Negyvenötödik nap az alagútban. Valami mintha pislákolna a távolban… Vagy a szabadság napsugara, de lehet, hogy csak a szembejövő vonat. A Kótyagos szerelem (Paramount Channel, 19.00) rendezője Paul Thomas Anderson, aki a mai amerikai film egyik legjobb rendezője: igen komoly alkotások sorakoznak filmográfiájában. Az elsőre talán meghökkentő választásnak tűnő Adam Sandler mellett láthatjuk a filmben például Emily Watsont (a képen Sandlerrel), illetve Philip Seymour Hoffmant is. Nem az a tipikus romantikus komédia ez, amit talán a cím alapján vár a nagyérdemű és nem is az a megszokott Adam Sandleres pukikaki-film, mutatja ezt a port.hu igen alacsony, 5.4-es tetszési indexe is. A valós értékhez azonban jóval közelebb jár az imdb 7.3-ja: szerintem pedig majdnem tízes. A világ egyik legszebb, legbölcsebb és legmeghatóbb szerelmesfilmje ez, minden bizarr fordulatával, groteszk karakterével és abszurd humorával együtt. Sandler tökéletesen fölnőtt Emily Watsonhoz, pedig nem csinál mást, mint eddig, most mégis képes megidézni a legnagyobb komikusokat is. Ehhez persze nyilván rendező is kell… Paul Thomas Anderson e filmmel a SZERELEM apokaliptikus apoteózisát alkotta meg.
A Moliére két keréken (m5, 20.30) című kedves, barátságos komédiában két idősödő színész (Fabrice Lucchini/Serge és Lambert Wilson/Gauthier) kezdi próbálni -közepes lelkesedéssel- Moliére Mizantrópját. Közben rivalizálnak, veszekednek, féltékenykednek, ahogy mindig, minden színész viseltetik pályatársa iránt, csakhogy közbeszól a szerelem… A film jellemzése amúgy elhangzik a filmben is, indirekt módon: “Ez csak amolyan tévéfilm, tudod, de azért talán van benne néhány jól sikerült jelenet”. És tényleg, van…
Aztán van még a Kecskebűvölők (Filmbox Extra HD, 21.00), mely még mindig egy érdekes, kissé bizarr háborús abszurd, amiben rengeteg sztárt (George Clooney és Ewan McGregor, illetve Kevin Spacey, Jeff Bridges, stb.) láthatunk egy furcsa, sajnos azonban a valóság mégoly meghökkentő tényeit sem nélkülöző, zavarba ejtő filmben. Nem komoly háborús drámaként, akcióként, hanem inkább pamfletként, vagy ál-dokumentumfilmként érdemes nézni… (Bővebben)
Tehetünk egy laza sétát az 1973-as New Yorkban is, Martin Scorsese idegenvezetésével. Az Aljas utcákon (Filmbox Prémium, 21.00) Harvey Keitel jön velünk szembe, nyomában a hamvasan ifjú Robert De Niróval. Alapfilm.
Később régi, nagy sikerű kalandokban vehetünk részt újra, a még igen ifjú Michael Douglasszel, a szívdouglesztővel, valamint klasszikus ellenlábasával, párjával, szerelmével és harcostársával, Kathleen Turnerrel. Meg Danny DeVitóval… A smaragd románca(SuperTV2, 22.20) örök darab, egy felelőtlen bohóság, igazi kalandfilm, Kolumbia esőerdeiben, sártengereiben és mocsaraiban, úton, sínen, vízen és a levegőben, ahogy mondani szokás.
Az ötödik pecsét (Duna, 23.45) Fábri Zoltán és Sánta Ferenc méltatlanul alul értékelt -és ma is nézhetetlen időpontra száműzött- része a világ filmművészetének. Mindössze egy Arany Medve-jelölést gyűjtött be a jelentősebb fesztiválokon, holott ha Amerikában készült volna, úgy kapott volna egy zsák Oscart, hogy csak úgy fütyül. A filmben látható zseniális színészi teljesítmények (pl. Őze Lajos, Márkus László, Horváth Sándor, Bencze Ferenc), a sokat idézett bemondások, filozofikus találós kérdések, a történet katartikus ívében kifejezésre kerülő mélyen humánus, antifasiszta üzenet mind erre (és még errébb) predesztinálná. Ma éjjel tán az is kiderül számunkra ebből a mai is fájón aktuális mesterműből, hogy kik is vagyunk tulajdonképpen: Timóteusz Takatikik, vagy éppen Gyugyuk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: