Egészen jó kis filmek kerülnek a terítékre ezen a hőségriadóval súlyosbított, rekkenő szombat estén. Akinek esze van, pont ilyenkor nem ül otthon (kivéve, ha van légkondija a lakásban), de hátha akad, aki éppen ma repetázna. Például Nicole Kidmanből, ráadásul, hajdani férjével, Tom Cruise-zal párban. Nem, nem a Tágra zárt szemek jön, hanem Túl az Óperencián (TV2, 19.00). Ez a film Kubrick zavarba ejtő darabjánál jóval biztonságosabb talaj, Ron Howard pedig nem téved el az ilyesmiben: parttalanul árad a kosztümös romantika, egy úri dáma és egy parasztfiú szerelme az Újvilágban, 140 percben.
Ennél lényegesen komorabb történet az ír John Michael Donagh Kálvária (Cinemax, 20.30) című filmje, melyben egy katolikus pap (Brendan Gleeson – a képen) profán szenvedéstörténetét ismerjük meg – egy brutális gyilkosság árnyékában. (Bővebben)
Jó nagyot markolt Kenneth Lonergan is Margaret (FEM3, 21.00) című drámájával, s amit markolt, azt a maga teljességében, szép komótosan, ki is szerette volna teregetni a közönség elé – nem is csoda, hogy a gyártó stúdió felelős döntéshozói páni rémületükben tömpe ujjacskáikban megremegő szivarkáról rögtön az ölükbe hamuztak. A film eredeti változata bőven túlnyúl a három órán, amit (állítólag) a nézők csak igen kiváltságos esetekben hajlandóak tolerálni, és hát ki a franc is (who the fuck is…) ez a Lonergan? Ismeri valaki ezt a fazont? Mit képzel ez? Azonban olyan komoly arcok (pl. Sidney Pollack, Anthony Minghella, Martin Scrosese) álltak a projekt mögé, hogy mégis elkészülhessen ez az igen kitűnő film, hogy aztán -ugyan lényegesen rövidebbre, mintegy 150 percre húzva- hasonló jelentőséggel bírjon, mint annak idején például Sam Mendes Amerikai szépsége. (Bővebben)
A ma este legtöbbeknek mégis egy emberes hancúrozásról fog szólni, mely másnap a mai hőség ismétlésével súlyosbított, jól ismert, gyűlöletes másnaposságban fog tetéződni. Nem láttam ezt a Másnaposok (film+, 21.00) című izét, de állítólag igen vicces darab e témában. Egy igen durvára sikeredett legénybúcsú története elevenedik meg a képkockákon.
Milos Forman Amadeusa (Duna, 21.05) viszont szintén egy egész estés, komoly kultúrprogram. Olyan film ez, amelyik kapcsán senki sem kérdőjelezi meg a díjözönt, ami érte annak idején. Forman –Peter Shaffer ismert, és nálunk is többször, és jelenleg is játszott színpadi műve alapján- Salieri (F.Murray Abraham) szemszögéből vizsgáljaMozart alakját; Salieri egy tisztes mesterember, kisujjában a szakmának minden csínjával-bínjával, ahogyan lassan felismeri a zseni könnyedén teremtő, isteni természetét. Pompázatos, felemelő, egyben szórakoztató, de el is gondolkodtató film ez, majd’ három órában.
Michael Douglas az elnök az Aaron Sorkin (Az elnök emberei-sorozat) tollából született Szerelem a Fehér Házban (Viasat6, 21.05) című romantikus komédiában, amibe bármikor belefeledkezhetünk. Annette Bening a First Lady (Martin Sheen itt még csak samesz).
Piedone viszont a zsaru (film+2, 21.20) Bud Spencer Piedone-sorozatának első, legjobb darabjában. Fagyott halakkal osztja a rosszakat Bud bácsi a nápolyi kikötőben.
Ennél a Piedone-filmekhez képest komolynak számító Piedone-filmnél jóval sötétebb darab lesz azonban a Ronin (Story4, 21.20). A régi szamurájtörténeteket (ezekre utal a film címe is) idéző visszafogott, ám kőkemény krimiben (rendezte John Frankenheimer) munkanélküli titkosügynökök próbálnak saját szakállra dolgozni. Robert De Niro mellett igen jó a filmben Jean Reno és Stellan Skarsgaard is.
A mexikói (TV2, 21.55) című pikk-pakk, perfekt, korrekt akció-komédiáról viszont legyen elég annyi, hogy Brad Pitt alakítja benne Jeffrey-t, az ügyefogyott kis maffiózót, akitől Sam, a barátnője (Julia Roberts) azt követeli, hogy hagyja már abba a piszlicsáré gengszterkedést, inkább házasodjanak össze és menjenek el Las Vegasba, ahol nekik biztosan jó lesz. De hősünknek még egy utolsó melót meg kell csinálnia, el kell hoznia Margolesi maffiafőnöknek a Mexikóit (egy régi, értékes pisztolyt), természetesen Mexikóból. (Bővebben)
Száll a kakukk fészkére (film+2, 23.20) is, Milos Forman másik remekművében,Jack Nicholsonnal, természetesen.
Bár szólhat a déli határszéleinken épülő, borotvaéles pengékkel súlyosbított, új Vasfüggönyről is, konkrétan az USA idegenrendészeti politikáját vizsgálja sok szempontból és mélyre hatóan A szabadság határai (SuperTV2, 23.25) című mozi, példáulHarrison Ford, Ray Liotta, Ashley Judd és mások szereplésével. (Bővebben)
Éjfél után pedig jöhet egy jó kis Tortúra (Duna, 00.05), Stephen King jobb korszakából,Kathy Batesszel és Molnár Piroskával.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: