Egy bizonyos Solomon Northup nevű emberről szól a 12 év rabszolgaság (Filmcafe, 21.00) című történet, aki egy felszabadított afrikai rabszolga gyermekeként született már szabad amerikainak, és egy New York melletti városkában élt saját farmján családjával. Mivel kitűnően hegedült, kedvelt vendége volt a környék táncmulatságainak. Egy nap azonban rabszolga-kereskedők egy fellépés lehetőségével elcsalták, bedrogozták és hamis néven eladták Délre rabszolgának. Az okos és művelt Solomon (Chiwetel Ejiofor) több ültetvényt megjárt és megtapasztalta a gyapotszedés és cukornádaratás, valamint az őket állatként kezelő déli fehérek (Michael Fassbender, Sarah Paulson, Benedict Cumberbatch) brutális kegyetlenkedéseit, mígnem egy jó szándékú fehér vándorasztalos (Brad Pitt)… E sokadszor vetített, kitűnő filmben a brit szigetekről Amerikába költözött fekete Steve McQueen meséli el 134 percben és 10 Oscar-díjra jelölve, amiből 3 db., a Legjobb film, a Legjobb női mellékszereplő és Legjobb forgatókönyv be is jött. (Bővebben)
Elsősorban a teke-játékosok, a white russian nevű koktél kedvelői, a perzsaszőnyeg-mániások, a Coen-testvérek rajongói, illetve azon emberek számára alapfilm A nagy Lebowski (Film Mánia, 21.00), akik legszívesebben egy fürdőköpenyben, a semmit téve töltenék el egész életüket. Címszerepben Jeff Bridgest, mellékesen pedig John Goodmant, Julianne Moore-t, John Turturrót, Steve Buscemit, vagy például Philip Seymour Hoffmant láthatjuk.
Vár ránk egy ízig-vérig Könnyű nőcske (Sony Movie Channel, 21.00) is, aki (Emma Stone) egy teljesen hétköznapi, átlagos lány, azonban egy fatális félreértésnek köszönhetően, hirtelen a helyi menő csávók (háemcsé, megvan még?) sikerlistájának élére kerül, mint “levadászandó áldozat”, mármint szexuális értelemben. Szerencsére, a történet aztán jó kis tocsogós szerelembe fullad.
Sára Sándor remek 80 huszárja (m5, 21.04) azt a történelmi eseményt idézi meg, melyben a Habsburg-birodalom védelmére felesküdött Lenkey-huszárok az 1848-as év tavaszának pesti eseményeinek hírére úgy gondolták, hogy helyük a felkelők oldalán van és lengyelországi állomáshelyüket elhagyva (az ezért járó súlyos hadbírósági ítélet és az esküszegés teljes tudatában), elindultak haza a Kárpátokon keresztül. A hosszú, viszontagságos úton aztán előjön minden, ami annyira jellemzi a magyar történelmet a kezdetektől mostanáig (és nyilván majd ezután is…). Pontos, szép és tanulságokkal is terhes film ez az ún. magyar sorsról, a kérdés csak annyi, hogy hogyan pozicionáljuk bele magunkat, illetve a jelen kor szereplőit, eseményeit ebbe a történetbe…
Mivel itt van halogén napja, mi mással köszönthetnénk, mint a Sikollyal (AMC, 22.00). Wes Craven híres, egyben hírhedt műfaji klasszikusa, melyben valaki Munch közismert Sikoly című festményének főalakját mintázó maszkban gyilkolászik, méghozzá sorozatban. Én bírom, de nem véletlenül került fel ez a film a (tini)horrorparódiák céltáblájára. (A képen Skeet Ulrich és…)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: