A ma első ajánlat egy filmmúzeumi darab. Ennek megfelelően, elsősorban azoknak ajánlható, akiknek mond még valamit Alberto Sordi neve, ugyanis ő a főszereplője A maffia parancsára (m5, 20.30) című kriminek. Ezzel azonban már azt is elárultam, hogy a célközönség másik részhalmazát a klasszikus maffiafilmek kedvelői alkotják… A film 1962-ben készült és egy szolid autógyári technikus félresikeredett nyaralásának történetét meséli el. Szerintem érdekes lesz.
A német Dennis Gansel picit később viszont azt mutatja meg filmjében, A hullámban (Filmbox, 21.00), hogy bizonyos körülmények együttállása esetén bármikor, bármilyen körülmények között kipattanhat a totális autokrácia. Kiváló alapanyag egy tökéletes osztályfőnöki órához ez a tinédzserkörnyezetben játszódó film, ami így, gondolom, többet ér, mint a szokásos pad alatti amőbázás (vagy ami éppen ma megy helyette), hiszen általa a gyerekek majdnem a saját bőrükön érezhetik azt, hogy milyen hatásoknak, szólamoknak, showműsoroknak, politikai lózungoknak, s egyebeknek ne dőljenek be soha. A film ex catedra didaktikája, az átadandó üzenet fontosságára való tekintettel, ez alkalommal talán elfogadható. Nem véletlen a párhuzam a szintén német Kísérlettel. Kb. ugyanarról szól, ugyanolyan minőségben.
Oliver Stone igen merész vállalkozása volt annak idején A szakasz (RTL Spike, 22.00) című film, hiszen ez volt az egyik első olyan amerikai háborús tematikájú film, amelyik bátran szembefordult a hivatalos (és nem hivatalos) amerikai Vietnam-propagandával. Azóta készült egy csomó más film is efféle szemlélettel, néhány jobb is ennél, de főleg rosszabbak – ezért ma is ajánlható, illetve leporolható mozi ez, ami 4 db. Oscart ért 1987-ben. (A képen Tom Berenger és Willem Dafoe a film egyik kulcsjelenetében.)
Éjszakára ajánlható még egy 2010-es tévéfilm, mely Miklauzic Bence rendezésében egy Mikszáth-novellát dolgoz fel. Az Éji séták és éji alakok (Duna, 23.45) egy öngyilkosjelölt és egy álmatlanságban szenvedő hírlapszerkesztő igen messzire bonyolódó találkozásának történetét meséli el, (az egyik főszerepet játszó, általam nem különösebben kedvelt Fenyő Iván ellenére) igen jó szereposztásban.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: