Jó kis régimódi, veretes, klasszikus krimi az első ajánlat. Agatha Christie történetében, a Nyaraló gyilkosokban (Duna, 19.40) a legendás Peter Ustinov alakítja Hercule Poirot-t, a piperkőc belga detektívet, aki biztosítási csalással egybefonódó gyilkossági ügyben keresi meg: ki a tettes?
Picit később, a romantikus filmek kedvelői körében nagy sikert aratott Szólíts a neveden (Sony Max, 20.00) Oliver (Armie Hammer) és Elio (Timothée Chalamet) történetét meséli el. Luca Guadagnino Oscar-díjas filmje (Legjobb adaptált forgatókönyv, 2018), mely történet olyan öreg, mint maga az emberiség. Az első szerelemről szól a mese, annak csodáival, kínjaival, beteljesülésével és az élet kegyetlen kényszerével, az elválással. (Bővebben)
Csak a szerelem számít (SuperTV2, 21.00) a következő ajánlatban is. A remek, dán filmrendezőnő Susanne Bier 2012-es filmjét a szintén dán és szintén remek forgatókönyvíró (és rendező) Anders Thomas Jensen írta. E történetben két, idősödő, magányos lélek (Trine Dyrholm és Pierce Brosnan) élete fonódik össze az olaszországi, romantikus Sorrentóban, ahová gyermekeik esküvőjére érkeznek. Ide a nyakamba a bökőt, ha ez a látszólag közhelyes kis sztori nem vesz a továbbiakban váratlan, meglepő és igazságos fordulatokat! Bár az alkotók, a szereplők és a varázsos helyszín önmagukban is simán elviszik a hátukon ezt a 2012-es filmet.
Bacsó Péter filmje, a Te rongyos élet (ATV Spirit, 21.00) Udvaros Dorottya egyik első nagy alakítására ad alkalmat, hiszen tulajdonképpen saját édesanyjának életét játszhatja el. Van aztán a filmben még kitelepítés, korrupt, vidéki, kisszerű hatalmasságok, Bástya elvtárs… Még jó, hogy ma már van búza, lágy kenyér, no meg kolbászból kerítés, ugyebár.
Ma este ismét láthatjuk a Farkasokkal táncoló (Film Mánia, 20.00) Kevin Costnert is, aki e filmmel kér nyilvánosan elnézést az indiánoktól azért, hogy fehér, angolszász és nagyon keresztény elődei gyakorlatilag kiirtották őket, földjeikért, bölényeikért cserébe. Amerikai filmen ezelőtt még tán soha nem jelentek meg ilyen pozitív színezetben az amerikai őslakosok. Costner tehát vezekel. Ő is fehér, de legalább tisztességes fajta. Kultúrtörténetileg, néprajzilag azért hagy némi kívánnivalót a film maga után, de nem azért szeretjük, mert olyan hiteles benne minden… A sok-sok Oscar azonban jár neki.
Az Apja lányában (Filmcafe, 21.00) ezalatt Ben Affleck a cím apa része, egy munkájának élő, abban sikeres, ám a családi életben nem igazán otthonos pasas, aki az anya tragikus halála után egyedül marad egyre cseperedő lányával (Raquel Castro) és a vele járó, beláthatatlan méretű problémahalmazzal. Hazaköltözik vidéken élő apjához (még egy problémagóc), és lassan beletemeti magát a kilátástalanságba, amikor a helyi videotékában találkozik egy lánnyal (Liv Tyler). Rendezte Kevin Smith videotéka-szakértő, fényképezte Zsigmond Vilmos operatőr-szakértő – ez a párosítás azért önmagában is elég izgi.
Később Ryan Goslingot, illetve a nem kevésbé érdekes Michelle Williamst (a képen ők) nézhetjük a Blue Valentine-ben (Duna, 21.40), Derek Cianfrance tegnapelőtti sikerében. A pszichológiailag igen alapos történet egy kudarcba fúló párkapcsolat mélyreható vizsgálata, Bergman után szabadon. (Bővebben)
A Téli mese (RTL II, 23.30) karácsonyi történet, így még kissé másodlagos (?) az aktualitása, viszont konkrét sztárerdő: Colin Farrell, Jennifer Connelly, Jessica Brown Findlay, Will Smith, Russell Crowe és William Hurt nevei fémjelzik a listát. Az Index kritikusa nyáltengernek minősítette a filmet, ami ugyan önmagában semmit nem jelent, legfeljebb jelez valamit… Ha mást nem is, legfeljebb egy fantasy elemekkel átszőtt szerelmes mesét, a huszadik század elejének New Yorkjából. Én nem mertem még ezt megnézni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: