A ma már élemedett korú Kelly hőseiben (AMC, 20.00) a háború vicces oldala domborodik ki, avagy mixeljünk össze egy klasszikus szajréfilmet egy háborús kalandkomédiával. “Te jobbra mész, te meg balra, középen pedig én vagyok a csúúúcs!” – mondja a kép bal oldalán látható ipse (Donald Sutherland). Jobbra a címszereplő (Clint Eastwood). Ez a film például bizonyíték lehet arra, hogy egy jó filmet akármennyiszer meg lehet nézni.
Később egy utópikus, szép és kényelmes világban találhatjuk magunkat Spike Jonze filmje által. A nő (Sony Max, 20.40) című, 2014-ben 5 Oscarra jelölt (s a legjobb forgatókönyvért egyet is be is gyűjtő) filmben az élet békésen és jólétben folydogál, minden mosolygósan kényelmes, idillien pasztellszínű. Theodore (Joaquin Phoenix) is jól megél munkájából, kézzel ír és leveleket fogalmaz, majd nyomtat számítógépén mások helyett, akiknek imponál, ha ilyeneket kapnak, ilyeneket küldenek, de ők maguknak ehhez már nincs meg a “hozzáférésük”. Theodore azonban boldogtalan, hiszen a közelmúltban szakított kedvesével, hiába, békés jólét még nem garantálja önmagában a biztos, boldog és kielégítő párkapcsolatot – eddig, ugyanis kijött egy új operációs rendszer, amelynek mesterséges intelligenciája képes tanulni, képes érzelmeket megélni, valódi virtuális társként működni. Képes egy test nélküli, önálló, érző, szerető és szeretetre vágyó személyként létezni – aki alkalomadtán ugyanúgy faképnél tud hagyni, mint egy élő, hús-vér nő… (Bővebben)
A Szárnyas fejvadász 2049 (Viasat3, 21.00) egy legendás film lenyűgöző képekben tobzódó, de kissé közepes folytatása. A filmet teljes egészében Magyarországon forgatta -az amúgy rendkívül tehetséges- Dennis Villeneuve. (Bővebben)
Ugyanekkor Családi üzelmekkel (Cool, 21.00) is tölthetjük az estét. A többszörös szereptévesztésekkel operáló, igen rázós, de azért éppen eléggé szórakoztató történet egy kamucsalád körül zajlik, szolidan elrajzolt karakterekkel. Jason Sudeikis és Jennifer Aniston, a két hajdani sorozatsztár simán elviszik a balhét a hátukon, ráadásul még saját, hajdani karakterüket is megmosolyogják.
Amerika mítoszának egyik legfontosabb tartópillérei a hétköznapi hősök. A veterán Clint Eastwood -ennek megfelelve- a tőle elvárható precizitással alkotja meg a Sully – Csoda a Hudson folyón (AXN, 21.00) című filmben a repülőgépét 155 utassal vészhelyzetben a jeges Hudson-folyóra leszálló Chesley Sullenberger kapitány legendáját. Perfekt, tulajdonképpen hibátlan film, mely elegánsan reprodukálja a szerencsés végű repülőgép-szerencsétlenség körülményeit, Tom Hanks (és Eastwood) pedig sikerrel teremti meg a hőst Sully alakjában – aki itt is, és a valóságban is szerény, de szakmáját magas szinten űző átlagember.
Egy bűnös viszony történetét meséli el a Kizárólag öttől hétig (m2, 21.05) című film, melyben egy kétgyermekes diplomatafeleség (Bérénice Marlohe) áll a címben említett időtartamra egy fiatal író (Anton Yelchin) rendelkezésére. A röpke kétórásra méretezett nexus -érthetően- nincs örök időkre ítélve, buktatók erdején kell átvergődnie a szerelmeseknek. (Passz.)
Ron Fricke már jó néhány káprázatos természettablót (pl. Baraka) készített saját készítésű, 75 mm-es kamerájával a téma iránt fogékony, jobbára elhivatottan környezettudatos nézők millióinak lelki és szellemi táplálékául. Ezúttal a hindu, buddhista és más keleti filozófiák egyik központi kérdését járja körül Samsara – A lét örök körforgása (Duna, 22.55) című aktuális kérdéseket felvető és elgondolkodtató, emellett rendkívül látványos filmesszéjében. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: