Hat éven aluliaknak nem ajánlja a forgalmazó T.S. Spivet különös utazását (Duna, 19.40), én azonban azt mondom, 9-12 év körülieknek való igazán, valamint azon felnőtteknek, akikben még él valami a gyerekkorból a szimpla nosztalgián túl. Nem mintha tele lenne a film horrorisztikus szörnyűségekkel, igazából alig ijesztget jobban, mint Bogyó és Babóca bármelyik története. Azonban a címszereplő fiatalember gondolatmenetének, érdeklődési körének követéséhez már kell némi tudományos ismeret, illetve érdeklődés, ami nélkül úgy járnak majd az e filmhez éretlenek, mint az a néhány túl kiskorú, aki velem együtt nézte síri csendben, csak a legbanálisabb jeleneteknél kiáltottak fel (pl. amikor a kutya bánatában megrágta a bádogvödröt, akkor megkérdezték, hogy: Miért eszi?). Körülbelül ilyenkor áll fel a hirtelen haragú szülő és rohan ki a teremből, pedig még nézte volna a mesefilmet… Mindemellett, a Reif Larsen hasonló című, nagy sikerű regényéből készült történet olyan ifjúsági irodalomban ritkán érintett témákat is boncolgat, mint a halál és a születés. (Bővebben)
Robert De Niro neve nem mindig jó ómen, ha komédiáról van szó, hiszen Bobby bácsi öregkorára már mindent szir-szart elvállal és az említett műfajban sokkal inkább tekinthető ripacsnak, mint színésznek. Ebben A kezdő (Cool, 20.30) című filmben sem adja olcsón, hogy úgy mondjam, de szerencsére Nancy Meyers rendelkezik azzal a rutinnal, hogy egy édes, kedves, csöppnyi feminista attitűdje ellenére is megható, okos filmvígjátékot rendezzen a barátságról, a szerelemről, az egészséges főnök-beosztott viszonyról, az optimális munkahelyi körülményekről, valamint a nyugdíjaskori munkavállaláshoz való hozzáállásról, hogy valami komolyabbat is említsek…
Én mindig jól szórakozom A trópusi vihar (Humor+, 21.00) című mozin, hiába nyomja fullba’ a kretént benne Ben Stiller és Robert Downey Jr.: ami találat, az találat. Persze, a röhögéshez valamennyire nem árt tisztában lenni az akciófilmek tipikus kliséivel…
Gyenge alternatíva lehet Az esemény (Moziverzum, 21.00), a ködös, misztikus filmjeiről ismert M. Night Shyamalan 2008-as “alkotása”, melynek alapötlete az, hogy egy titokzatos kór (űrlények, isteni csapás, stb.) következtében egy pillanat alatt megváltozik az emberek viselkedése a Földön. Vannak azonban (pl. a Mark Wahlberg alakította pszichológus és felbomlófélben lévő családja), akiké nem.
A barokk zene és a barokk korszak rajongóit hozhatja elsősorban lázba a Minden áldott reggel (Duna, 21.30) című francia film, melyben egy idős viola da gamba-mester és tanítványának bonyolult viszonyába nyerhetünk betekintést. Afféle Mozart és Salieri-történetet láthatunk, melynek egyik érdekessége, hogy együtt játszik benne Gérard és Guillaume Depardieu, a másik pedig az, hogy zenéjét Jordi Savall, a barokk zene kitűnő kortárs előadója szerkesztette és játssza. (A képen jelenet a filmből.)
Leonardo DiCapriót nézhetjük Quentin Tarantino olasz spagetti-westernek előtti tisztelgő Django elszabadul (TV2, 22.25) című filmjében, melyben egy igen gennyes karaktert alakít – kiválóan). A főszereplők párosát ezúttal azonban egy német vándor-fogorvosból (Christoph Waltz) lett villámkezű fejvadász és egy revolverhőssé avanzsált szökött fekete rabszolga (Jamie Foxx) alkotja, akik halálmegvető bátorsággal szállnak szembe a gaz déli rabszolgatartókkal (DiCaprio), személyes indítéktól vezérelve, de végül mégis forradalmi módon. (Bővebben)
Az Eastern Promises – Gyilkos ígéretek (AMC, 23.00) viszont David Cronenberg igen jó kis krimije, melyben egy csúnyán összevert kamaszlány naplójában talált homályos információk alapján folyik a nyomozás az elkövetők után, egyenesen a legkegyetlenebb angliai orosz maffia bugyraiba. Főbb szerepekben Naomi Watts, Vincent Cassell és Viggo Mortensen.
Jack Nicholson is jön ma éjszakára, méghozzá egyik emblematikus alakításával. Egyszerűen szólva eszement, amit játszik Stanley Kubrick kultikus Ragyogásának (Duna, 23.25) főszerepében (is).
Láthatjuk megint Jackie Brownt (RTL Spike, 23.50) is. Quentin Tarantino ma esti második filmje a hetvenes évek tökös, trapéznadrágos, mikrofonfrizurás fekete B-mozijai, az ún. blaxploitation-filmek előtt tiszteleg afféle hommage-ként, igen izmos sztárparádéval (pl. Pam Grier, Robert de Niro, Samuel L. Jackson, Michael Keaton vagy Bridget Fonda), remek zenékkel és a Quentintől megszokott virtuóz párbeszédekkel.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: