James Ivory mozija, a Napok romjai (Film4, 20.00) egy remekmű. A szögletes komornyik (Sir Anthony Hopkins) és egy szúrós komorna (Emma Thompson) mérhetetlenül szomorú szerelmi történetében a múlt század elejének vidéki angol társadalmába nyerünk betekintést, méghozzá teljes keresztmetszetben, ahogyan például a közelmúltban a Downton Abbeyban is megszokhattuk. Hopkins és Thompson ráadásul irtózatosan nagyot játszanak…
1971-ben Steven Spielberg Párbaj című legendás filmjével tulajdonképpen megteremtette az országúti thriller műfaját. Bár a Kurt Russell főszereplésével ’97-ben készült A félelem országútján (RTL Spike, 21.00) nem Spielberg filmje, ettől még azonban ez is egy igen jól sikerült, izgalmas és fordulatos mozi. Végtelen országutak, egy rejtélyes kamion(os) és egy eltűnt feleség.
Jim Carrey filmje, A Minden6ó (Sony Movie Channel, 21.00) természetesen komédia. Bár ahogy Jim is öregszik, humora is kezd kissé visszafogottabbá válni – bár az ürítés-motívum azért nem kopott ki teljesen, itt a kutyáját kell szobatisztaságra nevelnie, nagy-nagy nehézségekkel. Bruce, a címszereplő-főszereplő, akit Carrey alakít (lásd a képen), egy elfuserált, ám karrierre vágyó tévériporter, aki szentül meg van győződve arról, hogy sikertelenségének csak misztikus okai lehetnek, ezért sűrűn átkozza a Jóistent, mintha ő tehetne egyáltalán valamiről. A Teremtő (Morgan Freeman) megelégelve a sok istenkáromlást, úgy dönt, szabadságra megy, és helyettesítésével Bruce-t bízza meg, tapasztalja csak meg, mily nehéz a Mindenható-élet. Bruce persze a nem várt hatalmat először saját érdekeinek érvényesítésére használja: pl. hogy barátnőjének (Jennifer Anniston) kebelméret-növekedést idézzen elő, a csillagokat lehozza a Földre, illetve vetélytársát kiüsse a vágyott hírolvasói székből. Egy kezdő mindenható is mindenható, Bruce élete fenekestül felfordul. Siker a munkában, siker a nőknél, ez azonban barátnőjének már nem tetszik, ezért elhagyja az egyre fennhéjázóbb Bruce-t. Hősünk azonban látja, hiába minden siker, minden csillogás, ha szerelme elhagyja, mit sem ér az egész, ezért újra Főnökéhez fordul… (Bővebben)
Ben Affleck filmje a 2013 legjobb filmjének járó Oscart elnyerő Az Argo-akció (Viasat6, 21.00), a főbb szerepekben -Affleck “Geyza” mellett- John Goodmannel és Alan Arkinnal. A történet az amerikai hírszerző ügynökség (CIA) belügyeibe avatja be a nézőt, egy közelmúltbeli mentőakció történetének elmesélésével. (Bővebben)
Éppen negyedszázados mozi Az utolsó esély (AMC, 21.00), néhai Tony Scott elég izgalmas tengeralattjárós akció-dolgozata, melyben az éppen minap 90 éves Gene Hackman, a műszaki bolti eladó külsejű remek színész adja a fafejű, konzervatív parancsnokot, aki -miközben Oroszországban katonai puccs zajlik – atom-tengeralattjáróját orosz vizekre kormányozva majdnem kirobbantja a harmadik világháborút. Szerencsére, eközben észnél van fiatal másodtisztje, Denzel Washington.
Roland Emmerich filmje, az Anonymus (TV4, 22.00) látványos film, ahogyan tőle megszokhattuk. Ezúttal azonban nem idéz elő semmilyen világvégét – viszont épít, mégpedig Shakespeare világát, méghozzá igen alaposan. A történet amúgy azt a kérdést járja körül, hogy valójában ki írhatta az általában Shakespeare-nek tulajdonított híres műveket? (Bővebben)
Nincs különösebb “ördöglakat” Woody Allen új filmjében, a Wonder Wheel – Az óriáskerékben (Duna, 22.20): egy újabb virtigli melodráma a múlt század ötvenes éveinek közepéből, Hollywood aranykorának szája íze szerint, Eugene O’Neill, William Faulkner és Tennessee Williams tipikus hangvételében. Színhely ezúttal a New Yorkiak híres szórakozóhelye, a megannyi filmből és például Lou Reed dalaiból is ismert Coney Island, annak széles, homokos strandja, csillogó-csörömpölő, csiricsáré óriás vidámparkja, melyet a hatalmas, emblematikus óriáskerék, a Wonder Wheel koronáz meg. (Bővebben)
Nem rossz film Antoine Fuqua boksz-drámája, a Mélyütés (SuperTV2, 23.20) sem, csak éppen teljesen felesleges. Nem mintha nem férne el a középszerű, érdektelen filmek tengerében, de ha bármiféle igény munkált az alkotókban, hogy valamiféle értékes, újszerű alkotást hozzanak létre, na, akkor az nem sikerült. A film így nem több egy korrekt Rocky-klónnál. A sztori tökéletesen egybevág Stallone történeteivel, és igazán nem nehéz találni olyan, a profi boksz cirkuszában amúgy közhelyes, szinte naponta megtörténő fordulatokat, amelyek simán ráhúzhatók a Rocky-sorozat faék-egyszerűségű, ám épen ezért működő dramaturgiájára. Annyit azonban el kell mondani, hogy Fuqua fő karakterei azért nem állnak olyan biztos alapállásban, mint Sly bácsi hősei: Forest Whitaker öreg edzője most akkor iszik, vagy sem, és ha igen miért, és ha nem, miért nem. Jake Gyllenhaal viszont tényleg igen kottásra pattintotta ki magát – színészileg azonban itt ő sem nyújt igazán kiemelkedőt. A bokszjelenetek sem igazán látványosak. Tisztes középszer, minden eredetiség nélkül.
Sima menekülős thriller viszont a Kiút nélkül (RTL Klub, 23.25), melyben az idióta filmekből megszokott, de most azért egy elég épkézláb karaktert -egy ügyefogyott amerikai állampolgárt- alakító Owen Wilson ragad egy délkelet-ázsiai állampuccs kellős közepén a családjával, ahonnan sürgősen le kellene lécelniük, mivel az új helyi erők nem szeretik az idegeneket országukban. Egyetlen segítsége van a fegyvertelen családnak, egy magát újságírónak kiadó gyanús személy (Pierce Brosnan). Izgalmas film lesz, ha hagyjuk magunkat vele menni…