A Kedves John! (Film Mánia, 20.00) című, nagyon romantikus, ám egy picit háborús drámában ma este is egy rendes, becsületes katonafiú (Channing Tatum) érkezik haza szabadságra a vidéken egyedül éldegélő öregapjához, a szomszédban azonban éppen ott vakációzik a gyönyörű, táguló pupilláit szempillaerdőbe rejtő diáklány (Amanda Seyfried)… Naná, hogy egymásba szeretnek, ami önmagában nem lenne baj, csupán az a bökkenő, hogy éppen háború van! A filmet rendezte Lasse Hallström, aki ebben a műfajban ritkán ismer mértéket.
A 2015-ben bemutatott Spotlight – Egy nyomozás részletei (AXN, 21.00) tulajdonképpen egy dokumentarista játékfilm, mely egy valóságos eseményt dolgoz fel tényszerűen, beazonosítható helyszíneken és figurákkal. A történet a Boston Globe nevű újság oknyomozó riporterei által írt és 2002 elején publikált cikk keletkezéstörténetét meséli el, mely addig soha nem látott méretű földcsuszamlást okozott a római katolikus egyházban. A filmet az oknyomozó újságírás jellegzetes eseményei töltik ki: újságírók ülnek egy teremben és értekeznek, vagy telefonnal a fülükön, vagy jegyzetfüzettel a kezükben jegyzetelnek, interjúznak, és rengeteget beszélnek. Nincs semmilyen akciójelent, nincs autós száguldozás, lövöldözés, de nincsenek poénok sem. A film mégis roppant izgalmas (köszönhetően a remek színészeknek is, mint például Michael Keaton, Liev Schreiber, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, John Slattery, illetve Brian d’Arcy James – a képen), persze, főleg azok számára, akik hajlandóak még gondolkodni, figyelni, és találnak valami érdekeset abban, amikor bizonyos emberek akár fejjel is a falnak rohannak, ha mögötte az igazságot sejtik. (Bővebben)
Érdekesnek tűnő kolumbiai dráma a Föld és víz között (m2, 21.10), melyben egy anya és súlyosan beteg fiának történetét ismerhetjük meg, valahol a karibi édenkertben. Nem láttam ezt a filmet, de a független filmes Oscarként is értelmezhető Sundance Fesztiválon elnyert közönségdíj (és egy sor más díj) azért ad némi reményt, hogy nem valami dagályos latin melodrámát látunk, hanem valódi, mély emberi történetet.
A Garni-zóna (Duna, 21.15) viszont biztosan egy ártatlan, régimódi, katonai kiképzős-kisvárosi szerelemespáros történet, a még nem őszülő halántékú Richard Gere-rel, valamint Debra Wingerrel – 1982-ből.
Graham Greene ismert regényének adaptációja A csendes amerikai (Film Mánia, 22.05). Az irodalmi alapanyag viszonylag száraz, de ízléses romantikáját a film rendezőjének, Philip Noyce-nak sikerült hatásvadász szentimentalizmussá gyúrnia, aminek azért annyi eredménye van, hogy a film működik, már ha a működés a papírzsepkendő morzsolgatását jelenti. A történet amúgy a múlt század ötvenes éveinek Saigonjában játszódik, mikor Vietnam még francia gyarmat, de Ho apó kommunistái már izgágáskodnak, orosz, angol és amerikai kémek szívatják egymást; a fősodor azonban a kelet és nyugat találkozása egy fiatal amerikai önkéntes és egy gyönyörű vietnami lány személyében. Én sajnos nem tudom elfogadni Brendan Frasert romantikus amorózó-szerepben (s tán egyáltalán semmilyenben), de tagadhatatlan, itt igyekszik. Zsigeri bumfordiságát azonban nem tudja levetkőzni, így nem tudom őt szeretni. Michael Caine viszont remek, mint mindig, a vietnami lány (Do Thi Hay Yen) pedig gyönyörű.
Sophie Marceau első önálló rendezése a Beszélj a szerelemről! (Duna, 23.25) újfent ismeretlen anyag számomra. Állítólag önéletrajzi elemek felhasználásával készült, a téma pedig egy szakítás (lásd a címet).
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: