Egy író arról ír egy regényt a Lopott szavak (Film4, 20.00) című thrillerben, hogy egy író talál egy kéziratot, amit kicsit átírva a saját nevén jelentett meg regényként, melyben egy író ellop egy regényt. Vagy valami ilyesmi… 🙂 Nem bírtam még végignézni – ami nem jelenti azt, hogy reménytelen eset ez a mozi. Főbb szerepekben például Bradley Cooper, Jeremy Irons, és Dennis Quaid.
A Cherbourg-i esernyők (Duna, 20.30) Arany Pálmát nyert Cannes-ban, 1964-ben. Akkoriban nagy sikernek számított a film a hazai mozikban is, bár az akkori közönség még nem ütközött meg azon, ha egy filmben a szereplők énekelve közlik egymással mondandójukat, érzelmeiket – ellentétben a mai, “neveletlen”, absztrahálni lusta ifjúsággal. Michel Legrand dallamai -és maga a film is- azóta klasszikusnak számítanak, a kis esernyőáruslány (Catherine Deneuve) és a szegény katona (Nino Castelnuovo) szerelme pedig éppoly megindító, mint annak idején (lásd a képen).
Egy álmainkban, vagy éppen józan, tiszta, de a dolgok folyása felett érzett elkeseredésünkben igen indulatosra duzzadt pillanatban tökéletesen érthető szituációt dolgoz fel a Pénzes cápa (Sony Movie Channel, 21.00) című közgazdasági thriller (vagy mi). A Jodi Foster által rendezett filmben George Clooney egy igazi, nyálas, nagyképű tévés, aki úgy osztja a képernyőről befektetési tippjeit, mintha ő kakilta volna a Wall Street-i tőzsdét. Egy nap azonban az egyik néző (Jack O’Connell), aki hallgatott rá és így elvesztett egy csomó pénzt, elégtételt akar venni a megmondóemberen… A továbbiakban a történet picit hajaz Sidney Lumet örökbecsű Hálózat című filmjére, másrészt a fantázia vizein is eltévedni látszik (egy tévéműsor, legyen bármekkora nézettsége, soha nem fogja tudni úgy befolyásolni a piacot, mint bármelyik idióta miniszterelnök hablatyolása). Nem igazán jó film, de mára talán ennyi is megteszi…
A Tüske a köröm alatt (m5, 21.50) viszont Sára Sándor 1987-es filmje, mely arról a korról mesél, amikor az értelmiség még rendelkezett némi felelősséggel környezete iránt: egy festőművész a szakma áskálódásai elől Hortobágyra költözik, ott azonban egy hatalmaskodó, korrupt pártfunkcionáriussal kerül szembe, aki a természetvédelmi területen szeret vadászni, madarászni (illetve, illegális libabizniszben utazni). Cserhalmi György szerepe szerint ismét a világ ellen – a film pedig egy lövés az akkori pártállam testébe, melynek dörrenése a mai napig visszhangzik, hiszen a filmbéli pártfunkcionárius ma is pártfunkcionárius, csak éppen a mai kormánypártban, de pontosan ugyanúgy mutyizik, csak már nem libában…
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: