Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, augusztus 31.

A Vuelta ma szakasza (Eurosport, 16.00) után, Robert Redford rendezői pályafutásának egy veretes, masszív, politikatörténeti drámájával kezdjük az idei utolsó nyári szombat estét: A cinkos (m1, 20.15) című film Abraham Kémjátszma - Robert Redford és Brad PittLincoln elnök meggyilkolását követő szégyenletes koncepciós per történetét meséli el az érdeklődőknek.

 

 

Normális dolog, ha valakinek a reggeli álomfoszlányaiban olyan dolgok kóvályognak a feje körül, mint a Kémjátszma című Tony Scott-film budapesti forgatásán látott gigászi műnap? (Az eszköz tulajdonképpen egy hatalmas Kato Berger-daruval magasra felhúzott nagy fényerejű reflektor, melynek segítségével éjszaka is lehet forgatni kvázi nappali fényben.) Pedig ekkor még nem is tudtam, hogy ez a film ma este (Story4, 21.40) adásba is kerül (persze, messze nem először)… Az oldszkúl kémhistóriában amúgy Brad Pittet nézhetjük az előbbi filmet rendező, ám itt színészként remekelő Robert Redforddal (lásd a képen). (Bővebben)

Késő estére egy immár klasszikus scifi-horrort ajánlanék, John Carpenter Déli sarkon játszódó A dolog (tv2, 23.45) című alapvetését. A film elsősorban azoknak való, akik bírják a sok havat és jeget, valamint az olykor nem éppen önhibájukból, önszántukból szétrobbanó emberi testek látványát. Ráadásul, a címszereplő sem egy szép entitás…

A nap legjobb filmje azonban csak a Digi Film előfizetői számára lesz elérhető: a Holdfény királyság (Digi Film, 20.00) olyan, mintha a Barátom, Bonca képzeletbeli második részét Peter Greenaway forgatta volna Hollywoodban, Steven Spielberg producerkedése alatt. (Bővebben)

Péntek, augusztus 30.

A nyár utolsó péntekje, használjuk ki inkább. Főleg, hogy igen szomorú ősznek és kegyetlen télnek nézünk elébe… Miután megnéztük a Vuelta ma szakaszát Moszkva tér - Karalyos Gábor és Réthelyi András(Eurosport, 16.00), menjünk ki például a Moszkva térre (tudom, Széll Kálmán, de akkor is), álljunk ki az óra alá, hátha jön valami infó, hogy buli van valahol – ha szerencsénk van, fenn, Budán, gazdagéknál, ahol tele a vitrin márkás italokkal, az úszómedence is fel van töltve, vagy esetleg a belvárosban… Ha nincs, csak kint valahol Rákoson, ahová nem megyünk, még akkor is hazaérünk Török Feri Moszkva tér (m1, 22.15) című filmjére, melyet ugyan az alkotó előszeretettel becéz “Moszkva tré”-nek, valójában azonban egy virtigli nemzedéki filmmel van dolgunk, mely őszinteségével, spontán hitelességével joggal vívta ki magának a “kult” státuszt azon generációk körében, akiknek mond még valamit a film címében említett helyszín. Nem mellesleg, a mai napig is az egyik legfontosabb magyar film ez, amely pontosan meg tudta fogni a rendszerváltás hangulatát. (A képen jelenet a filmből.)

 

 

Éjszaka aztán A nindzsa színre lép (MGM, 0.00), egy másik alapmű, csak éppen a nyolcvanas évek elejéről, Franco Neróval és Sho Koshugival. Menahem Golan műfajteremtő (de legalábbis “kicsúcsosító”) filmje a kalóz-VHS-ek egyik keresett példánya volt, rengeteg ma már igen viccesen ható jelenettel – amit viszont annak idején véresen komolynak szántak.

Csütörtök, augusztus 29.

Nem különösebben érdekes estének nézünk elébe, de hátha mégis. Négy film.

 

 

Lány a parkban - Kate Bosworth és Sigourney WeaverSigourney Weavert általában Ripleyként, a savköpő űrlény anyucijaként/szeretőjeként/legyőzőjeként/stb. szoktuk számon tartani és hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, mint színésznőről. Pedig az. A Lány a parkban (m1, 20.15) című drámában például egy olyan anyát játszik (lásd a képen), aki sok éve elvesztette kislányát egy parkban, de most úgy véli, megtalálta – egy piti bolti szarka személyében, akit e meggyőződéséből kiindulva, magához vesz. Szívbemarkoló, keserédes dráma lesz állítólag – én nem láttam.

Folytatódik a Gaál István filmjeit revideáló sorozat is a Dunán, ma este (21.15-től) a Zöldár című 1965.ös dráma van soron, mely egy, az átkos ötvenes években az egyetemre bejutó, paraszti származású fiú sorsát, “emberi kapcsolatokban és a politikai összefüggések hálójában” folytatott küzdelmeit meséli el. Koncz Gábor, mint lázadó szellemű, radikális DISZ-titkár, stb.

Nemsokára a mozikban az új Riddick-film, ezért a scifi-fantasy filmek rajongói, mintegy felkészülésképpen, ma repetázhatnak a Riddick – A sötétség krónikája (tv2, 21.35) című opuszból. (Bővebben)

Prémium: A Vaslady (HBO2, 20.15) Meryl Streep (valamint fodrászának és sminkesének) legújabb Oscar-díja, ahogyan megmutatja/megmutatják nekünk (lásd a képen), milyen volt valójában Maggie Thatcher angol miniszterelnök(nő). (Bővebben)

A Vuelta a hatodik szakasznál tart (Eurosport, 16.00).

Szerda, augusztus 28.

Kedves gyerekek, ma este moralizálni fogunk.

 

 

Rögtön egy Pokoli leckével (SleepersViasat3, 21.25) kezdünk, Barry Levinson nagylélegzetű, igen komoly, ám megosztó drámájával, melyet én Sleepers - Pokoli lecke - Robert De Niroanno, elviselhetetlenül szájbarágós moralizálásnak éreztem, ám (vagy éppen ezért?) sokan mások kifejezetten remek és felkavaró műnek tartanak. A téma vétkes gondatlanságból elkövetett emberölés/súlyos, maradandó károsodást okozó testi sértés (nem egyértelmű ugyanis) feloldozása, ma este lehet tesztelni. Robert De Niro (a képen), Dustin Hoffman, Kevin Bacon, Brad Pitt… Hmmm? (Bővebben)

Picit más az elmélkedésünk iránya Rowan Woods 2005-ös ausztrál drámájában, a Kis halban (m2, 22.25), melyben ugyan újra a megbocsájtás kerül elő, mint a vívódás tárgya, itt azonban egy hajdani drogos nő (Cate Blanchett) szeretne -immár tisztán- visszakerülni a normális kerékvágásba, az átkos múlt minden kísértése és környezetének minden bizalmatlansága ellenére. (Nem láttam még.)

Kathryn Bigelow vitrinnyi Oscart nyert filmje, A bombák földje (SuperTv2, 22.05) is moralizál, még akkor is, ha hősei mereven elzárkóznak minden moralizálástól. A film a háborúcsinálást afféle drogként mutatja meg, a profi katonákat pedig drogosként. (Bővebben)

Ha nagyon akarunk, még délután, a Vuelta ötödik szakaszán (Eurosport, 16.00) is elmoralizálgathatunk azon, hogy van-e értelme például tűzzel-vassal tiltani a doppingszereket, amiket nyilvánvalóan mindenki használ a profi élsportban. (Amúgy ma elhagyjuk Galíciát és Zamora tartományban tekerünk tovább.)

Kedd, augusztus 27.

Miután gondolatban végigtekertük a Vuelta mai, negyedik szakaszát (Eurosport, kb. 16.00), és miután eltakarítottuk az esti híradó utáni, családi erőszakba fúló dühkitörés Kasszandra álma - Ewan McGregor és Colin Farrellnyomait, megnézhetjük például A bűn színe (FEM3, 21.10) című drámát, melyben egy ismeretlen férfi rabolja el Julianne Moore autóját, benne a nő négyéves kisfiával. Az ügyben Samuel L. Jackson, a tapasztalt zsaru forgatja fel a várost, de maga sem hiszi el, hogy igaz, ami kiderül… A film látszólag krimi, valójában azonban dráma – ezen a csatornán a komolyabbak közül való.

 

 

Alternatíva lehet a Kasszandra álma(Duna, 21.15), Woody Allen kései, sötét korszakának egyik emblematikus filmje. Szó sincs már a közismert csetlő-botló, neurotikus manhattani slemilről, Woody nem is játszik a filmben, ellenben a sztárparádé azért megmaradt (A képen Colin Farrell és Ewan McGregor). Annyira bontja e filmmel saját formáit Woody, hogy már a jazz is elmaradt: lett helyette Philip Glass. (Bővebben)

Az utolsókat rúgó lángsugarú nyárban már az ébredező, borzongatni akaró telet vetíti elő a Fehér pokol (HBO, 22.00) című kalandfilm, melyben Liam Neeson a sarkvidéken küzd meg egy misztikus farkasfalkával. Sztrogoff Mihály, a klasszikus Delta-főcím, Életben maradtak 2. – effélékre asszociálhatunk közben…

Hétfő, augusztus 26.

magyar retróKádár alatt minden jobb volt, ma meg vagy a vírus pusztít el minket, vagy valami más katasztrófa. Még jó, hogy vannak még “igazi” hősök…

 

 

Tehát, Kádár alatt tényleg sok minden jobb volt: 2.80-as kenyér, 1 forintos metró, mindenkinek volt munkahelye, ahol azért nem kellett megszakadni a melótól, satöbbi, satöbbi… A Magyar retró (Duna, 21.00), Papp Gábor Zsigmond múlt századi híradó-, és filmtekercsekből összeállított retróklip-projektjének egy újabb variációja. Egy kicsi nosztalgia sosem árt, főleg, ha általuk ki is tudjuk nevetni akkori önmagunkat (lásd a képet).

Amúgy pedig, nézhetjük, hogyan menti meg a Földet Dustin Hoffman tudósként (VírusViasat3, 21.25), illetve John Cusack íróként (2012AXN, 21.00).

Van azonkívül a Rambo (film+, 21.15) című túlélőshow, szintén nem először. Rambo-kés, hangalámondásos kalóz-VHS – szintén a késő Kádár-kor jellegzetes kortünetei…

16.00-tól az Eurosporton Vuelta 3. szakasz.

Vasárnap, augusztus 25.

Ősz húrja zsong s pendül… Viszont tegnap elrajtolt a Vuelta, a spanyol országúti kerékpáros körverseny, mely ezentúl három héten át fogja konzerválni nálunk a nyarat, általában, mint ma is, 16.30-tól, az Eurosporton. Bíbor folyók - Jean Reno és Vincent CasselŐrült hegyiszakaszok (szám szerint 13 db.!) kerültek az idei versenybe, így lesz alkalmunk bőven megcsodálni Spanyolország hegyeit és völgyeit, remélhetőleg, a tengerpartok mellett. Nibali, Valverde, Basso, Samuel Sanchez, Joaquin Rodriguez Purrito, Scarponi Misi és még sokan mások. Jó lesz.

 

 

Ajánlanám estére a minap a Magasiskolával is javasolt Gaál Istvánnak a Sodrásban (Duna, 21.15) című filmjét. A Szabó Istvánnal nagyjából egy időben induló Gaál igazi filmes, a szó azon értelmében, hogy elsősorban a film nyelvén, képek, kompozíciók által mesél, nem pedig verbálisan, szavakkal, az irodalom eszközeivel. “Bemutatkozó nagyjátékfilmje, a Sodrásban (1963) a felnőtté válás, a közös felelősségvállalás keresetlen, sok képpel és kevés szóval elmondott meséje, melynek egyik legnagyobb vívmánya, hogy a természeti környezetet olyan módon állítja a dramaturgia szolgálatába, hogy a táj maga is szerves részévé válik a cselekménynek. A Tisza-part nemcsak terepe a történteknek, hanem a külső táj mellett belső is: a barátjukat elvesztő fiatal hősök érzelmi állapotainak lenyomata. A sok érzékletes nagytotálban a pici ember szinte elvész a hatalmas tájban, a falusi és városi környezet szembeállításával pedig hagyomány és modernitás ellentéte is megjelenik a filmben.” (via magyar.film.hu)

Különös, misztikus hangulatú, vérbeli thriller az Alpok havas csúcsai között játszódó, francia Bíbor folyók (film+, 21.00), a magyar származású Mathieu Kassovitz rendezése, a francia Vincent Cassellel és a spanyol származású Jean Renóval (a képen és) a főszerepben. (Bővebben)

A késő esti Már nem lakunk itt (m1, 23.10) egy afféle független-filmes családi dráma, tehát kis költségvetésű, inkább a színészi játékra építő, nem igazán a különböző műfaji szabályszerűségeket követő, elvileg friss hangú alkotás. John Curran rendezése ismeretes Se barátság, se szerelem címen is. A filmben két kora középkorú, jobbára értelmiségi házaspár éli egyre jobban kiüresedő életét, melyet úgy próbálnak felrázni, hogy alkotóelemei sajátos algoritmus szerint keverednek össze, ami persze nem várt fejlemények felé sodorja további életüket. Laura Dern és Naomi Watts mellett Mark Ruffalo-t és Peter Krause-t láthatjuk a filmben, akik mindent elkövetnek, hogy élni tudják már kevésbé boldog életüket…

Sci-fi kedvelő HBO-előfizetők nézzék a Prometheust (HBO, 20.35), Ridley Scott Alien-előzményfilmjét (vagy mijét) – ami nekem nem igazán jött be. De nekik hátha…

Szombat, augusztus 24.

Apám, iszonyat, milyen gagyi műsor van ma a tévében… Komolyan, most tényleg Harry Potter első rész vs. Jurassic Park az opció? Vagy ÉretlenekAlsóköcsögfalva-Csanádröcsöge NBI-es rangadó? Akkor már inkább a Támadás a harci robotok szigete ellen (Viasat6, 22.00), ami legalább már címében mutatja, hogy az, ami: megagagyi.

 

 

Annak idején, persze, sokat röhögtünk az Éretleneken (Duna, 21.15), de amikor ezt a filmet a mozikban adták; mi is épp ilyen idióta, érettségi előtt álló gimnazisták voltunk, mint akik a filmben élik életüket s próbálják minél könnyebben, mondhatni, akadálymentesebben átlépni a Nagybetűs Életbe nyíló kapu eléjük tornyosuló küszöbét. De ezek az idők nem tegnap voltak, a nosztalgiázás pedig tudvalevően előjáték egy jó kis depressziós rohamhoz… (Azért nyilván belenézünk ma is… A képen a film egyik vicces jelenete látható.)

Alternatíva A titokzatos lakó (AXN, 21.55) című thriller (nem pedig horror, ahogy a port.hu jelzi), Á la Hasfelmetsző Jack, egy kurvákat gyilkolászó sorozatgyilkos után megy a nyomozás. A kiváló Alfredo Molina Simon ‘Mentalista’ Baker társaságában játszik egy tisztességes filmben, ami egy ’27-es Hithcock, és még egy csomó későbbi remake remake-je. Ennyi.

Péntek, augusztus 23.

Hát, ezt megosztom, mert igen vicces… Minden blog kezelőfelületén vannak különféle statisztikák, hogy mennyien olvasnak, milyen posztok a Hibrid - Delphine Chanéaclegnépszerűbbek, satöbbi. Így van olyan is, amely azokat a kifejezéseket gyűjti, amelyek egy adott időszakban a legjobban “működtek”, tehát milyen kulcsszavak alapján bukkantak rá juzerek a blogomra az interneten. Na, az elmúlt hét napban ez a csúcskifejezés “az ember, aki kommunistát evett” volt… Szóval, vigyázzatok. :D

 

 

Sovánka egy péntek lesz, ezért is szaporítom a szót. Bio-horror az a műfaji megjelölés, amelyet a kanadai Vincenzo Natali Hibrid (SuperTv2, 21.00) című filmjére találtak a kritikusok közfelkiáltással, és tényleg, Shelley klasszikus Frankensteinjének egyfajta klónja a történet. Két tudós DNS-ekkel kísérletezget, mígnem egyik játékszerük túl “jól” sikerül (lásd a képen). Natali viszont van olyan tehetséges filmes, hogy a klisészerű témát képes érdekessé, meghökkentővé, bizarrá és ami a lényeg, szerethetővé tenni. (Bővebben)

Érdekes film, az este másik filmjeként, az Éli könyve (Cool, 21.30) is. A ritkán bár, de mindig figyelemreméltó filmekkel előálló Hughues-testvérek ezen munkája tulajdonképpen egy apokaliptikus (disztópikus) western, nem kevés vallásos tanítással. A film ennek ellenére jó. (Bővebben)

Csütörtök, augusztus 22.

Éjfélkor PárizsbanMit nézzünk ezen az erősen nyárvégi csütörtök estén, hogy azért ne mondjak csütörtököt? Például Woody Allen legfrissebb Oscar-díját jelentő Éjfélkor Párizsban című filmjét (m1, 20.15 – lásd a képen). A díjat a forgatókönyvért kapta, amúgy pedig bővebben itt.

 

 

Gaál István, a magyar film egyik méltatlanul keveset emlegetett, ám mégis európai hírű (bár ez jelenleg egyáltalán nem érdem) reprezentánsa 1970-ben készült Magasiskola (Duna, 21.15) című filmjében egy alföldi solymásztelep életén keresztül beszél egy eltorzult értékrendek alapján működő, autoriter módon irányított társadalomról.

Én minden idők egyik legkreatívabb (bár messze nem a legagyasabb) scifi-thrillerjének tartom David Twohy Pitch Black – 22 évente sötétség (tv2, 21.35) című filmjét, mely valamilyen okból már rengetegszer került adásba valamelyik csatornán. Ezért most csak a műfaj iránt rajongóknak szólok, akik netán még nem látták volna e mesterművet.

David Cronenberg Robert Pattinsont rendezte a Cosmopolisban (HBO, 21.00), de nekem nagyon nem jött be.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!