Ami tegnap volt, ahhoz képest ami most jön, az lesz az igazi Apokalipszis most (Film Mánia, 20.00). Egy mágikus, misztikus és pszichedelikus utazás vár a bátrakra a zöld pokolba, a Mekong árterében burjánzó dzsungelbe, ahol az őrült Kurtz ezredes az úr. (Zene: Wagner – Walkürök lovaglása, Doors – The End, stb.) Francis Ford Coppola legendás filmjének megtekintése 159 percet (+reklámok) vesz igénybe.
Gavin O’Connor, az általam maga nemében közel remekműnek “bélyegzett” Warrior után, újra a farkaskölykökként együtt nevelkedő fivérpár témájához nyúlt, azonban ez alkalommal csipetnyi, azaz inkább maroknyi autizmussal, mint rendkívüli képességeket előhozó furcsasággal színezve a történetet. A könyvelő (Viasat3, 21.00) címszereplője (Ben Affleck) bűnszervezetek, terrorhálózatok, simlis megacégek könyvelője, aki segít az illegális pénzt legálissá változtatni. Ebben zseni a fickó, aki azonban ezt a képességét betegségének köszönheti, ami azonban az élet minden más területén inkább csak gátolja. O’Connor azonban ahelyett, hogy afféle Esőember-szerű könnyes melodrámát csinált volna, inkább egy kemény akciófilmmel rukkolt elő – 2016-ban az egyik legjobbal. Mainstream zsánermozi ez is, mint pl. a Warrior is volt, azonban cselekményvezetésében, dramaturgiájában olyan erényeket csillant meg, melyek bőven a műfaj legfelsőbb köreibe helyezik a filmet. Keretekben, mondhatni “szorítóban” dolgozik, szabályokban gondolkozik és esze ágában sincs áthágni azokat, mégis kreatív és szórakoztató. Bírtam.
Richard Attenborough Archibald Belanyról, azaz indián nevén Szürke bagolyról (m2, 21.10) szóló filmjét 1999-ben készítette. Pierce Brosnan alakítja a kanadai vadonban élő vadász-írót és elkötelezett természetvédőt, aki az indiánok tiszteletétől, valamint egy természetrajongó fiatal lány (Annie Gallipeau) figyelmétől övezve veszi fel a harcot a dinamittal és más brutális eszközökkel ipari méretű szőrmevadászatot folytató fehérekkel. Szürke Baglyot amúgy ismerhetjük gyerekkorunkból, a Két kicsi hód, A vadon fiai vagy A rengeteg zarándokai című kalandregényeiből.
A Váratlan szépségről (Sony Max, 21.20) azt mondja Perry bácsi: “… nem tesz jót a központi szerepnek és szereplőnek (tehát Will Smithnek) az, ha lejátsszák a vászonról.
Keira Knightley, Kate Winslet, Edward Norton, Helen Mirren, Naomie Harris vagy Michael Pena ebben a filmben látott játéka egyaránt csillagászati távolságra van az ő alakításától. Sajnos az ő javukra. Ettől aztán ő (Smith) csak egy húzónév a moziban és a film megbillen. Csodálkozva nézem Helen Mirren ámulatba ejtő játékát, Knightley pár percét, ami “felfénylik” a mozivászon.” Én még nem láttam a filmet, ahogy nézem, valami cégvezetőről szól, akinek egy pillanat alatt széthullik jól felépített, irigylésre méltóan gondtalan élete.
Stephen King ‘A test‘ című novellájából készült Állj mellém! (Duna, 21.20), egy igen remek ifjúsági kalandfilm, talán egyedüliként King borzongató életpályáján. Négy 12 éves srác (lásd a képen) unatkozik, és elindul megkeresni egy bizonyos holttestet, amit egyikük, a “dolog” keletkezésében sárosnak tűnő bátyját kihallgatva szerzett tudomást. Természetes, hiteles, helyenként vicces és csak picit thrilleres a film, Rob Reiner remek rendezésében és rengeteg későbbi sztár részvételével.
Latin alternatívát tudok ajánlani arra az esetre, ha idegrendszerünket túl megtépázottnak ítélnénk meg az elmúlt napokban átélt viszintagságok okán, bár ez a latin temperamentum sem tekinthető éppen langymeleg nyuginak. Pedro Almodóvar zseniális Kika című filmjében (Duna, 22.50) egy kíváncsi és tüzes természetű fodrásznő keresi a szerelmet a szokásos “almodóvari” forgatagban, s amellett, hogy meg is találja, furcsa, nyugtalanító titkokra is bukkan. Semmi komolyra ne gondoljunk azonban, mindössze néhány hulláról van szó, ám Almodóvar rikító színei és féktelen tempója inkább egy elementárisan szórakoztató szatírát tárnak elénk. Főszerepben Almodóvar kedvenc színésznői, Verónica Forqué és Victoria Abril. És Peter Coyote.
Paczolay Béla 2008-ban bemutatott Kalandorok (RTL II, 23.00) című filmjében, egy tulajdonképpen szerethető road-movieban, egy defektes életű erdélyi trombitás (Rudolf Péter) fogja kézen kisfiát (Schruff Milán) és felkerekedik, hogy megkeresse édesapját (Haumann Péter). Generációk, rögös (élet)utak, apró-cseprő nagy kalandok Erdély és Magyarország között – ahogyan Erdélyt, a vidéki Magyarországot és az erdélyi embereket Budapesten, túlcsorduló nemzeti érzelmektől fűtötten elképzelik. (Érdemes elolvasni az erdélyi manna.ro idevágó kritikáját is – az kevésbé ilyen megértő.)