Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, február 28.

Már megint azok járnak jobban, akik rendelkeznek valamilyen prémium-előfizetéssel, az ingyenes(ebb) csatornák ma este tényleg csak zsibbasztanak. Persze, ma este sincs új a nap alatt…

 

 

Amikor George Clooney feltűnt a Vészhelyzet jajdeszexisenőszülőhalántékú Ross dokijakánt, még baromira nem gondoltam, hogy ő lesz az, aki tükröt állít az amerikai showbusiness elé, mintegy megmutatva annak 42 darab, hófehéren villogó fogú, torz mosolyát. Aztán így lett. Persze, nyilván kellett Soderbergh nevű haverjának produceri közreműködése is a rendezővé válásához, azonban például ez a ma esti film is jó példa arra, hogy a jó társaságban elköltött italok okozhatnak jó dolgokat is. Az Egy veszedelmes elme vallomása (Digi Film, 20.00) is friss, lendületes, csavaros és pontos film, nem kell bedőlni az első 20-25 percnek: közel sem arról lesz szó, hogy egy újabb Amerikai Pite-klónt nézünk! A történet Charles Hirsch Barris életét meséli el, aki írt popszámokat, volt sikeres tévés producer, emellett felelősnek tartja magát az amerikai kultúra agyzsibbasztó, gyermeteg szórakoztatással való szennyezéséért is (lásd: első bekezdés). Ezen felül pedig (állítólag a CIA állítólagos parancsára) meggyilkolt harminchárom embert. Figuráját a kitűnő Sam Rockwell kelti életre, de mellette egy sor hírességet is láthatunk kisebb-nagyobb, sőt, saját maguk szerepében is. (A képen Clooney és Rockwell)

Csajkovszkij-, illetve Natalie Portman-rajongók ezzel párhuzamosan repetázhatnak a Fekete hattyúból (HBO2, 20.10). (Bővebben)

Bizonyos pontokon szintén kapcsolódik a klasszikus zenéhez David Cronenberg, életművéhez képest igen furcsa témájú és hangvételű Pillangó úrfi (HBO, 21.00) című romantikus drámája, mely egyben remek kémtörténet is. (Bővebben)

Groó Diana Csoda Krakkóban (Duna, 21.05) című 2004-es bemutatkozó filmjének főszereplője Krakkó csodákat rejtő városa, egy magyar építészlány, aki ott találja meg sorsának kulcsát. (Bővebben)

A továbbiakban két lebeszélő: a Háború a Földön (film+2, 18.50) című ótvar-gagyi scifi-mese csak azért lehet érdekes, mert írója L. Ron Hubbard, a botrányoktól övezett működésű Szcientológia Egyház alapítója és a történetbe -állítólag- több, az egyház ideológiájára vonatkozó tanítás, dogma is bele van szőve. Mintegy. A Story4 21.00-kor kezdődő Ne szólj senkinek! című francia krimije pedig csak egyszerűen gyenge film, gondoltam, szólok, mert én már egyszer végigszenvedtem. (Bővebben)

Szerda, február 27.

Nem sokkal jobb a helyzet ma este, mint amilyen tegnap volt, de legalább ma van két film.

 

 

A Divatdiktátorok (Digi Film, 20.00) nagy kedvencemnek, Robert Altmannak szokásosan fanyar szatírája, melyben ezúttal a haute couture világába leskelődik be, a Mestertől megszokott lenyűgöző szereposztást megvillantva: Sophia Lorentől, Julia Robertstől és Kim Basingertől kezdve Marcello Mastroiannit (a képen Sophia Lorennel), Forrest Whitakert és Tim Robbinst láthatjuk e filmben, de a háttérben feltűnnek olyan igazi divatdiktátorok is, saját magukat alakítva, mint Jean-Paul Gaultier, Karl Lagerfeld és sokan mások… A történet szerint a híres párizsi divathét alkalmával, amikor a divat fővárosában gyűlnek össze a divatvilág legjelentősebb, legtekintélyesebb figurái, egy furcsa, bizarr haláleset borzolja fel a kedélyeket. Az így keletkezett óriási kavarodásban aztán mindenkiről lehull a lepel, ha csak egy pillanatra is…

Közel sem ennyire frivol és gunyoros, ellenben igen kedves, jó humorú film a Hóbortos szerelem (Duna, 21.05), melyben két Asperger-szindrómás (az autizmus egyik enyhébb válfajában szenvedő) fiatal kapcsolatán mosolyoghatunk, gyakran meghatódva. Az érzelemkinyilvánítási és kommunikációs nehézségekkel küzdő Donald (Josh Hartnett) taxisofőr (ismerünk ilyet mi is itt Pesten, nem egyet…), jó szándékú ember, imádja a madarakat és a számokat, de élete legnagyobb akadályába botlik, amikor az autistákat segítő csoportban megismerkedik a hozzá hasonló betegségben szenvedő, gyönyörű Isabellel (Radha Mitchell).

Kedd, február 26.

Sehol semmi. Nincs ma estére ajánlatom. DVD, vagy természetfilmek. Csend. Belső mosoly & mélyizomtorna.

Hétfő, február 25.

A szokásos krimihétfő mellett, vagy azon kívül két hiánypótló magyar film, mintegy a múlttal való őszinte és kemény szembenézés fontosságát bizonyítandó, valamint egy középkori krimi, egy gyermekrablásos thriller, egy etikai problémákat felvető orvoskrimi, valamint a tegnapi bumm-bumm ismétlése.

 

 

A Drága besúgott barátaim (m1, 20.15) az “átkos komenista éra” ügynökvilágának fojtogató levegőjét eleveníti fel két remek színészi alakításban (Cserhalmi György és Derzsi János – a képen), Cserhalmi lányának, Sárának messze nem hibátlan, de mégis okos és tehetséges rendezésében. (Bővebben)

Nem kevésbé fontos történelmi problematikára világít rá Téglásy Ferenc 1988-as Soha, sehol, senkinek (Duna, 21.25) című filmje, melyben Kozák András egy volt Horthy-katonatisztet alakít, akit a Rákosi-rezsim rendszeridegen elemként családostul kitelepített egy isten háta mögötti faluba. Két évet tölt kényszerlakhelyén, s miután onnan végre elköltözhetett, pontosan tudja, hogy arról az időről soha, sehol, senkinek nem beszélhet…

Alternatívaképpen látványos film az Anonymus (HBO, 21.00), Roland Emmerich alkotása, aki azonban, tőle szokatlanul, ezúttal nem idéz elő semmilyen világvégét, ellenben épít, mégpedig Shakespeare világát – viszont azt is igen alaposan. A film amúgy azzal foglalkozik, valójában ki írhatta az általában Shakespeare-nak tulajdonított híres műveket? (Bővebben)

A tűzben edzett férfi (film+, 20.35), tehát Denzel Washington egy kiégett (sic!) hajdani CIA-ügynök, aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben)

A Halálos terápia (Viasat3, 21.25) amolyan klasszikus, Robin Cook-stílusú orvoskrimi, melynek a szokásos bűnügyi felületét egy igen markáns generációs-szakmai ellentét is cizellálja. A gagyi, B-kategóriás cím valójában egy erős közepes, igen tisztességes filmet takar, amire következtethetünk az első vonalbéli (1996-os film!) szereposztásból is: Hugh Grant, Gene Hackman, Sarah Jessica Parker, David Morse.

Ha tegnap kimaradt A bombák földje, ma megnézhetjük (m2, 22.00), mivel nyerte szét magát Bigelow-mama a 2010-es Oscar-gálán. (Bővebben)

Vasárnap, február 24.

Hát, lesz ma minden megint, mint a vurstliban. Remek filmek, nehéz is választani közülük.

 

 

Kezdjük a Downton Abbey s01e03-al (Story4, 20.00), bár akkor is azt mondom, eredetiben sokkal jobb, mint magyar szinkronnal. Utána maradhatunk ezen a csatornán, ahol 21.05-től Philippe de Broca igen alapos Balzac-adaptációját, a Huhogókat nézhetjük meg bő két és fél órában, például az ifjú és hamvas Sophie Marceau-val. A Nagy Francia Forradalom, aluloldalnézetben.

Az ezredforduló idejének egyik emblematikus kultuszfilmje a Harcosok klubja (film+, 21.00), ami amúgy szintén irodalmi adaptáció (Chuck Palahniuk regényének alapján) és igen erősen ajánlott megtekintése, tekintve, hogy viszonylag ritkán kerül a tévék képernyőjére. David Fincher egyik legnagyobb dobása ez a film, amely cinikus, dekadens és tűpontos képet adja az ezredvég és ezredelő jellemző embertípusának, a gátlástalan yuppie-nak. Főszerepben Brad Pitt és Edward Norton (a képen).

Esetleg egy kis Jancsó-klasszikus? Csillagosok, katonák (Duna, 21.00)? Kozák András, Juhász Jácint, Madaras József? Mélyvíz, csak úszóknak!

Western-rajongóknak (a komolyabbaknak) persze, a Börtönvonat Yumába (RTL Klub, 21.45) a mai választás. James Mangold jó kis hömpölygős, nyúlós nu-westernt rendezett, olyan arcokkal a főszerepben, mint Russel Crowe, Christian Bale vagy Peter Fonda.

Csütörtökön került moziba Kathryn Bigelow idei Oscarokra is komolyan esélyes, Oszama Bin Laden kinyírattatását elmesélő filmje, a Zero Dark Thirty, így remek alkalom adódik, hogy szembesüljünk a háború- és katonamániás hölgy egy korábbi Oscar-szivacsával, A bombák földjénnel (m1, 22.45), mely 2010-ben hat darabot kaszált be a legnagyobb nívójú filmes díjból. (Bővebben)

Nem lesz langyos lektűr Ridley Scott dolgozata, a rettegett Hannibál Lecter életének befejező szakaszát elmesélő vérfagyasztó thriller sem (HannibálViasat3, 21.55), ellenben nyugodtan szörnyülködhetünk Lecter sajátos gasztronómiai elképzelésein. Pazar szereplőgárda (Sir Anthony Hopkins mellett Gary Oldman, Ray Liotta és Julianne Moore) színesíti a borzongató élményt.

De választhatjuk Brian De Palma remek film noir hommage-át, a Fekete Dáliát (Duna, 23.40) is, melyet Zsigmond Vilmos fotografált decens pompával. (Bővebben)

A hongkongi Wong Kar Wai My Blueberry Nights (tv2, 23.45) című filmje pedig a könnyed, művészi melankóliába viszi el a még esetlegesen ébren lévő nézőket. Kávé, süti, cigaretta Norah Jones-szal. (Bővebben)

Szombat, február 23.

Két kosztümös film kontra két sajátos krimi a ma esti ajánlóban.

 

 

I.Erzsébet angol királynő (Cate Blanchett – a képen) nagyszabású, pompázatos életrajzi drámája az Elizabeth (Viasat3, 21.00), az angol-indiai Shekhar Kapur rendezésében. “A beteg Máriának gyermeke nem lévén, az uralkodói poszt várományosa a királynő féltestvére, VIII. Henrik király törvénytelen gyermeke, Erzsébet lett. Amikor 1558-ban trónra lépett, Anglia nehéz helyzetben volt. A protestánsok és a katolikusok küzdelme megosztotta az országot, a kincstár üresen állt, a franciák pedig a spanyolokkal szövetkeztek a térdre kényszerítésére. Erzsébetnek szüntelen ármánykodás közepette kellett megvédenie trónját, megszilárdítani hatalmát. A politikai viszonyok mellett szükségképpen háttérbe szorult a magánélete, beteljesületlen szerelme.” Blanchett remek, a kosztümök pompásak és a film is bőven nézhető, mindent tud, amit egy ilyen filmtől elvárhatunk.

Ugyanezt nyilván hozza az Egy éjszaka a királlyal (Duna, 21.15) is, ám azt még nem láttam. A 2006-os film bibliai történetet, Eszter könyvét dolgozza fel látványos külsőségek közepette, olyan ismert színészekkel, mint Peter O’Toole, Omar Sharif vagy John Rhys-Davies.

Késő estére krimik: A Kutyaszorítóban (film+, 22.30) Quentin Tarantino minden bizonnyal legjobb filmje, ami nem kis teljesítmény, tekintve utána következő életművét. Szóval, látni kell! (Bővebben)

Főleg, hogy a Spíler (m1, 22.15) messze nem legjobban sikerült dolgozata Tarantino angol “párhuzamának”, Guy Ritchie-nek. A szokásos piti gengszteres, lúzer drogosos, nagymenő “vállalkozós” történet, nagy dumákkal és a Ritchie-től megszokott vizuális trükkökkel – csak éppen láttuk már ezt korábban a Blöffben, vagy A ravasz, az agy satöbbiben. (Bővebben)

Péntek, február 22.

Egy igen tapló humorú, ennek ellenére mégis szórakoztató és JÓ krimit, vagy pedig egy bársonyos-selymes-finom Truffaut-t – ha van HBO-előfizetésünk. Ha nincs, akkor nagy halál.

 

 

Tehát, nagyon jó film A Guardista (HBO2, 20.25). Ez egy ír krimikomédia, de ez nem riasszon el senkit, illetve, ne az illetősége riasszon el bárkit is. Ez egy teljesen tahó, szexista és rasszista (vagy mégsem? ;) ) humorú zsaru-haverfilm, mely egyben a lehetséges új útjait is felvillantja a kifáradóban lévő krimi-vígjáték műfajának. A zsaru kövér, szűkszavú, de sokatmondó, elementárisan gyökér és végtelenül bölcs (Brendan Gleeson – a képen középen), Chet Bakert hallgat és folyamatosan iszik. De a gengszterek is Nietzschéről és Bertrand Russellről vitáznak… Az IRA tele van buzikkal (bocsi, de mondom, a film ír!), de csak azért, hogy könnyebben beolvadjanak az MI6-be (touché!), közben pedig szól a Calexico. Szóval, vinnyogósan röhögős mozi, feltéve, ha vevők vagyunk az ilyen humorra.

A filmes univerzum egy teljesen átellenes, ám nem kevésbé ragyogó csillagát képviseli Francois Truffaut 1964-es, A bársonyos bőr (Cinemax, 20.00) című alkotása, melynek sztorija a francia új hullám hagyományainak megfelelően akár két mondatban is leírható (egy viszonylag egyszerű, tragikus végű szerelemféltési dráma), mégis ahogyan ez Truffaut olvasatában megjelenik, az a könnyedség, az az érzékenység, az a finom, légies atmoszféra, az semmivel össze nem hasonlítható, ma már filmeken alig-alig megtapasztalható élményt okoz.

Máshol viszont saláta. A casting SEMMI, a zöld íjász nekem nem jön be, Bridget Jones már kiment a divatból, és amúgy is a könyökünkön jön ki, csakúgy, mint a földet elpusztító óriástűzhányó, idegen civilizáció vagy akár Mel Gibson. Péntek, kocsmanap.

Csütörtök, február 21.

Egy francia-magyar holocaust-dráma, egy lilásrózsaszín, misztikus scifi, egy történelmi film, valamint egy óklasszikus zsaru-havermozi akadhat ma este horogra.

 

 

A mai estét a Hazudós Jakab (HBO, 21.00) című filmdrámával kezdjük, melyet a magyar származású Peter Kassovitz rendezett. A Robin Williams által cím- és főszerepelt film egy lengyelországi gettóban játszódik a második világháború idején, és nagyjából ugyanazt az üzenetet hordozza, mint a Jó reggelt, Vietnam!. Jakab, a mindentől elzárt gettóban élők szenvedéseit apró, de jó szándékú füllentésekkel enyhíti és nem is tudja, ezzel mennyit segít a szenvedések elviselésében. A megható, humánus film rengeteg magyar szereplővel (pl. Igó Éva, Darvas Iván, Bálint István) és magyar operatőrrel (Ragályi Elemér) készült, még ’99-ben, amerikai, francia és magyar koprodukcióban.

Darren Aronofsky A forrás című filmjét (FEM3, 21.00) rengetegen szeretik, én nem. Szerintem egy bombasztikus és fellengzős, émelyítően ragacsos giccs, mások szerint viszont a zsenialitás határán egyensúlyozó, cselekményében ezer évet átölelő, filozofikus himnusz (a szeretetről)… Aki kíváncsi, (számára) mi az igazság, ma tesztelheti.

A ma esti igazi film viszont Szabó István első korszakából az Álmodozások kora lesz (Duna, 21.10), melyben akkori emblematikus figurája, a Bálint András (a képen Gábor Miklóssal) által megformált fiatal értelmiségi keresi járható útjait (hisz’ állása akkor még biztosan volt) a társadalomban, miközben megismeri annak kérlelhetetlen valódi természetét. Részben korosztályi a film, hiszen a mai hatvanasok ifjúkoráról, annak problémáiról szól, azonban érvényes meglátásokkal rendelkezik más, későbbi generációkra nézve is. Másrészt tisztelgés ez a film a francia új hullám, jelesül Francois Truffaut előtt. Amúgy pedig ballonkabátok, hatvanas évekbeli pesti hangulatok, presszók, cigarettafüst, Moszkvics-taxik és csodás fiatal csajok: Esztergályos Cili, Béres Ila és természetesen Halász Juci.

Andrej Koncsalovszkij remek zsaruhaver-filmje a Tango és Cash (RTL Klub, 21.25), amit szerintem még VHS-en láttam. A szakadt, laza Cash (Kurt Russell) és az állítólag mellékes tőzsdézésből igen jól élő, piperkőc Tangó (Sylvester Stallone) egymás vetélytársai, ennek megfelelően folyamatosan szívatják is egymást. De amikor komoly ügyről van szó, mondjuk, a gonosz fegyver- és kábszerkereskedőt kell rabosítani, akkor mégis igen jól működnek együtt. Jó páros Tango és Cash, megérhettek volna ők is néhány folytatást, ahogyan a Halálos fegyver hasonló furcsa párja is szép sikerrel baromkodott a filmvásznon négy folytatáson át… (Stallone önreflektív benyögése a filmből ma már filmtörténelem: Rambo? Az egy buzi.)

Szerda, február 20.

Elég uncsi szerdának nézünk elébe…

 

 

Első a szerelem (Duna, 21.05), az fix, de hogy ez a film micsoda, azt nem tudom. Nem láttam. A leírás szerint Uma Thurman egy sikeres, katolikus családból származó fényképészt alakít, aki szerelmes lesz Davidbe, a szegény zsidó szobafestőfiúba. A családok haja persze égnek áll, a dolgok elsimítását viszont pszichológusra (Meryl Streep – a képen) bízzák. Romkom.

Alien vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen (film+, 21.00). Na, ez az a film, amelyiket kizárólag hardcore pornó-változatban vagyok hajlandó megnézni. Ha már beteg, akkor legyen nagyon beteg… (Bővebben)

Az m2-n 22.50-kor kezdődő Seraphim Falls – A múlt szökevénye című filmje, a hülye magyar alcímmel ellentétben, nem valami időutazós, békategóriás scifi, hanem western, mégpedig annak üldözős, háborús alfajából. A poszt-polgárháborús történetben Liam Neeson üldözi Pierce Brosnant. Hogy miért, valamint hogy elkapja-e, az kiderül a filmből. Nézhető, ha nem vagyunk túl álmosak…

Kedd, február 19.

Randa, szürke, gonosz kedd. A nap kiemelt eseménye a Homeland című sorozat premierje (RTL II, 21.30), mely azonban messze nem érdemtelenül kaszálta szét magát a Golden Globe, és az Emmy díjátadókon. Ez a sorozat amúgy már önmagában egy remake, az Izraelben már nagy sikert aratott Hatufim (Elrabolva) című eredeti amerikanizált verziója, látni és érteni fogjuk, hogy az sem lehetett akármi – de ez sem semmi (peschtieschen szólva). Egy amerikai katonát (Nicolas Brody őrmestert – Damian Lewis) nyolc évig tartott fogva az Al-Kaida, amikor kiszabadul. Amikor hazatér, hősként ünneplik Amerikában. Carrie (Claire Danes – a képen a két főszereplő),a CIA agilis elemzője viszont nagyjából ugyanebben az időben jön rá, hogy egy fontos megbízatással rendelkező amerikai katona állt át a terroristákhoz. A kép gyorsan összeáll, azonban a súlyos depressziójával és más mentális problémákkal bipoláris viselkedési zavarokkal küzdő lánynak kevesen hisznek… Ez az alapszitu, ám ebből az elkövetkező komoly csavarok és fordulatok után nem mondom meg, hova fut ki az első évad. Izgi lesz – és van már második évad is, a harmadik pedig készül. (Bővebben)

 

 

Filmes alternatíva lehet a Fényes csillag (Duna, 21.05), mely a fiatalon elhunyt John Keatsről szól és a költő, valamint múzsája romantikusan szárnyaló szerelmét meséli el. A filmet nem láttam, de a rendező Jane Campion személye komoly okot ad a bizalomra.

A Men in Blacket (tv2, 21.30) nem tudom, miért ajánlom, hiszen mindenki látta már sokszor, én is. Will Smith ezúttal karakteres arcú Tommy Lee Jonesszal menti meg a világot… (nem is egyet, ráadásul) Valamiért azonban még mindig végigröhögöm, ha véletlenül belekapcsolok.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!