2020 első estéjén egész pályás letámadással hengerel a régmúlt. A XIX. század, sőt, a XVIII. De ne szaladjunk annyira hátra, hiszen az RTL Klub új, az előzetesekből meglepően igényesnek ígérkező -aztán majd meglátjuk, milyen- napi sorozata, a Bátrak földje (RTL Klub, 18.50) 1865-ben játszódik, valahol a vidéki Magyarországon. Romantikát ígér a promóció, fondorlatot, s némi kakaskodást.
Picit később, de még ugyanebben az évszázadban játszódik a következő Kincsem (RTL Klub, 19.50) is. Tök jó kis film ez, ha a mércét a hollywoodi típusú, romantikus, kosztümös filmekhez tesszük: ez a film szinte minden tekintetben megugorja ezt. Nem nagyon láttam még ilyen jól vágott és ilyen látványos magyar műfaji filmet, és ez a teljesítmény most már valóban mérhető nemzetközileg is. Jó a sztori is. Nagy Ervinre mintha ráöntötték volna a főszerepet, Petrik Andrea szabálytalan karaktere is remek választás, mint ahogy elsőrangú az egész casting, tokkal-vonóval. Jó a CGI, izgalmasak a lovasjelenetek, szépen is van fényképezve az egész film (Szatmári Péter), tehát a maga nemében közel hibátlan két óra szórakozás és izgalom a rászánt két óra (rendező: Herendi Gábor). Tényleg meg tudom számolni egyetlen kezemen a komolyabb kifogásaimat: pl. a báljelenet táncbetéte kifejezetten nevetséges volt. Értettem én a dialógban elrejtett anakronisztikus poénokat (a kocsmában a szelfizés, lóval beparkolás a kastély elé: De karcolás ne legyen rajta! – adja a lovászfiú kezébe Blaskovich gróf a kantárt, stb.), amivel semmi baj nem lett volna, ha ez a “posztmodern időtlenkedés” alapkoncepció lett volna a filmben. De így, hogy csak néha, váratlanul sült el ilyenből egy-egy, inkább volt zavaró, idétlen, mint valóban vicces. A szintén nem éppen korhű jelmezekkel viszont semmi bajom nem volt, jól néztek ki.
A Duna tévé kicsit később egy kétrészes Mária Terézia-életrajzzal tromfol (Duna, 20.35), illetve csak annak első részével (ha jól értelmezem a káoszt). Ezzel már az 1700-as évek elején, közepén találhatjuk magunkat. A film szép, veretes, hozzávetőleg hiteles is – sok jó magyar színész szerepel ebben is (a képen például Nagy Ervin Esterházy Pál herceg szerepében).
A “mában” az HBO-előfizetéssel rendelkezők örömködhetnek ezalatt a Csillag születiken (HBO, 20.00). A 8 darab Oscarra jelölt (a ma már legendásnak számító betétdal nyert is) film Bradley Cooper rendezői bemutatkozása, Lady Gaga és Bradley főszereplésével, akik rendkívül “jól muzsikálnak” együtt. Egymásba csusszannak, mint “két kicsi legó”, hogy a klasszikust idézzem. Olyan erős kovalens kötés van köztük, hogy azt a bizonyos kémiát se hagyjam ki, hogy azt csak az nem veszi észre, aki vak, vagy érzéketlen troll. (Bővebben)
A Vérmesék (SuperTV2, 21.00) ma is egy kissé morbid humorú, ám igen szórakoztató film, egy akciókrimi-vígjáték Luc Besson rendezésében. Egy tanúvédelmi programban résztvevő hajdani maffiózó (Robert de Niro) és családja (Michelle Pfeiffer, valamint Dianna Agron és John D’Leo) -ők a Vérmesék, tehát a Vérmes család, és nem pedig vérbő mesék…- néhány napját követjük nyomon, amit folyamatos vándorlásukban éppen egy békés normandiai kisvárosban töltenek el, szembesülve a vidéki francia élet kényelmes sebességével és életszemléletével, az őket óvó FBI (Tommy Lee Jones) figyelő szemei által vizslatva minden lépésüket – miközben a maffia is teljes erővel keresi őket. (Bővebben)
Tipikus bulvárdarab Az öldöklés istene (Film4, 22.10), a szó jó, egyszersmind rossz értelmében. Eleven, pörgős, szellemes és szórakoztató, viszont sekélyes, elnagyolt és bombasztikus. Roman Polanski, aki ezt a ma esti filmverziót rendezte, bár nem igazán patent vígjátékairól híres, azért van olyan profi, hogy mindezt ki is hozza belőle. Persze, ehhez azért kell négy színész is… (Van: Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz és Kate Winslet) A film alapjául szolgáló színdarab évekkel ezelőtt futott nálunk is, néhai Kamondi Zoltán rendezésében, a Vígszínházban. (Bővebben)
Úgyis mindenki másnapos.