Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, október 1.

Ma este az egyik emlékezetes pillanat az lesz, ahogyan Maléna (Filmcafe, 21.00) végig sétál csípőjét ringatva a szicíliai kisváros tengerparti sétányán, miközben helybéli srácok, fiatal férfiak követik biciklin vagy fordulnak utána guvadó szemekkel, lógó nyelvvel, a kávézók teraszáról pedig idősebb urak füttyentenek fickósan. A címszerepet (a képen láthatóMonica Bellucci prezentálja, a filmet Giuseppe Tornatore rendezte, fényképezte Koltai Lajos, a zenéjét pedig a minap elhunyt, filmtörténeti jelentőségű zeneszerző, a nagyszerű Ennio Morricone szerezte.

 

 

A másik ilyen pillanat a Mad Max (AMC, 21.00), annak is az első, még “háború előtti” része, mely szerintem “A tökéletes képregényfilm”. Egyaránt tökéletes mozi ez plánozásban, ritmusban, narrációban. George Miller kultuszfilmje tényleg olyan, mintha egy megelevenedett képregényt néznénk. Ennek megfelelően a sztori elég bugyuta, viszont olyan fílingje van a filmnek, hogy arra a legjobb szó tényleg az, hogy: süt. Biztosan benne van a 100 kedvenc filmem közt, az utána következő, már erősen disztópikus második résszel együtt.

Szerda, szeptember 30.

Vicces, olykor kifejezetten kacagtató film a Jószomszédi iszony (Film Mánia, 20.55), melyben Drew Barrymore és Ben Stiller alakítja azt a szerencsétlen sorsú fiatal párt, akik házasságkötésük alkalmából új otthonba költöznek, ám nem számolnak a felettük lakó öregasszonnyal, aki minden elképzelhető, sőt gyakran még a legelképzelhetetlenebb gonoszságot elkövet, bimbózó közös életüket megkeserítendő (a képen Drew éppen egyiket szenvedi). A filmet rendezte Danny De Vito.

 

 

Gavin O’Connor, az általam maga nemében közel remekműnek “bélyegzett” Warrior után, újra a farkaskölykökként együtt nevelkedő fivérpár témájához nyúlt, ez alkalommal azonban csipetnyi, azaz inkább maroknyi autizmussal, mint rendkívüli képességeket előhozó furcsasággal színezve meg a történetet. A könyvelő (Viasat3, 21.00) címszereplője (Ben Affleck) bűnszervezetek, terrorhálózatok, simlis megacégek könyvelője, aki segít az illegális pénzt legálissá változtatni. Ebben zseni a fickó, aki azonban ezt a képességét betegségének köszönheti, ami azonban az élet minden más területén inkább csak gátolja. O’Connor azonban ahelyett, hogy afféle Esőember-szerű könnyes melodrámát csinált volna, inkább egy kemény akciófilmmel rukkolt elő – 2016-ban az egyik legjobbal. Mainstream zsánermozi ez is, mint pl. a Warrior is volt, azonban cselekményvezetésében, dramaturgiájában olyan erényeket csillant meg, melyek bőven a műfaj legfelsőbb köreibe helyezik a filmet. Keretekben, mondhatni “szorítóban” dolgozik, szabályokban gondolkozik és esze ágában sincs áthágni azokat, mégis kreatív és szórakoztató. Bírtam.

Az Euro túra (SuperTV2, 22.25) padlógázzal tolt, csavargós, bulizós kretén gimis humor, s ezzel nagyjából mindent el is mondtam róla. Jó lesz. (Főleg, ha tényleg szar napod volt…)

A még később esti Kótyagos szerelem (Paramount Channel, 23.20) rendezője Paul Thomas Anderson, aki a mai amerikai film egyik legjobb rendezője: igen komoly alkotások sorakoznak filmográfiájában. Az elsőre talán meghökkentő választásnak tűnő Adam Sandler mellett láthatjuk a filmben például Emily Watsont, illetve Philip Seymour Hoffmant is. Nem az a tipikus romantikus komédia ez, amit talán a cím alapján vár a nagyérdemű és nem is az a megszokott Adam Sandleres pukikaki-film, mutatja ezt a port.hu igen alacsony, 5.4-es tetszési indexe is. A valós értékhez azonban jóval közelebb jár az imdb 7.3-ja: szerintem pedig majdnem tízes. A világ egyik legszebb, legbölcsebb és legmeghatóbb szerelmesfilmje ez, minden bizarr fordulatával, groteszk karakterével és abszurd humorával együtt. Sandler tökéletesen fölnőtt Emily Watsonhoz, pedig nem csinál mást, mint eddig, most mégis képes megidézni a legnagyobb komikusokat is. Ehhez persze nyilván rendező is kell… Paul Thomas Anderson e filmmel a SZERELEM apokaliptikus apoteózisát alkotta meg.

Kedd, szeptember 29.

Oké, ma sincs semmi új a nap alatt. Ettől még a Kétely (Film4, 20.00) remek film. A John Patrick Shanley által írt és rendezett, méltán sok Oscar-díjra jelölt történetben egy furcsa pap-tanár (Philip Seymour Hoffman) érkezik a mélyen vallásos szellemiségű, egyházi tanintézetbe. Az új tanár azonban gyorsan az iskola tanulóinak kedvencévé válik felvilágosult, humánus pedagógiai módszereinek köszönhetően, viszont az intézet vaskalapos főnővére (Meryl Streep) azonban magát, a sátánt látja a férfiban és kíméletlen háborút indít ellene… Erősen ajánlott e bölcs és okos film megtekintése, ha eddig még nem volt hozzá szerencsénk. (Bővebben)

 

 

Láthatjuk azonban a mindig csodálatos Molnár Piroskát is, méghozzá Csiky Gergely klasszikus komédiájának, A nagymamának (m5, 21.00) címszerepében. Az előadást Szikora János rendezte 2010-ben, a kaposvári Csiky Gergely Színházban.

Reese Whiterspoon ma este is egy nagyra vágyó, s azért tenni is hajlandó, tehetséges vidéki lány, aki az “édes otthonból, Alabamából” egészen New Yorkig utazott, hogy megtalálja az álompasit (Patrick Dempsey). A sármos férfi feleségül is venné a lányt, aki szemlátomást Mindenütt nő (Sony Movie Channel, 21.00), ám van egy bökkenő: a menyasszonynak már van otthon, Alabamában egy férje (Josh Lucas): egy igazi sörszagú, a dolgokat nevükön nevező és az adódó problémákat radikális hatékonysággal megoldani szerető vidéki srác személyében. Romantikus komédia a műfaj neve.

Clint Eastwood (a képen) idegengyűlölet témájában készített, szerencsére sokat is játszott filmje, a Gran Torino (Viasat3, 21.00) nem túlzás: remekmű. Még nekünk, magyaroknak is tud újat mutatni, pedig -úgy hisszük- “migráncstémában” is mi oktatjuk a világot. (Bővebben)

Hétfő, szeptember 28.

Tudom, hogy nem jó poén, de a mai ajánlat is ennyi:

 

 

Vasárnap, szeptember 27.

Régen volt már ilyen sovány kínálat vasárnap estére… Elsőként mégis egy tévépremiert említenék, igaz, a Judy (HBO, 20.00) fizetős csatornán kerül műsorra. Típushibája az életrajzoknak, ezen belül is a művész-életrajzoknak, hogy rendszerint sokkal inkább szólnak arról a színészről, aki kvázi életre kelti az adott film “tárgyát”, mint magáról a híres, nagy művészről, akiről a filmnek amúgy szólnia kellene. E film kapcsán is végig az motoszkált bennem, hogy ez a (képen is láthatóRenée Zellweger, most jó benne, vagy sem… (Jó.) Teljesen másodlagos kérdés, hogy valójában most akkor Judy Garland, akinek azon a bizonyos sárga köves úton megtett, bájos, kezdő tipegése a végén, négy évtized múltán, milyen tántorgásban és fetrengésben végződik – mint ahogy tényszerűen abban végződött. (Bővebben)

 

 

Jonathan Demme 2004-es drámája, A mandzsúriai jelölt (m2, 21.13), Richard Condon regényéből készült, illetve annak 1962-ben készült filmes adaptációjának remake-je. Az ismertető szerint “Bennett Marco kapitány (Denzel Washington) és Raymond Shaw őrmester (Liev Schreiber) együtt szolgált az Öböl-háborúban. A kuvaiti sivatagban támadás érte a szakaszukat és csak Shaw őrmesternek köszönhetik, hogy életben maradtak, akit hőstettéért Becsületrenddel tüntettek ki. Tíz évvel később Shaw elképesztő gyorsasággal halad felfelé a politikai ranglétrán anyjának, a nagy hatalmú szenátornak (Meryl Streep) a közbenjárásával. Marcót viszont rémálmok gyötrik, amelyek a kuvaiti akcióval állnak kapcsolatban. Azon töpreng, hogy Shaw talán nem is az a dicsőséges hős, akinek mindenki hiszi. Megpróbál kapcsolatba lépni vele.” Meglátjuk, ha még nem láttuk.

Késő este a Bizonyításban (RTL Spike, 23.05) nézhetjük például Sir Anthony Hopkinst, ezúttal egy zseniális, de kissé már zaklatott lelkiállapotú matematikus szerepében, akinek lánya (Gwyneth Paltrow) azon dilemmázik, hogy ő most a lelki labilitást örökölte, vagy a matematikus zsenijét… Úgy rémlik, ez egy egészen nézhető, érzelmes és érzékeny film, az említetteken kívül az ekkoriban még feljövő sztárnak számító Jake Gyllenhallal és Hope Davisszel.

Dennis Villeneuve (pl. Felperzselt földFogságban vagy Blade Runner 2049Sicario – A bérgyilkos (SuperTV2, 23.10) című filmje a mexikói határon játszódik, s bár akciójelenet is akad benne, drogkartellek is és az ellenük harcoló amerikai ügynökök is (Emily Blunt, Josh Brolin), korrupt mexikói zsaruk is, még bérgyilkos is (Benicio Del Toro), a lényeg azonban itt inkább az, ahogyan a kanadai rendező megpróbálja a nézőt belevonni egy közös elmélkedésre a történetben felvázolt szituáció kapcsán. (Bővebben)

Szombat, szeptember 26.

Szóval, fej, test, fej, test és végül fej és KO. Ez a receptje ennek A harcos (Film Mánia, 21.00) című filmnek is. Kap a fej (az agy) realista társadalomkritikát, aztán kap a test (a szív) is, küzdelmet és pici romantikát. Majd megint fej, adjunk neki drogproblémát, igazságkeresést a szereplők szövevényes kapcsolati hálójában, majd megint test, megint küzdelem, harc és a megérdemelt győzelem. A közönség pedig a padlón. Feltéve, ha kedveli a bokszot, a kendőzetlen igazságot, a kitartó, “sohanemadomfel” küzdelmet megmutató drámát, s ha sportolt valaha. Jó film, sportfilm, igaz film, (a képen láthatóMelissa Leo és Christian Bale Oscar-díjas alakításával. (Bővebben)

 

 

Egy álmainkban, vagy éppen józan, tiszta, de a dolgok folyása felett érzett elkeseredésünkben igen indulatosra duzzadt pillanatban tökéletesen érthető szituációt dolgoz fel a Pénzes cápa (Viasat6, 21.00) című közgazdasági thriller (vagy mi). A Jodi Foster által rendezett filmben George Clooney egy igazi, nyálas, nagyképű tévés, aki úgy osztja a képernyőről befektetési tippjeit, mintha ő kakilta volna a Wall Street-i tőzsdét. Egy nap azonban az egyik néző (Jack O’Connell), aki hallgatott rá és így elvesztett egy csomó pénzt, elégtételt akar venni a megmondóemberen… A továbbiakban a történet picit hajaz Sidney Lumet örökbecsű Hálózat című filmjére, másrészt a fantázia vizein is eltévedni látszik (egy tévéműsor, legyen bármekkora nézettsége, soha nem fogja tudni úgy befolyásolni a piacot, mint bármelyik idióta miniszterelnök hablatyolása). Nem igazán jó film, de azért simán nézhető…

Kései vacsora lesz Sült zöld paradicsom (Duna, 21.40), melyről csak megközelítőleg vannak fogalmaim, mi lehet. Nyilván egy savanykás, ám a sütéstől némi édeskés-kesernyés felhangokkal is bíró, ám alapvetően könnyű étel, egy pikáns fogás valami keményebb, súlyosabb, durvább dolog elé. A sok-sok díjra jelölt étel film két nagyszerű színésznő (Kathy Bates és Jessica Tandy) jutalomjátéka magányról és barátságról, az emberi kapcsolatok furcsaságáról, kedvességről és effélékről.

Tragikomikus pillanat lehet, amikor valaki egy fél élet vakság után egyszerre visszanyeri látását és szembesül mindazzal, ami körülötte zajlik csendben… Ezzel játszik el a Csak téged látlak (RTL II, 23.00) című film, ami műfaját illetően dráma és egy boldog házasságról rántja le a leplet. Elnézést a duplán csavart szófordulatért: nem láttam a filmet.

Péntek, szeptember 25.

A sokak által szeretett Christopher Nolan egyik első filmje volt a Memento (Paramount Channel, 21.00), egy meglehetősen csavaros, mondhatni agytekervény-gyúrogató, meghökkentő dramaturgiájú thriller, mely akár a műfaj egyik kulcsfontosságú darabjaként is felfogható. Nem mondok róla többet, mert azzal lelőném a poént, és hátha nem látta még valaki… A műfaj rajongóinak kötelező. (A képen a főszerepet alakító Guy Pierce.)

 

 

Olyan “Jack Baueres“, terroristás thriller lesz Az áruló (Moziverzum, 21.00), tehát nem biztos, hogy másfél óráig elengeded a fotel karfáját… Az FBI köreiben megbúvó, címbeli tulajdonságokkal bíró figuráról, valamint Amerikában buszokat robbantani készülő arab terroristákról szól a történet, főszerepben Guy Pearce, Don Cheadle és Jeff Daniels.

A Budacash-, Quaestor-, és ki tudja még milyen pénzügyi balhé érintettjei már jól tudják, hogy nálunk is mindennaposak a meghökkentően nagy haszonnal kecsegtető, valójában azonban csak óriási pénzeket elsikkasztó befektetési ajánlatok, melyekről gyorsan (vagy éppen kevésbé gyorsan) kiderül, hogy nagy haszont igazából csak az kaszál, aki a piramis csúcsán ül. Martin Scorsese filmje, A Wall Street farkasa (SuperTV2, 22.25) pont efféle gátlástalan machinátorokról szól: konkrétan Jordan Belfortról (Leonardo diCaprio valóban Oscart érő alakításában), aki azonban csak szerény vizesnyolcas a mi “tarsolycsabáinkhoz” képest… (Számoljunk utána, ha nem hisszük.) Legyünk tehát nagyon, de nagyon dühösek, mert csakis mi tehetünk arról, hogy ezek a “belfortok” és “tarsolyok” gondtalanul garázdálkodhatnak… (Bővebben)

Octave Mirbeau híres regényalakját többen megfilmesítették már. Az Egy szobalány naplója (Duna, 22.35) ezúttal Benoît Jacquot 2015-ös verziójában láthatjuk, melyben a címszereplő Célestine-t Léa Seydoux, Josephet, a lázadó természetű, agresszív kertészt Vincent Lindon, a férje (Hervé Pierre) túlfűtött, szexuális szabadossága elől vallási tébolyba menekülő úrnőt pedig Clotilde Mollet alakítja.

Csütörtök, szeptember 24.

Passz. Csütörtök.

 

 

Szerda, szeptember 23.

Ma is volt már minden. Még a Megszólít az éjszaka (Filmcafe, 21.00) is, ami egy Richard Gere (lásd a képen) főszereplésével készült thriller, a Molyember bizonyos kultúrkörökben élő mítoszának ügyes, visszafogott, ám mégis hatásos feldolgozása. (Bővebben)

 

 

Pain & Gain (Paramount Channel, 21.00) sem először megy ma. Bár a rendező Michael Bay neve mára egybeforrt a kifejezetten ostoba, ám rendkívül látványos nyári kasszasikerekkel, melyekben rendszerint kétdimenziós, durván faragott hősök lengetik magasan a csillagsávos lobogót, miután előtte azért jól kiszámíthatóan megmentették a világát (ergo Amerikát) – mégis meglepetés tőle ez a helyenként kissé Guy Ritchie stílusát idéző, de Bay-től meglepően szórakoztató, ráadásul a valóságban is megtörtént eseményeket elmesélő krimikomédia. Három nem túl szerencsés életű, de az edzőtermek világában kifejezetten éles eszűnek tűnő bodybuilder (Mark Wahlberg, Dwayne “The Rock” Johnson és Anthony Mackie) merészel egy nap nagyot álmodni és begyűjteni mindent, amit szemük, szájuk és bankszámlájuk megkíván, illetve igényel. 

Az Eladó a családom (Film Mánia, 21.15) is volt már. Ez a történet kizárólag a külsőségeknek élő, sznob újgazdagokról szól. Ismerjük őket (most éppen a Balaton partját formálják betonteknővé és kocka-lakóteleppé). Ők állnak előttünk és utánunk is a sorban a szupermarket pénztáránál, ők foglalják el az utolsó mozgássérülteknek fenntartott parkolót is túlméretezett, hófehér BMW terepjárójukkal, és senki meg nem mondaná róluk, hogy… Amúgy ez egy elég okos komédia Demi Moore-ral és David Duchovnyval.

Kedd, szeptember 22.

Ha valaki még mindig a tévében akar filmet nézni, akkor újranézheti Az ördög ügyvédjét (Sony Movie Channel, 21.00), elsősorban Al Pacino miatt: egész egyszerűen félelmetes, ahogy Pacino játszik és ahogy beszél (a pótolhatatlan Végvári Tamás hangján). Egy kis ízelítő a filmből Pacino monológja, melyben sátáni bölcsességgel fejti ki véleményét  Istenről.

 

 

Nézhet Pókerarcokat (Film Mánia, 21.00), egy kitűnő zsugabubus-filmben: Matt Damon, Edward Norton és John Malkovich alakítja a címbéli figurákat. Egy ilyen szereposztás általában elég szokott lenni az üdvösséghez, s ha netán mégsem, akkor a hiányzó izgalmi faktort pótolja a póker nevű kártyajáték. A történetben természetesen van még a pókerarcvágáson kívül más cselekményszál is, hogy mást ne mondjak, a póker csak innen nézve játék, onnan viszont szenvedély, amit ha túlzásba visznek, könnyen rámegy az ember egészségére és társas kapcsolataira…

Követheti újra a bűnt Hideg nyomon (Paramount Channel, 21.00)… Ben Affleck komoly problémákat felvető sztorija masszív lábakon áll a valóság talaján, emellett egy izgalmas műfaji kísérlet is a film noir egyfajta aktualizálására, méghozzá erősen realista szemléletű, kritikai attitűddel. Messze vagyunk az álomgyártól, amit itt látunk, az Amerika nagyobbik, meglehetősen fekélyes fele. Gyermekrablás, drog, korrupció, maffia, simlis rendőrök a téma, melybe Ben keményen és egyenesen bele is száll. Ötletes profizmussal görgeti a cselekményt, mely egészen a végéig tartogat meglepő fordulatokat, miközben mindvégig erős gondolati tartalommal is párosul: komolyabb elemzést, esszét is megérne a Casey Affleck (az öcsi) által alakított, elsőre meglehetősen nyeglének tűnő magánhekus által elkövetett tettek logikájának, jogosságának, erkölcsi és etikai értelemben vett helyességének vizsgálata. Casey eszköztelenül is igen jó színészi teljesítményt nyújt, csakúgy mint a már sokszor atombiztosan bizonyított Ed Harris, illetve, tulajdonképpen mindenki más is a filmben.

De vár rá megint egy kis Véres munka (Viasat3, 21.00) is, ami témájában picit bizarr, minőségében kissé középszerű, ám azért mindenképpen tisztességes krimi, az öreg zsaru, nem vén zsaru-típusból. Clint Eastwood rendezte saját magát e 2002-es filmben, szokása szerint. A történet origója a szív, mint a vért pumpáló szerv: a címbeli munkát egy szívátültetésen átesett öreg zsaru hajtja végre, azáltal motiváltan, hogy megtalálja annak gyilkosát, akinek szíve végül is az ő mellkasában dobog. Nem rossz a szereposztás: Clint bácsi asszisztenciáját Anjelica Huston és Jeff Daniels adja.

Felüdülés lehetne Hét év Tibetben (SuperTV2, 22.25) is, ha nem láttuk volna már minimum háromszor. A megtörtént eseményeket elmesélő filmben amúgy a jelenlegi Dalai Láma gyermekkorával ismerkedhetünk meg. A második világháború előestéjén Heinrich Harrer (Brad Pitt) osztrák hegymászó a Himalája egyik legmagasabb csúcsának meghódítására indul, a háború azonban keresztülhúzza számítását. Kalandos körülmények között a tibeti szent városba, Llhászába, az ottani buddhista közösségbe kerül, amely befogadja. Sőt, az ifjú Dalai Láma kifejezett érdeklődéssel fordul az idegen felé. Barátságukról mesél ez a szép film, lélegzetelállító tájakkal, valamint az itt még ifjú Őszentségétől azóta már megszokott bölcs és vicces benyögésekkel.

Joel és Ethan Coen moziját, a remekbe szabott, groteszk és morbid Fargót (Paramount Channel, 23.25) is nyilván látta már mindenki, de ha csak egyszer is láttuk, Frances McDormand vagy William H. Macy arcait (a képen William) akkor sem felejtjük el – és nem véletlenül nézzük meg újra. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!