Tony Kaye kultikus, bár ma már tagadhatatlanul kissé didaktikusnak tűnő Amerikai história X (Film+, 21.00) című filmje ijesztő pontossággal mutatja be a neonáci skinhead szubkultúrát, annak amerikai vadhajtásait, jellegzetes karaktereit, társadalmi hátterét, motivációit és mindennapjait, azonban a filmbeli testvérpár jellemváltozásai már igencsak elnagyoltak, idealizáltak. A nagyobb srác (Edward Norton – a képen) esetében még áll a dolog, de a kisebbik (Edward Furlong), kvázi bemondásra történő megjavulása viszont már több mint hihetetlen. Túl nagy és túl mélyen gyökerezik ez a gyűlölet, hogy egy mozifilmben tisztességesen fel lehessen dolgozni: az Amerikai história X egy jó, de közel nem jeles kísérlet erre.
Sötét erők indulnak útjukra A Faun labirintusában (Film Mánia, 21.00) is, mely a fantázia birodalmában előszeretettel túrázó spanyol/mexikói Guillermo Del Toro mindeddig legjobb filmje (az Ördöggerincen kívül). A spanyol polgárháború utáni Franco vezette sötét, fasiszta időszak megkapóan lírai, misztikus, fantasy-, sőt horrorelemekkel átszőtt, látványos látomása ez, minden bűbájjal felszerelve, melyek közül valamelyik biztosan fogva tartja majd érzékeinket.
Ugyanekkor munkaidejüket irodákban töltő dolgozók is röhöghetnek egy jót saját magukon (valamint álmodozhatnak egy igazságos, szebb világról), hiszen a Hivatali patkányok (Filmcafe, 21.00) című szatírában éppen az történik, ami a valóságban soha, csakis az íróasztal felett görnyedő fejekben, minden egyes, gyötrelmes lassúsággal eltelt munkanapon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: