Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, április 10.

Huszonötödik nap az alagútban. Minden sötét. Mintegy ezerkilencszáznyolcvanhét évvel ezelőtt, Niszán hónap tizennegyedik napján, amely történetesen péntekre esett, nagy volt a forróság Jeruzsálemben. Ekkor történt, hogy egy bizonyos Jesu Ha-nocri nevű vándorprédikátort a rabbinikus tanács a római hegemón, Poncius Pilátus elé idézett, homályos, ám igen súlyos vádak alapján. Az eset következményei aztán alapjaiban határozták meg az emberiség történelmét, nyomai a mai napig látszanak szerte a nyugati világban. Jézusról, merthogy ő volt anno az a szerencsétlen sorsú vándor, kevés szó fog esni a továbbiakban… Lesz például egy film Ferenc pápáról, Ferenc, a nép pápája (Duna, 19.40) címmel.

 

 

A lengyel Henryk Sienkiewicz világhírű regénye alapján készült a Quo Vadis? (Duna, 21.15/22.10) című hatrészes olasz minisorozat (a további két-két rész holnap és holnapután kerül adásba, ugyanebben az időben, ugyanitt), ám az is mintegy harminc évvel játszódik azután, hogy a mai napnak témát szolgáltató esemény bekövetkezett a jeruzsálemi Koponyák hegyén. A történet helyszíne Róma, az uralkodó pedig az őrült Néró (Klaus Maria Brandauer – a képen középen). Jézus követői ante portas. Látványos, veretes mívű, mozgalmas történet lesz – érdemes nézni.

Ridley Scott duzzadó vádlis és bicepszes Gladiátorja (Mozi+, 21.00) is a hatalmas Római Birodalomban játszódik, Jézushoz azonban csupán annyi köze van, hogy halála után 180-ban járunk, amikor Maximust (Russell Crowe), a kiváló hadvezért az éppen aktuális őrült császár, pillanatnyi paranoiája következtében, megfosztja címétől és rangjától. Vértől csöpögő, de legalább jó hosszú, jó látványos film ez, mely az agytekervényeinket sem veszi túlzottan igénybe – ami pozitív olvasatban jelentheti azt is, hogy közérthetően szól olyan alapvetőnek tartott férfiúi erényekről, mint bajtársiasság, önfeláldozás, a küzdés és a küzdelem fétise…

Ehhez képest Sandra Bullock, pontosabban az általa alakított lány Mint a hurrikán (RTL II, 20.50) fog átszáguldani a Maura Tierney és Ben Affleck által alakított újdonsült házaspáron. Nincs ezen mit cizellálni, pikk-pakk romantikus komédia ez 1999-ből.

A hétvégén ment a Teljesen idegenek, ma pedig jön annak magyar verziója, a BÚÉK (SuperTV2, 21.00). Passz. Aki tudja, tudja mi ez.

Gavin O’Connor az általam maga nemében közel remekműnek “bélyegzett” Warrior után újra a farkaskölykökként együtt nevelkedő fivérpár témájához nyúlt, azonban ez alkalommal csipetnyi, azaz inkább maroknyi autizmussal, mint rendkívüli képességeket előhozó furcsasággal színezve a történetet. A könyvelő (Sony Movie Channel, 21.00) címszereplője (Ben Affleck – itt is, de az előbbinél némileg öregebb kiadásban) bűnszervezetek, terrorhálózatok, simlis megacégek könyvelője, aki segít az illegális pénzt legálissá változtatni. Ebben zseni a fickó, aki azonban ezt a képességét betegségének köszönheti, ami azonban az élet minden más területén inkább csak gátolja. O’Connor azonban ahelyett, hogy afféle Esőember-szerű könnyes melodrámát csinált volna, inkább egy kemény akciófilmmel rukkolt elő – 2016-ban az egyik legjobbal. Mainstream zsánermozi ez is, mint pl. a Warrior is volt, azonban cselekményvezetésében, dramaturgiájában olyan erényeket csillant meg, melyek bőven a műfaj legfelsőbb köreibe helyezik a filmet. Keretekben, mondhatni “szorítóban” dolgozik, szabályokban gondolkozik és esze ágában sincs áthágni azokat, mégis kreatív és szórakoztató. Bírtam.

Semmit nem tudok a Száz szög (m2, 21.50) című olasz drámáról. Nyilván valamiféle szakrális üzenet rejtőzik benne, de talán emellett lehet érdekes is: “Egy fiatal, ámde nagyon népszerű fiatal bolognai egyetemi tanár egy nap gondol egyet, és szakít addigi életével. Visszavonul a Pó folyó partjára, ahol felfedez egy régi, romos épületet, és beköltözik. Lassacskán egyre több helyi emberrel köt barátságot, akik könnyen befogadják a kicsit furcsa szerzetet. Közben pedig egykori munkahelyén komoly nyomozás zajlik: ki lehetett az, aki feldúlta az egyetem könyvtárát, és a könyveket odaszögezte a padlóhoz.”

Lesz még egy film a híres fatimai Mária-jelenésekről: Fatima (Duna, 23.20). Biztosan szép lesz.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!