A ma esti mályvaízű nyalókát a Duna tévé nyerte, no, nem a Tétova félrelépőkkel (Duna, 21.15), mert az egy elég gyengus kis film, minden pozitív üzenete, valamintIsabella Rossellini és William Hurt ellenére (lásd bővebben), hanem a Júlia és a szellemek (Duna, 23.05) miatt, mely Federico Fellini egyik legzavarbaejtőbb filmje. A téma a nő, a főszereplő Giulietta Masina (a képen), a zene Nino Rota, és a többi, és a többi… “Azért kell a nőről beszélnünk, hogy megszabadítsuk attól a hamis képtől, melyet a férfi alkotott magának róla, hogy megadjuk neki a lehetőséget az intellektuális fejlődésre. Ahhoz, hogy a férfi szabad maradjon, szabad nőre van szüksége…” – nyilatkozta Fellini a nőkről általában és Júlia ezt nagyjából meg is fogadja a filmben.
Szólni kel továbbá egy ma esti sorozatpremierről, melyről sajnos semmi közelebbit nem tudok, csupán annyit, hogy A falka (HBO, 20.10) az első lengyel HBO-produkció, s mint ilyen, tekintve az HBO-sorozatok amúgy egyenletesen magas minőségét, azért komoly várakozással tölt el (engem legalábbis). Amúgy, a lengyel tévésorozatok mindig is jók voltak, emlékezzünk csak a Négy páncélos és a kutyára, vagy Kloss kapitány kalandjaira, ez a mostani azonban már nyilván az újabb idők szelleméhez fog igazodni: egy határőregységet a lengyel-ukrán határon titokzatos támadás ér, amit csak a parancsnok él túl és a továbbiakban megpróbálja feldolgozni a történteket.
Tímár Péter Moziklipje (m3, 21.15) meglehetősen széles spektrumú betekintés -ma már inkább furcsaság- a nyolcvanas évek magyar popzenéjébe, Katona Kláritól a KFT-n át a Sziámiig és a Ciklámenig. 18 ős-videoklip, egybefűzve.
Alternatíva egy egészen vicces romantikus komédia, melyben Julianne Moore és Pierce Brosnan alakítja a Válótársak főszereplőit (Story4, 21.35), két rámenős, válási ügyekkel foglalkozó vérbeli ügyvédet, akik viszont jellemükben tűz és víz. Viszont pert még nem vesztett egyikük sem. Ez alkalommal egy híres sztárházaspár szétbontásán kell ügyködniük, ezúttal azonban egymással szemben: egyiküknek a férj, másikuknak a feleség érdekeit kell védenie.
A fülenincs nyúl (SuperTV2, 21.35) az egyik leghíresebb német színész, Til Schweigeregotripje, hiszen ő írta, rendezte és főszerepli a filmet, mely egy igazi, cinikus lesifotós története, akit egyszer egyik áldozata, egy közepesen ismeretlen helyi celeb feljelent, minek következtében hősünket 300 órányi közmunkára ítéli a bíróság. A büntetést egy óvodában kell eltölteni, ahol hősünk életre szóló leckét kap emberségből, felelősségből, odafigyelésből és más olyan emberi értékből, melyek mára már kivesztek a bulvársajtóból.
A maga nemében egyenesen remekmű Az ember, aki ott se volt (Paramount Channel, 21.40), Coen-testvérek film noir-stílusbravúrja, fekete-fehérben, expresszíven, pesszimistán és cinikusan, ahogyan azt kell. Billy Bob Thornton remekel a szerelemféltésből elkövetett gyilkossággal vádolt kisvárosi borbély triplafenekű szerepében, de mellette is tobzódik a film a fura, groteszk alakokban; és a végén egészen biztosan jól fenékbe lesz rúgva a mostanában igencsak megtépázott igazságérzetünk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: