsikerű Alul semmire…). A mellesleg szobrászművész végzettségű Richard Loncraine nevét leginkább talán az Ian McKellennel alkotott, hideglelős III. Richárdról ismerhetjük, de mint ez a mostani filmje is bizonyítja, igencsak otthon van a mézédeset és a citromfanyarságot ínycsiklandozóan keverő romantikus komédiák műfajában is. A történet ugyan egy olyan korosztályt céloz meg, akik viszonylag kevésbé aktívak az internetes tetszési indexek pumpálásában, ám ettől még ők is léteznek, élnek és ami a fő, ebbéli létükben támogatja meg őket igen komoly erővel ez a film. Biztos vagyok abban, hogy viszonylag kevés 50+-os néző fogja elutasítani ezt a filmet és remélem, 50 alatt is lesz előrelátó és érző szívű közönsége, mert megérdemli. (A képen jelenet a filmből.) Nem nagy film a Táncterápia, csak egy olyan film, ami után biztosan jobban fogjuk magunkat érezni, mint előtte. Ez pedig nem kevés, s főleg nem az életkor előrehaladtával. (Bővebben)

Talán jobb lett volna, ha valóban kap valami misztikus felhangot a Wind River – Gyilkos nyomon (Film+, 23.25) című akció-krimi, mint ahogyan a filmes adatbázisokban jelölik a műfaji meghatározások között, azzal tán valóban különlegessé vált volna; nélküle azonban megmaradt a masszívan kitaposott középúton. Merthogy, lett volna helye a misztikumnak ebben a történetben, mely egy isten háta mögötti, wyomingi indián rezervátum területén játszódik süppedősen mély hóban és csikorgó fagyban, az indiánok hitében még a mai napig meglévő szellemvilág pedig maga a misztikum – azonban a film végére tökéletesen kiderül, hogy itt nem találunk semmi misztikusat, legfeljebb alávaló emberi gazságot. (Bővebben)

Vasárnap, december 29.

Nem rajongok a Forma 1-ért, legalábbis azért nem, ami mára lett belőle. Az én autóversenyző hőseim -Emerson Fittipaldi, Jackie Stewart és mások- már kihaltak, megöregedtek, de legalábbis eltűntek az autóverseny-pályákról. Ron Howard rendkívül izgalmas életrajzi drámája, a Hajsza a győzelemért (RTL+, 19.30) viszont éppen ebbe aranykorba kalauzolja el a nézőt, amikor a Forma 1-et két óriási egyéniség küzdelme jellemezte. Az egyik évben az osztrák Niki Lauda (Daniel Brühl) lett világbajnok, a másikban a brit James Hunt (Chris Hemsworth). A ’76-os idényben Lauda súlyos balesetet szenved és nemhogy a világbajnokság, de még az élete is veszélyben forog… A többi már történelem. Igen jó kis mozi ez!

 

 

Robert Schwenke romantikus filmje, Az időutazó felesége (Sony Max, 20.00) ugyan nem merészkedik túl a nagy sikerű lányregény mozgóképes illusztrálásánál, azonban amit tesz, azt ízléssel teszi: a lányok, asszonyok cinikus férfitársai is el tudják viselni e filmet, esetleg némi utólagos ellenszolgáltatás beígérésével 🙂 , de semmiképpen nem rohannak ki a szobából öklendezve, mint általában az ilyen filmeknél. Persze, Eric Bana nem több mint sármos, de Rachel McAdams helyes, és most talán elég ennyi is. (Bővebben)

Az Ál/Arc (AMC, 20.00) című akciófilm eközben -bár rengetegszer láttuk már ezt is- műfajának egyik nehezen elvitatható csúcsát jelenti. Izgalmas, pörgős, látványos és kellően agyafúrt is, Nicolas Cage és John Travolta egyaránt csúcsformát fut, John Woo pedig virtuóz módon rendezte meg a filmet.

Más kérdés, hogy eközben Miről álmodik a lány? (Cool, 20.50) Nyilván szép, okos és humoros szőke hercegről Audi Q7-en, Gucci-táskával és AmEx kártyával, aki szereti őt, dédelgeti és még saját rózsadombi kulipintyót is vesz neki. Azonban Amanda Bynes, pontosabban az általa alakított szőke hölgy ezúttal arról álmodik, hogy végre megismerkedhessen régen nem látott apjával. A várva várt pillanat aztán el is jött, meglepetésre azonban az apuka (Colin Firth) Anglia egyik legbefolyásosabb politikusa… A film romantikus lesz a továbbiakban és komikus.

Nathaniel Hawthorne klasszikusának, A skarlát betűnek (Filmcafe, 21.00) hagyományos, veretes adaptációját Roland Joffé rendezte mesterien, 1995-ben. A gyönyörű, a kor erkölcsein bátran átlépő Hestert az akkor még tán természetes szépségében tündöklő Demi Moore, míg szerelmét, Dinsdale tiszteletest Gary Oldman alakítja, miközben a megcsalt férj (Robert Duvall) csak néz, mint mi a róluk szóló filmet.

Végy egy rész 2001. Űrodisszeát, egy részt a Bibliából, legyen mondjuk, a Mózes 1. könyve, Ádám és Éva sztorija, egy részt a Robinson Crusoe-ból, valamint egy részt bármelyik túlélős-világmegmentős akcióthrillerből. Keverd jól össze mindezt a részeg pasik kedvenc szórakozásával, hogy mit csinálnának Jennifer Lawrence-el, ha együtt szenvednétek hajótörést – de nehogy felrázd, mert már kész is az Utazók (Prime, 21.00). Komolyra fordítva a szót, lehetne ebből a katyvaszból egy szép romantikus dráma is, amit a benne rejlő etikai (rendelkezhetünk-e más ember életével, saját túlélésünk, illetve annak megkönnyebbítése szempontjából?) problematika tenne valóban méllyé, azonban a felmerülő asszociációs halmaz, valamint a végkifejlet lebékategorizálódása kissé agyoncsapja az egészet. Lehetne ez a film ennél sokkal bátrabb, sokkal apokaliptikusabb, de akár sokkal szentimentálisabb is… Vannak azért jó pillanatai és értékes percei is ennek a mozinak, de végeredmény mégis csak közepes.

Budapestet láthatjuk Varsó szerepében A lopás művészete (AXN, 21.00) című krimi-vígjátékban, mely, minden előzetes sejtésünkkel ellentétben, nem a kelet-európai országok rendszerváltás utáni kormányainak mérhetetlen lopásairól fog szólni – csupán egy ergya könyvrablásról (egyáltalán, ki az, aki könyvet lop manapság?!). Főbb szerepekben Matt Dillon és Kurt Russell – a film elmegy, főleg, hogy tévében viszonylag ritkán láthattuk…

Azok a csodálatos Baker fiúk (Duna, 21.20) ma már éppen olyan unalmasak a közönség számára, mint amennyire unják egymást. Mivel azonban máshoz sem értenek, mint zongorázáshoz, ha abbahagynák, az egyet jelentene a halállal. Kell egy énekesnő! Jeff és Beau Bridges, valamint Michelle Pfeiffer triója tulajdonképpen ugyanazt mondja elhollywoodiul, amit nálunk a Ripacsokban mesélt Sándor Pál. Egyedül nem megy. Kell egy csapat. Ilyenek.

Az Arthur Newman világa (TV4, 22.00) egy kiégett, középkorú férfi (Colin Firthfáradt próbálkozása arra vonatkozóan, hogy megújítsa életét. Ez tulajdonképpen teljes addigi életének felrúgásával történik, új élet, új személyazonosság – és egy új szerelem (Emily Blunt), aki viszont szintén nem volt az régen, mint akinek most mutatja magát. Sajnos, a film is fáradt egy kissé…

Quentin Tarantino havas Aljas nyolcasa (Film+, 23.00) szerintem hajaz egy kicsit Agatha Christie klasszikus történeteire. Ebben a sztoriban egy kicsi néger (Samuel L. Jackson) és hét kicsi fehér (Kurt Russell, Tim Roth, Walton Goggins, Jennifer Jason Leigh, Michael Madsen, Bruce Dern és Demian Bichir) verődik össze egy isten háta mögötti helyen, a havas-jeges wyomingi télben, több különböző céllal, melyek közül legalább kettő egymással ellentétes. Mindenki megvan győződve a saját erkölcsi igazáról, ám Tarantino ördögi csavarral éppen ezeket az önigazoló megállapításokat ütközteti egymással, így bizonyítva be, hogy nincs olyan, hogy jó. Nincs olyan, hogy valakinek bármi, bárki felhatalmazást adjon arra, hogy megölje a másikat. Egy aljas világ a benne élő emberek miatt aljas, s ebben nem különbözik maga a rendező sem, hiszen végső soron ő szolgáltat igazságot aljas szereplői között – azonban ugyanazzal az eszközzel, amiért “hőseit” elítéli. Vagy inkább csak jellemzi. (Bővebben)

Éjszakára marad egy jó kis Félelem és reszketés Las Vegasban (Filmcafe, 23.50), Terry Gilliam remekbe szabott látomása Hunter S. Thomson kultuszregényéről. Az avatott és ihletett adaptáció minden idők egyik leghitelesebb drogfilmje, egyben a gonzó néven emlegetett szabados újságírás afféle bibliája. Ma már klasszikus darab. (A képen Benicio Del Toro és Johnny Depp.)

Szombat, december 28.

A Mindenkivel Oscar-díjat nyert Deák Kristóf első egész estés mozija lesz az első ajánlat, a mai hosszúra nyúló litániában. A Foglyok (Duna, 19.40) nagyközönség előtt még nem volt látható, így premierről beszélhetünk. A történet 1951-ben játszódik, a hírhedt “csengőfrász” idejében, amikor ha valaki éjjel csengetett, az bizony, semmi jót nem jelentett. Itt sem jelent mást, a film azonban a rendszerint tragikus végű látogatást a dolog groteszk, abszurd oldaláról közelíti – remek, ám tehetségüket többségükben inkább eddig a színpadon bizonyító színészek részvételével.

 

 

Jim Carrey filmje, A Minden6ó (Film+, 20.55) komédia, bár ahogy Jim is öregszik, humora is kissé visszafogottabbá vált – bár az ürítés-motívum azért nem kopott ki teljesen, itt a kutyáját kell szobatisztaságra nevelnie, nagy-nagy nehézségekkel. A címszereplő-főszereplő, akit Carrey alakít, Bruce, egy elfuserált, ám karrierre vágyó tévériporter, aki szentül meg van győződve arról, hogy sikertelenségének csak misztikus okai lehetnek, ezért sűrűn átkozza a Jóistent, mintha ő tehetne egyáltalán valamiről. A Teremtő (Morgan Freeman) megelégelve a sok istenkáromlást, úgy dönt, szabadságra megy, és helyettesítésével Bruce-t bízza meg, tapasztalja csak meg, mily nehéz a Mindenható-élet. Bruce persze a nem várt hatalmat először saját érdekeinek érvényesítésére használja: pl. hogy barátnőjének (Jennifer Anniston) kebelméret-növekedést idézzen elő, a csillagokat lehozza a Földre, illetve vetélytársát kiüsse a vágyott hírolvasói székből. Egy kezdő mindenható is mindenható, Bruce élete fenekestül felfordul. Siker a munkában, siker a nőknél, ez azonban barátnőjének már nem tetszik, ezért elhagyja az egyre fennhéjázóbb Bruce-t. Hősünk azonban látja, hiába minden siker, minden csillogás, ha szerelme elhagyja, mit sem ér az egész, ezért újra Főnökéhez fordul… (Bővebben)

Andy Warhol óta tudjuk, hogy 15 perc hírnév (Viasat6, 21.00) mindenkinek jár. A baj csak az, hogy sajnos túl sokan visszaélnek ezzel, míg mások annyira akarják a tünékeny közismertséget, hogy bármire hajlandóak érte… Két kelet-európai suttyó New York-i ámokfutása is a média érdeklődésébe tud kerülni nagyjából 15 percre, ez azonban ennél sokkal nagyobb mértékű gondot okoz a rendőrség médiasztárjának, a páváskodó főzsarunak, akit Robert de Niro alakít.

A háborús filmek kedvelői ezalatt újranézhetik A Sólyom végveszélybent (RTL Spike, 21.00), Ridley Scott maratoni háborús drámáját (kb. 144 perc), mely egy valóságban megtörtént szomáliai kommandós rajtaütés drámai pillanatokban bővelkedő, érzékletes filmes feldolgozása, értelemszerűen súlyos hollywoodi hangsúlyokkal (2 Oscar+2 Oscar-jelölés).

Üdvözölhetjük ma este Sir Anthony Hopkins-t is, ezúttal Hannibal Lecter ikonikus szerepében, bár A vörös sárkányban (AMC, 21.00) inkább csak “szakmai” tanácsokat ad az őt börtönbe juttató fiatal zsarunak (Edward Norton), hogyan teljesítse soron következő munkáját – természetesen egy őrült sorozatgyilkos elfogását.

Martin Scorseset mostanában egy bizonyos ír származású bérgyilkos életrajza miatt emlegetik. Mintegy miheztartás- és okulásképpen, nézzük meg ma este az öreg majd’ 30 éves moziját, mely egy bizonyos James Conway nevű gengszter életét meséli el. Ég és föld a különbség. A Nagymenők (Sony Movie Channel, 21.00) valóban eposzi méretű maffia-elméleti alapvetés, csupán Coppola Keresztapa-trilógiája és Leone Volt egyszer egy Amerikája mérhető hozzá. Ezerszer láttam már és nyilván még ezerszer fogom látni benne, Robert De Niro egyik emblematikus alakítása mellett, a legalább annyira elképesztő Joe Pescit, illetve Ray Liottát. Ez az igazi, süt, üt és hengerel. (Az alsó képen Joe, Ray és Bobby.)

Veszedelmes viszonyok (m2, 21.05) a XIX. században élt Choderlos de Laclos XVIII. században játszódó pikáns -és világhírű- története, mely a rizsporos parókák és a telepacsulizott budoárok feslett világába kalauzolja el a nézőt. Stephen Frears adekvát formában tárja ezt a nézők szeme elé Michelle Pfeiffer, Glenn Close, Uma Thurman, valamint John Malkovich részvételével – utóbbi élete egyik legjobb teljesítményét nyújtja, mint a megesett Valmont gróf.

A Piaf (Duna, 21.20) viszont egy valóban megrázó erejű életrajzi film Edith Piafról, a tragikus sorsú sanzonénekesről, Marion Cotillard szinte 100%-os, Oscar-díjas alakításában (lásd a felső képen). Must See!

Nekem 8 (RTL Klub, 21.30) egy tényleg megunhatatlan, habkönnyű krimikomédia Tim Robbinsszal és Martin Lawrence-szel. Láttuk már, fogjuk is még látni, azonban ma sem fog fájni – legfeljebb a röhögés.

Bugsy (TV4, 22.00) című nagyszabású gengszterdráma Bugsy Siegelről, Las Vegas megteremtőjéről szól, nagy sztárokkal (Warren Beatty, Annette Benning, Harvey Keitel, Sir Ben Kingsley, Elliott Gould), pazar kiállításban és megfelelő hosszban (131 perc+reklámok). Barry Levinson filmje azonban csak követni tudja Scorsese elébb ajánlott, brutális hömpölygését. 

Ugyanekkor munkaidejüket irodákban töltő dolgozók is röhöghetnek egy jót saját magukon (valamint álmodozhatnak egy igazságos, szebb világról), hiszen a Hivatali patkányok (Comedy Central, 22.30) című szatírában éppen az történik, ami a valóságban soha, csakis az íróasztal felett görnyedő fejekben, minden egyes, gyötrelmes lassúsággal eltelt munkanapon.

Később este még Rendes fickók (Film+, 23.00) is várnak ránk. Talán az Elkéstél, Terry! című Raymond Chandler-regény kezdődik úgy, hogy kopogtatnak az ajtón, amely rövidesen kinyílik és … most vagy Philip Marlowe, a főhős magándetektív vágja orron azt, aki ajtót nyit, vagy őt vágják éppen orron, arra már nem emlékszem; na, ez a film tök ilyen. Nem is tudom, mikor röhögtem magam utoljára könnyesre egy krimin, de ezzel a filmmel így történt. Shane Black tökéletes Chandler/Marlowe hommage-t alkotott ezzel a remekbe szabott, színes film noir-komédiával, melynek finomságait természetesen nem érzi az, akinek fogalma sincs, kicsoda ez a Marlowe, mi fán terem a film noir, hiszen mindvégig ebben a relációban zajlik minden: tessék olvasni, művelődni és egy világ fog kinyílni… Pluszpont, hogy mintha duplán látó szemüvegen át néznénk az ismert sztoriban az ismert figurát: Marlowe és a chandleriánus, klasszikus krimitörténet két karakterből áll össze, egyfajta mozaikként: Ryan Gosling és Russell Crowe istenien működnek együtt. Bármeddig elnézném őket, s kalandjaikat…

Péntek, december 27.

Ha a múlt héten elkezdtük nézni A rózsa nevét (Filmcafe, 21.00/22.00), ma este folytathatjuk a történetet, újra két résszel. Aztán, a többi majd jövőre, jövő pénteken.

 

 

Egy bizonyos Solomon Northup nevű emberről szól a 12 év rabszolgaság (Paramount Channel, 21.00) című történet, aki egy felszabadított afrikai rabszolga gyermekeként született már szabad amerikainak, és egy New York melletti városkában élt saját farmján családjával. Mivel kitűnően hegedült, kedvelt vendége volt a környék táncmulatságainak. Egy nap azonban rabszolgakereskedők egy fellépés lehetőségével elcsalták, bedrogozták és hamis néven eladták Délre rabszolgának. Az okos és művelt Solomon (Chiwetel Ejiofor) több ültetvényt megjárt és megtapasztalta a gyapotszedés és cukornádaratás, valamint az őket állatként kezelő déli fehérek (Michael Fassbender, Sarah Paulson, Benedict Cumberbatch) brutális kegyetlenkedéseit, mígnem egy jó szándékú fehér vándorasztalos (Brad Pitt)… E kitűnő filmben a brit szigetekről Amerikába költözött fekete Steve McQueen meséli el 134 percben és 10 Oscar-díjra jelölve, amiből 3 db., a Legjobb film, a Legjobb női mellékszereplő és Legjobb forgatókönyv be is jött. (Bővebben)

Gravitációért (Sony Movie Channel, 21.00) viszont Sandra Bullock kapott egy Oscar-jelölést. Alfonso Cuarón -a film rendezője- viszont 7 Oscart be is kaszált 2014-ben ezzel a rendkívül látványos mozival, ami azonban nem tudom, mennyire fog működni a tévék képernyőin. A film látványvilága, amivel a Föld körüli végtelen teret megjeleníti, tényleg csak a hatalmas mozivásznakon működik igazán. (HD-ben elmegy.) A film többi része viszont engem már a moziban sem nyűgözött le igazán… (Bővebben)

Graham Greene regényét adaptálta a remek ír rendező, Neil Jordan az Egy kapcsolat vége (Film4, 21.55) című filmjében. A második világháború után, egy szomorkás éjszakán Maurice, a regényíró (Ralph Fiennes) véletlenül találkozik hajdani szeretője (Julianne Moore) férjével (Stephen Rea), és megpróbálja összerakni, mi történt a nővel, aki miatta hagyta el férjét, akivel együtt volt London bombázása alatt és aki röviddel később, váratlanul visszament férjéhez.

Az Erőszakik (Filmcafe, 22.40) viszont az európai, független válasz Tarantinóra. A kortárs drámaíró-sztárként is ismert Martin McDonagh belga-angol filmjében nevek, mint Ralph Fiennes, Colin Farrell, vagy mondjuk Bruges városa tűnnek fel fontos jelenésekben, ám az abszolút főszerep Brendan Gleesoné, akinél kevés cinikusabb figurát láthatunk eddig a filmvásznakon. Egy igen morbid, abszurd humorú, mocskos szájú, őrült gengszterfilm lesz ez. (A képen Brendan Gleeson és Colin Farrell)

Elsősorban a teke-játékosok, a white russian nevű koktél kedvelői, a perzsaszőnyeg-mániások, a Coen-testvérek rajongói, illetve azon emberek számára alapfilm A nagy Lebowski (AMC, 22.55), akik legszívesebben egy fürdőköpenyben, a semmit téve töltenék el egész életüket. A címszerepben Jeff Bridgest, mellékesen pedig John Goodmant, Julianne Moore-t, John Turturrót, Steve Buscemit, vagy például Philip Seymour Hoffmant láthatjuk.

Whiplash (Viasat3, 23.50) egy kíméletlen, kőkemény történet a tökéletességre való mániákus törekvésről, a művészi szintű alkotás embert próbáló gyötrelmeiről, valamint igazi tanárokról és igazitanítványokról – J.K. Simmons Oscar-díjas és Miles Teller Oscar-díjra méltó alakításával. (Bővebben)

Csütörtök, december 26.

Sokaknál ma már az az első számú kérdés, hogy valahogyan, bárhogyan, akárhogyan Túlélni a karácsonyt (Paramount Channel, 21.00). Az első mai ajánlatban nem elsősorban a mérhetetlen mennyiségű kaja elfogyasztása, de még nem is a kötelező családi programokon való illedelmeskedés okozza a fő konfliktusforrást, hanem az, hogy vannak, akiknek magányosan kellene, hogy eltöltsék a karácsonyt. Ebben a történetben a főszereplő (Ben Affleck) is ilyen, ám ő bérel magának egy családot (James Gandolfini, Christina Applegate és Catherine O’Hara), akiket majd háttérnek és kelléknek használna saját karácsonyához. Már amennyiben azok ezt hagyják… (Fogalmam sincs, mi ez, de szerintem majd ma megtudom…)

 

 

A Négy karácsony (Viasat3, 21.00) viszont pont arról szól, hogy vannak olyanok, akik minden eszközt megragadnak annak érdekében, hogy valahogyan megússzák az össznépi agyonzabálást és bájvigyort. Ebben a történetben Reese Whiterspoon és Vince Vaughn egy ilyen párt. Na, ez sem lesz szomorú történet.

Ugyanekkor Robert De Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman és Kevin Kline, mintegy számukra utolsó bevetésként, ma este is mulattírozni megy Las Vegasba a Last Vegas (RTL II, 20.50) című kabaréban, amely ugyan mint történet, nem sokkal érdekfeszítőbb egy telefonkönyvnél, mégis látta már több Magyarországnyi közönség. (Bővebben)

A kém (Mozi+, 21.00) viszont egy elementárisan szórakoztató kémfilm-paródia, melyben Paul Feig író-rendező a kémfilmek egyik jellegzetes mellékszereplőjét, a számítógépes adatbázisok előtt gubbasztó, általában kövér, randa “geek-csajt” teszi meg főszereplővé – és ezt a ziccert Melissa McCarthy (Börcsök Enikő pazar szinkronjával) be is húzza, NBL-nyelven szólva. Ha láttunk már legalább egy James Bond-filmet, és túl tudunk lépni az olykor tényleg kicsit túltolt trágárságon, akkor harsogva röhöghetjük végig a nagy részben Magyarországon forgott filmet. McCarthy öniróniától duzzadó komédiázásához remek asszisztenciát nyújt két “profi” ügynök, Jude Law és Jason Statham (utóbbi ráadásul ismét bizonyítja, hogy bármikor képes kilépni az akciófilmesek által rákényszerített szerepskatulyából). Végre új, friss és ropogós szállóigék! (A képen Jason, Melissa és Jude)

Két hét múlva örökké (AXN, 21.00) című romantikus komédiában Hugh Grant ma este is a tőle megszokott módon léha bugyibubus, itt egy nagyvállalat fejese, míg Sandra Bullock egy éles eszű, karakán ügyvédnő – a Grant által alakított karakter beosztottja. Én már tudom a végkifejletet.

A már szintén sokszor vetített Good Will Hunting (m2, 21.20) arról szól, hogy sok tehetséges ember számára korántsem a tehetségüktől elvárt sikertörténet az élet. A kocsmák, közmunkaprogramok és ideg-elmeosztályok tele vannak ilyen és efféle zsenikkel, mint amilyet e filmben Matt Damon alakít, miközben középszerű, ám mindent elsöprő ambícióval megáldott seggfejek pöffeszkednek a helyükön. Mindeközben (Matt Damon és Ben AffleckOscar-díjas forgatókönyve mellett) Robin Williams Oscar-díjat kapott azért, ahogyan alakította azt a tanárt, aki ezt az anomáliát -ergo a tehetséget- észrevette, de nem tudom, mit kapott volna, ha a Filmakadémia tudja, hogy Tordy Géza milyen fantasztikusan szinkronizálja magyarra!

Szerda, december 25.

Közismert tény, hogy a legtöbb lányos apa ártatlan, szűzies szerelemmel viseltetik kislánya iránt, a kislányok pedig rajongva imádják viszont édesapjukat. Különösen erős ez a kapcsolat, ha valamilyen szörnyűség folytán az apa egyedül kénytelen nevelni kislányát. Egy ilyen szituációt dolgoz fel az Apák és lányaik (m2, 21.20) című hollywoodi melodráma Russell Crowe és Kylie Rogers/Amanda Seyfried főszereplésével, melynek első kockáin megijedtem, de aztán azért alapvetően elmúlt a rossz érzés… (Bővebben)

 

 

Remélhetőleg aki a minap jött, az nem volt olyan tapló, mint a Tapló Télapó (Paramount Channel, 21.00). Azaz Billy Bob Thornton (lásd a képen). Amúgy, ez a valóban tapló, gyökér humorú vígjáték egy simlis áruházi tolvajról Télapóról szól, akinek története mégis üdítő fuvallatt lehet -elsősorban a felnőttek számára- így a karácsonyt megelőző ajándékvásárlás őrületének lecsengése, no és a karácsonyi ünnepkör hangulatát meghatározó fojtogató mézmáz közben…

Ajánlom azonban  A dzsungel könyve (RTL Klub, 20.10) 2016-os feldolgozását is. Jon Favreau valódi, élő kisfiúval (Neel Sethi) játszatta el Rudyard Kipling híres figurájának, a farkasok által nevelt emberkölyöknek, Mauglinak történetét, miközben a környezet, Sir Kán és Bagira, Balu és a többi állatszereplő baromi látványos és valósághű komputeranimációban jelenik meg.

Egy nagyon romantikus történet lesz (ma este is) a Ház a tónál (RTL Klub, 22.55), amit szerintem képtelenség is logikai alapon értelmezni. Bár az is igaz, hogy logikai alapon még senki nem lett szerelmes… Viszont a különböző, szabadon lengedező cselekményszálakat (konfliktusok a sztárépítész apával? a spenótos tésztás csaj? stb.) azért el lehetett volna dolgozni… Sandra Bullock viszont (itt) szép, ám Keanu Reeves picit püffedt. A ház átlátszó.

Feltámadás (Viasat3, 23.05) mi másról szólna, mint Jézus Krisztus misztikus feltámadásáról, no de itt jön a csavar: a szakrális esemény ezúttal egy krimiként lesz elmesélve (Kevin Reynolds rendezésében), hiszen itt tulajdonképpen egy holttest eltűnésének fennforgásáról van szó. A megközelítés is rendhagyónak mondható, hiszen a római hatalomgyakorlók szemszögéből látjuk az eseményeket. A hívők gyorsan porolják le magukat, mert a film -állítólag- nem vallásgyalázó, sőt! Más kérdés, hogy az inkriminált esemény nem karácsonyhoz, hanem húsvéthoz kötődik… 😀

Kedd, december 24.

Na, persze Dennis ma is komisz, a betörők is csak reszkessenek nyugodtan… Itt aztán ma fű nem terem. A Szemfényvesztőket (RTL II, 20.45) sokszor láthattuk már, de ha eddig mégsem, akkor ma van itt a lehetőség. Egy bűbájos szajré-történet ez, melyben illuzionisták rabolnak bankot, ezt azt, sőt, még egy igen meglepő bosszútörténet is kibontakozik – a roppant fordulatos, trükkös és blikkfangos cselekményt azonban nem részletezném, hadd essen le az álla az ilyesmire hajlamosaknak. Elég komoly a lineup: Morgan Freeman, Michael Caine, Dave Franco, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson… (Bővebben)

 

 

Itt van aztán még a Hatodik érzék (AMC, 21.00), ami 2000-ben 7 db. Oscar-díjra volt jelölve, ami messze nem semmi, főleg, hogy rendezőjét úgy hívják, hogy M. Night Shyamalan. Misztikus katyvasz lesz ez a történet is, mint ahogy az egzotikus nevű rendező szinte minden filmje – de ez tényleg izgalmas. Rémálmaiban halottakat látó kisfiú, akinek álmai szinte valóságosak. Egy pszichológus (Bruce Willis) próbál neki segíteni.

Később Gena Rowlands alakít egy idős nőt a Szerelmünk lapjai (RTL Klub, 23.20) című történetben, aki egy szeretetotthon lakója, súlyos Alzheimer-kórban szenved, tulajdonképpen semmire sem emlékszik korábbi életéből. Az ápolók lökdösik túl minden egyes napon, csak egy idős betegtársa (James Garner) jár be hozzá, és egy fekete könyvből olvasson fel neki történeteket egy hajdani szegény asztalossegédről (Ryan Gosling) és egy gazdag, déli lányról (Rachel McAdams)… (Bővebben)

Boldog Karácsonyt! (A képen a szemfényvesztők.)

Hétfő, december 23.

Az év talán legnehezebb időszaka következik, már a tévézés szempontjából. Száz csatornán ömlik ránk a cukros karácsonyi giccs. Nehéz találni mértéktartó filmet ilyenkor. Aki tud, meneküljön moziba, fizessen elő valamelyik online videotékára, vagy válasszon egyéb, nem éppen legális online megoldást arra, hogy jó filmhez jusson. Itt legfeljebb olyanok vannak, mint a Szerelem a végzeten (Duna, 20.05) című romantikus komédia. Ebben a történetben Kate Beckinsale lesz a partnere a kisfiúsan sármos John Cusacknak. Mit is mondjak erről filmről? Milyen veszélyekre hívhatnám fel kegyes figyelmeteket? Talán, hogy vigyázzunk nagyon a kesztyűnkre? (Bővebben)

 

 

A klasszikus kémregények nagy mesterének, John Le Carrénak egyik jobban sikerült filmadaptációja A panamai szabó (Filmcafe, 21.00). John Boorman rendezésében Pierce BrosnanJamie Lee Curtis (lásd a képen) és Geoffrey Rush játssza a főbb szerepeket. Karibi fíling, lazaság és könnyű koktélok, valamint némi humor egy könnyed, szórakoztató kémtörténetben.

Angelina Jolie ugyanekkor egy ún. profilkészítőt játszik az Életeken át (Sony Movie Channel, 21.00) című trhillerben, aki egy adott bűntény elkövetőjének személyiségét próbálja előzetesen lemodellezni, a bűntény helyszínén talált nyomok és egyéb körülmények alapján. Láthatunk több efféle tematikára épülő krimisorozatot is nemrégiben (Mentalista, Gyilkos elmék, stb.). Jolie mellett olyan arcok tűnnek fel, mint Kiefer SutherlandEthan HawkeTchéky Karyo, az isteni Gena Rowlands, illetve, akin anno Betty Blue is átgázolt: Jean-Hugues Anglade.

Ennyike.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!