A Kémek a Sasfészekben (AMC, 20.00) egy igazi, régimódi háborús kalandfilm, melyben a szövetséges csapatok egyik speciális osztaga a híres Sasfészek nevű alpesi kastélyból szándékozik kiszabadítani “egy fontos célszemélyt”. Clint Eastwood az amerikai, Richard Burton az angol összetevője a szövetségnek, Mary Ure pedig a vendéglátók csapatát erősíti… vagy gyengíti. Meg fogjuk látni.
Később rápillanthatunk a Kettős játék (Filmcafe, 21.00) című romantikus thrillerre is, melyben Julia Roberts és Clive Owen alakít két rivális kémet, akik aztán egymásba is szeretnek, ahogyan az egy filmben elvárható. Lesznek még a történetben gonosz gyógyszergyárak is, már csak az izgalom végett… Amúgy nem egy nagy durranás ez a mozi.
Wong Kar-Wai rajongói általában földre borulnak atmoszférateremtő tehetsége és könnyed, de tán mégsem súlytalan, melankolikus filmlírája előtt. Hollywoodban készült filmje, a My Blueberry Nights – A távolság íze (m2, 21.05) is szépen beleillik a Vadító szép napok óta felfestett sorba: ugyanazt a franciás-film noiros, költőien dizájnolt formalizmust csinálja, mint eddig, csak nincs itt Maggie és Leslie Cheung, Andy Lau és a többi hongkongi, modellszépségű filmsztár és nincsenek a monszuneső áztatta Hongkong lampionokkal sejtelmesen átvilágított sikátorai… Helyettük vannak viszont modellszépségű hollywoodi színészek, mint Rachel Weisz, Natalie Portman és Jude Law, valamint kakukktojásként, a filmnek dalaival, de erős színészi jelenlétével is markáns fazont adó Norah Jones. És vannak még az amerikai filmek kedvelt helyszíneiként ismert kávézó, kocsma- és kaszinóbelsők, valamint vannak ezek klausztrofóbiáját oldva, a szintén ismerős nevadai és coloradói tájképek. (Bővebben)
Klára és Aladár túlélték a koncentrációs táborok rettenetét, de mindkettőjüknek ottmaradt családjuk nagy része. Klára ezt nem hajlandó tudomásul venni, míg Aladár inkább mélyre eltemetett magában minden emléket, és megpróbál továbblépni. Nem rokonok ők, tulajdonképpen két idegen, akiket kizárólag származásuk köt össze; egy rendelőben találkoztak. Aladár (Hajduk Károly) negyvenes orvos, Klára (Szőke Abigél) cserfes tinédzser (lásd a képen). Kettejük sorsszerűen egybefonódó sorsáról mesél az Akik maradtak (Duna, 21.15) című csendes, szelíd, rengeteg szeretettel teli film. (Bővebben)
Veretes, igen expresszív képi világú film Jean-Jacques Annaud Umberto Eco-verziója, A rózsa neve (Film Mánia, 21.50), melyet tulajdonképpen akár tekinthetünk úgy is, hogy vele egy alműfaj született: a történelmi krimi. Nyilván voltak korábban is efelé tendáló filmek, de a történelmi megalapozottság, a tudományos hitelesség ezelőtt talán még soha nem járt ennyire kéz a kézben a krimi műfaji eszköztárával. Hibátlan kísérlet, ahogy hibátlan Eco könyve is, amivel 1980-ban hangosan debütált a világirodalomban. Pontosan, lényegre törően érinti a középkori katolicizmust érintő, szinte összes filozófiai és teológiai problematikát, úgy, hogy ez mégsem megy a cselekményként fűződő sorozatgyilkosságos krimi izgalmának rovására – miközben mindvégig megmarad hívő, bölcs katolikusnak.
Ron Fricke monstre filmkölteménye, a Világok arca: Baraka (Duna, 22.50) meghatározó élmény sokak számára. Szakadatlan, mágikus-misztikus képfolyam a világunkról, múltunkról, jelenünkről és jövőnkről. Aki tudja, HD-ben nézi. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: